Obrázek2.jpg

Rýmovník Ostatní

Podpořte rozšíření projektu Rýmovník, který se zabývá výrobou především čerstvých sirupů a mýdel z rýmovníku z vlastní zahrádky.

Obrázek2.jpg

ReachedCZK 0(0%)

0%
CZK 40,000requested
0contributors
ContributeRewards

ja

Vítejte na startovači projektu Rýmovník.

Na řádcích níže bych vám rád představil tento projekt, kterým se už přes rok zabývám a trochu více vám přiblížil myšlenku a ideje, které s ním mám.

O čem přesně projekt je?

Jde o domácí pěstování rostlinek rýmovníku, ruční zpracovávání a výrobu produktů právě z této byliny. Doma mám místnost a v ní plno truhlíků, kde se rostlinkám daří.

Rostlinky poté zpracovávám pro výrobu čerstvých sirupů různých zajímavých druhů. Je pravda, že prodejců sirupů je spousta. A je i spousta druhů sirupů a konkurence je v tomto směru ohromná. Ty mé jsou unikátní právě tím, že obsahují právě takto doma pěstovaný rýmovník, čímž sirup obohatí nejen o zajímavou chuť. 

Co všechno z rýmovníku vyrábíš?

Zkoušel jsem mnoho způsobů, jak rýmovník zpracovávat, na co jej používat, v jakém poměru mísit. Za dobu všech pokusů jsem došel k základnímu produktu a to jsou právě sirupy. A nabízím hned dvě varianty u každé příchutě - jeden s obyčejným cukrem a druhý se třtinovým. Samotných příchutí mám momentálně 12, ale počítám s tím, že další budou postupem času přibývat i různé další varianty. Není jednoduché jen vymyslet příchuť. Nejtěžší je přijít na správný poměr všech ingrediencí tak, aby byly v rovnováze.

Vyrábím také dva druhy mýdla, do kterého vkládám čerstvý lístek. Jedno větší, ve tvaru lístečku, a druhé menší, ve tvaru květiny, s ornamentem. Mýdla jsou dvoubarevná - zeleno-bílá. Větší mýdlo balím do ozdobné krabičky, menší do celofánového sáčku.

Také vyrábím nosní sprej, ve kterém je himalájská sůl a levandule. Nemohu tvrdit, že se jedná o léčivo, nicméně já sám jsem od dětství velký alergik, mimo jiné na pyl a prach, a díky němu jsem letošní konec jara a začátek léta přežil téměř bez léků.

Kde výrobky vyrábíš?

Všechny výrobky z rostlinek vyrábím u sebe doma, v kuchyni. Nemám žádná zvířata a bydlím sám. Díky alergiím jsem nucen udržovat zvýšený pořádek a čistotu, a smozřejmě patřičnou hygienu.

Proč startovač?

Donedávna to pro mne byla pouze příležitostná volnočasová zábava. Ale jsem člověk, který se chce stále posouvat vpřed a vymýšlí nové věci. Takže jsem si založil živnost a chtěl mít vše oficiálně doložené a právně podložené. Bohužel s tím se vyrojilo spousta nečekaných nákladů navíc a než si vzít půjčku, tak mne napadlo zkusit finance získat tímto způsobem a tím celý projekt rozjet naplno. Zároveň zajistit širší okruh publika, a třeba získat i nějaké zajímavé názory, případně trochu i té reklamy. A také zjistit u širšího okruhu lidí, jeslti se projekt líbí, jestli má potenciál - budu rád i za zajímavé komentáře :) 

Vkládáš do projektu i nějaké vlastní prostředky?

Samozřejmě. Už od samého začátku. V dnešní době nic není zadarmo a za vše se platí. Až jsem byl leckdy překvapen, kolik. Loňský rok byl díky epidemii "výhodný" v tom, že jsem nikde necestoval a tím ušetřil na samotný zrod projektu. Kvůli problémům se zády a tím znemožněnému cvičení jsem další finance získal částečným prodejem vybavení z domácí posilovny, kterou jsem z části přeorientoval na zahrádku s truhlíky. Zde na startovači mám cílovou částku 40.000Kč, nicméně dle potřebného rozpočtu pro samotný rozjezd, a zároveň udržení alespoň na jeden rok, je potřeba minimálně 50.000Kč. Proto těch zbylých 20% použiji ze svého, a to i v případě, že by se vybralo víc.

Jinak na živobytí mám svůj hlavní příjem z práce a navíc si konečně budu moci zase přivydělávat hraním na piáno v místní kavárně, což je druhý z mých nejoblíbenějších koníčků. Můžete navštívit můj instagram, kde mám videa z domácího hraní :) 

Máš nějaký marketingový plán?

Samotný plán mám od začátku. A nyní dospěl k jednomu ze zlomových bodů, a tím je právě financování a rozhodnutí, co dál.

Původně jsem pro startovač měl dva plány. Jeden počítal s pěti lety, a druhý s jedním rokem. Jde o to, že i když se vyplatí financovat nějaké věci dlouhodoběji dopředu (vzniká třeba sleva za měsíční poplatky), tak pro tento projekt si myslím, že jeden rok stačí na to, aby se rozhodlo, jestli to celé má smysl, či nikoliv. V případě pětiletého období by vybraná částka musela dosáhnout dvojnásobku, protože by bylo potřeba ještě připočítat náklady například na povinné EET, které mne čeká koncem příštího roku, pokud se projekt uchytí. 

Momentálně jsem ve fázi, kdy produkt nabízím místním zájemcům, přátelům, přátelům přátel, lidem v okolí. Nicméně bych chtěl během následujících měsíců rozšířit portfolio na celé město, okres a následně třeba na celou republiku a posílat produkty přes přepravce - s tím souvisí nákup potřebných obalů a dalších administrativních záležitostí. 

Jak počítáš ceny?

Základním stavebním kamenem ceny jsou náklady na obal a suroviny. Dále se pak připočítávají energie na výrobu, poštovné materiálu (pokud se platí). Pokud vše klapne, tak na eshopu budu moci nastavit i dodatečnou cenu za přepravu a varianty produktů, což se bude hodit, protože mám spoustu dalších plánů. Ceny za výrobky pro odměny zde na startovači jsou vyšší, protože cílem prodeje je především vybrání financí na potřebné prostředky pro rozjetí. Samotné prodejní ceny mám tedy napočítané především na udržování celého projektu v chodu + část na vývoj dalších produktů nebo variant. Samozřejmě z hlediska vždy aktuální poptávky.

Na co vybrané peníze použiješ?

Peníze použiji na rozdělení do šesti základních pilířů projektu ve dvou kategoriích - variabilních a konstantních. Jde o to, že ať už se vybere jakákoliv částka, konstantní poplatky se nezvýší, ale budu moci upravit rozpočet variabilních položek, například na reklamu, nebo nákup dalších truhlíků, případě nějaký lepší, pohodlnější nádobí na vaření.

1) Nákup surovin a materiálů (variabilní - 38%) - Jedná se o jednorázový nákup většího množství obalů pro přepravu + dodatečně průběžně nakupovaných čerstvých surovin pro nové zakázky. 

2) Poplatky kampaně (konstatntní - 10%) - Povinné poplatky, které se odečítají v rámci kampaně na startovači.

3) Reklama (variabilní - 30%) - Ať už je to tisk letáčků, plakátů, a pronájem reklamní plochy u nás ve městě nebo v místních novinách, anebo online reklama na instagramu nebo facebooku.

4) Provoz eshopu na 1 rok (konstantní - 11%) - Vlastnit kvalitní eshop není zadarmo a pokud se nevyužívají prémiové funkce (např. zařazení produktů do porovnávačů, varianty produktů), tak se nevyužívá celý jeho potenciál, což má za následek opět menší zájem.

5) Provoz domény na 1 rok (konstantní - 1%) - je to sice jedna z malých částek, ale když několik takových dalších malých částek nasčítá, výsledek může být překvapující.

6) Autorské poplatky a licence (konstantní 10%) - Profesionálního grafika bych nikdy neufinancoval a tak se musím spokojit s tím, co nabízí oficiální weby s copyritem pro komerční účely. Také je potřeba mít na správu projektu potřebný software. 

A co když se náhodou vybere víc, než byl cíl?

Potom bych rád zainvestoval do lepšího a pohodlnějšího vybavení - ať už by to byly hrnce s vnitřní měrkou, více forem na mýdla, větší nádobka na rozehřívání mýdla, případně velký kanystr na přepravu většího množství horské vody, kterou používám na zalévání rostlinek. Dále bych zainvestoval na dlouhodobější pronájem eshopu, případně bych rozšířil okruh reklam.

A co když se potřebná částka nevybere?

Pokud se nevybere, svět se nezboří. Peníze budou investorům vráceny, ale projekt bude stále "mým dítětem" a budu se o něj dál starat. Sice ne v takovém měřítku, které mám v plánu, ale stále to zůstane mým koníčkem.  

Nějaké informace ohledně odměn za příspěvky?

Zde na startovači nabízím několik možných odměn. Základem je, že v případě jakékoliv přispěné částky bude jméno autora uvedeno v děkovné sekci eshopu. Pokud si autor nepřeje být uveden, tak mi to prosím napište do poznámky k odměně.

Odměny týkající se sirupů - vybral jsem 3 základní druhy, které si u mne lidé objednávají nejčastěji. Jedná se o tři druhy - základní sirup s třtinovým cukrem, medový sirup a sirup májový, nebo-li jahodový. Každá lahev sirupu má objem minimálně 500ml.

Jednou z odměn za příspěvek také nabízím měsíční stolní fotokalendář na rok 2022 s motivem Příroda a samozřejmě autorskými fotografiemi rostlin a zvířat z našich Krušných hor.

Ještě nějaké zajímavosti na závěr?

Tak například e-shop používám jako hlavní propagační web, kde nabízím a prezentuji své produkty. Snažím se jej mít v příjemném stylu, aby byl "přátelský", dobře se na něm orientovalo a aby zároveň informoval o novinkách pomocí blogu na něm umístěném.

Mám v něm i kategorii blogu, kam průběžně píšu novinky za uplynulé dny, nápady, a jak si vedu. Můžete se tam dočíst spoustu zajímavých (i nezajímavých) věcí.

Zajímavostí také je, že v případě osobního odběru produktů některé obaly vykupuji zpět. Snažím se neplýtvat prostředky a proto mne tato možnost přišla jako dobrý nápad. Informace jsou také na eshopu v kategorii Zpětný odkup

Zároveň nabízím k prodeji veškeré materiály, které používám. Díky odebíranému většímu množství mohu některé poskytovat za nižší cenu a pokud by si někdo chtěl doma udělat vlastní sirup, může u mne sehnat některé potřebné věci levněji.

Veškerou administrativu vedu v excelu (asi nic překvapivého) - mám tam v podstatě vytvořený vlastní logistický systém, od cen, zdrojů, nákladů, přes postupy, stav skladu, až po objednávky a faktury. Grafiku zpracovávám v PowerPointu (to už může prekvapit). Určitě by nějaký grafický nástroj přišel vhod, nicměně by to byly další náklady, které momentálně nejsou prioritou. 

Nějaké souhrnné odkazy na závěr?

Základním webem je eshop.

Na eshopu mám blog, kam píšu články ohledně tohoto projektu.

Tento projekt má svou vlastní stránku na facebooku a instagramu.

Můj osobní profil mám také na facebooku a instagramu.

 

Pokud budete mít nějaké dotazy, klidně pište sem, nebo v případě soukromých na facebook nebo instagram. Rád zodpovím, případně doplním informace :)

ReachedCZK 0(0%)

0%
CZK 40,000requested
0contributors
Contribute

project authorJan Kolář

Rewards

CZK 100Každá koruna se počítá

I malá kapka je důkazem toho, že to má smysl. Mockrát děkuji za každou, která pomůže mému projektu růst :)

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Poděkování na eshopu

Za odměnu budete uvedeni na eshopu jako startovací patroni, kteří se podíleli na rozjezdu něčeho nového.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Propagace na eshopu

Za odměnu budete mít v děkovné sekci eshopu možnost umístění odkazu na Váš web nebo projekt, který se také snažíte rozjet.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Mýdlo z rýmovníku s ornamenty 6x

Pokud se vše podaří, budu moci zasílat výrobky poštou. A jedním z nich bude právě mýdlo. A navíc při počtu šesti mýdel už nebudete muse řešit otázku dárků :) [URL="https://www.muj-rymovnik.cz/p/mydlo-s-ornamenty/"]Mýdlo s ornamenty[/URL]

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Stolní měsíční kalendář

Stolní malý kalendář na rok 2022 s motivem Příroda s autorskými fotografiemi.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Sirup z rýmovníku 3x

Sirupy jsou to hlavní gró projektu. A proto nabízím za sponzorskou cenu 3 nejoblíbenější sirupy: Základní s třtinovým cukrem, medový a májový (jahodový).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Mýdlo z rýmovníku 6x

Pokud se vše podaří, budu moci zasílat výrobky poštou. A jedním z nich bude právě mýdlo. A navíc při počtu šesti mýdel už nebudete muse řešit otázku dárků :) [URL="https://www.muj-rymovnik.cz/p/mydlo/"]Mýdlo z rýmovníku[/URL]

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 800Sirupy a mýdla

3x sirup (základní s třinovým cukrem, medový, májový) & 3x mýdlo

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,200Sirup z rýmovníku 6x

Sirupy jsou to hlavní gró projektu. A proto nabízím za sponzorskou cenu 6 sirupů: 2x základní s třtinovým cukrem, 2x medový, 2x májový (jahodový)

The number of rewards is not limited

Reward unavailable