maxresdefault.jpg

Will Hall - Diagnózy 'F' a cesty k zotavení Ostatní

Hledáme podporu pro brněnské vystoupení terapeuta Willa Halla, který se sám dokázal dostat z bludného kruhu psychóz.

Willův příbeh (2. část)
9/19/2015

Willův příbeh (2. část)

Druhá část Willova příběhu zotavení.

Tak začal můj roční pobyt ve státním psychiatrickém zařízení. Potřeboval jsem pomoc, ale místo ní se mnou zacházeli jak s neposlušným děckem, co má porouchaný mozek. Trestali mne a byl jsem pod neustálým dozorem, k tomu dva měsíce na uzavřeném oddělení. Z plnohodnotné lidské bytosti jsem se stal jen psychiatrickým pacientem. Dali mi svěrací kazajku. Ne proto, že bych něco provedl, ale kvůli transportu do nemocnice. V noci se mi pak zdálo, že mne někdo znásilňuje a dodnes mám flešbekové reakce na všechno, co mi tuhle situaci připomene. V průběhu hospitalizace mne zavírali na samotku, vyhrožovali mi kurtováním, prohledávali mne, byl jsem nucen polykat kolem patnácti různých syntetických látek a docházet na autoritativně vedenou skupinovou terapii, která se celou dobu míjela účinkem.

Několik měsíců jsem užíval silné tišící antipsychotikum Navane, určené k léčbě schizofrenie. To úplně změnilo moji osobnost a ztratil jsem to nejzákladnější ponětí o tom, kdo vlastně jsem. Stal jsem se tupějším, pomalejším, ztloustl jsem a s vedlejšími účinky „léku“ přicházely i návaly zoufalství a sebevražedných myšlenek. V jednom z ubytovacích zařízení, kde jsem nějakou dobu pobýval, se těsně před mým příchodem zabil jiný uživatel psychiatrické péče. Jeho přítel mi řekl proč: trpěl silnými vedlejšími účinky svých medikamentů a nikdo to nechtěl slyšet. Tak skočil ze střechy a zabil se. Ne kvůli své nemoci, ale kvůli těm „vedlejším účinkům“. Když jste „na lécích“, těžko odlišujete, jaké potíže vám způsobují léky a jaké samotná nemoc. Jste zmatení a nevíte, co s tím.

Mám z té doby nějaké fotografie a z nich se ne mne dívá někdo docela jiný. Nejsem to já. Byl jsem v podstatě chodící zombie, ale poslušná zombie, a s tím byli lékaři spokojeni. Mám dojem, že ještě dnes u mne přetrvávají některé vedlejší účinky léků, které jsem tehdy užíval, včetně Navane. Patří k nim záškuby svalů, výpadky paměti a panická úzkost. A o dalších dlouhodobých poškozeních možná ještě ani nevím.

Můj otec, veterán z korejské války, dostával ve čtyřicátých a padesátých letech elektrošoky. Hospitalizovaný a podrobený těmto trýznivým procedurám byl na žádost svého otce (mého dědečka), který ho tak trestal za jeho chování v dospívání. Otcovy nucené hospitalizace a nezhojené emoční šrámy se přímo podepsaly i na mně a celé naší rodině, protože nikdy nedostal skutečnou pomoc a tak jsem vyrůstal se silně traumatizovaným otcem. Když se mí psychiatři dozvěděli, že i můj otec byl zavřený v psychiatrické léčebně, snažili se mne přesvědčit, že moje potíže jsou dědičného charakteru, že mám poškozený mozek a že to jde napravit medikamenty. Ani jednou se mne nezeptali na moje traumata z dětství a neobtěžovali se zjišťovat, zda by tu nemohla být nějaká spojitost s mými duševními potížemi. Až později, když jsem sám začal pátrat po tom, jak se věci mají a objevil práce Roberta Whitakera a dalších, dozvěděl jsem se, že žádné poctivě vedené vědecké výzkumy nepotvrdily hypotézy o genetické predispozici a chemické nerovnováze mozku, a že trauma z dětství může hrát v tom, co se běžně označuje za duševní poruchy, nezanedbatelnou roli.  

Po více než dvouměsíčním úsilí mí lékaři prohlásili, že vyzkoušeli už všechno a mysleli tím, že nasadili veškeré pilulky, na které si jen vzpomněli. A jelikož podle nich nic nezabralo, zbývaly už jedině elektrošoky. Zoufale jsem toužil po nějakém zlepšení a tak jsem začal přemýšlet o tom, že na to kývnu. Můj otec mi vyprávěl o své nedobré zkušenosti s elektrošoky a o tom, jak mu poškodily paměť. Nad stolem mu visí známý Hemingwayův citát(1) a já už tehdy věděl, že Hemingway se zastřelil nedlouho po šokové léčbě. V nemocnici mi ale tvrdili, že je to naprosto bezpečné a účinné a nemá to žádné nepříznivé vedlejší účinky(2).

A pak se na mne usmálo štěstí.

 

(1) „Léčba byla úspěšná, ale ztratili jsme pacienta.“

Úplnější znění: "Tihle šokoví lékaři nevědí nic o spisovatelích... a o tom, co to s nimi dělá... Jaký má smysl zničit mi hlavu a vymazat paměť, když je to celý můj kapitál a vyřadí mne to ze hry? Byla to skvělá léčba, ale přišli jsme o pacienta.“

viz: https://www.causes.com/causes/639240-electro-shock-therapy-the-most-destructive-treatment-that-s-not-highly-effective/updates/566816-ernest-hemingway-ects-most-famous-suicide-victim

(2) Dlužno dodat, že dnešní elektrokonvulzivní terapie se vyvinula z přírodní metody objevené již v dobách antiky (na hlavy pomatenců se tehdy přikládali električtí rejnoci), není již tak brutální a devastující jako ve zmiňované době, nicméně mechanismy jejího účinku jsou vědě stále neznámé. Provádět se má jen se souhlasem pacienta, není-li „nemocí“ přímo ohroženo jeho zdraví nebo život. Což posuzuje přítomný lékař.

 

 

 

(z anglického originálu http://bit.ly/1NUOMUJ přeložil Jiří Bryan)

ReachedCZK 17,400(174%)

174%
CZK 10,000requested
53contributors
Contribute

project authorJozef Krchňavý

Rewards

CZK 50Půjdu za kmotru, za kmotra

Nabízíme možnost osobní účasti při rychlokřtu Willova Průvodce bezpečnějším vysazováním. Váš Průvodce projde obřadem křtu tak rychle, že si možná ani nevšimnete. Nemáte-li již svůj vlastní výtisk, nafasujete erární, který si po křtu již ponecháte. Volba křestního jména je na Vás... (tato odměna NEzahrnuje rezervaci místa)

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 100Videozáznam z Brna

Chcete nás podpořit, ale nemůžete se účastnit symposia v Brně a nechcete o něj přijít? Za tento příspěvek dostanete videozáznam na DVD.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 150Vstupenka Brno

Děkujeme za Vaši podporu a za odměnu Vám k tomu rezervujeme místo pro brněnskou část návštěvy.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 200Vstupenka Brno + videozáznam z Brna

Tato odměna v sebe kombinuje vstupenku do Brna s videozáznamem pro připomínku této jedinečné události.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Brožurka "Průvodce" s autogramem (včetně vstupu)

Za dvěstěpadesát získáte vstupenku pro brněnskou část a k tomu si odnesete dárek ve formě brožurky "Průvodce bezpečnějším vysazováním psychiatrických léků" s autorským věnováním. K tomuto dárku volitelně dodáme videozáznam e-mailem.

Number of available rewards: 8/15

Reward unavailable

CZK 250Příručka duševního zdraví - MUDr. Ladislav Polách

Zajímáte se o duševní zdraví? Rádi byste si udělali jasno v základních pojmech, které používá váš lékař nebo váš příbuzný? Chtěli byste pomoci, ale nevíte jak? Pak jste na správné adrese. Knihu s věnováním Vám může předat sám autor přímo na akci v Music Labu. (více o knize hledejte v popisu projektu úplně dole) Dárek zahrnuje vstupenku pro Brno.

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 300Ještě nevydaná kniha Willa - Outside Mental Health

Will Hall přislíbil jako dáreček jeho ještě nevydanou knihu Outside Mental Health: Voices And Visions of Madness. Kniha Vám bude doručena hned jak bude vydána. Samozřejmě k tomuto dárku patří taky vstupenka pro Brno.

Number of available rewards: 0/3

Reward unavailable

CZK 400Skype konzultace s MUDr. Ladislavem Poláchem

Dr. Polách pracoval jak v Psychiatrické nemocnici Brno-Černovice, tak na Psychiatrické klinice Brno. Nyní působí v soukromé psychiatrické ambulanci. Konzultovat s ním můžete zejména použití léků u různých duševních poruch včetně psychóz.

Number of available rewards: 4/5

Reward unavailable

CZK 450Osobní konzultace s Mgr. Jiřím Šupou, Ph. D.

V sdružení Práh už nějakou dobu podporují lidi, kterým byla diagnostikovaná psychóza. Jiří Šupa spolu s dalšími kolegy pomáhají trpícím na cestě k zotavení. Jako dárek za tak vysoký příspěvek dostanete poukaz na jednu konzultační hodinu v rámci osobního rozvoje právě s psychologem Jiřím Šupou. Vstupenka pro Brno je součástí dárku.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 450Osobní konzultace s Pavlem Nepustilem, Ph. D.

Pavel Nepustil spolu s organizací Narativ se snaží přinést dialogické přístupy v terapii k nám. Například Otevřený dialog, o kterém bude Will také mluvit je příkladem takové již fungující praxe ve Finsku. V této odměně je zahrnut poukaz na osobní terapeutický nebo supervizní setkání na 60 minut s psychologem Pavlem Nepustilem. Možnost uplatnění je až od roku 2016. Součástí je taky vstupenka pro Brno.

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 500Další várka knih od Willa - Outside Mental Health

Dalších deset kusů ještě nevydané knihy Outside Mental Health: Voices And Visions of Madness. Kniha Vám bude doručena hned jak bude vydána.

Number of available rewards: 7/10

Reward unavailable

CZK 600Soukromá konzultace s Willem po skype

Zde získáte dvouhodinovou poradensko-koučovací konzultaci s Willem Hallem po Skype. Vstupenka pro Brno je součástí tohoto dárku.

Number of available rewards: 0/2

Reward unavailable

CZK 1,000Štědrý sponzor

Velice děkujeme za Váš štědrý dar. Díky němu se můžete zviditelnit v tomto projektu, který je dalším krokem v medializaci a otevřené nabídce pomoci lidem, co prošli nebo prochází psychiatrickou léčbou.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Hlavní sponzor pátečního programu

Pokud přispějete částkou tři tisíce, stanete se hlavním sponzorem pátečního programu v Brně. Budete uvedeni jako hlavní sponzor, přímo na akci. Pokud byste chtěli využit příležitosti, je možné umístnit Vaše propagační materiály.

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable