jaalod.jpg

Stovkou přes Atlantik Technika

Jmenuji se Luděk Chovanec a chystám se na vlastnoručně vyrobené pětimetrové plachetnici přeplout Atlantický oceán.

ted.jpg

ReachedCZK 150,310(200%)

200%
CZK 75,000requested
33contributors
ContributeRewards

Jako kluk jsem snil o tom, že si postavím loď a odpluji s ní někam hodně daleko. Stavěl jsem vory a primitivní plavidla. Na jednom takovém, postaveném z polystyrénové izolace sebrané bez dovolení z blízkého staveniště, jsme s kamarádem spluli řeku Ostravici přes celé město až k nebezpečnému Sviadnovskému jezu.

Dál jsme si netroufli. Vor jsme pustili po jezu dolů. Voda jej semlela, ale za vývařištěm se znovu vynořil a proud jej unášel k Ostravě. K soutoku s Odrou. Do Polska. Do Baltu. Do světového oceánu. Díval jsem se na něj, dokud mi nezmizel z dohledu, a věděl jsem, že jednou ho budu následovat.

Od té doby jsem se plavil po mnoha mořích, došlo i na ten oceán. Vždy to ale bylo na lodích, které postavil někdo jiný. Občas jsem si přitom vzpoměl na ten polystyrénový vor na Ostravici. Držel pohromadě jen díky pár svářečským elektrodám, kterými jsme s Markem propíchali polystyrén, ale byl náš, postavili jsme si jej sami.

Čas uzrál letos v lednu, kdy jsem si koupil plány malé, pětimetrové plachetnice Setka (polsky stovka). Od roku 2012 se na ní pořádají jednou za čtyři roky závody přes Atlantik. Rozhodl jsem se, že Setku postavím a zůčastním se letošního ročníku závodu.

Tak vznikl projekt Stovkou přes Atlantik.

 

 

Projekt Stovkou přes Atlantik je návratem ke kořenům oceánského jachtingu. Setka je bytelná překližková loď navržená polským konstruktérem Januszem Maderskim. Postavil jsem ji doma v garáži. Větší loď by se mi tam nevlezla.

 

 

Před měsícem Stovka vylétla z hnízda a začalo osazování kýlu, stěžně, zábradlí a tisíce dalších maličkostí, které z dřevěného trupu lodi udělají plachetnici.

Lodě typu Setka mají konzervativní design. Prioritou je bytelnost konstrukce, která musí snést oceánské podmínky a také snadnost stavby - většina Setek se postavila v garážích za použití základních ručních nástrojů.

Přesto se jedná o výkonnou plachetnici. Díky šarpiovému tvaru trupu (ploché pláty obšívky a zvláště dna) lze loď dostat snadno do skluzu a výrazně tak zvýšit rychlost plavby.

O úspěšnosti konstrukce svědčí i fakt, že známý australský jachtař Don McIntyre si vybral Setku jako základ pro svoji lodní třídu Globe 580.  Nechal ji u konstruktéra Janusze Madeského "nafouknout" o osmdesát centimetrů, jinak zůstává v principu stejná.

 

 

Závod Setek přes Atlantik začíná v listopadu. Oproti jiným podobným závodům (většinou se jim říká Transat) jde o komorní záležitost organizovanou samotnými účastníky, konstruktérem Januszem Maderským a jeho přáteli.

Závod se jede sólo a má dvě etapy. První začíná v Sagres na jihu Portugalska a končí na Tenerife na Kanárských ostrovech. Odtud vede druhá etapa přes Atlantik do Karibiku na ostrov Martinik.

Cílem závodu je ukázat, že oceánský závodní jachting je dostupný každému, kdo má chuť zažít velké dobrodružství.

Více o závodu si můžete přečíst v češtině na stránkách Krásy jachtingu zde: Stovka přes Atlantik s českou účastí

 

 

Přípravy a průběh závodu můžete sledovat na blogu: https://www.chovanec.com/wp/projekt-stovka/ nebo na Facebooku.

Náklady na stavbu lodi a přípravu k plavbě se dají přirovnat ke stavbě domu. Hrubá stavba činí často jen polovinu ceny. Stovku je potřeba vybavit kvalitními plachtami, lanovím a bezpečnostní výbavou (kotva, satelitní komunikátor, AIS, vysílačka, ...) 

Vaše příspěvky mi umožní vybavit loď tak, aby přeplula Atlantik bezpečně a rychle.


Připravil jsem tři mety, kterých se pokusíme dosáhnout:

Meta 1 - 75000 kč - umožní mi postavit se na start v hardcore režimu. Budu mít vybavení nezbytné k tomu, abych mohl absolvovat závod.

Meta 2 - 100000 kč - budu si moci pořídit i doporučené vybavení, které zvyšuje bezpečnost či komfort (EPIRB, více solárních panelů, ...)

Meta 3 - 125000 kč - dokážu Stovku po závodě přivézt zpět z Karibiku do Evropy.

 

Pojďme do toho společně!

 

ReachedCZK 150,310(200%)

200%
CZK 75,000requested
33contributors
Contribute

project authorLuděk Chovanec

Rewards

CZK 500Dárkový certifikát

Podepsaný dárkový certifikát jako upomínka na projekt "Stovkou přes Atlantik" s věnováním.

Expected delivery of the reward: January 2022

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Hrnek s logem "Stovkou přes Atlantik"

Námořnický hrnek s motivem "Stovkou přes Atlantik", který vydrží myčku i tlakové mytí mořskou vodou na zádi plachetnice.

Expected delivery of the reward: January 2022

Number of available rewards: 41/50

Reward unavailable

CZK 2,000Tričko s logem "Stovkou přes Atlantik"

Kvalitní bavlněné tričko s potiskem v modré či bílé barvě a velikosti, kterou si vyberete. Vaše jméno se poveze přes Atlantik napsané na boku lodi.

Expected delivery of the reward: January 2022

Number of available rewards: 45/50

Reward unavailable

CZK 5,000Pasátový expres

Sada upomínkových předmětů obsahující dárkový certifikát, dva hrnky a dvě trička. K tomu malý osobní dárek, který absolvuje celou cestu na Stovce přes Atlantik. Vaše jméno na boku lodi či ráhnu.

Expected delivery of the reward: January 2022

Number of available rewards: 10/15

Reward unavailable

CZK 10,000Partnerství

Vaše jméno či značka budou prominentně uvedeny na trupu lodi či plachtách, budete zmiňováni v zápiscích a relacích z plavby. Celodenní osobní setkání. To vše samozřejmě jen tehdy, budete-li to chtít.

Expected delivery of the reward: January 2022

Number of available rewards: 2/5

Reward unavailable