82 dní v podkroví světa - crowfunding kampaň

82 dní v podkroví světa

Podpořte pokus Richarda Wiesnera o historicky první české zdolání všech 82 alpských čtyřtisícovek za 82 dní a staňte se součástí dokumentu této cesty.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Mnoho let pomáhám plnit sportovní sny svých kamarádů a lidí kolem mě. Pomozte mi splnit ten můj: zdolat 82 alpských čtyřtisícovek za 82 dní. Nikdo z Čechů to zatím nedokázal a to je výzva. Z expedice vznikne film pro všechny milovníky hor a adrenalinu. 

 Himaláje nazýváme střechou světa, je snem mnoha horolezců pokořit nějakou tu osmitisícovku. Jen pár hodin cesty od českých hranic se přitom rozprostírá pohoří, které by si zasloužilo označení „podkroví světa“. Jeho vrcholy jsou sice menší, ale o nic méně zajímavé a o nic méně nebezpečné. Ano, jsou to Alpy.

P7312331.jpg

Snad každý zná kopce jako Mont Blanc nebo Matterhorn , ale Alpy se chlubí celkem 82 čtyřtisícovými vrcholy. Který z nich si vybrat? Proč neslézt všech 82, a proč to nezkusit v 82 dnech. 

Jako první se  o zdolání 82 vrcholů za 82 dní včetně nástupů a sestupů a přemisťování mezi nimi pokusila švýcarská dvojice Patrick Berhault a Philippe Magnin. Za 59 dní dosáhli úžasných 64 vrcholů, ale 28. 4. 2004 se P. Berhault zřítil z hřebenu mezi Täschhornem a Domem. Podobně tragicky dopadl  před pár lety i první český pokus. 

Co nás čeká?

Dobře si uvědomuji, že takový podnik  je velmi fyzicky náročný. Proto k němu patří kvalitní a dlouhá příprava. Jak fyzická, tak technická a pět následujících měsíců je minimální potřebná doba. Chci se do toho vrhnout letos v létě: mým parťákem  bude profesionální horský vůdce Vojtěch Dvořák. 

Spoustu toho zvládneme natrénovat u nás v Čechách, ale je nutné vyjet za přípravou i přímo do Alp. Trénink vyvrcholí několikadenní aklimatizací, na kterou naváže už výzva samotná: 82 dní ve „stěně“.

P7312365.jpg

Jsme realisti a každý, kdo jen trochu hory zná, tak ví, že nemůžeme čekat azurové počasí po celé tři měsíce. Rozhodující tak pro úspěšnost bude nejen kvalitní příprava, ale také špičkové vybavení

Co z toho budete mít vy? 

Chceme celý tento historický pokus zdokumentovat jak ve formě fotografií, tak hlavně natočením dokumentu, abychom přiblížili alpské lezení, méně známé kopce a jejich výstupy všem, kteří milují svět hor a outdooru, i když třeba sami nelezou.

Běžné profi fotografy ani kameramany do takto obtížných míst nedostaneme, a proto bude vše jen na nás. Technika do tohoto prostředí je velmi finančně náročná, ale chceme do filmu přinést top záběry, a proto je nezbytná. 

odmeny.jpg

 

P8012473.jpg

 

P7312392.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?