30 LET S MŇÁGOU - crowfunding kampaň

30 LET S MŇÁGOU

Pomozte nám oslavit 30 let kapely! Chystáme vydání nového alba, zpěvník všech písniček, kalendář a narozeninový koncert!

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Startovač update2.png

trika bile pozadi.jpg

 

30 let s Mňágou (album, zpěvník, kalendář, koncert)

Člověk se pořád diví. Nejdřív se diví, jak dlouho to trvá než vyroste, pak vyroste  a zase se se diví, jak rychle to uteklo. Tak přesně takhle se teď divíme my. Martin a já jsme v kapele od začátku, Neky od roku 1991, což už je skoro stejný, Jaros přišel v roce 1997 a Tibík v lednu 2004. Pouze Marcel dorazil až letos o prázdninách, nevím, kde se flákal. No, je mu 29, to bude asi tím. :-)
To, čemu se divíme, je fakt, že příští rok naše oblíbená kapela Mňága a žďorp oslaví 30 let existence. Takhle to prostě chodí. Nemáte žádnej plán, jen sjíždíte řeku života tak, jak se vám to líbí, užíváte jízdu, vobčas peřej, vobčas suchý dno, furt si říkáte, jak dál a co potom, ale proud vás nese dál a dál i přes to vaše přemýšlení. :-)
Výročí chceme oslavit vydáním nového alba, zpěvníku, kalendáře a taky narozeninovým koncertem. S tím vším nám můžete naprosto zásadně pomoct, ale pojďme od začátku:

Už jsme to tehdy po dlouhé zimě asi nemohli vydržet nebo co, sotva v březnu trošku vykouklo sluníčko, hned jsme hodili na dvoukolák bečku piva a jeli jaro přivítat k Bečvě. Kdy? 1987! Kdo? Asi dvacet třicet příslušníků mezříčského hudebního podsvětí - fanoušci neoficiální hudby (1987!!!), máničky, androši, pankáči, novovlňáci. Mezi nimi taky několik členů bývalého Slepého Střeva, kteří se v noci u ohně domluvili, že se ve středu na Apríla sejdou a dají znovu dohromady kapelu, která ale bude hrát nové písničky a bude se jmenovat nějak jinak. Mňága a žďorp, třeba. :-) 

kola.jpg

Vy už teď ty písničky dlouho znáte, já si ale pořád pamatuju na legrační momenty ve zkušebně, když jsme poprvé zkoušeli zpívat sborově takové to: Jéé óó! a jak jsme se u toho před sebou trochu styděli, přestože se nám to strašně líbilo. Do tý doby jsme byli spíš temnej undeground a najednou veselý akordy, zpívání a ságo, na který hrál Lukáš úplně jinak než jak se na ságo hrát má. :-) Byly to boží časy, písničky vznikaly každý den, furt nás kvůli hluku a ideové nezpůsobilosti vyhazovali ze zkušeben, kterých jsme měli kolem třiceti, hráli jsme veřejně tak jednou za měsíc a byli jsme rádi, když jsme zvládli kostrbatě přehrát půlhodinku našich megahitů.:-) 

Lipnice 1 upr.jpg

Přišla revoluce a najednou jsme si mohli hrát, kde jsme chtěli a nikdo se nestaral, jestli tím přispíváme k budování rozvinuté socialistické společnosti. Paráda! Jezdili jsme kamkoli, kde nám dali aspoň na benzín, případné zisky z hraní jsme dávali do banku, ze kterého jsme si kupovalí první pořádné hudební nástroje. Roztřesená Škoda 1203 se stala naší první kapelní dodávkou a nastaly báječné dobrodružné časy při objíždění rockových klubů. Dokonce se nám podařilo nahrát první album Made in Valmez, které firma NAR dlouho nechtěla vydat.  Nakonec vyšlo až v červnu 1991 a my jsme najednou drželi v rukách své vlastní elpíčko a zase jsme tomu nemohli věřit!

made_in_valmez_mnaga_107262.jpg

Další zásadní moment přišel, když o prázdninách 1992 Martin odešel z práce. Hráli jsme v tu dobu už kolem patnácti koncertů měsíčně, ze kterých jsme se furt tvrdošíjně vraceli přes noc do svých továren, kam jsme ale stejně většinou nedošli, protože jsme prostě byli groggy. No, a když dal výpověď Martin, nejsolidnější a nejzodpovědnější člen souboru, mohli jsme ji my ostatní dat taky, hurá! V restauraci Slávia jsme pak dumali, jak vlastně budeme dál žít, což za nás potom vyřešil úspěch písniček, které jsme hráli.S delfínem.jpg

Začali jsme jezdit po Česku opravdu pořádně a hrát a hrát a hrát, vydali jsme druhou desku Furt rovně! a pak ještě dvanáct dalších, natočili jsme s Petrem Zelenkou film, někteří členové odešli a přišli noví, hráli jsme v Americe i v Číně, užili si vyprodaných koncertů a museli zvládnout i nějaké slabší chvilky. Příští rok bude třicátým rokem existence kapely, kterou jsme kdysi pouze chtěli ohromit své kámoše z gymplu, což se teda nakonec asi přece jen podařilo. :-)

Mnaga_kapela_2016_srpen_54_B.jpg

Nejdůležitější jsou vždycky písničky, aspoň u kapel to tak bývá :-), takže bychom chtěli natočit nové  album. Pracujeme na něm s přestávkama už dva roky. Na posledním nedávném soustředění už s novým bubeníkem Marcelem se podařilo písničky dotáhnout do slibného tvaru, máme radost! Poprvé budeme točit v pražském studiu Sono, na což se velice těšíme. Kromě českých hvězd zde nahrával i David Bowie, a co je dobré pro něho,musí být dobré i pro nás! :-)

Dále chceme vydat zpěvník se všema písničkama včetně těch nových. Fanoušci se po něm pořád ptají a tak dáváme dohromady představu zpěvníku, který bude praktický, trvanlivý a k tomu i hezký. Velkej blok, na každý stránce jedna písnička, text s akordama (Jaryn už to dává do kupy), zpevněný stránky, aby se třeba při cestování neošoupaly, a hotovo. :-)

Ke vzniku kalendáře mě inspiroval jednak můj vlastní, kterej stojí na ledničce a do kterého musím fakt všechno budoucí zapsat, abych na to nezapomněl, a pak černobílé fotografie pardubického fotografa Davida Macháčka, které jsem objevil na netu a moc se mi líbily. Fotky budou zčásti ilustrační k textům písniček, zčásti na nich bude kapela. Ze srandy jsme v kalendáři přepracovali označení významných dnů: Místo data upálení Jana Husa v něm najdete datum narození Martina El Knora...například. :-) Mohl by vypadat třeba takto:

kalendář náhled.jpg

Narozeninový koncert chystáme na 12.12.2017 v pražském Foru Karlín. Kdo všechno z našich hudebních přátel tam s námi vystoupí ještě psát nemůžu, protože to nevím, ale věřím, že to bude mazec! Vždyť jsou to všechno rozkošní blázínci a talentovaní kluci a holky - jako my! :-). Je dost možné, že narozeninovou slezinu zahájí kapela, kterou jste v drtivé většině nemohli vidět ani slyšet, přestože bez ní by Mňágy nebylo - Slepé střevo! A to by teda bylo maso! :-)

Takhle krásně si tedy ten příští rok představujeme, tohle jsou věci, které chceme realizovat a se kterýma nám můžete pomoct. Sami to totiž nezvládneme! Náklady jako obvykle dosahují stratosféry, něco si seženeme sami, ale hlavně chceme oslovit vás, naše věrné fanoušky! Podívejte se na Odměny, ze kterých zmiňuju například výroční tričko, které bude vydáno pouze pro Startéry, nebo možnost dostat se do zákulisí ve Foru nebo si tam jen koupit vstupenku, levnější už nebudou. :-)
Nebo si prostě předkoupit nové cd, které vyjde samozřejmě i na vinylu a na magnetofonové kazetě. :-)

trika 30 let Start.png

Kalendář a 30leté tričko chceme rozeslat ještě letos v prosinci, abyste ho měli pod stromeček :-), album a zpěvník bychom rádi vydali 1.dubna 2017 aneb Po 30ti letech Přesně! :-) A okamžitě po vydání vám je pošleme!

Pokud se podaří překonat cílovou částku, máme pár nápadů, co by se ještě dalo vytvořit, ale to se uvidí. :-)

Děkujeme, že jste dočetli až sem. Děkujeme velice za podporu, za sdílení a šíření. :-)

 

Petr Fiala, Mňága a žďorp

Co si o tomto projektu myslíte?