rsz_1rsz_rsz_05_majda.jpg

Švédská kuchyně skrze objektiv Ostatní

Vydáváme švédskou kuchařku! Pomozte nám udělat knihu autentičtější přispěním na kvalitní snímky severské přírody!

Švédská kuchyně skrze objektiv

ReachedCZK 85,321(152%)

152%
CZK 56,000requested
95contributors
ContributeRewards

 

For English scroll down.

 

05b.jpg

Možná Vás překvapí, že švédská kuchyně nejsou jenom köttbullar a kanelbullar :)  Severská strava je považována za minimálně stejně zdravou, jako je třeba ta středomořská. Klade velký důraz na kvalitu, čerstvost a lokální původ surovin. Kniha vás naučí, jak připravit na Severu tolik milované ryby nebo zvěřinu, inspiruje ve zpracování lesních plodů, prozradí, které houby jsou ve Švédsku nejpopulárnější, nebo co uvařit rodině k narozeninové snídani do postele. Dozvíte se také, co se považuje za domácí klasiku, proč říkáme oblíbené formě stolování švédský stůl, jaká jídla najdeme na vánoční tabuli, jakým způsobem se slaví Velikonoce nebo letní slunovrat a co se skrývá pod tajemným slovíčkem fika. Nevšední kuchařka je rozdělena do deseti kapitol, z nichž každá pojednává o určitém kulturním fenoménu a pokrmech s ním spojených. Knihu bychom kromě fotografií jídla chtěli doplnit krásnými fotografiemi drsné švédské přírody, a proto vás chceme požádat o pomoc. Přispějte nám na fotoexpedici do Švédska a pomozte nám ukázat Vám tuto nádhernou zemi z trochu jiné stránky.

07.jpg

Kniha bude první švédskou kuchařkou vydanou v České republice. Popularita zdravé severskékuchyně ve světě v současnosti roste zásluhou fenoménu New Nordic Cuisine a známýchmichelinských restaurací, jakými jsou kodaňská Noma nebo severošvédský Fäviken. Čím dál tím víc lidí se tímto směrem vydává na cesty, odkud si přinášejí nevšední kulinářské zážitky a jedlé suvenýry, které možná ne vždy dokážou doma interpretovat. Kniha přináší spoustu receptů na domácí švédské pokrmy a zároveň tipy, jak některé méně dostupné suroviny efektivně nahradit u nás. Velkou přidanou hodnotu kuchařky je její gastrokulturní stránka, která čtenářům v každé kapitole představí švédské zvyky a tradice s jídlem spojené. A to vše doplněné nádhernými ilustracemi a fotografiemi. Může Vám tedy sloužit i jako průvodce po kulinářské mapě Švédska. Kuchařka vyjde na podzim v nakladatelství Smart Press.

Ukázky odměn pro přispěvatele naleznete na konci.

13.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Swedish food is not only köttbullar and kanelbullar :)! The first Swedish cook book published in the Czech Republic will show you why Scandinavian cuisine is considered at least as healthy as the Mediterranean. It emphasizes quality, freshness and local food. Apart from teaching you how to prepare the most iconic recipes, you will find out what the Swedes consider their typical family meal, where the term smörgåsbord came from, what kind of meals the Swedes eat at Christmas, how they celebrate Easter or Midsummer, and what the mysterious word fikastands for. This extraordinary cookbook is divided into ten chapters. Each one focuses on a specific phenomenon in the Swedish culture and the meals associated with it.  Apart from the photos of the recipes, we would also love to include some original pictures of rough Swedish nature. That's why we need your help! Support our project so we can travel to Sweden for a photo shoot and make the book more authentic and beautiful. The cook book will be published in autumn by Smart Press.

stuga.jpg

Dominika Wittenberg Gašparová studied Swedish in Prague and in Swedish Uppsala. Thirteen years ago she spent her first year in the far North and has since been addicted to it's culture. She channels her needs through her work and travels. In her childhood she loved to play cooking shows and she still hopes that one day this dream will come true.

Vanda Nárožná is a photographer and currently works as the Chief of Photo Production for a major Czech media group.

romantik.jpg

 

Odměny pro přispěvatele / Rewards for backers:

Placka / Badge JAG <3 FIKA

PLACKA.jpg

Sešit / Note book JAG <3 FIKA

sešit (1).jpg

 

Sítotiskový plakát / Silk screen poster KANELBULLAR

Plakát.jpg

 

 

Plátěná nákupní taška / Canvas shopping bag KNÄCKEBRÖD GER RÅG I RYGGEN

 

Nák. taška.jpg

Plátená zástěra / Canvas apron SELMA MED SEMLA

zastera1.jpg

  

 

 

ReachedCZK 85,321(152%)

152%
CZK 56,000requested
95contributors
Contribute

project authorDominika

Rewards

CZK 100Severská plåckä JAG <3 FIKA!

Pro všechny, kteří chtějí fotoexpedici symbolicky podpořit máme připravenou minimalistickou placku s návrhem od naší dvorní grafičky Marušky. Nördic bådge JAG <3 FIKA!: For all those who would like to support the photo expedition. With a special design by our graphic designer Maruška.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 150Öriginålní pöhled ze Švédska

Pro všechny, kteří chtějí focení podpořit, ale nenosí placky :) Speciální vzkaz od nás přímo z fotoexpedice jako bonus. Authentic postcård fröm Sweden: For all those who would like to support our photo expedition but do not wear badges.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 200Sešit prö kuchaře JAG <3 FIKA!

Originální zápisník pro Vaše severské recepty či nákupní seznamy s návrhem od naší dvorní grafičky Marušky. Chef's nöteböök JAG <3 FIKA: Original notebook for your Nordic recipes or food shopping lists with a special design by our designer Maruška.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Sítötiskový plakät s receptem na KANELBULLAR

Autorské dílo naší grafické designérky Marušky oživí zeď každého milovníka Severu a naučí Vás, jak upéct milované skořicové šneky. Silkscreen pöster with a recipe for KANELBULLAR: Our graphic designer's artwork will brighten up any Nordic lover's wall and show you how to make Swedish cinnamon buns(in Czech).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400Nákupní täškä KNÄCKEBRÖD GER RÅG I RYGGEN!

Stylový doplněk pro Váš nákup severských ingrediencí s exkluzivním designem od naší designérky Marušky. Shopping bäg KNÄCKEBRÖD GER RÅG I RYGGEN!: Stylish accessory for all your Nordic food-shopping needs with an exclusive design by our graphic designer Maruška.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 499Kuchařkä s věnöváním

Samotná kuchařka plná receptů a krásných fotek s věnováním jenom pro Vás! The cook böök with a personal note: the book full of recipes and beautiful photos with a personal dedication just for you (the book will be in Czech)!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Fika s promítáním fotek s autorkami

Dominika speciálně pro vás připraví nezapomenutelné švédské odpoledne u dobré kávy, zákusků a Vanda promítne fotky z foto expedice ve Švédsku. (Cena za vstup je pro 1 osobu) Fika änd projection from the Swedish photo expedition: Dominika will prepare unforgettable Swedish afternoon with tasty coffee and cakes and Vanda will project the photos from the expedition. (Price per person).

Number of available rewards: 19/20

Reward unavailable

CZK 700Severská zåstěra SELMA MED SEMLA

Pro Váš nefalšovaný severský kuchyňský look s originálním designem od naší dvorní designérky Marušky. Nördic aprön SELMA MED SEMLA: For your genuine Nordic kitchen look with an original design by our graphic designer Maruška.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Autorská fötka švédské krajiny od Våndy

Jedna exkluzivní fotografie dle výběru dvorní fotografky kuchařky Vandy bude pořízená na fotoexpedici jenom pro Vás. Nikde jinde jí nenajdete! (Matná, rozměr 40x100 cm) Öriginal photo öf Swedish countryside by Vandä: One exclusive photo from the photo expedition by the cook book's photographer especially for you. The photo will not appear anywhere else! (40x100 cm)

Number of available rewards: 21/30

Reward unavailable

CZK 1,100Kuchařkä s věnöváním + Severská zåstěra

Uvařte si z kuchařky plné receptů a krásných fotek v severském looku! Zástěra s originálním designem je pro severské kuchaře a kuchařky to pravé! Get the cook böök dedicated to you or someone you care about (the book will be in Czech) full of recipes and beautiful photos and our Nördic aprön SELMA MED SEMLA for your genuine Swedish kitchen look!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 4,000Slädká FIKA prö Váš tým

Firemní fiku pro 10 lidí Vám osobně doručíme přímo do kanceláře (platí jen pro Prahu)! Sweet FIKA för your teäm: company fika for 10 people personally delivered straight to your office (available in Prague only)!

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 5,000Pöděkövåní v knize

Jako poděkování za podporu uvedeme Váše jméno či název firmy přímo v knize. Její výtisk od nás obdržíte i s podpisem a osobním věnováním. Thånk you nöte in the book: As a thank you, we will mention you or your company in the cook book. You will also receive a copy with a personal note from us!

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable