Ateista - crowfunding kampaň

Ateista

Sbírka stovky krátkých textů Petra Tomka o ateismu, náboženství a absurditě světa, ve kterém žijeme.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jsme údajně nejateističtější zemí světa. No dobrá, tedy jsme alespoň jednou z nejateističtějších zemí světa, ale kolik knížek o ateistech jste kdy měli v ruce? Ateista vám nabízí pohled do světa nás bezbožníků. Možná zjistíte, že ateismus je něco, za co by se měl stydět někdo úplně jiný než ateisté, ale ještě spíš zjistíte, že je svět mnohem bizarnějším místem, než jste si dosud mysleli.

Ateista je sbírkou stovky textů, napsaných v průběhu tří let.

Dohromady tvoří kaleidoskop zamyšlení týkajících se ateismu, starověkých filosofů, kreacionistů, sekularistů, nových ateistů, evoluční teorie, kosmologie, náboženských absurdit a podobně. Některé texty jsou části z vás dobře známé, protože vyšly na stránkách OSACR.cz a na mém blogu Enzmannova archa. Proč tedy kniha?

Obracím se na vás, abyste mi takto pomohli udělat z rozptýlených pomíjivých textů něco kompaktního a trvalého.

Kniha je něčím, k čemu se můžete vrátit, má textový rozsah, který si na obrazovce nikdy nepřečtete, a je to artefakt – spousta lidí stále prostě nedá dopustit na to, když může mít doma skutečnou papírovou knihu. Navíc bych vám měl prozradit, že texty vlastně nejsou stejné. Pro knížku jsem je totiž musel upravit – někdy zkrátit, jindy rozšířit a nejednou i úplně přepsat.

Pokud se vše podaří, měla by knížka vyjít na přelomu března a dubna 2014. Proč jsem se rozhodl ji vydat právě za pomoci crowdfundingu?

Už jsem v životě vydal dvě knihy Ztracený Měsíc a Láska, sex a vesmír – naprosto standardním postupem, tato mi ale připadá dosti specifická a právě pro crowdfunding nesmírně vhodná. Také je mi sympatické, že se peníze v crowdfundingu nepoužívají jen klasickým způsobem k zakoupení nějakého zboží, ale jsou vlastně druhem hlasování o tom, jestli se určitý projekt má uskutečnit, nebo ne. Pokud máte pocit, že to není jediný důvod, máte pravdu.

Není to pro mě jediný důvod.

Byl bych totiž rád, kdyby vydání této mé sbírky bylo začátkem něčeho dalšího. Když se podíváte do projektu Ateistická knihovna na stránkách Občanského sdružení ateistů České republiky, najdete v něm množství knih od C. Sagana, B. Russella, Ch. Denneta, P. Singera, M. Ofraye, D. Humea, S. Harrise a dalších, mnohem významnějších myslitelů, než jsem já, které by si zasloužily být přeloženy, ale v běžných knihkupectvích chybějí. Také přímo mezi českými ateisty se objevují skuteční filosofové, jejichž práce by si zasloužily vydání, které však žádné normální nakladatelství samozřejmě nevydá. Možná jednou... ale to už asi předbíhám příliš.

Co si o tomto projektu myslíte?