start1.png

Vzpomínky panského kočího Knihy

Podpořte vydání knihy. V plánu máme vytisknout 100 knih. Jedna může být vaše...

Taxis!
8/28/2019

Taxis!

Překážka, která straší. Koně letí vpřed, koně letí vpřed, koně letí vpřed...

Překážka, která straší. Koně letí vpřed, koně letí vpřed, koně letí vpřed...

11. dní do konce. Rozbíháme se do finále.

Kdysi jsem starého knížetepána vezl do Pardubic na velkou. Ono to zní divně, ale my koňáci tomu rozumíme. My to tak prostě říkáme. On tedy knížepán nezávodil, nebyl to jeho styl. Ale rád se setkal s urozenými pány a koně byla jeho velká láska. 

Já tam koukal na jockeye jako u vytržení. To tempo! A místo aby překážky objeli, vrhali se přes ně! Taky aby ne, když měl vítěz slíbených 8000 zlatých! A to měl s koněm uběhnout jenom nějakých sedm kilometrů. Mě kdyby takhle platili, tak jsem za chvilku milionář.

Knížepán mi cestou řekl, že úplně nejtěžší je Taxis. Viděl jsem toho pána, ale znám i těžší. A o dost. Pan Ziesel mi řekl, že u zrodu Velké pardubické, která se poprvé konala v roce 1874, stáli princ Emil Fürstenberg a hrabata Maxmilián Ugarte a Oktavián Kinský, který měl praktické dostihové i honební zkušenosti a přispěl svými radami zvláště při projektování jednotlivých skoků. Již tehdy se v kurzu objevil „Hlavní příkop,“ časem zvaný také „Oplocený příkop“, „Velký příkop“ či „Tribunní skok“. Po prvním ročníku se rozpoutala diskuse o jeho zrušení, které požadovali zvláště mladší jezdci v čele s Emilem Fürstenbergem. Jejich oponenti ovšem prosadili zachování příkopu. Princ Egon Thurn-Taxis (1832 – 1892) tehdy pronesl slavný výrok: „Pánové, já tento skok už nikdy překonávat nebudu, a jak se tak dívám kolem sebe, tak vy také ne. Nevidím tedy důvod, proč bychom jej měli rušit a někomu něco ulehčovat.“ Osmnáct let poté, v roce 1892, byla překážka poprvé oficiálně označena jeho jménem.

My si taky nebudeme nic ulehčovat. Proto každého prosím o sdílení tohoto projektu. Ať mají koně co žrát. Sdílet můžete mezi svými přáteli. Na FB, twitteru i po hospodách.

 

Řekli o Taxisu
„Taxis je překážka jako každá jiná.“ (Jana Nová)
„Je to podivné, ale v šedesátých letech jezdci nepřikládali Taxisu takovou důležitost jako Velkému vodnímu příkopu. Tam jich ztroskotávalo víc.“ (Rudolf Deyl starší)

ReachedCZK 35,043(100%)

100%
CZK 35,000requested
36contributors
Contribute

project authorJan Divecký

Rewards

CZK 100Altruista

Když jsme dojeli do Vosova, tak si mne pan Bedřich zavolal k sobě a dal mi deset korun na pivo. Deset korun! To bych mohl poručit za všechny, ale takový já nejsem. Koupil jsem si sklenici piva a viržínko za šedesát krejcarů a zbytek dal večer manželce, která je za každou korunu navíc vděčná. (Ze vzpomínek Vojtěcha Kašpara)

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Čtenář

Čtenáři milují knihy. Budeme na ně myslet. Každý dostane ručně signovaný výtisk.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 550Monarchista

Kromě knihy snad každého monarchistu potěší i fakt, že v této knize se Rakousko-Uhersko rozhodně nerozpadne! Bůh ochraňuj krále!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Sběratel

Sběratelé milují kuriozity. Šťastných třináct dostane číslované výtisky. Přirozeně ručně signované. Kromě autora se pokusíme k podpisům přimět i další potomky hrdinů knihy.

Number of available rewards: 5/13

Reward unavailable

CZK 3,000Tajemný pan Ziesel

Nejste zrovna vy tím tajemným panem Zieselem?

Number of available rewards: 0/1

Reward unavailable

CZK 3,500Aristokrat

Mezi pánem a poddaným je zvláštní vztah. Jeden je nahoře, druhý dole, ale oba si myslí, že mají toho druhého na starost. Buďte grand!

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 11,000Dedikant

Mezi tiskaři v Čechách se fenomén dedikování knih uchytil až zásluhou Mikuláše Bakaláře (1501). Někteří autoři (kupříkladu známý pisatel latinských předbělohorských pamfletů Michal Pěčka z Radostic) hledali své ochránce vskutku vysoko. Oslovovali nejen přední katolickou šlechtu a císaře, nýbrž i papeže. Konvence neporušili ani tehdy, připsali-li dílo z různých pohnutek hned několika osobám najednou. Kupříkladu Šimon Lomnický z Budče věnoval své dílo sedmadvaceti osobám... Držíme se těchto tradic, poděkujeme třem z vás jmenovitě přímo v knize. (Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy)

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 17,500Knížepán

Mě na psaní nikdy neužili. Co šlo, vyřídil jsem si vždy ráz na ráz, pěkně prosím, trochu přilepšit gáži, děkuji uctivě. Myslím, že je lépe opucovat boty a zajít do panské kanceláře, než sepisovat dlouhé orodace... (Ze vzpomínek Vojtěcha Kašpara)

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable