tit_l.jpg

Sekulární kalendář 2021 Knihy

Už potřetí se pouštíme do vydání kalendáře plného zajímavých osobností a výročí událostí, které stojí za to oslavit!

titul.jpg

ReachedCZK 39,150(112%)

112%
CZK 35,000requested
77contributors
ContributeRewards

Sekulární kalendář je určený těm, kterým ten orloj svatých v klasických kalendářích už připadá trochu anachronický a nudný. Zajímavé události a výročí připomínáme obrázky s lehkou nadsázkou.

Protože kalendář vydáváme touto cestou už potřetí, nejprve několik málo slov pro ty, kteří nás znají už déle.

Pro ty, kteří sekulární kalendáře už znají:

Co je vlastně letos nového?

Přibylo připomínaných událostí a vrátili jsme se ke staršímu přístupu, kdy jsme zpracování zadávali pouze jednomu výtvarníkovi. Rok 2021 tedy zpracovala Lída Aegeri Holubová. Všechny obrazy jsou v originále malby akrylem.

Rozvržení stránek bude tradičně vypadat takto:

 

Pokud chcete vědět, která data v kalendáři přibyla, tak je to například Světový den oceánů, který se slaví 8. června, narození skotského antropologa, etnologa a etnografa Sira Jamese George Frazera 1. ledna 1854, narození průkopníka mikroskopie Antoniho van Leeuwenhoeka 24. října 1632, nebo zrušení seznamu zakázaných knih Index Librorum Prohibitorum 14. června 1966.

Zinkové odznaky v odměnách jsou ty samé, které už nějakou dobu používáme - standardní áčka. Není tedy vyloučeno, že jste k podobnému už přišli při jiné příležitosti, ale samozřejmě si jich můžete pořídit víc.

 

Pro ty, kteří o sekulárním kalendáři slyší a čtou poprvé:

Kalendář bude nástěnný formátu A3.

Významná data budou označena a na levé straně k nim bude připojen komentář, jak je vidět v náhledu.

Obraz našeho světa

Sekulární kalendář vznikl, protože „rok bez svátků je jako dlouhá cesta bez hospod“. Lidé se prostě rádi scházejí, jen k tomu občas potřebují postrčit třeba tím, že si mohou připomenout nějakou osobnost nebo událost, na kterou bychom neměli zapomínat.

Máme ale jěště jeden a možná vážnější důvod. Obraz světa, který si neseme v hlavě, který máme, nebo naopak nemáme rádi, tvoří naše vzpomínky. Pokud budeme slavit jen náboženské svátky, bude náš obraz o světě právě takový. Případně bude jen poněkud nemastný – neslaný, pokud tyto svátky zase až tolik neprožíváte.

Přitom stejně tak by mohl být obraz našeho světa velkolepý a inspirující, protože odvážných lidí a myslitelů žilo v historii více než dost.

Dny, kdy stojí za to si vzpomenout

V kalendáři jsou data několika druhů. První jsou již slavené sekulární svátky jako je třeba Den lidských práv. Další data upozorňují na události, které zásadně změnily naše vnímání světa nebo náš svět samotný. Třetím druhem dat jsou pak ty, které upozorňují na významné skeptiky a ateisty. Čtvrtým druhem dat jsou recesistické svátky (protože nejen vážnými věcmi…)

Vytvořili jsme si pro přijetí svátků do kalendáře určitá pravidla:

1.) Nesmí jít o činy a osobnosti významné pouze lokálně. I když by vytváření národních nebo obecních kalendářů bylo jistě také zajímavé, není to náš záměr.

2.) Zavedené sekulární svátky mají přednost před těmi, které nemají tradici slavení. Takové svátky pak mají v kalendáři mimo místního názvu také svůj mezinárodní název. Někdy je to dost významově shodné, jako třeba Ručníkový den / Towel Day  jindy se na první pohled docela liší – Noc Jurije Gagarina / Yuri’s Night.

3.) V případě vědců a dalších osobností, u kterých si připomínáme životní výročí by význam jejich práce i popularita měly přesahovat hranice jednoho oboru.

Některé z uvedených svátků se skutečně slaví!

Ano, vypadá to trochu neuvěřitelně, ale na Den čísla Π se skutečně pečou páje, tedy ty vysoké anglo-americké koláče. Den Charlese Darwina připomínají některé vzdělávací instituce tematickým programem a Noc Jurije Gagarina je selosvětová párty.

Pokud chcete mít na tyto dny také tematické poživatiny a se/nebo vyznáte ve 3D tisku, můžete si stáhnout recepty a formičky na pečivo zde.

Příští plány

Kalendář se neustále vyvíjí. Výběr připomínaných výročí a svátků je předmětem diskuse. Může se tak stát, že témata příštích ilustrací v letošním kalendáři ještě nenajdete.

 

Poznámka 1: Kalendáře i další odměny posíláme doporučeně. Pokud se nám dopis vrátí, znamená pro nás další zaslání už docela ztrátu. V takových případech se vás budeme snažit kontaktovat. Občas se nám to i nepodaří. Pro takové případy není od věci nechat v poznámce telefonní číslo.

Poznámka 2: Sekulární kalendář není jen něco, co bychom chtěli vyrobit. Snažíme se zábavným způsobem ukázat, že svět je mnohem pestřejší a za mnohé vděčíme právě hloubavým lidem. Pomozte nám tuhle ideu propagovat! Řekněte o kalendáři svým přátelům a známým.

ReachedCZK 39,150(112%)

112%
CZK 35,000requested
77contributors
Contribute

project authorAteisté ČR

Rewards

CZK 100Jen tak

Pokud takový kalendář nepotřebujete, ale ta idea se vám líbí a myslíte si, že stojí za to ji podpořit.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Sekulární kalendář 2021 poštou

Pravý papírový závěsný Sekulární kalendář na rok 2021 tak, jak má být, kdekoli po naší krásné republice.

Expected delivery of the reward: November 2020

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 450Kalendář a odznak

Prostě Sekulární kalendář na rok 2021 a zinkový odznak. Obojí poštou - doporučeně.

Number of available rewards: 12/30

Reward unavailable

CZK 600Dva Sekulární kalendáře poštou.

Ano dva kalendáře doporučeně.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,100Čtyři kalendáře

Poslat si více kalendářů najednou je mnohem levnější. Pokud máte koho podarovat, stojí to za zamyšlení.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable