solar-bike-villach.jpg

Závod solárních kol The Sun Trip 2015 - jediný český tým Technika

Jsme jediný český tým, který se přihlásil do celosvětové soutěže solárních kol na trase Miláno (Itálie, Expo 2015) - Astana (Kazachstán).

solar-bike-villach.jpg

ReachedCZK 15,137(112%)

112%
CZK 13,500requested
20contributors
ContributeRewards

Solární tandem, na kterém závod pojedeme, už máme vyzkoušený. Pro účely účasti v závodě bude naše solární kolo pojmenované "Argo" (podle řeckého mýtu o Argonautech - volíme trasu přes jižní Kavkaz, známý jako Kolchida). Argo má vtipný "steampunkový" design, kombinující retro ocelový rám s bambusovou stříškou nesoucí tenké ohebné solární panely (oba panely dohromady váží méně než 5 kg, tedy bez nosné konstrukce).

Oficiální stránky závodu: thesuntrip.com 

Naše přihláška na stránkách pořadatelů: thesuntrip.com/leona-michalel-st2015/

(to abyste věděli, že si to s tím zápisným fakt nevymýšlíme)

Na živobytí na cestě si (doufejme) nějak našetříme, s technickými upgrady kola nám (doufejme) pomohou sponzoři. Vás žádáme o jediné: o příspěvek na zápisné 450 EUR, které potřebujeme poslat pořadatelům závodu The Sun Trip 2015 do konce roku 2014. Za tyto peníze bezprostředně nezískáme nic - kromě samotného práva zúčastnit se. Není to úplně levný končíček: do stavby a upgradů poslední verze solárního kola jsem letos investoval ze svého už více než 40 000 Kč (navíc do předchozí,  jednomístné verze jsem vloni vložil kolem 15 000 Kč). 

 

speed-limit-10km.jpg

Pokud se náhodou vybere víc peněz, rozhodně budeme vědět co s nimi: celkové náklady na asi 3 měsíce života 2 lidí na cestě odhaduju na zhruba 100000 Kč. Ale pouze zápisné potřebujeme řešit do konce roku, na ostatní máme ještě 5 měsíců - závod startuje začátkem června 2015. Vybrání startovného formou crowdfundingu beru i jako průzkum zájmu veřejnosti.

arachnelabs-white.gif

Pod hlavičkou Arachne Aerospace jsem na svém prvním jednomístném solárnm kole (s přívěsem) najel v roce 2013 přes 1000 km (na trase Čechy - Bavorsko - Rakousko - Švýcarsko - Itálie).

1044132_88e63e264fd900c062c8.jpg

V roce 2014 na tandemu (se stříškou) jsem pak na trase Čechy - Morava - Slovensko - Rakousko - Maďarsko - Slovinsko - Rakousko - Morava - Čechy najel (s přestávkami) už celkem přes 2500 km (z toho část se spolujezdkyní, se kterou se plánuju účastnit závodu The Sun Trip).

Ověřený dojezd solárního kola je zatím až 100 km za den ve dvou osobách a 160 km za den v jedné osobě - ale stále probíhá další vývoj (větší kapacita baterií, dva motory, rekuperace...). Náš tým každopádně získal dostatek zkušeností na to, abychom závod v délce přes 6000 km dokázali úspěšně dokončit. Finální technické parametry solárního kola doopravdy účastního se závodu se ještě změní v průběhu upgradů a tuningu během jara 2015.

solarbike-slovenia.jpg

Jako zvláštní odměny pro dárce jsem zvolil poměrně jednoduchý systém rozesílání pohledů z jednotlivých zemí, kterými budeme po cestě projíždět. Snad nás to moc nezdrží - stejně budeme muset občas po cestě odpočívat a dobíjet... Kromě toho nám pořadatelé přímo ukládají povinnost si po cestě vést blog - o našem postupu tedy budete pravidelně informováni na sociálních sítích. 

Vybrat zápisné na Startovači jsem se rozhodl i proto, že se tím potvrdí zájem veřejnosti o naší účast v tomto závodě (rally). To by mohlo být výhodou i pokud se rozhodneme oslovit další sponzory (zatím žádné nemáme, snad kromě příslibu pomoci ze strany cargobikes.cz).

Umožněte nám reprezentovat Českou Republiku v rámci mezinárodní soutěže, kde nejde ani o svaly (a o to, kdo lépe utají doping), ani o peníze na benzín a silnější motory - ale především o lidský důmysl, odvahu, odhodlání a schopnost improvizace!

solarbike-naplavka.jpg

Vedlejším, ale nikoliv zanedbatelným výsledkem účasti v závodě by pak měl být další vývoj prototypu komerčně dostupného solárního elektrického kola ( tandemu, či nákladního kola) pod značkou Arachne Aerospace. Podpora tohoto projektu tedy doufejme povede k tomu, že si časem budete sami moci sestavené solární kolo koupit jako hotový výrobek. Slíbit to ovšem nemohu.

Jo a ještě jedna věc - nemám Facebook účet, Facebook mi ho před několika lety zrušil bez udání důvodu, a já se trochu naštval. Ale pokusím se přesvědčit své přátele, aby v diskuzi pod projektem odpovídali za mě...

ReachedCZK 15,137(112%)

112%
CZK 13,500requested
20contributors
Contribute

Rewards

CZK 100Účast na plánovacím večírku pořadatelů

Po zaplacení zápisného asi pozvu k sobě domů ke krbu přátele a cestovatele s alespoň částečně obdobnými zkušenostmi, a budeme s nimi plánovat trasu a rozpočet. Vážné zájemce na tomto plánovacím večírku rád uvítám, ale kapacita prostor je omezená... a nevylučuju, že to bude celkem nuda, nakonec. (možná ale uspořádám projekci nějakých cestovatelských filmů se související tématikou)

Expected delivery of the reward: January 2015

Number of available rewards: 2/5

Reward unavailable

CZK 200Prolinkování z webu

Na nových webových stránkách Arachne Aerospace (v přípravě) bude samostatná stránka věnovaná účasti našeho týmu v závodě The Sun Trip. Na této stránce můžete mít trvale umístěné odkazy (vč. ikonek) na vaše webové stránky, profily na sociálních sítích, apod. Tato stránka zůstane aktivní dlouhodobě, i po skončení závodu a doména arachne.cz měla historicky dobrý rating v search enginech... Pozor, tuto odměnu volte s rozumem: vyhrazuju si odmítnout zveřejnění odkazů vysloveně nevhodných (pornografie, extrémní politické názory či nezákonné aktivity) - v zásadě jsem ale tolerantní člověk.

Expected delivery of the reward: January 2015

Number of available rewards: 47/50

Reward unavailable

CZK 300Pohled z Itálie

Pohled z některého místa v Itálii. V Itálii závod startuje, takže pokud se nám vůbec podaří přepravit se na start, můžeme tyto pohledy jediné slíbit úplně najisto (i kdyby to mělo být hned z Milána) Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem. P.S. Protože Itálie je celkem běžná prázdninová destinace, slibujeme poslat pohled z místa, které není zasažené masovým turismem - pokud to tedy bude aspoň trochu možné...

Expected delivery of the reward: June 2015

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 400Pohled z Albánie

Pohled z některého místa v Albánii. Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Albánie, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Pokud z jakéhokoliv důvodu budeme nuceni zvolit trasu mimo Albánii, pošleme omluvný pohled z místa, které vzdáleností od startu bude zhruba odpovídat Albánii Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem.

Expected delivery of the reward: June 2015

Number of available rewards: 2/5

Reward unavailable

CZK 500Pohled z Makedonie

Pohled z některého místa v Makedonii (bývalá republika Jugoslávie). Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Makedonie, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Pokud z jakéhokoliv důvodu budeme nuceni zvolit trasu mimo Makedonii, pošleme omluvný pohled z místa, které vzdáleností od startu bude zhruba odpovídat Makedonii. Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem.

Expected delivery of the reward: July 2015

Number of available rewards: 3/5

Reward unavailable

CZK 500Pohled z Bulharska

Pohled z některého místa v Bulharsku. Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Bulharska, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Pokud z jakéhokoliv důvodu budeme nuceni zvolit trasu mimo Bulharsko, pošleme omluvný pohled z místa, které vzdáleností od startu bude zhruba odpovídat Bulharsku. Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem. P.S. Protože Bulharsko je celkem běžná prázdninová destinace, slibujeme poslat pohled z místa, které není zasažené masovým turismem.

Expected delivery of the reward: July 2015

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 600Pohled z Turecka

Pohled z některého místa v Turecku. Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Turecka, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Pokud z jakéhokoliv důvodu budeme nuceni zvolit trasu mimo Turecko, pošleme omluvný pohled z místa, které vzdáleností od startu bude zhruba odpovídat Turecku. Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem. P.S. Protože Turecko je celkem běžná prázdninová destinace, slibujeme poslat pohled z místa, které není zasažené masovým turismem.

Expected delivery of the reward: July 2015

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 700Pohled z Arménie

Pohled z některého místa v Arménie. Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Arménie, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Pokud z jakéhokoliv důvodu budeme nuceni zvolit trasu mimo Arménii, pošleme omluvný pohled z místa, které vzdáleností od startu bude zhruba odpovídat Arménii. Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem.

Expected delivery of the reward: July 2015

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 800Pohled z Ázerbajdžánu

Pohled z některého místa v Ázerbájdžánu. Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Ázerbájdžánu, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Pokud z jakéhokoliv důvodu budeme nuceni zvolit trasu mimo Ázerbájdžán, pošleme omluvný pohled z místa, které vzdáleností od startu bude zhruba odpovídat Ázerbájdžánu. Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 4/5

Reward unavailable

CZK 900Pohled z Kazachstánu

Pohled z některého místa v Kazachstánu. Pokud budeme muset z jakéhokoliv důvodu odstoupit ze závodu The Sun Trip ještě před dosažením Kazachstánu, pošleme pohled z místa, kde odstoupíme. Kazachstán je cílová země závodu, jinudy jet nemůžeme. Adresu dárce potřebujeme znát ještě před odjezdem.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 1,000Tričko s fotografií solárního kola

Trička bychom v případě zájmu vyrobili až těsně před odjezdem a byla by na nich kromě loga Arachne Aerospace i fotografie finální verze solárního tandemu - tak, jak bude naložený a plně vytuněný vypadat těsně před odjezdem.

Expected delivery of the reward: May 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable