FF-keyart.jpg

TOVÁRNA BUDOUCNA - mobilní akční hra s nádechem Čapka Hry & Apps

Hra inspirovaná Čapkovým R.U.R., určená pro náročné hráče. Celosvětově první mobilní rogue-like hra Future Factory potřebuje Tvoji pomoc.

Videoupdate #1 - O tvorbě jedné ze stovek místností Továrny Budoucna
9/24/2014

Videoupdate #1 - O tvorbě jedné ze stovek místností Továrny Budoucna

V prvním videoupdatu se podíváme pod kapotu Továrny Budoucna a zaměříme se na tvorbu levelu. Taky přidáváme podrobný článek o tom, jak to všechno tiká a vzniká.

Ahoj, jsem Zdeněk a v naší hře dělám lvl designéra. Továrna Budoucna je pokaždé jiná. Procedurálně se generují celá její patra, pořadí i výběr místností. Samotné místnosti jsou ale pečlivě vyrobeny tak, aby dávaly smysl hlavně co do hratelnosti a významu jejich prvků. To, jak to všechno funguje, vypadá a jak se to hlavně hraje, zpracováváme v jednoduchém editoru, který vyvíjíme paralelně s hrou Future Factory. Obojí pohání motor UNITY. Pojďme se nyní mrknout do střev Továrny a popišme si, jak to vlastně všechno vzniká.

"Potom kádě na játra, mozky a tak dále. Pak uvidíte továrnu na kosti. [...] Potom vám ukážu přádelnu. Přádelnu nervů. Přádelnu žil. Přádelnu, kde běží najednou celé kilometry zažívacích rour." Harry Domin z dramatu R.U.R. (Čapek, 1920)

Jako první je třeba alespoň rámcová představa, k čemu daná místnost bude. Když do ní hráč přijde, tak zažije horkou chvilku nebo relaxační hádanku? Potrápíme jeho jemnou motoriku nebo prostorový odhad a načasování pohybu? Bude mít hodně prostoru na uhýbání nebo se jeho tělo horko těžko vmáčkne mezi úzké stěny sloupů. To je jeden přístup, ale jde si i stanovit, že daná místnost vyrukuje s novým herním prvkem (past, nepřítel, bonus, challenge, časová tíseň...). Každá místnost ale musí splňovat kritéria vhodné obtížnosti pro dané patro.

Zákruty a placky, velikosti a mosty
Tak jako tak, v Továrně Budoucna je prvním krokem k tvorbě levelu velikost místnosti. Hra je od začátku vyráběná tak, aby její jádro zvládalo generovat patra z jinak velikých místností. Dokonce i nestejného poměru stran. Do každé místností se dá vejít ze všech směrů, ale zvládáme to i omezit, abychom mohli vyrobit např. rohové místnosti nebo "rovné spojky", jako jsou třeba mosty a různé zákruty. V každém případě je místnost tvořena z "tilů", jednotlivých dlaždiček, a prototypy se dají kreslit na normální čtverečkový papír.

Když už máme velikost a víme, odkud se do místnosti hráč může dostat (potažmo kudy bude muset ven), můžeme ubírat dlaždičky a tvořit tak prakticky díry do podlahy, což nemá jen estetický význam, ale i herní význam (padají tam granáty, omezují manévrovatelný prostor) a funkci v herních mechanikách - postupem času je hráč schopen drobných přeletů pomocí výzbroje.

editor.png

Máme prostor, známe hranice
Továrna Budoucna je hlavně o schopnostech hráče a ty pokouší nepřátelé, kteří jsou proto zásadním elementem konkrétní místnosti. Každý typ "enemáka" má jinou AI, používá na hráče specifické zbraně a schopnosti, je jinak prostorný, má jinou rychlost... apod. Dáme jej tedy do místnosti, zvážíme počet nebo kombinaci s jiným enemákem a můžeme testovat první verzi. Vznikne nám z toho jakýsi potenciální tanec hráče s entitami v místnosti, který je jádrem herního zážitku.

No a musí to být zábavný tanec, pochopitelný, vhodně těžký a tak nějak správně "challenging" - vyzývavý. Když do celé té alchymie přidáte prvky, které lze rozbít, pasti, které mají určitý rytmus, bonusy, které vám dočasné změní parametry onoho tance na straně hráče (rychlejší pohyb, pomalejší střelba), vznikne několik potenciálních řešení a překážek v dané místnosti. Mimochodem, je to docela zapeklité, vymyslet a implementovat systém na automatické ohodnocení obtížnosti dané místnosti... někdy se možná rozpovídáme o našem tajemném systému ADA - Automatic Difficulty Analysis, který funguje nejlépe za svitu svíček, odhaleného úplňku a přítomnosti sojových suků...

Nejen hrou je hráč živ
V momentě, kdy si otestujeme, že se to, lidsky řečeno, dobře hraje, tak nadchází fáze estetická, dodáváme "spodky" a "vršky", aby se na to i pěkněji koukalo a každá místnost byla co nejvíce jedinečná. No a pak už jen testovat, testovat a testovat. S různými zbraněmi, různým počtem životů, zraněním, vylepšeními... Továrnu hráč navštěvuje s vlastním výběrem výbavy no a místnosti musí být vyladěné na jakoukoli variantu výzbroje.

No a to je stručně popsaný proces, jak vzniká jediná místnost do Továrny Budoucna. Pokud Vás to zaujalo, můžete nás podpořit a u jedné z odměn si sami naživo (spolu s designérem) vyzkoušet, jaké to je, tvořit obsah hry. 

Co vy na to? :)

tvurcepledge.png

ReachedCZK 115,170(128%)

128%
CZK 90,000requested
122contributors
Contribute

project authorFun 2 Robots Ltd.

Rewards

CZK 89Celebrátor

Poděkování a uvedení JMÉNA na webu v sekci "Vzniklo díky"

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 159Robot

KOPIE HRY na vybranou platformu (WP, Android, iOS). POZOR! Datum doručení dle platformy - viz FAQ + vše z Celebrátor.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 209Tišťák

BALÍK MĚNY ve hře (hodnota 100 Kč) + vše z Robota.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 289Automaton

JMÉNO VE HŘE na všech platformách v CREDITS + VELKÝ balík měny ve hře (hodnota 250 Kč) + vše z Tišťák.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 359Posterizor

TIŠTĚNÝ BAREVNÝ A3 PLAKÁT PODEPSANÝ TÝMEM + vše z Automaton.

Number of available rewards: 22/30

Reward unavailable

CZK 429Kom(IKS)parz

ZVĚČNĚNÍ V KOMIKSU HRY jako "komparz" (součást příběhu) + vše z Automaton.

Number of available rewards: 4/12

Reward unavailable

CZK 479Archivář

DIGITÁLNÍ CONCEPT ART SKETCH BOOK (mrkněte na skicy, je to řemeslná fajnšmekrovina :) ) + vše z Automaton.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 529Betatester (Windows Phone / Android)

ÚZKÁ SPOLUPRÁCE NA TESTOVÁNÍ HRY (fórum, skype) + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 31/35

Reward unavailable

CZK 529Betatester (iOS)

ÚZKÁ SPOLUPRÁCE NA TESTOVÁNÍ HRY (fórum, skype) + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 26/35

Reward unavailable

CZK 729Čítač

KNIHA R.U.R. S ORIGINÁLNÍM PŘEBALEM VE STYLU FUTURE FACTORY S PODPISY TÝMU + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 6/15

Reward unavailable

CZK 799Tvůrce

SPOLUVYTVOŘENÍ MÍSTNOSTI VE HŘE LIVE (skype) + UVEDENÍ VE HŘE jako LVL DESIGN ASISTENT + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 3/5

Reward unavailable

CZK 999Konzultátor

SKYPE SE CEO o čemkoli (o vlastní hře, založení firmy, financování týmu, výrobním procesu...), možnost přímého navržení nápadů do hry (pokud bude využito, zmínka v Credits ve Special Thanks) + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 0/2

Reward unavailable

CZK 1,099Kunsteroid

ZARÁMOVANÝ ORIGINÁL CONCEPT ART A4 PODEPSANÝ TÝMEM + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 0/7

Reward unavailable

CZK 1,499Komiksicht

VÝRAZNÉ ZVĚČNĚNÍ V KOMIKSU (součást příběhu, hlavní motiv strany) + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 0/1

Reward unavailable

CZK 1,499Názvotvor

NOVÁ ODMĚNA! POJMENUJ SI ARTEFAKT + vše z Archiváře. Vaše jméno (nickname) bude ve vědecké verzi pojmenovávat hráčovu výbavu ve hře (upgrady). Např. Jakub Páral - Jacob's Ripping Metal Helmet

Number of available rewards: 4/5

Reward unavailable

CZK 2,999Robaron

UPDATE: Ceskehry.cz věnují k odměně VIP vstupenku (nelze běžně zakoupit) na GDS ZDARMA! SPOLEČNĚ NA GDS 2014 + vše z Archiváře. Pro tu/toho z vás, kdo nás chce výrazně podpořit, potkat a prožít vývojářskou konferenci GDS 2014 spolu s námi v Praze. Účastnit se propagace, VIP párty a networkingových akcí.

Number of available rewards: 0/1

Reward unavailable

CZK 5,999Mecenáš Továrny

ROBOTICKÁ KARIKATURA V ÚVODU CREDITS HRY + UVEDENÍ VE HŘE jako Mecenáš hry + vše z Archiváře.

Number of available rewards: 2/5

Reward unavailable

CZK 11,999Mecenáš se vším všudy

KARIKATURA + UVEDENÍ VE HŘE jako Hlavní mecenáš továrny + vše z Archiváře + PLAKÁT z Posterizor + Betatester + KNIHA z Čítače + TVORBA LVL z Tvůrce + CEO SKYPE z Konzultátora + OBRAZ SKICY z Kunsteroid + GDS 2014 z Robarona + KARIKATURA z Mecenáše.

Number of available rewards: 0/1

Reward unavailable

CZK 29,990PARTNER TOVÁRNÍK (Windows Phone)

LOGO + UVEDENÍ JAKO HLAVNÍ CROWDFUNDER v úvodní obrazovce. Logo Vaší firmy v celosvětové WP early-access verzi hry (promované Microsoftem), nominované na prestižní Indie Prize Award 2014, na 12 měsíců od data vydání. Bonus: VIP upomínková malba A3 Vás/Vaší firmy.

Number of available rewards: 3/4

Reward unavailable

CZK 36,990PARTNER TOVÁRNÍK (Android)

LOGO + UVEDENÍ JAKO HLAVNÍ CROWDFUNDER v úvodní obrazovce. Logo Vaší firmy v celosvětové Android feature-complete verzi hry, nominované na prestižní Indie Prize Award 2014, na 12 měsíců od data vydání. Bonus: VIP upomínková malba A3 Vás/Vaší firmy.

Number of available rewards: 4/4

Reward unavailable

CZK 44,990PARTNER TOVÁRNÍK (iOS)

LOGO + UVEDENÍ JAKO HLAVNÍ CROWDFUNDER v úvodní obrazovce. Logo Vaší firmy v celosvětové iOS feature-complete verzi hry, nominované na prestižní Indie Prize Award 2014, na 12 měsíců od data vydání. Bonus: VIP upomínková malba A3 Vás/Vaší firmy.

Number of available rewards: 4/4

Reward unavailable