1. liberecký festival poezie - druhý ročník - crowfunding kampaň

1. liberecký festival poezie - druhý ročník

Jeden den, 11 hodin, 27 účinkujících. Básně, hudba, výstavy. 25. září se Liberec stane dějištěm jedinečného festivalu.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Stejně jako v roce 2019 se Liberec opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. Titul mu pomůže získat 27 účinkujících druhého ročníku jedné z největších tuzemských básnických přehlídek – 1. libereckého festivalu poezie.

Teď se jistě zeptáte, proč sháníme peníze prostřednictvím crowfundingové kampaně? Činíme tak proto, jelikož festival potřebuje ještě o trochu vyrůst. Začali jsme ho totiž plánovat již v lednu letošního roku, kdy kolem vládl lockdown a vrcholila koronavirová pandemie. Kdy nikdo vůbec netušil, zda ještě nějaká živá kulturní akce vůbec někdy proběhne. Přesto jsme do toho houževnatě šli a řekli si, že nejenom že se nám park pro pořádání festivalu zdá ideální, ale také si uvědomili, že v případě vládních restrikcí může být na akci venku více lidí, než v případě kdyby se konala uvnitř. Ačkoliv se toho od té doby mnoho změnilo, půjdeme s pravdou ven: festival pod širým nebem je daleko finančně nákladnější, než ten konaný kdesi uvnitř klubu. Musí se řešit věci jako připojení elektrického proudu, stánky s občerstvením, podium, osvětlení, ozvučení a mnoho a mnoho dalších nejen technických úskalí. Navíc chceme, aby si hosté odnesli alespoň nějaký honorář, peníze za dopravu, měli se kde najíst a napít a někteří kde přespat. Ačkoliv se nám podařilo vyjednat částečnou podporu od města a několika partnerů, ještě potřebujeme trochu posunout. A i když máme několik skvělých přátel, kteří nám nezištně s akcí pomáhají, celá organizace je na bedrech naší dvojice, která chodí přes den do práce a po večerech „šije“ tuhle literární přehlídku, jež je pro nás výzvou a velice nás to baví. A jelikož jsme dokázali na Startovači s kampaní na první ročník festivalu uspět před dvěma roky, zkusíme do stejné řeky vstoupit dvakrát a přebrodit ji.

To jsou v kostce hlavní důvody, proč bychom od Vás chtěli finanční podporu. Za ní si můžete odnést nejen skvělý pocit, ale i řadu zajímavých odměn. Podívejte se na některé!

A teď k tomu, co se s Vaší pomocí v Liberci stane! Před diváky se 25. září 2021 během přibližně jedenáctihodinového maratonu představí mimo jiné taková hvězdná jména jako Oto Klempíř, známý spíše coby raper z legendární funky bandy J.A.R., vítězové zřejmě nejpopulárnější české literární ceny – Magnesia Litera – Milan Ohnisko a Pavel Novotný, dva autoři na tuto trofej nominovaní – Kateřina Bolechová a Štěpán Kučera či autor Knihy Libereckého kraje Josef Kučera.

Na literárním bienále ovšem nebudou chybět také dvě zahraniční jména – ze slovenských Malacek dorazí bard Miroslav Dávid a online most mezi Francií a Libercem přinese vystoupení básnířky a violoncellistky Anny Brikciusové.

Ale to není konec! Kromě výše zmíněných se na akci z literátů ukáží dále Tobiáš Jirous, Miroslav Stuchlý, Josef Straka, Jana Máchalová, Martin Trdla, Irena Eliášová, Michaela von Pacher, Patrik Linhart, Martin Šaffek a Alena Vávrová. A nejenom poezie bude 25. září parkem rezonovat. Přichystány jsou také hudební produkce. Zahraje například cenou Anděl ověnčený Jakub Čermák neboli Cermaque, dále projekt ZVLN, písničkáři Lukáš Trněný, Pavel Šulc a Karel Pazdera. K vidění bude také několik fotografických výstav a výtvarných instalací, a to z rukou Jiřího Prince, Anny Šímy Kopkové, Jana 1334 a Petra Havla.

Dějstvím této jedinečné přehlídky bude protentokrát park před Kostelem nalezení sv. Kříže na Malém náměstí a částečně klub Argonaut, ležící od tohoto místa cca o sto metrů níže v Zeyerově ulici. Sem by se akce v případě nepřízně počasí pak přesunula celá.

Kromě toho, že v jeden den návštěvníkům předvedeme kolik různých odstínů skrývá poezie a umění vůbec, festivalem chceme také oživit místo v širším centru Liberce, které je lehce opomíjené, ačkoliv by si pozornost lidí jistě zasloužilo. Park před kostelem má svého genia loci a doufáme, že ho festival pomůže znovuobjevit.

Stejně tak věříme, že se opět (jako jsme to snad trochu ukázali v roce 2019 na prvním ročníku akce v klubu Ateliér) ukáže, že páté největší město republiky nemá centrum jen u radnice nebo u obchodních paláců Plaza a Forum, že tu není jen hokej, zoo, Ještěd a Babylon, že se tu na poli kultury děje mnoho zajímavého.

Prosíme, pomozte festivalu růst.

 

Velice za Vaši podporu děkujeme.

 

Veselá Trdla

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?