DSC_0687.jpg

Ruční knihařská dílna Knihy

Ceníte si ruční práce a máte vztah ke knihám? Pomozte nám získat lepší vybavení do naší domácí dílny, abychom mohli výrazně zkvalitnit svou práci.

DSC_7229.jpg

ReachedCZK 45,650(114%)

114%
CZK 40,000requested
74contributors
ContributeRewards

Jsme mladý pár, který si našel společného koníčka a posunul ho o kus dál. Nabízíme originální knihařské výrobky, které má doma už několik set lidí. Naneštěstí máme jen malou domácí dílnu, která svým provizorně vyrobeným vybavením nestačí na takové množství přijímaných zakázek. Pokud patříte k příznivcům ruční práce, budeme Vám velmi vděční za jakoukoliv pomoc!

Dnes mnoho lidí pohlíží na knihu jako na něco, co překáží v tašce - není divu, že se knihařské řemeslo postupem času zařadilo k těm vymírajícím. Knihy a zápisníky produkuje ve velkém strojová výroba a aby byla cena našim očím přívětivá, využívají se co nejlevnější materiály. Je stále méně knihařských výrobků, které se drží původních ručních postupů, jenž knihám dávaly duši a jakýsi příjemný pocit z práce, která byla odvedena s láskou. To je však podle nás ohromná škoda!

 06.jpg

11.jpg

12.jpg

02.jpg

 

CO DĚLÁME?

Když jsme prostřednictvím facebookových stránek začali nabízet své ruční knihařské výrobky, nenapadlo by nás, že sklidíme takový úspěch. Za několik posledních měsíců jsme vytvořili více jak 300 zápisníků! A co je k výrobě takového zápisníku vlastně potřeba?

Přestože byste řekli, že tím nejdůležitějším je materiál (ze vzduchu se toho přeci jen moc nevyrobí), my jsme po několika měsících došli k závěru, že tím nejdůležitějším jsou pevné nervy a hlavně odolné prsty na rukou. Proč? Ačkoliv se to nezdá, i obyčejná jehla dovede být zrádným vražedným nástrojem, který se velice brzy stane vaším úhlavním nepřítelem.

Ale teď vážně - jak zápisník vzniká? První na řadě je zdlouhavá příprava papíru k sešití - papír se natrhá a zohýbá do požadovaného formátu, nasložkuje se a nakonec proděraví. Poté, co se do stávku natáhnou motouzy, může začít samotný proces šití, během kterého se nezřídka kdy zamotáme to desítek centimetrů i metrů dlouhé nitě. Jakmile je knižní blok hotový, následuje broušení hran, zakulacování hřbetu, lepení záložek, kapitálků a lisování. Mezitím si připravíme desky, ať už kožené, plátěné, dřevěné, kreslené i malované - záleží jen na tom, jaká je naše či vaše představa o papírovém příteli do kapsy (nebo na trakař). Teprve po několika dlouhých hodinách práce je zápisník zcela hotový.

CO MÁME V PLÁNU DO BUDOUCNA?

Poměrně nedávno jsme začali vyrábět i drobné autorské knížky a diáře. Do budoucna bychom toto odvětví knihařiny chtěli ještě rozšířit ideálně až k tisku a vazbě bibliofilií a reprintů starých knih. Také se chceme dále vzdělávat v lehkých restaurátorských opravách poškozených knih.

Co se týče o něco vzdálenější budoucnosti, jednou bychom si chtěli otevřít plnohodnotnou knihařskou dílnu spojenou s obchůdkem a antikvariátem - ale to momentálně i našim uším zní jako sci-fi pohádka.

 

sdhfgh.jpg

 

PROČ JSME ZALOŽILI TENTO PROJEKT?

Čím větší odbyt naše výrobky mají, tím více si uvědomujeme, jak jsme limitovaní malým prostorem a nedostatkem knihařského náčiní, které je velmi drahé. Většinu pomůcek, které máme, jsme proto museli provizorně vyrobit či nahradit nepříliš vhodnou alternativou. Od tohoto projektu si proto slibujeme šanci svou knihařskou práci výrazně rozšířit a zkvalitnit.   

NA CO VYBRANÉ PENÍZE POUŽIJEME?

Naší největší prioritou je získání oklepávacího lisu, stroje na ořízku knižního bloku a druhého stávku, abychom mohli šít oba souběžně. Také doufáme, že se nám podaří sehnat filety, tlačítka nebo razidla, která se v současné době shánějí velice těžko - ti knihaři, kterým se poštěstilo tyto nástroje zdědit či sehnat v aukcích, si je střeží jako poklad, proto pak nezbývá nic jiného než výroba na zakázku. A to nepatří mezi nejlevnější záležitosti. 

Zbytek peněz chceme investovat do nákupu zásoby různých kůží, pláten, papírů a překližek.

 

1010101010.jpg

fgfgh.jpg

dfghfhgfh.jpg

14.jpg

03.jpg

 

Občas máme i pomocníka navíc... 

 

17.jpg

 

JAKÉ ODMĚNY NA VÁS ČEKAJÍ?

Čím jiným bychom Vám mohli poděkovat, než ručně vyrobeným zápisníčkem z naší dílny? Také se můžete těšit na fotodokumentaci z procesu výroby, slevy na naše výrobky nebo i písemné poděkování formou ručně kreslené/malované pohlednice. 

Níže je ilustrační ukázka výrobků, na které se můžete těšit - hotové výrobky se mohou lišit barvou použitých materiálů (kůže, koženého řemínku, olejového papíru).

sdvdsfv.jpg

 

A7 nebo A8 zápisník s měkkou koženou vazbou.

S řemínkem na zavázání. 60 stran papíru.

 

 

 

A6 zápisník s koženým hřbetem a dřevěnými deskami.

S řemínkem na zavázání. 100 stran papíru.

 

 

 

 

 A6 zápisník s celokoženými deskami.

 S řemínkem na zavázání. 100 stran papíru.

 

 

  

 

A6 polokožený zápisník potažený mramorovým papírem.

200 stran papíru.

 

 

 

A6+ celokožený zápisník s plastickým vzorem.

160, 200 nebo 300 stran italského ručního papíru (počet stran závisí na druhu odměny). Vzor se může u jednotlivých zápisníků mírně lišit.

 

 

KDY K VÁM ODMĚNY DOPUTUJÍ?

Vzhledem k tomu, že jde o ruční práci, rádi bychom Vás poprosili o trpělivost. Kvůli postupnému dokupování materiálu a časové náročnosti není možné vyrobit veškeré zápisníky předem, proto Vám hotové odměny doručíme nejdéle 2 měsíce od ukončení projektu.

 

Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kteří na náš projekt přispěli a zároveň si velmi vážíme veškeré podpory, která nás dostala až sem!

 

Pokud máte nějaké dotazy, rádi Vám je zodpovíme v komentářích níže.

ReachedCZK 45,650(114%)

114%
CZK 40,000requested
74contributors
Contribute

Rewards

CZK 100Oficiální poděkování

Za každou podporu jsme vděční! Poděkujeme Vám na našich facebookových stránkách.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Sleva na jakýkoliv náš výrobek

Hodil by se Vám malý kapesní zápisníček nebo mohutný "cvalík", na který je třeba vzít trakař? Získáte slevu 15% na jakýkoliv náš výrobek a navíc Vám poděkujeme na našich facebookových stránkách.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Kapesní zápisníček

Získáte originální zápisník ve formátu A7 s měkkou koženou vazbou a navíc Vám poděkujeme na našich facebookových stránkách.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Zápisník s fotodokumentací výroby

Získáte originální zápisník ve formátu A6 s koženým hřbetem, dřevěnými deskami a koženým řemínkem na zavázání. K tomu Vám elektronicky zašleme fotodokumentaci z výroby Vašeho zápisníku. Také Vám samozřejmě poděkujeme na našich facebookových stránkách.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Zápisník do brašny a do kapsy

Získáte originální zápisník ve formátu A6 s celokoženými deskami a koženým řemínkem na zavázání + kapesní zápisník ve formátu A8 s měkkou koženou vazbou. K tomu Vám elektronicky zašleme fotodokumentaci z výroby Vašich zápisníků. Také Vám samozřejmě poděkujeme na našich facebookových stránkách.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Zápisník i písemné poděkování

Získáte originální zápisník ve formátu A6 šitý historickou vazbou na dvojité vazy s deskami potaženými kůží a olejovým (mramorovým) papírem. Zápisník bude mít ručně šitý kapitálek a 200 stran neběleného kvalitního papíru značky Flora. K tomu Vám elektronicky zašleme fotodokumentaci z výroby Vašeho zápisníku. Také Vám samozřejmě poděkujeme na našich facebookových stránkách. Ale nejen to! Pošleme Vám písemné poděkování prostřednictvím ručně kreslené pohlednice.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000Luxusní zápisník a sleva 15%

Získáte originální zápisník ve formátu A6+ šitý historickou vazbou na dvojité vazy s dřevěnými deskami potaženými kůží. Zápisník bude mít ručně šitý kapitálek a 160 stran italského ručního papíru značky AMATRUDA. Také získáte slevu 15% na jakýkoliv náš další výrobek. K tomu Vám elektronicky zašleme fotodokumentaci z výroby Vašeho zápisníku. Samozřejmě Vám poděkujeme na našich facebookových stránkách a pošleme Vám písemné poděkování prostřednictvím ručně kreslené pohlednice.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 5,000Luxusní zápisník a sleva 20%

Získáte originální zápisník ve formátu A6+ šitý historickou vazbou na dvojité vazy s dřevěnými deskami potaženými kůží. Zápisník bude mít ručně šitý kapitálek a 200 stran italského ručního papíru značky AMATRUDA + kapesní zápisník ve formátu A8 s pevnou koženou vazbou. Také získáte slevu 20% na jakýkoliv náš další výrobek. K tomu Vám elektronicky zašleme fotodokumentaci z výroby Vašeho zápisníku. Samozřejmě Vám poděkujeme na našich facebookových stránkách a pošleme Vám písemné poděkování prostřednictvím ručně kreslené pohlednice.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 15,000Doživotní sleva 20%

Pokud jste se rozhodli přispět takhle štědrou částkou, jsme Vašimi velkými dlužníky! Získáváte doživotní slevu 20% na všechny naše výrobky. Také originální zápisník ve formátu A6+ šitý historickou vazbou na dvojité vazy s dřevěnými deskami potaženými kůží. Zápisník bude mít ručně šitý kapitálek a 300 stran italského ručního papíru značky AMATRUDA. K tomu Vám elektronicky zašleme fotodokumentaci z výroby Vašeho zápisníku, poděkujeme Vám na našich facebookových stránkách a pošleme Vám písemné poděkování prostřednictvím ručně kreslené pohlednice.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable