0000aaa.jpg

Tři cesty - cestopisná kniha Knihy

Můžete podpořit vydání cestopisné knihy Tři cesty, která Vás zavede do dalekých končin naší nádherné zeměkoule.

0000aaa.jpg

ReachedCZK 34,130(137%)

137%
CZK 25,000requested
70contributors
ContributeRewards

O knize Tři cesty

Název knihy je velmi jednoduchý. Tři cesty. Odkazuje totiž na tři největší výlety, které jsem podnikl. První část knihy se věnuje mé první mimoevropské cestě, jež vedla Čínou, Mongolskem a Ruskem v roce 2016. V prostřední části najdete mé zážitky ze středoasijských zemí Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu, to se psal rok 2018. Třetí, a suverénně nejdelší část knihy, se věnuje jihoamerické cestě z roku 2019. Tento výlet jde označit jako nejdelší, nejdražší a nejnáročnější výlet, který jsem kdy uskutečnil. Během letošního roku jsem zpracovával všechny materiály z cest, procházel deníky a připomínal si zážitky. Díky nim vzešel můj cestopis. Nyní nastal čas, abych se s Vámi o zážitky z cest podělil.

Obálka knihy

Jak jsem přišel k nápadu napsat knihu?

Určitě nejsem člověk, který vždy snil o napsání knihy. Ještě ve chvíli, kdy jsem odjížděl na jihoamerickou cestu, o sepsání knihy jsem neměl ani tušení. Ale během doby, kdy jsme nemohli opustit La Paz, protože v Bolívii vrcholil státní převrat, jsem dostal velkého brouka do hlavy. K fotce s krátkým příběhem, kterou jsem nasdílel na své facebookové stránce, mně jedna vážená paní napsala: „Štěpáne, jste frajer, klobouk dolů, moc Vám fandím. Po návratu napište cestopis, vážně.“ Pak jsme leželi pár dní na hostelu a hlavou se mi honily různé myšlenky. Dostaneme se někdy z tohoto zatraceného města? A co ta knížka? Že bych opravdu něco z těch všech deníků, které si z každé cesty píšu, vybral a sepsal cestopis?

Od této doby už jsem o knížce přemýšlel víc a víc. Po návratu domů jsem měl jasno. Tu knížku prostě napíšu! Třeba ji časem i vydám, aby si někdo mohl mé zážitky přečíst. Do karet mi hrál i šílený rok 2020. Díky různým omezením jsem měl dostatek času na psaní.

Teď Vám představuji výsledek. Kdo čeká zábavnou show ve stylu Ládi Zibury, bude možná zklamán. S mými oblíbenými cestovatelskými legendami minulého století, panem Stinglem či slavnou dvojicí Hanzelka a Zikmund, se ani neopovažuji porovnávat. Prodali miliony knih v mnoha světových jazycích, ale hlavně to byli skuteční cestovatelé, dobrodruzi a objevovatelé dalekých končin. Jestli někdo četl Čapkovy listy anglické, italské či jakékoliv jiné, uvědomte si, že taková jízda to také nebude. Nejsem žádný spisovatel.

Dle korektorů je styl mého psaní dost specifický. Setkáte se s poměrně častým nářečím, takže některé výrazy asi všichni nepochopí, ale ony tam prostě patří. Mým cílem není zkrášlovat nebo přehnaně dramatizovat příběhy. Cestovní deníky i samotnou knihu jsem psal tak, jak se nám dané skutečnosti staly a jak jsem je v tu chvíli cítil.

Foto: Machu Picchu, Peru

Ukázka textu

Nocování v jurtě:

„Noc v tradiční mongolské jurtě jsem si představoval různě, ale že mi bude Lucka mlaskat za uchem? To rozhodně mé představy nezahrnovaly. Naštvaný otevírám oči a zjišťuji, že ona to asi není Lucka. Jdu ven a vidím tři koně, kteří obchází kolem naší jurty. Na Lucku padlo křivé obvinění. Pachatel měl však o dvě nohy víc, byl to kůň.“

Večer u Bajkalu:

„Po západu slunce pozorujeme první hvězdy nad jezerem. S plynoucím časem se obloha mění v přehlídku hvězd. Jedna po druhé se chodí zhlédnout v bajkalském zrcadle.“

Okolí věže Burana:

„Ujdeme pár kroků a už se nacházíme na Velikonočním ostrově v Polynésii. Nebo to tu alespoň tak vypadá. Kolem nás jsou náhrobní kameny zvané Bal-bal, které znázorňují zemřelého nebo jeho sloužícího nepřítele. Opravdu jsou velmi podobné sochám moai z Velikonočního ostrova.“

Směna holky za práci:

„…Jakmile je cesta o něco lepší, pouští se i do normální konverzace. Nabízí mi nějakou mladou kyrgyzskou holku, se kterou se můžu oženit. Hmm… To je teda nabídka. Po chvíli se ptá, jestli bychom byli schopni mu v Česku najít práci. Dobrý obchodník. Holka měla být jen prostředkem směny.“

Sopka Cotopaxi:

„Máme smůlu. Cotopaxi s námi hraje na schovávanou. My už lezeme ze spacích pytlů, kdežto Cotopaxi je stále pod peřinou. Dnes je viditelnost ještě horší a asi se jen tak nezlepší.“

Uvěznění v La Pazu:

„Vše je jako na houpačce. Jeden den se jeví jako by měla vypuknout občanská válka. Následující den nám zase všichni tvrdí, jak se situace zlepšila. Obchody jsou otevřeny, lanovka je v provozu, lidé jsou na ulici, dokonce i úklidová četa likviduje blokády cest a jiný nepořádek. Vyhlídky jsou skvělé, ale jen do dalšího dne. Zase na nás dýchla depresivní atmosféra. Vše je zavřené. Demonstrující lidé jsou zase v ulicích. Tentokrát nikdo neuklízí. Ozývají se rány a křik. Co se zase děje? Večer vidíme zapálené ohně před nádražím. Opět sledujeme policejní zásahy. To snad není pravda…“

Foto: Quilotoa, Ekvádor

Foto ukázka jednotlivých odměn

Nástěnný kalendář pro rok 2021 - A3

Brazilská káva

Magnetky a pohlednice

Plyšová panda

Balíček pro děti

Stolní kalendář pro rok 2021 - týdenní

Malá bílá lama

Argentinské bonbóny

Nástěnný kalendář pro rok 2021 - A4

Budu rád, když podpoříte vydání cestopisu Tři cesty a vyberete si některou z mnoha odměn.

PS - Pokud máte zájem o zaslání odměn poštou, kontaktujte mě prosím na Facebooku nebo přes e-mail, který najdete v mém profilu na Startovači.

ReachedCZK 34,130(137%)

137%
CZK 25,000requested
70contributors
Contribute

project authorŠtěpán Míšek

Rewards

CZK 100Nejsem velký čtenář, ale rád tě podpořím!

„Knihu nechci, ale kilečko Ti přispěju…“ Jsem za tvoji podporu vděčný, za to Ti dám jednu z magnetek, na které je vyobrazeno jedno z nejúžasnějších míst z mých cest. Je na Tobě, které si vybereš!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 390Kniha Tři cesty

Kniha Tři cesty s osobním předáním, pravděpodobně někde v Boršicích u Blatnice, v Uherském Hradišti a okolí, v Brně, případně jinde dle domluvy.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 490Kniha Tři cesty + magnetka a pohlednice z cest

Ke knížce přidám magnetku s úžasným místem z cest a pohlednici přímo z tržiště v peruánském Cuscu, na které je zobrazeno Machu Picchu a lama. Na výběr jsou i jiné pohlednice. Mám více druhů magnetek i pohlednic, takže kdo dřív objedná, ten dřív vybírá!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 550Kniha Tři cesty + balíček argentinských bonbónů

Ke knížce přidám i jeden balíček bonbónů, které jsem přivezl z Argentiny.

Number of available rewards: 0/3

Reward unavailable

CZK 550Kniha Tři cesty + malá bílá lama

Ke knížce přidám malou lamu přímo z peruánského tržiště. Buď si můžete vybrat lamu s magnetem (třeba na ledničku), nebo lamu jako klíčenku.

Number of available rewards: 0/3

Reward unavailable

CZK 590Kniha Tři cesty + pivo, třeba na Bláhovce!

Pro Brňáky: Knihu Vám osobně předám v mé oblíbené brněnské hospůdce U Bláhovky. Dostanete knihu, klidně i s věnováním, a hlavně Vám zaplatím i jednu plzničku. V Brně lepší nenajdete! Pro mimobrněnské: Knihu Vám předám v hospůdce, na které se domluvíme (Boršice u Bl., UH a okolí). Dostanete knihu, klidně i s věnováním, a hlavně Vám zaplatím i pivko. Pokud nebudou do Vánoc hospody otevřené, budu se snažit doručit alespoň knihu, ať ji máte pod stromečkem, setkání u piva samozřejmě zůstává v platnosti, jen to budeme muset odložit na později.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 650Kniha Tři cesty + plyšová panda

Ke knížce přidám plyšového maskota Číny, tzn. pandu.

Number of available rewards: 6/8

Reward unavailable

CZK 700Kniha Tři cesty + láhev vína

Ke knížce přidám láhev vína. Bohužel se nejedná o argentinské víno, ale i u nás na jižní Moravě máme také úžasná vína.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Kniha Tři cesty + nástěnný kalendář 2021 – A4

Ke knize přidám nástěnný kalendář na rok 2021 ve formátu A4. V kalendáři se objeví 13 nejlepších fotek ze všech tří cest.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 800Kniha Tři cesty + stolní kalendář 2021 – týdenní

Ke knize přidám stolní kalendář na rok 2021 – týdenní. V kalendáři se objeví 55 nejlepších fotek ze všech tří cest.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 850Kniha Tři cesty + nástěnný kalendář 2021 – A3

Ke knize přidám nástěnný kalendář na rok 2021 ve formátu A3. V kalendáři se objeví 13 nejlepších fotek ze všech tří cest.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 890Kniha Tři cesty + balíček pro děti

Ke knize přidám spoustu dárků pro děti: pexeso s obrázky z cest, školní rozvrh hodin s motivy cestování, samolepky i magnetku s nejlepšími místy z mých cest, pohlednici, plyšového maskota Číny, tzn. pandu a nějakou tu sladkost.

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 990Kniha Tři cesty + brazilská káva

Ke knížce přidám balíček brazilské kávy s názvem Iguaçu.

Number of available rewards: 0/1

Reward unavailable

CZK 1,500Kniha Tři cesty + přednáška o cestě Jižní Amerikou

Ke knížce rád přidám i povídání o mé cestě Jižní Amerikou. Přijedu za Vámi, ale snad nebudu muset přes celou republiku. Na termínu se domluvíme později, protože dnešní doba moc nepřeje plánování. Odměnu určitě splním, jen se podle situace uvidí, jestli to bude na jaře, v létě nebo později.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000Kniha Tři cesty + vyber si přednášku

Ke knížce rád přidám i povídání o jedné z mých cest. Můžete si vybrat: 1. cesta z Pekingu, přes Mongolsko a Transsibiřskou magistrálou až do Petrohradu a Moskvy, nebo 2. cesta středoasijskými zeměmi (Uzbekistán, Kyrgyzstán a Kazachstán). Přijedu za Vámi, ale snad nebudu muset přes celou republiku. Na termínu se domluvíme později, protože dnešní doba moc nepřeje plánování. Odměnu určitě splním, jen se podle situace uvidí, jestli to bude na jaře, v létě nebo později.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,020Kniha Tři cesty + výlet na Zakarpatskou Ukrajinu

Ke knížce přidám poukaz na zážitkovou cestu, kde Vám budu dělat průvodce, cílem bude Zakarpatská Ukrajina, záleží na domluvě, co vše navštívíme (Užhorod, Mukačevo, kopce na Koločavě nebo třeba Siněvirské jezero). Jakmile to bude možné a domluvíme se, vyrazíme na pár dní na výlet. Pivo, vodka a průvodcovské služby jsou v ceně! Dopravu, jídlo a nocleh si budeš muset zaplatit, ale je to Ukrajina, takže jen pár hřiven navíc. Na všem dalším se určitě domluvíme. Nutností je platný cestovní pas! Díky letošnímu „necestovatelskému“ roku za symbolickou cenu.

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 2,500Kniha Tři cesty + přednáška Best of Tři cesty

Ke knížce rád přidám i povídání o tom nejlepším a nezajímavějším, co jsem na svých nejnáročnějších cestách zažil. Přijedu za Vámi, ale snad nebudu muset přes celou republiku. Na termínu se domluvíme později, protože dnešní doba moc nepřeje plánování. Odměnu určitě splním, jen se podle situace uvidí, jestli to bude na jaře, v létě nebo později.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Kniha Tři cesty + pozvání na "světovou" večeři

Ke knížce dostanete i pozvání na večeři ke mně domů + můžete s sebou vzít ještě jednu osobu. Celý večer Vám budu servírovat produkty "z celého světa". Hlavním jídlem bude typický uzbecký pokrm – plov. Uvařím Vám brazilskou kávu nebo cejlonský čaj. Napijeme se ukrajinské vodky nebo italského/rumunského/řeckého piva. Samozřejmě nebude chybět ani slovácká slivovica a mnoho dalších produktů. Promítnu Vám nejlepší videa z cest nebo ukážu fotoknihy z výletů.

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 10,000Hlavní podporovatel!

Jako hlavnímu podporovateli Vám splním téměř jakékoliv přání. Samozřejmostí je knížka Tři cesty. A když jsou tři cesty, Vy dostane 3 knížky, ať můžete někoho obdarovat. Každý z nabízených kalendářů (stolní, nástěnný A4, nástěnný A3). Některou z nabízených přednášek. Dostanete i pozvání na večeři ke mně domů, můžete s sebou vzít ještě jednu osobu. Hlavním jídlem bude typický uzbecký pokrm – plov. Uvařím Vám brazilskou kávu nebo cejlonský čaj. Napijeme se ukrajinské vodky nebo italského/rumunského/řeckého piva. Samozřejmě nebude chybět ani slovácká slivovica. Promítnu Vám svá videa z cest.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable