landingpage.jpg

Škola ZaHRAda Ostatní

1. svobodná komunitní škola v Tišnově se otevírá už v září! Vytváříme prostor ke společnému růstu. Čím bude naplněn?

Škola ZaHRAda

ReachedCZK 124,215(155%)

155%
CZK 80,000requested
150contributors
ContributeRewards

UPDATE UPDATU - už to počítáme v hodinách!

Vlastně ještě lepší, než sledovat naskakující procenta celkové částky, je sledovat přibývající počet Startérů. Toho si ceníme opravdu hodně, protože to chápeme jako potvrzení, že to co děláme, naše představy o vzdělávání ve společnosti rezonují. Kdybychom najednou měli celou tu částku a třeba i dvojnásobnou od nějakého bohatého strýčka, sice bychom se nezlobili, ale zdaleka by nás to tolik nemotivovalo na projektu pokračovat a dát mu maximum našich sil. Našim více než 130 Startérům se cítíme velmi zavázáni a nesmírně si ceníme jejich přízně.

Proto Vás chceme ještě v závěrečných hodinách hýčkat a posíláme několik bonusových akcí:

-počínaje okamžikem uveřejnění tohoto textu, každý další Startér získá jako bezplatný bonus ke své vybrané odměně ještě plakát "Na co se těšíš...“ nebo Lekci kotrmelců se židlí, podle vlastního výběru!

-úplně poslední Startér (poslední jméno zveřejněné v seznamu) získá svou vybranou odměnu ne jednou, a ne dvakrát, ale rovnou třikrát za cenu jedné. Chcete mít místo jednoho trička tři? Stačí to dobře načasovat. Končíme ve středu po poledni! 

 

UPDATE -  ještě 3 dny! 

...opravdu by mě nanapadlo, že něco takového může nastat: dostat víc než stoprocentní podporu, to se může podařit filmařům, muzikantům, ale malotřídkám? Samozřejmě jsme neměli v rukávu žádné přídavky, jako co uděláme, pokud bude peněz víc. 

Velké díky všem, pokračujeme dál, pojďte do toho s námi! Všem startérům jako bonus přibalíme předplatné časopisu Stvol - aneb co vyrostlo v ZaHRAdě! (viz Novinky)

Přídavky za nás tak trochu vyřešil sám život - po návštěvě z KHS se ukázalo, že samotné zařízení prostor nás bude stát mnohem víc, než jsme plánovali - o dost více malování, projekt na změnu užívání, nová podlaha v šatně, abychom ustáli všechny ty kontroly. Každá koruna navíc pomůže pokrýt tyhle neplánované výdaje a pomůže škole přečkat kritický první rok fungování.

Všechny další peníze snadno uplatníme v zařizování učebny a herny. Kdo by se bál, že si za to koupíme drahý kávovar a kožené sedačky do ředitelny, nechť přijde v září na návštěvu! Může si pohrát se všemi stavebnicemi, hlavolamy a hrami, které za peníze navíc pořídíme. Nebo vyzkoušet nějaké pokusy. A jestli se sejde alespoň 150%, může si zahrát i na čerstvě naladěné bazarové piano! 

 

ZAČÁTEK PŮVODNÍHO TEXTU

Kdo by nechtěl pro své děti dobrou školu – s individuální přístupem, respektem, školu, která v nich povzbudí přirozenou zvědavost a kreativitu? Děti se totiž učí rády!

Po čase jsme zjistili, že když takovou školu chceme, budeme si jí muset sami založit. A už to jede, už se to nedá zastavit. Jsme ve fázi, kdy potřebujeme vybavit učebnu. Tak, aby sem děti chodily s chutí a zvědavostí, aby nabízela nejrůznější činnosti a podněty. Aby nám to dobře rostlo.

ZaHRAda v pěti bodech:

  • malotřídní škola (zatím) prvního stupně
  • založená rodiči, s akreditací MŠMT
  • prostor pro objevování, zkoumání, chybování, reflexi
  • škola je životem tady a teď – učení se skutečnými situacemi
  • škola, která počítá s jedinečností dítěte, klade důraz na spolupráci a všestranný rozvoj

Na co peníze využijeme?

ZaHRAda potřebuje pohnojit, a to pořádně. Živinami pro naše semínka jsou veškeré podněty, v mnoha podobách: nejen učebnice a pomůcky, ale i nástroje, nářadí, knihy, výukové plakáty, potřeby na pokusy atd.  V prostorách, které budeme mít k dispozici, chceme vytvořit místo, které bude zároveň vybízet k poznávání, experimentování, umělecké tvorbě, ale zároveň bude i obsahovat zónu pro odpočinek, reflexi, společné jídlo i nevázané blbnutí. V samotné učebně vytvoříme tak jako na videu centrum pro řemeslnou tvorbu, centrum badatelsko-experimentální, pořídíme hudební nástroje, zařídíme výtvarný ateliér, hernu. Kromě toho budou v nabídce pomůcky pro výuku trivia, knihovna, relaxační koutek. 

koutky.jpg

 Proč to děláme?

Jsme rodiče a pedagogové – lidé, kterým do jejich dospělého života vtrhly děti a přiměly je uvažovat o mnoha věcech znovu a úplně jinak. Mimo jiné o vzdělávání. Vidíme svoje děti a jejich žíznivý zájem o svět, jejich tvořivost, slyšíme jejich otázky a žasneme. Tento úžas, současná debata o reformách školství a tak trochu i vlastní smíšené vzpomínky na školní léta nás přivedly k myšlence založit v Tišnově komunitní školu.

Je to velké dobrodružství, které podstupujeme nejen kvůli dětem, ale i kvůli sobě. I my se na tom učíme, navzájem poznáváme, rosteme, někteří i kvetou. Vložený čas a energii už nepočítáme.

DSC_4413.jpg

 Proč se škola jmenuje ZaHRAda?

ZaHRAda je krásná, je bezpečná, vzniká ze souhry přírodního a lidského. Zahradník nevyrábí květiny – jeho práce spočívá v péči, ve vytváření prostředí, kde semena samovolně klíčí a rozvíjejí svůj potenciál. Semena a mladé rostlinky potřebují vláhu a živiny, podobně jako děti potřebují lásku, respekt a rozmanité podněty.

V té analogii můžeme jít ještě dál – každá rostlinka a každé dítě potřebuje něco trochu jiného. Jeden slunce, jiný stín. Petržel nedostane "za tři", protože nemá tak úhledné květy jako náprstník. (Který mimochodem nepropadne z poživatelnosti.) V současné debatě o vzdělávání bývá klasická škola svými kritiky přirovnávána k továrně – na žáky se pohlíží jako na suroviny, které škola zušlechtí ve stejné produkty, žáci opustí školu s plus mínus shodným penzem vědomostí a dovedností.

Ale které vědomosti by měly být  základní dnes, to je podle nás obtížné stanovit. Natož co bude užitečné znát a umět za 20 let. Proto se nechceme omezovat na encyklopedické znalosti. Jsme přesvědčeni, že děti mají mít značný vliv na to, co se budou učit. Chceme rozvíjet kritické myšlení, tvořivost, umění empatické komunikace, celoživotní schopnost učit se novým věcem.

I proto se kloníme k tomu individuálnějšímu přístupu, proto zakládáme ZaHRAdu.

Základní principy, na kterých bude škola ZaHRAda stát, jsou popsány zde: http://www.skolazahrada.cz/index.php/o-zahrade. Vznikly z dlouhých debat během loňského roku, zrají a asi se budou dál vyvíjet. Doporučujeme k přečtení, vítáme veškeré komentáře.

fotky startovac.jpg

Copak nedostaneme peníze od státu? 

Naše škola je sice zapsaná ve školském rejstříku, státní příspěvek na žáka tedy dostávat budeme. Potíž je ovšem v tom, že tyto peníze nejsou primárně určeny na vybavení, navíc jich v prvním roce fungování dostaneme jen 60%. A tak děláme, co můžeme – píšeme různé grantové žádosti, snažíme se vybavení shánět sponzorsky nebo darem, dokonce prodáváme na bleších trzích. Rodiče souhlasí s placením školného.

 I tak to ale bez Vašeho příspěvku půjde jen velmi těžko. Jako každý jiný nápad vyžaduje škola na začátku vstupní investici. Proto jsme teď tady na Startovači.  V září se s Vaší pomocí potkáme v připraveném prostředí ZaHRAdy.

Velmi děkujeme za příspěvek, za šíření, za veškeré komentáře.

 

Jak vidíte, máme pro Vás kromě díků také spoustu odměn. Odměny jsou stejně pestré, jako naše skupina a jako, doufáme, bude pestrý sám život školy. Chceme, aby do školy rodiče mohli vnášet "to svoje". Jsou mezi námi angličtináři, lukostřelci, terapeuti, příležitostní klauni, akademici i kamijoňáci. Děti se mohou těšit na projekt v truhlářské dílně, návštěvu na univerzitě, vy si můžete vybrat hodinu angličtiny, lukostřelby či kloubní terapie. Nebo něco úplně jiného...   

 

Seznam věcí pro ZaHRAdu

V jednom z komentářů byl dotaz na možné věcné dary ZaHRAdě. Díky za nápad, seznam je zde: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zOEbzVp84w8AZRD6J1iJyP13AuWNywXTn_kWqQQO2I0/edit#gid=0 

Hmotných věcí, které od Vás rádi přijememe jako dar je opravdu hodně, stačí si vybrat. Případnou dopravu do Tišnova rádi zajistíme. U některých věcí v seznamu (lednička, piano, velryba apod.) nám velmi pomůže i výpujčka. 

 

Mnoho dalšího se dozvíte na našich stránkách www.skolazahrada.cz. Pokud odpověď na své otázky nenajdete ani zde, určitě se ozvěte na uvedené kontakty.

 

ReachedCZK 124,215(155%)

155%
CZK 80,000requested
150contributors
Contribute

project authorHonza Duda

Rewards

CZK 200Vřelé a jmenovité díky na webu.

Je součástí všech dalších odměn, proto zvažte, zda si některou z nich nedopřát.

Expected delivery of the reward: October 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250VIP vstupenka na slavnostní otevření školy

VIP vstupenka Vám zaručí dobré místo, odkud skvěle uvidíte, a budete mít extra přístup k nabízenému občerstvení a nápojům s brčkem!

Expected delivery of the reward: September 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Plakát Na co se těšíš do ZaHRAdy

Tento plakát byl použit u zápisu jako vizuální vyjádření, že život ve škole bude pestrý a nabízené aktivity budou zaměřeny na tělesný, umělecký i intelektový rozvoj. Děti si na něm vybarvovaly, na co se ony sami těší. A je tam jeden chyták.

Expected delivery of the reward: September 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 370Sada ZaHRAdnická

Sada 3 květináčů s logem ZaHRAdy + tajemná směs bioosiva + stylové označovací recy-cedulky. Co se ve kterém semínku ukrývá za nadání? A můžete si HRÁt a zaHRAdničit za oknem. Můžete zkoušet různé kombinace a žasnout.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 390Vyjmenované perníčky aneb pravopis všemi smysly

…až se zakousnete do Bytu, už nikdy nezaváháte, s jakým „y“ ho psát. Nemluvě o Pylu a Vyžleti. Jak bude pojat Obyčej, Povyk a Plyš? Nechte se překvapit. Kompletní kolekce zahrnuje veškerá substantiva mezi vyjmenovanými slovy, tedy 41 kusů. Tyto lahodné perníčky jsou tvrdé, jako pravopis sám. Jsou tak tvrdé, že změknou nejdřív na Vánoce. Skvělý dárek k Mikulášovi.

Expected delivery of the reward: November 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400Skupinová lekce kotrmelců se židlí

Naučte se kousek, kterým se stanete hvězdou salónů. Do tohoto umění Vás zasvětí sám ředitel, nikoli cirkusu, ale školy, který jím bavil budoucí žáčky už u zápisu.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 450Seřízení "podvozku" Dornovou metodou

Máte jednu nohu kratší? To si pište, že máte! Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny zpět do svých správných poloh. Tím se dá řešit řada stávajících problémů, bolestí zad počínaje, i předcházet vzniku problémů do budoucna. Opravdu, skoro všichni mají jednu nohu kratší. Podvozek je terminus pro nohy a pánev. Nechte si je srovnat v Tišnově, Praze nebo Ostravě.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Lekce tradiční a instinktivní lukostřelby

Něco, co Vás ve škole neučili: Střelba z luku, zvláště instinktivní, není jen o zasahování cíle, jde především o koncentraci, samotný zásah je jen zpětnou vazbou na vnitřní stav - něco jako biofeedback. Vybavení zajištěno. Lekce probíhají v Tišnově, nebo po domluvě i jinde.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 6002 lístky na Čokovoko plus 2 piva zdarma

Exkluzivní možnost navštívit koncert skupiny Čokovoko 28.8.2015 v Tišnově na zahrádce U palce.

Expected delivery of the reward: August 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 700Lekce anglické konverzace

60 minut konverzace se zkušenou lektorkou, na libovolné téma, do 30 km kolem Tišnova.

Expected delivery of the reward: December 2015

Number of available rewards: 13/15

Reward unavailable

CZK 777Lekcia slovenskej konverzácie

Exkluzívna možnost oprášiť svoju slovenčinu, 60 minút konverzácie v piešťanskom dialekte so skúsenou rodenou Slovenkou na ľubovoľnú tému.

Expected delivery of the reward: August 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Krásné tričko s motivy dětských kreseb

Krásné tričko s motivy dětských kreseb použitých na našem webu. Ve Vámi zvolené barvě, možno volit i z množství a umístění motivů. Trička jsou vyrobena z biobavlny.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,555Volný vstup na kulturně vzdělávací akce ZaHRAdy

Volný vstup na všechny kulturně vzdělávací akce ZaHRAdy v příští pětiletce. Budeme pořádat různé akce pro veřejnost - besedy, koncerty, ochotnická divadelní představení, semináře pro rodiče apod. Pro pokrytí nákladů bude nutné vybírat alespoň nějaké vstupné. Vás se to ovšem netýká až do konce roku 2020!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000Jeden den žákem v ZaHRAdě

Jaké to je být žákem školy, která je malá, přátelská, svobodná? Co tam vlastně budu dělat? Co když se za celý den nic nenaučím? Je možné se nic nenaučit? Přijďte si to vyzkoušet. Možno pro děti i dospělé.

Expected delivery of the reward: June 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Předplacený měsíc v ZaHRAdě

Pokud v budoucnu zapíšete svoje dítko do ZaHRAdy, máte jeden měsíc docházky zdarma. Věnujte vnoučatům nebo dětem Vašich přátel.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Jeden den učitelem v ZaHRAdě.

Usnadňovat dětem proces učení, rozvíjet jejich zájmy, dbát o podnětné a bezpečné prostředí? Vymýšlet výlety a náměty projektů? Neznámkovat, nedržet dozor na chodbě?! Přijďte si to vyzkoušet. Možno též pro nepedagogy, podpora zajištěna.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 4,000Jeden den ředitelem plus večeře s ředitelem.

Život v ZaHRAdě si můžete vyzkoušet i z pozice ředitele, je na Vás jak to budete chtít pojmout (být s dětmi, zanořit se do administrativy, pozorovat). O svých zážitcích a postřezích si pak můžete v klidu u večeře popovídat s opravdovým ředitelem Milanem.

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 5,555Doživotní volný vstup na akce ZaHRAdy

Doživotní volný vstup na všechny kulturně vzdělávací akce ZaHRAdy. Budeme pořádat různé akce pro veřejnost - besedy, koncerty, ochotnická divadelní představení, semináře pro rodiče apod. Pro pokrytí nákladů bude nutné vybírat alespoň nějaké vstupné. Vás se to ovšem už vůbec netýká!

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 7,500DÁRKOVÝ BALÍČEK

Tričko + 2 vstupenky na Čokovoko (včetně 2 piv zdarma) + individuální lekce kotrmelců ve slovenštině + volný vstup na všechny kulturně vzdělávací akce ZaHRAdy do konce roku 2020!

Expected delivery of the reward: December 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 10,000Pojmenujeme po Vás školního živočicha

Ve škole budou moci děti chovat zvířata, na kterých se dohodnou a pro které bude možné zajistit opravdu dobré podmínky, připomínající to, co je jim přirozené (opravu to nebude andulka v kleci). A jeden z těchto šťastných živočichů ponese Vaše jméno, příjmení, v případě zájmu též tituly. Budeme Vás informovat, jak se mu daří, o jeho případném potomstvu i věcech posledních.

Expected delivery of the reward: June 2016

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 15,000DÁRKOVÝ BALÍČEK Supermegaturbo

Tričko + 2 vstupenky na Čokovoko (včetně 2 piv zdarma) + individuální lekce kotrmelců ve zvoleném jazyce + doživotní volný vstup na všechny kulturně vzdělávací akce ZaHRAdy + po Vás pojmenujeme školního živočicha!!!

Expected delivery of the reward: June 2016

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable