Ateista | crowdfunding kampaň

Novinky - Ateista

Sbírka stovky krátkých textů Petra Tomka o ateismu, náboženství a absurditě světa, ve kterém žijeme.

Knihy

22. leden 2014

O videu

Měl bych vám něco říci o tom videu, kterým uvádím svůj crowdfundingový projekt. Netočil jsem ho totiž sám, jeho autorem je nezávislý filmař, který si říká Andy Fehu. Má na krku už pěknou řádku zajímavých filmů a několik z nich si můžete i prohlédnout na jeho kanálu ve Vimeu. I když sám doporučuji, aby video na crowdfundingový projekt mělo určitou konkrétní formu, nechal jsem mu při jeho střihu volnou ruku. Proto se do něj mohlo dostat i úvodní „nó“, což je samozřejmě základní řečnická chyba. Nicméně v kontextu kaleidoskopického střihu mi došlo, že to nevadí. V důsledku tohoto stylu však video obsahuje spoustu nezodpovězených narážek.
O videu Obrázek

O čem vlastně ve videu mluvím? Označení „ateista“ vnímám jako cejch vytvořený věřícími, aby jím mohli označovat vše, co nechápou, protože se to nevejde do jejich náboženské šablony. Zcela logicky jsme jej převzali i my, kteří na Boha ani bohy nevěříme, prostě jako symbol své emancipační snahy, ve snaze ukázat, že člověk bez Boha není nijak invalidní po fyzické, emoční ani morální stránce.

Proč mluvím o třech milionech šesti stech tisících ateistů? Je to počet lidí, kteří při posledním sčítání zaškrtli kolonku „bez vyznání“. Nic jiného to není. V médiích i na webových diskusích mají totiž v současnosti věřící v oblibě tvrdit, že pouze tisíc lidí napsalo "ateismus" do kolonky vyznání. Pravděpodobně si představují, že ateisté mají nějakou ateistickou bibli, ateistické desatero a ateistické kostely, protože trvají na představě ateismu jako konfese.

Z mého pohledu byli lidé píšící jako vyznání „ateismus“ buď poněkud zmatení, nebo se prostě báli, že označení „bez vyznání“ není dostatečně úderné.

Všichni ostatní, dokonce i já, který jsem jednoznačně chápán jako jeden z nejvýrazněji vystupujících militantních ateistů (ač žádné palné zbraně nevlastním), jsem ale samozřejmě zaškrtl kolonku „bez vyznání“ stejně jako všichni mě známí ateisté.

Ateista je „ten zlej“? Přinejmenším podle současného mediálního obrazu jsou skutečně ateisté jednoduše záporáci. Překvapuje mě, jak málo lidí si všímá projevů xenofobie vůči ateistům, včetně toho, že je jim v našich médiích pravidelně nasazována „psí hlava“. Je to bráno jako něco naprosto samozřejmého, na co mají věřící přirozený nárok. Vlastně mě docela překvapuje i to, že Česká televize nebo Český rozhlas ještě nezavedly nábožensko-zábavní pořad „Kopněte si do ateisty.“

Nevěříte? Podívejte se do archivu ČT na pořady jako Cesty víry - Ateismus, Duchovní kuchyně - Ateismus nebo Rub a líc víry.

Zmínka o sabatech se týká jednoho tradičního klišovitého pohledu na ateisty, kdy jsou považováni přímo za sluhy Satana. V modernizovaných verzích stejného mýtu ho může (jako představitele zla) také zastupovat Hitler nebo Stalin.

Proč nechci, aby se mnou lidé za každou cenu souhlasili? Protože právě tak se hledá pravda (ta s malým „p“). Dobrá kritika je něco, čeho si ještě neumíme vážit a žádné lidské tvrzení, zvláště to na jeho základech jsou třeba přijímány zákony, před ní nemá být chráněno. Kritikou totiž pověry a iluze ztrácejí na síle, zatímco poznání sílí. Proto se také stoupenci náboženství kritice zuby nehty brání.

Já se samozřejmě takové kritiky nebojím, protože si stále připouštím, že se v něčem vždy mohu mýlit. Absolutní nedůvěru mám ale k těm z toho odvozují, že právě proto mají pravdu oni.

Co je krokokachna? Je to montážní představa třeba jako kentaur, pegas, anděl s křídly nebo chiméra. Ona a její obdoby se objevují v argumentacích kreacionistů, kteří nechápou, že evoluce nepostupuje tak, že by namátkově míchala a montovala kusy různých současných zvířat. Když někdo s takovou představou vyrukuje, víte hned, s kým máte tu čest i to, že se mu na zákldní škole učitelka při hodinách biologie dostatečně nevěnovala.

Kreacionistická alergie na dinosauří peří je z podobného soudku. Kreacionisté totiž skutečně věří, že se o dinosaurech píše v Bibli. Problém začal, když se ukázalo, že i mnohé druhy velkých „ještěrů“ které jsme dosud znali jen v „plešaté“ podobě, měly ve skutečnosti peří. To totiž neodpovídá knize Genesis, v níž jsou ptáci stvořeni před pozemskými tvory.

A konečně, jak to vůbec máme s těmi zvířaty? Když zjistíte, že mezi lidmi a ostatními tvory není ostrá hranice, co to vlastně bude znamenat? Podle věřících tak lidé klesnou na úroveň zvířat, podle mnohých ateistů by tak naopak zvířata patrně měla poněkud v našich očích stoupnout.

Inu, opravdu je o čem číst a o čem si povídat.


Na závěr ještě přidávám odkaz Andyho na filmy: http://vimeo.com/andyfehu

Zpět na výpis

  • Splněno 42 520 Kč (111 %)
  • 111 %
  • 38 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 83 Startérů

Autor projektu

Petr Tomek - obrázek
  • projekt od Petr Tomek
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

e-book

Za 100 Kč dostanete knihu Ateista v elektronickém formátu *.pdf, upraveném pro elektronické čtečky.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
320 Kč

Kniha

Za tuto cenu obdržíte po skončení sbírky knihu Ateista, vyvedenou v ryzím papíru.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
420 Kč

Ateista s Láskou

Spolu s knihou Ateista dostanete v balíčku také knižní miniaturu Láska, sex a vesmír, v níž se můžete poučit o tom, "jak na to" ve vesmíru.

Počet dostupných odměn: 32/40

Nelze podpořit
600 Kč

John Frum

Pouze vy a původní obyvatelé ostrova Tana v souostroví Vanuatu víte, že se skutečný syn Boží jmenuje John Frum. Pochází z Jižní Ameriky, přilétá v letadle a přiváží cargo! Až se opět vrátí, nastane na světě konečně pořádek. Přiveze nové zázračné cargo, černoši zbělají a bude jim patřit svět. Běloši zčernají, čímž budou potrestáni za zneužívání carga.
Zatímco Ježíš tě miluje, John Frum tě asimiluje!
Spolu s knížkou Ateista obdržíte tričko, které vám pomůže při šíření vaší nově objevené víry. Bude na něm stát:
John Frum tě asimiluje!

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
600 Kč

Non serviam!

Odměna určená hlavně pro čerstvé odpadlíky od křesťanství, případně fanoušky Anatola France. Spolu s výtiskem knihy dostanete také tričko s potiskem "Non serviam!" čili "Nebudu sloužit!" To totiž údajně řekl Lucifer, když se rozhodl vést svou vzpouru proti nebeskému sultánovi.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
600 Kč

To není Karel Marx

Odměna určená hlavně pro biology, které už štve vysvětlování, že všichni ateisté nejsou nutně komunisté. Spolu s výtiskem knihy dostanete také tričko s podobiznou Charlese Darwina a nápisem TO NENÍ KAREL MARX!

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
800 Kč

Ateista s Měsícem

Spolu s podepsaným výtiskem Ateisty dostanete do schránky také knihu Ztracený Měsíc, v níž jsem se vydal pátrat po tom, kam se poděl můj dětský sen být kosmonautem.

Počet dostupných odměn: 54/60

Nelze podpořit
1 000 Kč

Ateista s poděkováním

Za 1000 Kč se stanete součástí knihy - Vaše jméno se totiž objeví na stránce s poděkováním.
Obdržíte též jeden podepsaný výtisk.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
1 200 Kč

Ateista s poděkováním a Láskou

Za tuto částku se stanete součástí knihy - Vaše jméno se totiž objeví na stránce s poděkováním. Spolu s podepsaným výtiskem knihy Ateista dostanete také knížku Láska, sex a vesmír.

Počet dostupných odměn: 18/20

Nelze podpořit
1 800 Kč

Ateista s Měsícem a poděkováním

Za tuto částku se stanete součástí knihy. Vaše jméno se totiž objeví na stránce s poděkováním. Spolu s podepsaným výtiskem knihy Ateista dostanete také knížku Ztracený Měsíc.

Počet dostupných odměn: 19/20

Nelze podpořit
3 000 Kč

Ateista s velkým poděkováním

Za 3000 a více bude Vaše jméno vyvedeno v knize velkým písmem na stránce se zvláštním poděkováním.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit