Méně žhavá cesta do Albánie - crowfunding kampaň

Méně žhavá cesta do Albánie

Albánské výzvě shořelo auto. Pomozte nám koupit nové, ať příště nemusíme vyrážet s předstihem na koloběžkách.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Děkujeme všem, kdo nám přispěli! 

Zveme Vás na Recepci Albánské výzvy 22. 10. 2016.

Vaše Albánská výzva

__________________________________________________________________

Albánská výzva je projekt nadšených dobrodruhů, kteří v roce 2014 objevili asi nejizolovanější osídlenou oblast v Evropě – severoalbánskou vesnici Curraj i Epërm a její okolí. Vesnice se nachází uprostřed úchvatných, ale drsných hor a nedá se do ní dostat jinak, než jít půl dne pěšky po náročné horské stezce. Ve vesnici jsme vytvořili letní komunitu, ve které se každé léto setkávají mladí lidé z Česka i jiných zemí, v okolí jsme vyznačili síť turistických stezek, místním lidem dáváme příležitost k živobytí a pomáháme tak zachovat život v jedinečné oblasti. Abychom v Albánii mohli působit, koupili jsme si letos v červnu 9místnou dodávku. Přes léto nám dobře sloužila a otáčela se do Albánie a zpátky, ale při návratu z posledního turnusu znenadání vzplála na dálnici v Srbsku a shořela i s věcmi v ní. Škoda za čtvrt miliónu. Chceme-li s Albánskou výzvou pokračovat, musíme koupit nové auto. 

Jak to začalo

Vesnici Curraj i Epërm a její krásné okolí jsme objevili před dvěma lety a loni jsme v ní již uspořádali první ročník unikátního projektu Albánská výzva. 97 nejen českých dobrovolníků během tří týdnů vyznačilo přes 110 km turistických traspostavili most ve vesnici Thethi, opravili kostel a vrátili život do vesnice, kde ještě před 20 lety žilo téměř 1000 obyvatel a nyní jich tam celoročně zůstává jen 5. Podívejte se na dokumentární film, který jsme v Albánii natočili: 

Po návratu jsme všichni byli tolik nadšení z úspěchu projektu, že jsme se rozhodli, že v něm chceme pokračovat. Trochu se změnil koncept, protože práce přece jen už nebylo tolik. Stejně jako v roce předchozím jsme se rozhodli, že si finančně vše utáhneme sami. Každý účastník si uhradí svoje náklady plus přispěje na realizaci celého projektu (na nákup vybavení do kempu, barev na značení, materiálu na most, platbu za osly, kteří nám věci dopravují do vesnice apod.).

Během sedmi týdnů v průběhu tohoto léta se v Curraji protočilo přes 180 mladých lidí, kteří přeznačili a prosekali turistické trasy z loňska, vyznačili nových 30 km, postavili další most a užili si neuvěřitelné prázdniny. 

Abychom dokázali přepravit všechny nadšence, kteří se s námi v létě do Albánie vydali, na místo a zpět, koupili jsme, kromě jiného, i devítimístnou dodávku Fiat Ducato.

Lepší shořet než vyhasnout! 

Naše auta se musela během léta každý týden otočit v Albánii a zpátky a není divu, že se na nich ten zápřah začal projevovat a občas bylo potřeba něco svařit, opravit nebo vyměnit. Přesto ale celkem spolehlivě jezdila celé léto – až do návratu z posledního turnusu 14. 8. 2016.

Na cestě domů už byla jen naše dvě poslední auta Transit a Fiat (tehdy ještě) Ducato. Celkově cestovalo 16 lidí. Ostatní osobní auta vyrazila o den dříve a my vezli kromě našich věcí i věci Albánské výzvy z kempu. Ve 4 ráno do Transita (kde seděli organizátoři projektu) volala posádka Fiata, že hoří (bohužel nikoli pro věc). Nikdo z nás tomu nechtěl věřit, dokud jsme k nim nedojeli a neviděli už jen poslední ohořelé zbytky torza Fiata Doutnáto! Hasiči dohasili, auto jsme nechali odtáhnout a odjeli jsme na českou ambasádu do Bělehradu, aby posádce vydali nové doklady – ty totiž i s věcmi shořely spolu s autem. Naštěstí se nikomu nic nestalo a my se s většími i menšími potížemi dostali s 1,5denním zpožděním do Česka.

Doutnato-01.jpg

Nyní ale stojíme před problémem. Shořelo nám auto za 150 000, shořela většina krosen s outdoorovým vybavením (některé posádka stihla z auta vyhodit) a veškeré vybavení z kempu, co jsme tam nenechali. V součtu jsme se dostali přes částku 250 000 Kč.

doutnato-02.jpg

I přesto jsme pro věc stále zapálení

Abychom v našich projektech pokračovali, musíme mít auto a musíme znovu koupit vybavení, které nám shořelo. Nehodláme se vzdát a celý projekt zabalit, ale čtvrt miliónu je čtvrt miliónu a my jsme se po požáru dostali do finančních potíží a na žádné investice nemáme. Budeme rádi, pokud se nám aspoň část podaří vybrat od našich fanoušků, dobrovolníků co s námi v Albánii byli, případně jakýchkoli dalších podporovatelů. Chceme si udržet svou nezávislost a pokusit se uživit projekt z vlastních financí, někdy je ale potřeba požádat o pomoc i okolí, pokud se stanou nečekané příhody. 

A s novým autem se do Albánie třeba podíváte i vy. Pro mnoho našich dobrovolníků se jednalo o nejintenzivnější zážitek jejich dosavadního života. S Albánskou výzvou se do překrásných, drsných a nejopuštěnějších evropských hor dostanou i ti, co o tom dlouho snili – ale nikdy neměli odvahu nebo schopnosti odjet na vlastní pěst. Na Albánské výzvě si mohou prochodit hory se zkušenými turisty a vypůjčit si vybavení, které by se jim jinak nevyplatilo koupit. Třeba filtry na vodu (kdyby nám neshořely ve Fiatu Doutnáto). 

Jaké odměny jsme pro vás nachystali? 

Můžete si vybrat z originálních odměn: sirky s obrázkem Fiatu Doutnáto, zapalovač s laserem vyrytým logem Albánské výzvy, sadu na domácí výrobu Fiatu Doutnáto, balení sušenek Benitas, tričko s obrázkem Fiatu Doutnáto, ohnivou vodu s originální etiketou, hasicí přístroj, sekeru, táborák se zábavným vyprávěním cestovatelských příhod nebo cestu do Albánie, na kterou nezapomenete. 

Ke každému dárku jako bonus přidáme originální pohlednici Albánské výzvy. 

sirky.jpgsirky – krabička

ohnvoda.jpg
ohnivá voda – etiketa

tricko-ac.jpgtričko

zapalovac.jpg
zapalovač

Albanśka vyzva YT2.jpgsada na domácí výrobu Fiatu Doutnáto
(obsahuje papírový model Fiatu Ducato + krabičku zápalek)

Poděkování
Děkujeme studiu Pixtream za produkci a postprodukci videa, Expedičnímu klubu za zapůjčení prostor a auta pro natáčení, Terce za animaci, Ivě za grafiku sirek a etikety, Davidovi za vymýšlení vtipných hlášek, všem hercům a také každému, kdo přispěje na Startovači! 

Co si o tomto projektu myslíte?