krabicka.png

POVÍDEJ – hra pomáhající seniorům Hry & Apps

Hra proti zapomínání. Povídej obsahuje otázky, které cvičí krátkodobou i dlouhodobou paměť a kognitivní funkce. Darujte hru do domova důchodců nebo seniorům ve vašem okolí.

uvodnifotka_Kreslicí plátno 1.png

ReachedCZK 35,700(108%)

108%
CZK 33,000requested
83contributors
ContributeRewards

Nebylo by skvělé, kdyby existovala karetní hra, která dokáže spojit zábavně strávený čas s vašimi (pra)rodiči a účinný trénink paměti jako prevenci stařecké demence?

S vaší pomocí se to může stát skutečností. Máte možnost se na vzniku takové hry podílet a dostat ji do vaší domácnosti nebo třeba do domovů pro seniory. Povídej je nově vznikající karetní hra, která má za cíl prostřednictvím trénování paměti a kognitivních funkcí, vzpomínek na minulost, zapojení představivosti, soustředění a sociálního kontaktu, pomáhat proti prohlubování symptomů demence u seniorů.

Kdo jsme my?

Nápad přináší skupina studentů multimediálního semináře na Vysoké škole ekonomické v Praze. Naším cílem je zrealizovat vznik prvních 50 kusů hry, které se usídlí buď v domovech pro seniory nebo i třeba u vás doma. Hra byla vyvíjena i s pomocí odborníků, mezi kterými byl například i MUDr. Tomáš Hlaváček – vedoucí lékař v Alzheimer home. Chceme hru dostat do co nejvíce českých domovů pro seniory, kde demencí trpí kolem 60 % lidí a čtvrtina má potvrzenou Alzheimerovu chorobu.

Jak karetní hra pomůže?

Stařecká demence je čím dál tím více aktuální téma. Jak vyplývá z výzkumu fondu investorů PFFL, stařecká demence a Alzheimerova choroba se s postupem doby projevuje u stále mladších lidí. V roce 2015 byl průměrný věk lidí se stařeckou demencí 88 let, v roce 2021 již 83 let. 

Riziko demence je u hráčů stolních nebo karetních her menší o 15 %, zároveň má hraní her pozitivní vliv na duševní zdraví nejen seniorů. Česká alzheimerová společnost doporučuje jako prevenci mimo jiné také společenské aktivity: „společenské závazky a povinnosti jsou pro zdravý mozek velkým přínosem, protože stimulují naše mozkové rezervy a pomáhají tak snižovat riziko demence a depresí.“

Jaký je princip hry?

Hráči mezi sebou nesoutěží, hra má konverzační/vyprávěcí charakter. Skládá se ze 100 karet s otázkami rozdělenými do pěti témat. Každá karta obsahuje 2 otázky různých obtížností, aby hra byla přístupná opravdu pro všechny. Otázkami se procvičí krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá paměť. V hraní hry pomáhají obrázkové karty, dotýkající se jednotlivých témat.

Součástí hry je také moderátor, který otázky čte a pomáhá rozvíjet diskusi. Tato role je důležitá zejména v domovech pro seniory, kde moderátor přizpůsobí hru tak, aby se u ní všichni hráči cítili příjemně (např. zvolí hráči příslušnou obtížnost otázky, vyhne se tématům, která by mohla být pro hráče nepříjemnými...). Moderátor může samozřejmě hrát také.

Hraní začíná hodem barevnou kostkou, díky které se zvolí jedno z pěti témat. Moderátor přečte název tématu, na druhé straně karty i název podtématu (např. přítomnost - radost). Hráč pak může najít v obrázkových kartách takovou, která se k tématu nejvíce hodí a třeba mu obrázek na kartě vyvolá nějakou vzpomínku, pokud to již neudělalo téma samotné. Moderátor následně přečte otázku/otázky na kartě a můžeme se pustit do vyprávění! Po tom, co hráč na otázku odpoví, nechává si danou kartu u sebe. Jako volitelný cíl hry pak může sloužit sesbírání každé karty od jednoho tématu (všech 5 barev). Následně pokračuje další hráč a může se hrát dokud to všechny baví! 

  • Kategorie: společenská karetní hra

  • Charakteristika: konverzační hra

  • Počet hráčů: 2+ (včetně moderátora)

  • Věk: od 6 let

  • Doba hraní: 30+ minut

A bude to opravdu seniory bavit?

ANO! Proč? Hru aktivně testujeme! První listopadový den jsme navštívili Domov seniorů Háje, kde jsme měli možnost si hru s klienty poprvé zahrát. Dostali jsme skvělý feedback i pár připomínek, díky kterým můžeme hru vylepšit. Dalším místem návštěvy bylo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 5, kde si klienti opět hraní užili. Líbilo se jim například, že pomáhá nalézt nová témata k povídání.

Kdo se na tvorbě hry podílí?

Mai Phuong Bui, Vojta Kazár, Zuzana Kissová, Vanessa Koptíková, Sarah Kruková, Karolína Marešová, Eliška Sladovníková, Bára Slezáková a Barbora Zelinková.

 

INFO: Koupil jsem odměnu a co teď?

Pokud bude projekt na Startovači úspěšný (tzn. podaří se vybrat 33 000 Kč), půjdou veškeré objednané odměny po jeho ukončení 20.12. do výroby (plátěnky, hry, samolepky...). Nejsme schopni předem odhadnout, jak dlouho výroba potrvá, všechno se odvíjí od výsledného počtu kusů a aktuálního zatížení tiskárny v té době. Samozřejmě se ale budeme snažit, abyste se ze své odměny mohli vy (nebo klienti domovů pro seniory) radovat co nejdříve.

Doprava je v ceně každé z odměn. Využíváme Zásilkovnu, která vám odměnu doručí jak na adresu, tak na jedno ze svých výdejních míst. Svou adresu uvádíte při platbě, pokud byste však chtěli využít výdejní místo, napište nám jeho název a adresu prosím při objednávce do poznámky.

Děkujeme za trpělivost 😊

Odměny

Plátěnka Povídej.

 

ReachedCZK 35,700(108%)

108%
CZK 33,000requested
83contributors
Contribute

Rewards

CZK 50Libovolný příspěvek na hru do domova seniorů

Přispěj libovolnou částkou a dostaň hru Povídej do rukou těch, kteří ji nejvíce ocení. Tvým příspěvkem podpoříš distribuci hry do domovů seniorů po celé ČR.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Plátěnka a samolepka

Stylová plátěnka s designem Povídej, díky kterému třeba někde rozproudíš konverzaci. Přesně jako to dělá naše hra! K plátěnce dostaneš i samolepku.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 450Hra Povídej do domova seniorů

Máš pocit, že by ostatní využili hru Povídej lépe? Daruj ji přímo do některého domova seniorů a dej šanci jiným, aby si zpříjemnili dlouhé chvíle. Seznam domovů, do kterých hra poputuje, zveřejníme v průběhu.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 450Hra Povídej

Jedna hra Povídej přímo pro tebe. Součástí odměny je i naše samolepka.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Karetní hra, plátěnka a samolepka

Několik možností, nevíš pro co se rozhodnout? A proč ne třeba všechno? Hra Povídej, plátěnka i samolepka dohromady pro pořádného fanouška povídání!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 6,000Objev se ve hře

Zaujal tě náš projekt natolik, že se chceš stát doslova jeho součástí? Touto odměnou se tvoje jméno (nebo logo firmy) dostane přímo na krabičku a dovnitř hry Povídej společně s poděkováním. Zároveň ti k tomu přidáme jeden kus Povídej.

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable