Videt a zemrit.jpg

Vidět a zemřít. Nový film od Marka Dobeše. Film & Video

Nová crazy komedie od tvůrců: Byl jsem mladistvým intelektuálem, Choking Hazard a Kajínek.

Něco málo o mně a filmu Vidět a zemřít
3/30/2013

Něco málo o mně a filmu Vidět a zemřít

Tento rok, 2013 jsem dokončil přepis scénáře, který jsem napsal ještě ve spolupráci se Štěpánem Kopřivou a Jiřím Pavlovským Vidět a zemřít a nabízím Vám spolupráci na jeho realizaci.

Marek Dobeš psal už od základky komediální, SF a hororové povídky. Sen stát se spisovatelem dlouho zůstával snem, protože si coby občan československé socialistické republiky nedovedl představit, že by se mu to mohlo někdy podařit.

V určité fázi se svého snu dokonce vzdal. Řemen spadl.

Absolvoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze se specializací na tisk a rozhodl se jít cestou novináře. Některé jeho články o filmu v Ikarii, pro nakladatelství Cinema nebo v elektronickém Klanu se staly kultovnímy. Napsal několik povídek se Štěpánem Kopřivou a Jiřím Pavlovským, díky tipům Františka Fuky a skvělé spolupráci s majitelem společnosti Filmexport Home Video Karlem Kabátem dodal do českých videopůjčoven filmy jako Bad Taste – Vesmírní kanibalové, Braindead – Živí mrtví, Dům u hřbitova nebo Lepší zítřek.  V roce 1994 konečně se Štěpánem a Jiřím Pavlovským i něco natočil.

Na 16mm film realizovali první audiovizuální projekt – SF reklamu pro distributora videokazet Filmexport Home Video. František Fuka si také v reklamě zahrál. Projekt zůstal nedokončen.

http://www.youtube.com/watch?v=Uuep-zEUFtE

A řemen opět spadl.

Už v 99tém ale stál František Fuka opět před kamerou Marka coby režiséra.

V roce 1999 oslovil Marka se Štěpánem Dan Krutský z legendární nezávislé skupiny Gamera. Navrhl jim spolupráci na krátkém filmu. Dan sice nakonec odstoupil, ale díky jeho impulzu vznikl I Was a Teenage Intellectual – Byl jsem mladistvým intelektuálem.

http://chokinghazard.cz/index.php?menu=multimedia&sel=intellectual

http://www.alfedus.cz/housereel/film/byl-jsem-mladistvym-intelektualem/

Další krok realizovali ve stejném tvůrčím složení díky osvícené zakázce „zimního“ ředitele ČT Jakuba Puchalského, na natočení inteligentního seriálu pro mainstream podle vzoru BBC. První soukromá nezávislá produkční a distribuční společnost Space Films jim dala prostor, aby podle Markova námětu napsali třináctidílné Místo nahoře.

http://www.alfedus.cz/housereel/tv/misto-nahore/

Marek se Štěpánem vydělali první větší peníze a chvíli zvažovali koupi dvou motorek. Pak shrnuli bankovky na hromádku a vložili je do celovečerního debutu Choking Hazard.

http://chokinghazard.cz/

Byl rok 2004 a film byl v několika ohledech průkopnickým činem. Poprvé se u nás točilo i postprodukovalo ve Full HD, po letech od filmu Braindead se zombíci objevili v komedii (Soumrak mrtvých vznikal paralelně) v kinech poprvé. Film prodali na DVD do USA a Německa, ale přesto se jim podařilo přijít o celý jejich vklad, když do filmu zahučeli jedním milionem korun. A to i přesto, že herci včetně Jaroslava Duška, Jana Dolanského, Dády Patrasové či Ondřeje Neffa hráli takřka zadarmo – za symbolickou jednu korunu českou. Přesto, že distribuční společnost Bontonfilm vznik filmu finančně podpořila, že společnost ACE dodala zdarma kameru i triky, přestože pomáhali profesionálové i lidé z ulice. Natočit film bylo tehdy v době filmových kopií prostě drahé, i když vlastně nikoho neplatíte…

Není divu, že se Marek rozhodl věnovat víc scenáristice a produkci menších projektů. A Štěpán Kopřiva se naplno opřel do dráhy spisovatele (Asfalt, Holomráz, Zabíjení).

Marek napsal s Petrem Jáklem film Kajínek, ko-produkoval a režíroval množství videoklipů pro skupiny jako RAGE, Seven, Doga a naposledy 3D videoklip pro Olympic k padesátému výročí skupiny.  

Tento rok, 2013 dokončil Marek přepis scénáře, který napsal ještě ve spolupráci se Štěpánem Kopřivou a Jiřím Pavlovským Vidět a zemřít a nabízí Vám spolupráci na jeho realizaci.

Marek Dobeš se nenarodil do filmařské ani umělecké rodiny, několikrát odsunul své tvůrčí cíle, mnohokrát narazil na konzervativní postoj filmového fondu nebo českých televizí. Ale nikdy nepřestal usilovat o uskutečnění svých – často žánrových – projektů. Svou první crazy komedii hodlá natočit na konci tohoto roku a pokud termín z finančních nebo realizačních důvodů nestihne, hodlá jí prostě natočit.

Celkový rozpočet se pohybuje pod 3 miliony korun a 300 000 strop přijde markovi jako férových deset procent. Pokud získá méně, peníze se Vám vrátí. Pokud více, na filmu se to samozřejmě projeví, protože jako vždy, Marek Dobeš nalije do vzniku filmu Vidět a zemřít první i poslední korunu, kterou od Vás získá.

Marek Dobeš se nikdy nevzdává. Jen mu občas spadne řemen. Pomozte mu ho nahodit Vaším přispěním. Staňte se jeho koproducenty, kupte si lístek, vložte prachy do soukolí startovače a spolu s ním můžete stvořit jeden z mála českých žánrových filmů a zároveň první crowd fundingem nakopnutý film v české historii.

ReachedCZK 0(0%)

0%
CZK 300,000requested
0contributors
Contribute

project authorMarek Dobeš

Rewards

CZK 99Legální download filmu v HD kvalitě a bez DRM

+ naše díky a vaše jméno na webovkách filmu

Expected delivery of the reward: December 2013

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 299Tvůrci podepsaná kopie filmu na DVD

+ cena za 99 CZK

Expected delivery of the reward: December 2013

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 499Tvůrci podepsaná kopie filmu na blu-ray

+ cena za 99

Expected delivery of the reward: December 2013

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 999Pozvání na slavnostní premiéru

Pozvání na slavnostní premiéru za účasti tvůrců a herců. + jméno v závěrečných titulcích (poděkování) + cena za 99

Expected delivery of the reward: December 2013

Number of available rewards: 400/400

Reward unavailable

CZK 1,999Balíček filmového maniaka

Pozvánka na slavnostní premiéru (+1 host). Tvůrci podepsaný blu-ray (nebo DVD) s filmem. Tvůrci podepsaný plakát filmu. Jméno v závěrečných titulcích. Originální rekvizita z filmu.

Expected delivery of the reward: December 2013

Number of available rewards: 50/50

Reward unavailable

CZK 2,499Zahraj si ve filmu.

Účast na natáčení velké scény zahradní párty. Certifikát investora s vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Jméno v závěrečných titulcích (učinkující) + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu)

Expected delivery of the reward: December 2013

Number of available rewards: 99/99

Reward unavailable

CZK 2,999Vstup do střižny

Budete součástí týmu post-produkce. Váš poradní hlas bude slyšet. Jako jeden z prvních uvidíte film ve finální podobě. Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu)

Expected delivery of the reward: September 2013

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 4,999Zahraj si nemluvící postavu ve filmu.

Role: filmový fanoušek ve videopůjčovně. + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu) + Jméno v závěrečných titulcích (hráli) + Účast na závěrečné párty se štábem

Expected delivery of the reward: October 2013

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 4,999Spolurežie - adrenalivový zážitek

Na jeden celý den se stanete spolurežisérem. Dostanete vlastní židličku hned vedle režiséra a kameramana. Odměna pouze pro otrlé. + Jméno v titulcích (spolurežie) + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu)

Expected delivery of the reward: November 2013

Number of available rewards: 15/15

Reward unavailable

CZK 4,999Zahraj si mluvící postavu ve filmu

Role: zákaznici videopůjčovny + účastnice párty + Jméno v závěrečných titulcích tj. Vaše jméno a jméno postavy, kterou budete hrát. + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu) + Účast na závěrečné párty se štábem (vč. 1 hosta)

Expected delivery of the reward: August 2013

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 4,999Soukromá projekce za účastí režiséra

Soukromá projekce za účastí režiséra pro Vás a Vašich 20 přátel. + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 199 + Cena za 299

Expected delivery of the reward: December 2013

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 9,999Zahraj si Indiana Jonese.

Ok. Není to přímo Indy, ale hard core fanoušek nejslavnějšího archeologa. Cena pouze pro muže (18 let až nesmrtelnost) + Jméno v závěrečných titulcích tj. Vaše jméno - Fanoušek Indiana Jonese + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu) + Účast na závěrečné párty se štábem (vč. 1 hosta)

Expected delivery of the reward: August 2013

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 14,999Zahraj si postavu Karla Schwarzenberga

Ideální cena pro workoholika, který si už dlouho nevyspal. Karel spí na stole a zkrátka nejde a nejde vzbudit. Cena pouze pro muže 18-99 let. Pozn. náš maskér ke kouzelník. + Jméno v titulcích tj. Vaše jméno - Karel Schwarzenberg + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu) + Účast na závěrečné párty se štábem (vč. 1 hosta)

Expected delivery of the reward: November 2013

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 19,999Zahraj si postavu Nastěnky - Velká role

Cena pouze pro ženu (18-40 let) + Jméno v titulcích tj. Vaše jméno - Nastěnka + Certifikát investora s Vaším jménem nebo jménem, které si tam budete přát, když odměnu věnujete jako dárek. + Cena za 999 kč (včetně legálního downloadu) + Účast na závěrečné párty se štábem (vč. 1 hosta)

Expected delivery of the reward: November 2013

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 29,999Spoluproducent

Speciální poděkování v titulcích před začátkem a na konci filmu.(Namísto fondu pro českou kinematografii zkratka poděkujeme Vám, a to moc rádi) + Certifikát investora a koproducenta s Vaším jménem. + Pojmenování hlavního charakteru dle Vás (popř. si jméno můžete někomu darovat) + Osobní přítomnost mezi tvůrci na slavnostní premiéře. + Účast na závěrečné párty se štábem (vč. 3 hostu) +10 dalších pozvánek na slavnostní premiéru + Odměna za 2 499 + Odměna za 1999

Expected delivery of the reward: December 2013

Number of available rewards: 2/2

Reward unavailable