maly nahled obrazek mesic.jpg

Sekulární kalendář 2019 Knihy

Pomozte na svět netradičnímu kalendáři plnému zajímavých osobností a výročí událostí, které stojí za to oslavit!

nahled projekt2.jpg

ReachedCZK 57,680(128%)

128%
CZK 45,000requested
89contributors
ContributeRewards

Pomozte na svět netradičnímu kalendáři plnému zajímavých osobností a příběhů, které skutečně změnily náš svět.

Také vás už nebaví slavit jako svátky vraždu, upálení, příchod dvou chlápků, kteří přinesli náboženství na které nevěříme a písmo, kterým nepíšeme? Proč bychom se měli vázat na církevní svátky, které většině z nás nic neříkají?

Proč si nepřipomínat raději vědce, dobrodruhy, kosmonauty, objevitele, myslitele či spisovatele?
Mohli a měli bychom si připomínat lidi, kteří si to zaslouží mnohem více, a události, které mnohem víc změnily naše současné chápání světa!

Kalendář bude nástěnný formátu A3.

Významná data budou označena a na levé straně k nim bude připojen komentář, jak je vidět v náhledu.

Kalendářem vás budou provázet lehce humorné ilustrace Dana Černého.

Obraz našeho světa

Sekulární kalendář vznikl, protože „rok bez svátků je jako dlouhá cesta bez hospod“. Lidé se prostě rádi scházejí, jen k tomu občas potřebují postrčit třeba tím, že si mohou připomenout nějakou osobnost nebo událost, na kterou bychom neměli zapomínat.

Máme ale jěště jeden a možná vážnější důvod. Obraz světa, který si neseme v hlavě, který máme, nebo naopak nemáme rádi, tvoří naše vzpomínky. Pokud budeme slavit jen náboženské svátky, bude náš obraz o světě právě takový. Případně bude jen poněkud nemastný – neslaný, pokud tyto svátky zase až tolik neprožíváte.

Přitom stejně tak by mohl být obraz našeho světa velkolepý a inspirující, protože odvážných lidí a myslitelů žilo v historii více než dost.

Dny, kdy stojí za to si vzpomenout

V kalendáři jsou data několika druhů. První jsou již slavené sekulární svátky jako je třeba Den lidských práv. Další data upozorňují na události, které zásadně změnily naše vnímání světa nebo náš svět samotný. Třetím druhem dat jsou pak ty, které upozorňují na významné skeptiky a ateisty. Čtvrtým druhem dat jsou recesistické svátky (protože nejen vážnými věcmi…)

Vytvořili jsme si pro přijetí svátků do kalendáře určitá pravidla:

1.) Nesmí jít o činy a osobnosti významné pouze lokálně. I když by vytváření národních nebo obecních kalendářů bylo jistě také zajímavé, není to náš záměr.

2.) Zavedené sekulární svátky mají přednost před těmi, které nemají tradici slavení. Takové svátky pak mají v kalendáři mimo místního názvu také svůj mezinárodní název. Někdy je to dost významově shodné, jako třeba Ručníkový den / Towel Day  jindy se na první pohled docela liší – Noc Jurije Gagarina / Yuri’s Night.

3.) V případě vědců a dalších osobností, u kterých si připomínáme životní výročí by význam jejich práce i popularita měly přesahovat hranice jednoho oboru.

Příští plány

Kalendář se neustále vyvíjí. Výběr připomínaných výročí a svátků je předmětem diskuse. Může se tak stát, že témata příštích ilustrací v letošním kalendáři ještě nenajdete.

Pokud se bude kalendář líbit, rádi bychom rozdělili práci na ilustracích na rok 2020 mezi více autorů a rozšířili tuto myšlenku mezi více lidí.

 

ReachedCZK 57,680(128%)

128%
CZK 45,000requested
89contributors
Contribute

project authorAteisté ČR

Rewards

CZK 100Virtuální odměna

Rozhodli jste se prostě jen podpořit. Jako poděkování za podporu dostanete [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/3888/petrtomek98/formicky.jpg"]virtuální formičky[/URL] na pečivo použitelné o výročích v Sekulárním kalendáři ve formátu pro 3D tiskárny (*.stl). Obsahuje formičky na koláč pro Den čísla π, Darwinovu rybičku, komunikátor pro Den Star Treku (First Contact Day) a jaderný hříbek pro Trinity Day. K nim dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 150Obrázek

Už jste nějaký kalendář na příští rok koupili ale přesto se vám tahle myšlenka líbí? Dokonce tolik, že byste si ji dali za rámeček? Pořiďte si samostatný jednotlivý kvalitně vytištěný obrázek. K němu dostanete i elektronicky formičky v *.stl formátu pro 3D tiskárnu a recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina. Na výběr jsou [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/3888/petrtomek98/4%20obrazky.jpg"]čtyři ilustrace[/URL] - Darwin, Martha Benzová, Apollo a Fleming. Název vybrané uveďte v poznámce.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Kalendář - osobní předání v Praze

Prostě jenom kalendář rovnou do ruky. Pokud nebydlíte daleko od hlavního města, je to pro vás nejjednodušší, nejlevnější a nejspolehlivější způsob.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Sekulární kalendář poštou

Pravý papírový závěsný Sekulární kalendář na rok 2019 tak, jak má být, kdekoli po naší krásné republice. K němu dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

Expected delivery of the reward: December 2017

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 610Hromadná zásilka I. - 2 kalendáře

Poslat si více kalendářů najednou je mnohem levnější. Pokud máte koho podarovat, stojí to za zamyšlení. K nim dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,200Hromadná zásilka II. - 4 kalendáře

Poslat si více kalendářů najednou je mnohem levnější. Pokud máte koho podarovat, stojí to za zamyšlení. K nim dostanete i recepty na pie pro Den čísla Π a na perníčky pro Den Charlese Darwina.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable