shcat.jpg

Tim se ptá: Jak a proč funguje vesmír

Něco málo dobrých zpráv v předvečer národní tragédie
5/23/2024

Něco málo dobrých zpráv v předvečer národní tragédie

Dnes večer hrají naši hokejisté s USA, což považuji za národní tragédii, pokusím se to vyvážit několika dobrými zprávami.

Ahoj všichni a dobrý den,

první dobrou zprávou je, že jsem konečně dopsal tu chybějící kapitolu, přečíst si ji můžete zde:
https://medium.seznam.cz/clanek/martin-tuma-jak-vypada-nas-svet-na-kvantove-urovni-a-proc-je-kvantovy-svet-tak-moc-jiny-63843

Druhá dobrá zpráva je, že bych rád udělal křest knížky, ale zřejmě až po prázdninách a to v prostorách Kočkokafé Schroedinger v Brně. Podle mne lepší místo pro křest podobné knížky v ČR nenajdeme. Předpokládaný termín je stylově pátek 13.9. od 17:00 s tím, že se to ještě může změnit.

Jistě se teď všichni ptáte, kdy můžete očekávat svoji knihu. Ne, nebude to v září. Rukopis je odevzdán, připomínky vypořádány, teď tlačím na vydavatele, aby to co nejdříve zpracoval a vytiskl. Zvolil jsem rodinnou firmu pana Braunera, s nímž se od vidění znám, bohužel teď jej postihl nějaký moribundus a nemá ho kdo zastoupit. Ale pevně věří, že od pondělka už se vrátí do práce a tím pádem čekejte upřesnění termínu do konce května.

Co se týče doručení, Zásilkovna nebo Balíkovna - u obou stačí knížku hodit do boxu a mělo by to fičet. Prosím, vyberte si způsob a případně vhodnou pobočku, pro ty z Vás, kdo nenapíšou platí adresa, kterou uvedli při registraci na Startovači.

A malá noticka - prosím, pokud bude chtít odpovědět na tuto zprávu, pište mi na martin.tuma@smartblue.net, ne jako odpověď na adresu Startovače.

Hezký zbytek dne a pro fandy hokeje - pevné nervy a kapesník na utírání slz mějte po ruce. Večer ukáže, jestli to nakonec nebudou slzy radosti.

Martin

Kniha odevzdána na korektury
5/6/2024

Kniha odevzdána na korektury

Byl to boj, který ale není ještě u konce. Kompletní text knihy odevzdán recenzentovi a na korektury.

Ahoj všichni,

po dlouhém boji je tu cílová rovinka. Právě jsem odeslal kompletní text jak recenzentovi, tak na korektury do vydavatelství. Spoléhám na to, že než se mi vrátí text s připomínkami, konečně dopíšu tu část o (ne)kolapsech vlnové funkce v kvantové mechanice, protože poslední poznatky z této oblasti obrátily celé moje dosavadní chápání, jak to funguje, úplně naruby. Mám na to čas do středy.

Zároveň s touto novinkou mám dvě další věci:
1. Líbilo by se Vám mít v knize QR kódy, které by odkazovaly na zajímavá místa na webu? I když by to znamenalo zdržení?

  1. Rád bych maximálně využil služeb Zásilkovny, můžete mi prosím dát vědět, jestli máte v blízkosti nějaký jejich výdejní box nebo výdejní místo, kam bych to mohl zaslat?

    Všem Vám moc děkuji za Vaši podporu a teď i trpělivost a přeji hezký květen, snad i nad knihou: Tim se ptá ....

Martin

Jak postupuje výroba knížky
4/13/2024

Jak postupuje výroba knížky

Krátké info o tom, že začátek května je pořád reálné datum, kdy to půjde na tisk a na dopravu

Ahoj všichni,

po delší odmlce mám nové informace o stavu knížky. Podařilo se mi získat pana profesora Chýlu, který slíbil faktickou kontrolu (https://www.fzu.cz/~chyla/). První polovina včetně předmluvy od pana Ondřeje Neffa je už na kontrole a zároveň v redakci, druhá ji bude brzo následovat. Jediné, co mne trápí a brzdí je výtka, že jsem zanedbal kvantovou část. Už jsem to částečně napravil pojednáním o dualitě částice/vlnění, ale čeká mne ještě pár stránek na téma vlnová funkce, její rozvoj a kolapsy, se kterými nedokážu hnout. Tak mi držte palce :)

Zatím jsem optimista a pořád věřím, že začátek května stihnu.

Přeji hezký zbytek dne

Martin Tůma

Aktuální stav
2/23/2024

Aktuální stav

Co nového a co termíny, stíhají se?

Zdravím všechny,

intenzivně pracuji na výrobě knížky ze seriálu blogů. Bohužel se mi nepovedlo sehnat žádného grafika, schopného a ochotného se ujmout celkové grafické úpravy, tak to dělám sám s pomocí AI. Obrázek u příspěvku je jeden z těch, které AI vytvořila.

Povedlo se mi knížku rozčlenit na 10 smysluplných kapitol a dvě z nich už mám ve finálním stavu, s obrázky, s boxíky v rámci textu a tak podobně, pokud někdo budete chtít náhled, pošlete mi mail a budu je s Vámi přes google drive sdílet, jak jsou v tom obrázky, tak 15 MB na kapitolu žádná míra.

Co termíny? Za mně nejspíše nestíháme. Letos nevyšlo si vzít dovolenou a vyjet někam na lyže, kde jsem chtěl s knížkou opravdu pohnout. Moc se proto omlouvám, ale spíše než na začátek dubna to vypadá na začátek května. I můj vydavatel teď nějak nestíhá a pár věcí visí i na něm, ale tím to nechci omlouvat. Proto se ještě jednou omlouvám a nabízím text, který vznikl v rámci výroby knížky, kdy jsem zjistil, že o kvantové mechanice tam toho moc není.

Jak funguje kvantový svět a proč nás to tak mate

Kromě toho má draft knížky pan Ondřej Neff, který slíbil předmluvu a průběžně to konzultuji s vědci z ČVUT v Praze a ÚJV v Řeži, abych v knížce v dobré víře Timovi nesděloval nevědecké věci ;)

Na závěr bych Vás tedy rád poprosil o shovívavost a trpělivost, dělám co můžu.

Hezký den a hezký víkend

Martin Tůma

12/27/2023

Poděkování

Poděkování za Vaší přízeň

Dobrý den,

rád bych Vám všem startérům poděkoval za Vaší přízeň, díky které vyjde tato knížka. Je to pro mne i závazek, abych vše dotáhl a zařídil včas, už na tom začínám pracovat.

Na závěr mi dovolte popřát Vám vše dobré do roku 2024 :)

Martin Tůma

ReachedCZK 45,722(114%)

114%
CZK 40,000requested
94contributors
Contribute

project authorMartin.Tuma

Rewards

CZK 100Elektronická verze knížky

shcat.jpg

Elektronická verze knížky

Expected delivery of the reward: April 2024

Number of available rewards: 83/100

Reward unavailable

CZK 359Papírová verze knížky

shcat.jpg

Papírová verze knížky včetně ilustrací a předmluvy od Ondřeje Neffa. Cena je včetně poštovného, posíláme přes obyčejnou zásilku České pošty nebo podle domluvy osobní odběr Brno, Praha, Ostrava

Expected delivery of the reward: April 2024

Number of available rewards: 57/99

Reward unavailable

CZK 499Papírová verze knihy s věnováním

shcat.jpg

Papírová verze knížky včetně ilustrací a předmluvy od Ondřeje Neffa. Osobní věnování autora. Cena je včetně poštovného, posíláme přes obyčejnou zásilku České pošty nebo podle domluvy osobní odběr Brno, Praha, Ostrava

Expected delivery of the reward: April 2024

Number of available rewards: 74/100

Reward unavailable