Kampan header final 2.jpg

Tři chlapi na safari

Startovac video uvodni fotka.jpg

ReachedCZK 63,643(159%)

159%
CZK 40,000requested
80contributors
ContributeRewards

Safari znamená cesta.

Cesta do africké divočiny za zvířaty.

Tři chlapi se vypravili do Tanzanie na safari a jeden z nich o tom napsal knihu plnou lvů, antilop a pakoňů.  Unese masajská stolička český zadek? Kdo byl první Evropan v kráteru Ngorongoro? Co chutná mouchám tse-tse? Kudy táhnou pakoně? A k čemu se v buši hodí čtyři kila rýže?

Africké dobrodružství tří přátel představuje podmanivou krásu přírody i fascinující kulturu místních obyvatel. Cestopisné kapitoly doplňují pozoruhodné střípky z historie afrických objevů a zkoumání jedinečného ekosystému Serengeti. Nechte se pozvat do země, kde kráčí sloní stáda a táhnou nekonečná stáda zeber. Nechte se pozvat na safari.

Co najdete v knize

Tři chlapi na safari je cestopis. Asi tak dvě třetiny knihy jsou vyprávěním o cestování tří kamarádů po severní Tanzanii. Národní parky Tarangire, Ngorongoro, Serengeti a Lake Manyara jsou našlapané úžasnou africkou přírodou a divokými zvířaty. Knížka popisuje, kde všude jsme byli, co jsme tam viděli a jak to na nás zapůsobilo.

Zbývající třetinu knihy tvoří pojednání o zajímavých epizodách z poznávání východní Afriky. Příběhy známých cestovatelů jako Richard Francis Burton nebo Henry Morton Stanley, méně známí objevitelé jako Johannes Krapf nebo Oscar Baumann anebo přírodovědci Bernhardt Grzimek a Iain Douglas - Hamilton.

Kniha je plná fotek. Vybrali jsme jen ty nejlepší. Podívejte se na náhledy několika stránek v záhlaví, zbytek knihy je ještě lepší :-).

Kniha Tři chlapi na safari obsahuje:
  • formát A5
  • brožovaná vazba
  • 330 stránek
  • 132 barevných fotografií
  • 13 kapitol
  • 1 mapu
  • 10 historických pojednání
  • 9 černobílých fotografií
  • 4 historické reprodukce
  • 1 historická mapa

Doprovodný obsah

Uvnitř předsádky knihy Tři chlapi na safari najdete QR kód, který vás navede na veřejný YouTube kanál. Na něm najdete řadu videí s tématikou afrického safari. Už teď je tam ke shlédnutí hodinový film z jižní Tanzanie. Po skončení kampaně přidám další videa, přímo související s příběhem v této knize.

A pokud máte chuť na ještě víc safari a Afriky, prohlédněte si odměny. Některé obsahují DVD s africkým filmem, jiné přístup do privátního Youtube kanálu. Dostanete tak unikátní africká videa, jaké nikde jinde nenajdete.

Proč tahle kniha vznikla?

Na počátku téhle knihy byla láska a touha po Africe. Uprostřed koronavirové karantény ve mně zahořela prudká touha být v Africe. Být v přírodě, v divočině. Stopovat a poznávat zvířata. Stát pod otevřenou střechou landcruiseru a propátrávat akáciové houštiny a říční břeh. Pozorovat Afriku a poznávat ji. Chci zachytit myšlenky a pocity, které cítím při pohledu na nekonečnou savanu, na sloní stádo zvolna táhnoucí údolím, na step plnou pakoňů od obzoru k obzoru. Pocity tak silné, až se svírá srdce.

Je chybou si myslet, že přijetím některých vymožeností moderní civilizace ztratila Afrika svoji podstatu a duši. Opak je pravdou. Afrika se nesporně proměnila, zmodernizovala, ztransformovala a adaptovala. Nasála do sebe naše náklaďáky, motorky a mobilní telefony. Ale uvnitř zůstala temná, neuchopitelná, divoká. A pro smysly Evropana opojná.

Při pročítání starých knih o Africe jsem byl překvapený řadou zajímavostí, o kterých se dnes moc neví. Bohatá historie poznávání Afriky, jak se mi zdá, je v obecném vědění zredukována do několika málo nejznámějších skutečností. Jako je populární příběh o tom, jak Stanley našel Livingstona. U nás v Česku je známý tak ještě Emil Holub a Hanzelka se Zikmundem. A to je tak všechno.
Jména jako Johannes Krapf, John Hanning Speke nebo Oscar Baumann jsou buď zcela neznámá, nebo v lepším případě odbyta několika větami v cestopisech. A přesto ještě před sto lety jejich příběhy o cestách po černém kontinentu vzrušovaly širokou veřejnost. Velké africké cesty za objevováním afrického vnitrozemí a hledáním pramenů Nilu jsou neskutečně silné příběhy s velkolepou epikou.

Jedna moudrá dáma mi kdysi řekla, že lidé se dělí do dvou kategorií. Jedni navštíví Afriku jednou a stačí jim to na celý život. Ti druzí onemocní touhou po Africe a chtějí se tam vracet, jak to jen jde.

Nevím, jak to máte hozené vy.

Jak to mám já, o tom je tahle knížka.

Proč Startovač?

Aby knížka Tři chlapi na safari spatřila světlo světa, stojí to kupu peněz. Tahle kampaň je tu proto, aby to měla na startu trošku snazší. Nemáme komerčního nakladatele, knihu vydávám vlastním nákladem. Nebudu předstírat, že bez úspěšné kampaně kniha nevyjde. Do knihy už spousta lidí vložila tolik času a úsilí, že prostě musí na svět. Knížku jsem psal čtyři roky a je to pro mě srdeční projekt. Korektor, grafička, ilustrátor i vydavatel se hrozně nadřeli a odvedli skvělou práci, aby byla co nejlepší. A já jsem si nikdy neuměl představit, jak pěkná knížka to nakonec bude. 

Takže i kdyby se kampaň nepovedla, knížku si budete moci později koupit v knihkupectví. 

Pokud ale máte zájem dostat knížku co nejdříve, hned jak vyjede z tiskárny, máte možnost se o ni přihlásit. A pokud vás zaujala Afrika a měli byste zájem o další doprovodné materiály, videa anebo třeba vlastní přednášku, neváhejte a prohlédněte si jednotlivé odměny.

Prosím, podpořte nás. Tři chlapi na safari za to stojí.

Napsali o knize:

Byť je kniha Tři chlapi na Safari autorovou prvotinou, čerpá pro svůj netypický cestopis zkušenosti a strasti ze všech svých cest do Afriky. Během let navštívil Marek Novotný několikrát Tanzánii, Ugandu, Namibii či Zimbabwe a v knize je to znát. Kniha nejenže přináší perfektní znalosti africké fauny, do které je zamilován, ale i jeho neotřelý pohled na Afriku. Kromě vlastního cestopisu totiž kniha obsahuje tématicky zaměřená pojednání, která se vztahují k objevování Afriky prvními Evropany. Šokující zjištění je, že v době, kdy se v Americe stavěly mrakodrapy, o velkých částech Východní Afriky se nevědělo zhola nic. Nebyla známa poloha velkých jezer jako je Viktorino jezero či jezero Tanganika. Ale nejen o tom kniha je. Autor skvěle pracuje s jazykem, vlastní citace z cest jsou zábavné a dynamické a knize vůbec nechybí správný spád. Je tam vše, co taková kniha má mít. Nic víc a nic méně. Po dlouhé době na trh přichází cestopis o Africe, který je psán s fortelem a znalostmi a ne jen povrchním pohledem. A takových knih jen více.

ReachedCZK 63,643(159%)

159%
CZK 40,000requested
80contributors
Contribute

project authorMarek Novotný

Rewards

CZK 299Africká fotka s podpisem autora

Slon s podpisem.jpg

Základní odměna za podpoření knihy. Nechám vytisknout jednu z fotek a vlastnoručně vám ji podepíšu. Můžete si vybrat, jestli chcete fotku slona, lva, pakoně nebo třeba supa. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: April 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 599Kniha Tři chlapi na safari bez podpisu

kniha brozovana nahled thumbnail.jpg

Dostane knihu, úplně stejně, jako v knihkupectví nebo na e-shopu. Bez podpisu, bez dalších odměn. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: April 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 699Kniha Tři chlapi na safari s osobním věnováním

Kniha s podpiseml.jpg

Dostanete knihu s osobním věnováním a vlastnoručním podpisem autora. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: April 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 899Kniha s podpisem a přístup na privátní Youtube kanál

1 kniha youtube.jpg

Nestačí vám, co si přečtete v knize a prohlédnete na fotkách? Nestačí vám veřejné videoklipy na Youtube? Chcete víc? Tato odměna Vám přinese knihu s věnováním a navíc odemkne neveřejný Youtube kanál s další várkou afrických videoklipů. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: April 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 999Kniha s podpisem a soukromý cestovatelský film na DVD

1 kniha s DVD.jpg

Obdržíte podepsanou knihu Tři chlapi na safari a DVD s filmem z mých cest o Africe. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: April 2023

Number of available rewards: 32/40

Reward unavailable

CZK 2,399Pět knih s podpisem

5 knih.jpg

Nestačí vám jedna kniha? Chcete obdarovat rodinu nebo přátele? Objednejte si jich rovnou pět! Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: April 2023

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 4,993Podepsaná kniha a přednáška

1 kniha signed rpednaska.jpg

Kromě podepsané knihy Tři chlapi na safari pro vás uspořádám přednášku o Africe. Přijedu za vámi, kam si určíte - domů, na chatu, do hospody nebo do knihovny, kamkoliv v rámci České republiky, od Aše po Třinec, od Harrachova po České Velenice. Téma přednášky si můžete vybrat - ze všech afrických zemí které jsem navštívil. Přednášky trvají přes hodinu a jsou provázeny fotkami a krátkými videoklipy. Promítací techniku si domluvíme následně. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: June 2023

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 5,999Podepsaná kniha, cestovatelský film na DVD a přednáška

1 kniha ALL.jpg

Ultimátní odměna obsahuje knihu, odemčení neveřejných videoklipů na Youtube, cestovatelský film na DVD a soukromou přednášku. Přijedu za vámi, kam si určíte - domů, na chatu, do hospody, kamkoliv v rámci České republiky, od Aše po Třinec, od Harrachova po České Velenice. Téma přednášky si můžete vybrat - ze všech afrických zemí které jsem navštívil. Přednášky trvají přes hodinu a jsou provázeny fotkami a krátkými videoklipy. Promítací techniku si domluvíme následně. Odměna zahrnuje poštovné v ČR.

Expected delivery of the reward: June 2023

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable