maly nahled obrazek mesic.jpg

Sekulární kalendář 2019 Knihy

Pomozte na svět netradičnímu kalendáři plnému zajímavých osobností a výročí událostí, které stojí za to oslavit!

Proč se rouháme a co uděláme se ziskem?
10/29/2018

Proč se rouháme a co uděláme se ziskem?

Do cíle je ještě daleko, tak nezapomínejte sdílet! Jsme za polovinou času, na účtu už máme krásných 53 % a začínáme být poněkud nervózní a to, že je to v této fázi kampaně normální, nás zatím moc neuklidňuje. Dostali jsme dvě otázky, tak je teď pro vás zodpovíme.

Dnes si totiž můžeme, ba přímo musíme povědět o jednom svátku, který nás sice v brzké době nečeká, ale za to je pro spoustu lidí pořádně kontroverzní.

Je to Mezinárodní den rouhání / Blasphemy day, který se koná 30. září připomíná právo kritizovat náboženství a boj proti zákonům trestajícím rouhání. Datum bylo zvoleno tak, aby odpovídalo publikování karkatur Mohameda v dánském deníku Jyllands-Posten 30. září 2005.

Do novinek jsme jej zařadili jako reakci na nedávné rozhodnutí Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Citujeme z článku iDnes.cz: Označila Mohameda za pedofila, soud dal nakonec za pravdu věřícím

Žena měla podle soudu během jedné z přednášek pronést, že Mohamed to rád  „dělal“ s dětmi a dotázat se přítomných, jestli jim takové chování nepřijde divné. „Šestapadesátiletý muž a šestiletá dívka. Jak byste to chtěli nazvat, pokud ne pedofilie?,“ ptala se posluchačů. 

Na základě udání byla žena několikrát vyslýchána policií, nakonec se její případ dostal až k rakouskému soudu. Ten později rozhodl, že se dopustila znevažování náboženství a uložil ji pokutu ve výši 480 eur (12,5 tisíce korun). Také ostatní rakouské soudy rozhodnutí podpořily.

Tento rozsudek můžeme oprávněně prohlásit za tragický a průlomový. Soud ve Štrasburku totiž rozhodoval podle zákona trestajícího rouhání. Takové zákony nemají v dnešní době, natož v Evropě co dělat.

Církve ani náboženství nemají lidská práva. Náboženské názory jsou pouze názory a proto je přímo žádoucí je podrobovat kritice.

V tento den si připomínáme všechny, kteří byli či stále jsou za domnělé či skutečné rouhání pronásledováni, trestáni a vražděni.

Od Salmana Rushdieho, přes Sanala Edamaruku, Ayaan Hirsi Ali, Raífa Badawího, Ahmada Al-Shamriho, po Thea van Gogha, Dr. Narendu Dabholkara, redaktory časopisu Charlie Hebdo, Niloye NeelaAnanty Bidžoje Dase a další.

Je tragické, že lidé ve 21 století mají představu, že objekt jejich víry má nějaké speciální právo nebýt urážen a ještě horší je, když tuto představu nějak přejímají zákony. Proto také v Dublinské deklaraci z 5. června 2011, přijaté na Světovém ateistickém kongresu (a kterou si ateistické organizace vytkly jako souhrn toho, čeho chtějí v mezinárodní společnosti dosáhnout) stojí:

Svoboda slova by měla být omezena pouze nutností respektovat práva a svobody druhých. „Právo nebýt uražen“ by nemělo v právním systému existovat. Všechny zákony proti rouhání, ať už explicitní či implicitní, by měly být zrušeny a neměly by být uplatňovány.

Tím se dostáváme k druhé otázce:

Co uděláme se ziskem z kalendáře?

Popravdě, projekt není nastavený tak, aby generoval nějaký zisk, jeho hlavním účelem je šíření sekulárního povědomí. Navíc jsou kreslené a malované kalendáře obecně poměrně drahé právě kvůli nákladům na ilustrátory. Pokud by se nám přesto opravdu nějaký zisk z něj podařilo vygenerovat, tak bychom jej dali na podporu kampaně Mezinárodní humanistické a etické unie na ochranu humanistů v ohrožení života.

ReachedCZK 57,680(128%)

128%
CZK 45,000requested
89contributors
Contribute

project authorAteisté ČR

Rewards

CZK 100Virtuální odměna

Rozhodli jste se prostě jen podpořit. Jako poděkování za podporu dostanete [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/3888/petrtomek98/formicky.jpg"]virtuální formičky[/URL] na pečivo použitelné o výročích v Sekulárním kalendáři ve formátu pro 3D tiskárny (*.stl). Obsahuje formičky na koláč pro Den čísla π, Darwinovu rybičku, komunikátor pro Den Star Treku (First Contact Day) a jaderný hříbek pro Trinity Day. K nim dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 150Obrázek

Už jste nějaký kalendář na příští rok koupili ale přesto se vám tahle myšlenka líbí? Dokonce tolik, že byste si ji dali za rámeček? Pořiďte si samostatný jednotlivý kvalitně vytištěný obrázek. K němu dostanete i elektronicky formičky v *.stl formátu pro 3D tiskárnu a recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina. Na výběr jsou [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/3888/petrtomek98/4%20obrazky.jpg"]čtyři ilustrace[/URL] - Darwin, Martha Benzová, Apollo a Fleming. Název vybrané uveďte v poznámce.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Kalendář - osobní předání v Praze

Prostě jenom kalendář rovnou do ruky. Pokud nebydlíte daleko od hlavního města, je to pro vás nejjednodušší, nejlevnější a nejspolehlivější způsob.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Sekulární kalendář poštou

Pravý papírový závěsný Sekulární kalendář na rok 2019 tak, jak má být, kdekoli po naší krásné republice. K němu dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

Expected delivery of the reward: December 2017

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 610Hromadná zásilka I. - 2 kalendáře

Poslat si více kalendářů najednou je mnohem levnější. Pokud máte koho podarovat, stojí to za zamyšlení. K nim dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,200Hromadná zásilka II. - 4 kalendáře

Poslat si více kalendářů najednou je mnohem levnější. Pokud máte koho podarovat, stojí to za zamyšlení. K nim dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable