DSC02724.jpg

Postav pec, upeč chleba Technika

Postavme společně chlebovou pec ve znovuožívající horské vesnici Stillstand/Zastávka. A pak se tam pojďme učit péct chleba.

Setkání staré Campanuly- v Hobitíně.jpg

ReachedCZK 75,761(108%)

108%
CZK 70,000requested
51contributors
ContributeRewards

My, jeseničtí Brontosauři, v pozapomenutém kraji za  Průsmykem působíme  již více než 10 let. Jsme spolkem  místních lidí a nadšenců ze všech koutů republiky a často i ze zahraničí. Pracujeme na tom, aby ten náš kout světa byl  krásnější  a žilo se nám v něm čím dál tím lépe.  

S vaší pomocí společně postavíme  chlebovou pec v znovuožívající obci v pohraničí a naučíme vás péct tradiční kváskový chleba.  

Vybrané peníze budou sloužit na stavbu bytelné chlebové pece, která zvládne napéct pro celý brontosauří tábor a vydrží i v proměnlivém rychlebském počasí. A na dostatečně odolné pekařské vybavení, které nám umožní pořádat  kurzy pečení chleba - tedy  sázecí lopaty, ošatky, pekařská plátna, teploměr a na dřevo na pracovní stoly a police.   

I když by asi bylo jednodušší a levnější vybrat peníze a pec postavit v pár lidech, tak naší hlavním posláním je pořádat akce pro lidi.  Proto jsou základem tohto projektu dva víkendy - červnový Postav pec, kde jednak vznikne ona chlebová pec a zároveň se jeho účastníci naučít podobnou pec dle svých představ  postavit kdekoliv budou chtít a   srpnový Upeč chleba, kde vás naučíme jak funguje kvásek, jak zadělat těsto na různé druhy kváskového chleba a pak je v té nové peci upečeme.   

Kdo se naučí péct chleba v poněkud punkových podmínkách, doma s dostatkem elektřiny to půjde snadno.

A právě díky těm víkendovým kurzům vzniknou další náklady, jako třeba cena za stravu účastníků a tvobru  materiálů o tom jak se staví pec a nebo jak se peče chleba, které si posléze odvezete domů.  Lektoři se vám budou věnovat dobrovolnicky, ale budeme jim hradit dopravu na místo.  

Takže pokud byste chtěli vlastní pícku na zahrad
ě - stačí se přihlásit a přijet   12.-14. června za námi na Zastávku, odjíždět budete s tím, že budete vědět jak to udělat.  V případě, že nic stavět nechcete, ale láká vás pečení chleba, tak se přihlašte na srpnový víkend (14.-16.8). 

 Během trvání kampaně na Startovači je přihlašování na kurzy formou zdejších odměn.  Pokud se během toho měsíce neobsadí všechna místa a zároveň se nám povede vybrat potřebné peníze, bude pak k dispozici i běžnější metody, jak se na kurz přihlásit.  

Kdo to pro vás dělá?

Jsme regionálním centrem Hnutí Brontosaurus  - tedy samostatnou pobočkou  mládežnické organizace, která má za sebou více jak čtřicet let smyslupné práce pro přírodu, památky a pro rozvoj mladých lidí a celé společnosti.  Soustředíme se hlavně na péči o tři lokality - zaniklou vesnici  Stillstand/Zastávka,  obnovu pramenů na lázeňském Studničním vrchu a areál Muny - bývalé muniční továrny, zajateckého tábora  a vojenské posádky, kde jsme založili městěčko neziskových organizací.  

Na Zastávce už jsme si svépomocí postavili  hliněno-slaměný domek a v něm máme skvělé, vlastnoručně postavné kachláky, ale trouba v nich je moc malá, takže proto chceme stavět pec. 

Chleba vás bude učit   péc Zuzka Ouhrabková. Její fascinace procesy fermentace všeho možného ji přivedla jednak k blogování - je autorkou  blogu  Zkvašeno. A zároveň už dlouhá léta peče kváskový  chleba a momentálně spolupracuje na vývoji sušeného bezlepkového kvásku pro firmu Adveni medical.   Ta s vámi také bude komunikovat ohledně odmněn, přihlášek a organizace víkendů.   Na ní se také obracejte s jakýmkoliv dotazem  na email zuzkaou@gmail.com

A technicky, účetně a organizačně to zajišťuje Tom Hradil - předseda jesenických Brontosaurů. I o Tomovi a o tom co tady v horách děláme, vznikl dokumentární medailonek v rámci projektu Učíme se příběhy.  

 

Můžu sebou vzít děti/manžela/pratetu? A psa?

Na pekařský víkend - tj. v srpnu úplně bez problémů, jen za malý příspěvek na stravu - pro děti do 13 let 200 kč a pro osoby  14+  za 300 Kč - po domluvě naše gastroterapeutická sekce umí i libovolnou dietu.  Tedy je možné vzít sebou  +1 dospělého a nějaké rozumné množství dětí, které nemáte kam dát jinam. 

Nebude zajištěno program, či hlídání pro děti, ale nejspíš tam nějaká samoorganizovaná dětská tlupa vznikne a na ty menší budou dávat pozor ti větší.  A bude  pak možnost pár dní (až do příští neděle) na Zastávce zůstat a udělat si tam dovolenou ve vlastní režii.  Rychlebské hory určitě stojí za objevení - lomy na koupání, cesty na cyklistiku, hory na procházky, památky na objevení - spousta toho tam je.

V červnu na Postav pec to bude složitější, protože přeci jen program bude hutnější, než pekařina a  kvůli dalším akcím na Zastávce zde nebude ta možnost prodloužení si pobytu, nechte tedy prosím své drahé doma. Zároveň v srpnu bude širší možnost kde přespat -  jako je třeba týpí, nebo vojenský hangár, takže nebude problém s větším počtem lidí, kteří by si v červnu ještě překáželi.

Až na Zastávku je možné přijet autem a parkovat tam.  

Společenské, slušně vychované psi, kteří opravdu zvládnou ignorovat ovce, kočky, děti a divou zvěř v okolí  můžete vzít sebou.  Prostor ovšem není oplocený a pokud vám pes utíká, tak je velké riziko, že ho picne někdo z místních myslivců. 

 Jak to se Zastávkou bylo?

před a po.jpg

 Pod hřebenem Rychlebských hor stály kdysi dvě vesnice, které dělil jen malý kopeček. Pilsberg  a Stillstand. Dnes se jim říká Hřibová a Zastávka, ale bohužel patří do kategorí zaniklých obcí. Po druhé světové válce jejich obyvatelé odešli a noví nepřišli.  Nikomu se nechtělo do hor, když dole pod kopci byla půda úrodnější a volné statky větší.  Nakonec armáda rozpadající se vesnice srovnala se zemí.  Zbyly tu rozvalené zdi některých stavení a staré ovocné sady. Stromy o které se někdo staral  naposledy těsně po válce zůstaly plné života a dodnes plodí  jablka starých odrůd, která blíže ve vnitrozemí jsou dávno zapomenuté i přes to, jak jsou odolné a chutné. 

A v roce 2007 jsme to místo objevili  my - jeseničtí Brontosauři. Genius loci nás očaroval a od té doby působíme i zde. Kosením a vypásáním luk zabraňujeme tomu, aby prostor obce opanovala příroda, kosíme místa, kde rostou chráněné orchideje (a tak zajišťujeme, aby vyrostly i napřesrok). Pečujeme o desítky původních stromů a podle pečlivě připraveného plánu péče sázíme nové.


Pomocí pozemkového spolku jsme vykoupili dostupné parcely v katastru bývalé obce a zbylé si pronajímáme. Postavili jsme zde svůj první přírodní slaměno-hliněný domek - říkáme mu Hobitín a funguje jako velmi pohodlné zázemí pro pořádání nejrůznějších akcí.  V rámci několika příštích let bychom rádi ve spolupráci s obcí Uhelná vytvořili naučné stezky po zaniklých obcích  Javornicka  a prostor Zastávky více otevřeli nejen našim dobrovolníkům, ale i turistům a místním lidem.  

A co chceme letos?

Mimo tradiční, každoroční práci, kterou je třeba udělat,  chceme postavit tu pec. V domku - Hobitíně - máme  skvělá a funkční kachlová kamna, ale nebyla stavěna tak, že by se v nich mělo péct větší množství chleba, nebo třeba  maso pro všechny co přijeli na pracovní víkendovku.  Funkční pec, stavěná metodami přírodního stavitelství nám tak výrazně zvýší komfort pro dobrovolníky, kteří nám dávají svůj volný čas, pot a um.  

Kromě toho vnímáme právě pečení chleba, jako  symbol návratu života do dříve zaniklé obce a jsme přesvědčení, že budoucí kurzy pečení kváskového chleba nám jedak přivedou nové účastníky a dobrovolníky, ale také je chceme nabízet místním lidem a posilovat a rozšiřovat tak naši komunitu zapadlých jesenických vlastenců.

Zastávka obr.- ortomapa s mírami a obrázky - V   m.jpg


V případě že se nám povede vybrat více peněz, než budeme potřebovat na realizaci projektu, tak je použijeme na další rozvoj  Zastávky -  v rámci plánované turistické trasy vedoucí přes Zastávku  bude nutné vytvořit prostor pro návštěvníky kteří se zde budou moci občerstvit, odpočinout si a dozvědět se vše potřebné, ale zároveň nějak zabezpečit  aby příchozí nerušili případný program táborů či víkendových akcí, které se na Zastávce pravidlně pořádají. Stejně tak bude potřeba zlepšit zázemí pro ovečky, naše živé sekačky. Zvažujeme možnosti další výsadby tradičních ovocných keřů.  V hodně vzdáleném horizontu by mohl vzniknout ještě jeden domek - jako zázemí pro správce Zastávky.

Podrobné vyúčtování projektu pak pochopitelně bude dostupné v naší závěrečné zprávě za rok 2015, která stejně jako dosavadní závěrečné zprávy bude dostupná na našich webových stránkách.

Fotky z míst, kde nabízíme dost výjimečné ubytování.  Více fotek ze Zastávky a Muny najdete na našem facebooku.

hobitin.gif

 

maxovka.png

muna.png

ReachedCZK 75,761(108%)

108%
CZK 70,000requested
51contributors
Contribute

Rewards

CZK 100Téměř tajné přání

Při vypalování pece rozděláme první oheň, který v ní kdy bude hořet, pomocí papíru, na kterém bude napsáno vaše přání. A jestli tam u nás v horách žijí nějaké bytosti, které člověku pomáhají (a nám často nezbývá než věřit že jsou skutečné), tak splnění tohoto přání určitě pomůžou.

Expected delivery of the reward: July 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 100Zavěšený kafe v Jeseníku a nebo v Javorníku

poukaz na jedno espresso v našich spřátelných kavárnách, kde se kávy nemusí bát ani pražští hipstři. Jde o Ennea v Jeseníku a nebo Café Kavka v Javorníku.

Number of available rewards: 48/50

Reward unavailable

CZK 150Živý kvásek a návod na chleba

Za vaši podporu vám pošleme dávku živého žitného kvásku a spolehlivý, jednoduchý návod jak upéct dobrý, klasický český pšeničnožitný kváskový chleba v domácích podmínkách, jak se o kvásek starat a kde najít další informace, pokud vás pečení chleba chytne.

Expected delivery of the reward: June 2015

Number of available rewards: 91/100

Reward unavailable

CZK 150Živý bezlepkový kvásek a návod na chleba

Za vaši podporu vám pošleme dávku živého kvásku z čirokové mouky a návod na to, jak z něj v domácích podmínkách upéci povedený, dobrý kváskový chleba, návod jak se o kvásek starat a kde hledat další spolehlivé informace o bezlepkovém kváskovém pečení.

Number of available rewards: 94/100

Reward unavailable

CZK 300Rychlebský čaj

Směs rychlebských bylinek které rostou v okolí Zastávky. Určený pro každodenní pití a obecné posílení organismu. Pro lepší chuť bude malinkové a jahodníkové listí fermentováno a dosušeno v naší peci. složení: maliník, jahodník, ostružiník, kopřiva, měsíček lékařský

Expected delivery of the reward: December 2015

Number of available rewards: 46/50

Reward unavailable

CZK 400výlet za Průsmyk přesně podle vašich představ

Po mailu vám pomůžeme naplánovat nezapomenutelný výlet na Jesenicko - přesně tak, abyste si užili to, co máte rádi. Spíše odpočinek, nebo sportovní výkony? Přijedete s dětmi?Seznámení se se sudetskou kavárnou, opít se vařonkou a šerákem a nebo raději ochutnávat vybrané krajové speciality? Zajímá vás historie, kultura, znovuožívající tradice? Nebo se chcete toulat v kopcích mimo značky, objevovat nečekané kouty hor a celé dny nikoho nepotkat? Poradíme místa která navštívit, kde se ubytovat, kde vám bude chutnat - tipy a kontakty, které opravdu jen tak nevygooglíte.

Number of available rewards: 19/20

Reward unavailable

CZK 400Pečený čaj ze starých odrůd

Z ovoce, které roste na Zastávce a v okolí, pro vás vyrobíme skleničku pečeného čaje s vůní Rychlebských hor. A upečeme ho pochopitelně v naší nové peci.

Expected delivery of the reward: December 2015

Number of available rewards: 17/20

Reward unavailable

CZK 500e-kniha Build Your Own Earth Oven

Díky domluvě s nakladatelstvím Hand print press vám můžeme nabídnout elektronickou verzi knížky Build Your Own Earth Oven: A Low-Cost Wood-Fired Mud Oven, která vám zcela jednoduše a pochopitelně vysvětlí, jak si postavit jednoduchou pec i přes to, že se nedostanete na náš kurz. Kniha je v angličtině a ve formátu pdf.

Expected delivery of the reward: May 2015

Number of available rewards: 12/15

Reward unavailable

CZK 500Zastávecká větrohra

Závěsná větrohra ruční výroby, pálená na Zastávce. Hlavní, ve větru zvonící prvky z vidnavského kaolínu a z přírodnin pocházejících ze Zastávky. Pověste si ji za okno a nechte ji rozehrát.

Expected delivery of the reward: September 2015

Number of available rewards: 6/10

Reward unavailable

CZK 1,0001% Hobitína

Pokud vás zaujalo to co děláme, můžete si koupit 1% podíl v Hobitíně - v našem přírodním domečku a získat tak doživotní právo jezdit na Zastávku - třeba s rodinou v létě a případně na Zastávce pořádat vlastní akce pro veřejnost.

Number of available rewards: 1/10

Reward unavailable

CZK 1,500Upeč chleba

Účast na víkendovém kurzu Upeč chleba 14.-16.8.2015 pro jednoho člověka staršího 15 let. Účastníci se během víkendu naučí zadělat kváskový chleba a upéct ho. Budou rozumět tomu co se v chlebu děje a jak si pak doma upéci přesně takový chleba, jaký člověk chce. Budeme pracovat s pšeničnou a žitnou moukou a zkusíme několik různých variant. Posléze ho upečeme v té nové peci. Cena zahrnuje materiál, kurzovné, stravu a ubytování ve vlastním spacáku v hliněném domku, dvoumaringotce a nebo pod hvězdami - dle vlastního výběru a počasí. Možnost domluvit ubytování v blízkém penzionu.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 5/8

Reward unavailable

CZK 2,000Postav pec

Účast na víkendovém kurzu Postav pec 12.-14.6. 2015 v zaniklé obci Zastávka pro jednoho člověka staršího 15 let. Účastníci kurzu se pod vedením pecaře Honzy Křivonožky naučit jak postavit jednoduchou venkovní pec na chleba. Cena zahrnuje náklady na materiál, kurzovné, stravu a ubytování ve vlastním spacáku v hliněném domě a nebo ve dvoumaringotce. A nebo pod hvězdami, podle přání a počasí. Pro náročnější domluvíme ubytování v nedalekém penzionu.

Expected delivery of the reward: June 2015

Number of available rewards: 3/8

Reward unavailable

CZK 3,000Postav pec a upeč chleba

Účast na obou kurzech pro jednoho člověka staršího 15 let. Tedy 12.-14.6.2015 na Postav pec a 14.-16. 8. na Upeč chleba. Cena zahrnuje náklady na materiál, kurzovné, stravu a ubytování ve vlastním spacáku. V případě zájmu domluvíme ubytování v nedalekém penzionu. Během obou víkendů se naučíte postavit jednoduchou chlebovou pec pod vedením mistra pecaře a upéct od základů kváskový chleba. Po skončení chlebové víkendovky je možné na Zastávce zůstat do příštího týdne (či kratší dobu) a poznat blíže okolí. A pochopitelně péct v peci.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 3,000Přijeďte na Zastávku na víkend - třeba s rodinou

Pro jednoho až šest lidí nabízíme možnost strávit víkend v přírodním, hliněném domku postaveném přímo na Zastávce. Svítí se s v něm svíčkami a petrolejovými lampami, jsou tam plně funkční kachlová kamna, plynový sporák a vybavená kuchyně. K dispozici je i možnost dobít si elektronická zařízení pomocí solární energie a kromě mytí se v prameni je možné si ohřát vodu v brutaru napojeného na velkou vanu a zařídit si lázně v naší maringotce. Na Zastávce pravidelně pobývají děti, včetně kojenců a všechny se tváří dost nadšeně. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 4,000Víkend na Muně až pro 8 osob

Víkend v prostoru bývalého vojenského prostoru, který zřídili němci coby muniční továrnu a zajatecký tábor a posléze se stal internačním táborem při odsunu Němců. Ubytování je v přírodním hliněném domku, uprostřed lesa. http://moona.cz/ Dá se k němu dojet autem - celý prostor můny je protkaný asfaltkami. Můna je umístěná mezi Jeseníkem, Rejvízem, Zlatými Horami a Polskem, je tak dobrým výchozím bodem pro výlety. Ale stejně tak můžete zkoumat tajemná zákoutí Můny - a že jich tam máme, včetně podzemních prostor. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 5,000víkend na Maxovce až pro 10 osob

Možnost strávit víkend v původní dřevěné horské chatě uprostřed léčivých pramenů jesenického Studničního vrchu. Stranou hlavních cest, na louce uprostřed lesa stojí chata Maxovka, bez elektřiny a teplé vody, s kamny a ohromným kouzlem. Dá se k ní dojet autem, v Lázních Jeseník jste za chvilku pěší chůze. Ganarntujeme dokonalé vyčištění hlavy a báječný odpočinek. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 9,000Přijeďte na dovolenou do Hobitína.

Pro jednoho až šest lidí nabízíme možnost strávit týden v přírodním, hliněném domku postaveném přímo na Zastávce. Svítí se s v něm svíčkami a petrolejovými lampami, jsou tam plně funkční kachlová kamna, plynový sporák a vybavená kuchyně. K dispozici je i možnost dobít si elektronická zařízení pomocí solární energie a kromě mytí se v prameni je možné si ohřát vodu v brutaru napojeného na velkou vanu a zařídit si lázně v naší maringotce. Na Zastávce pravidelně pobývají děti, včetně kojenců a všechny se tváří dost nadšeně. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 14,000Týden na Muně až pro 8 osob.

Týden v prostoru bývalého vojenského prostoru, který zřídili němci coby muniční továrnu a zajatecký tábor a posléze se stal internačním táborem při odsunu Němců. Ubytování je v přírodním hliněném domku, uprostřed lesa. http://moona.cz/ Dá se k němu dojet autem - celý prostor Můny je protkaný asfaltkami. Můna je umístěná mezi Jeseníkem, Rejvízem, Zlatými Horami a Polskem, je tak dobrým výchozím bodem pro výlety. Ale stejně tak můžete zkoumat tajemná zákoutí Můny - a že jich tam máme, včetně podzemních prostor. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 15,000týden na Maxovce až pro 10 osob

Možnost strávit týden v původní dřevěné horské chatě uprostřed léčivých pramenů jesenického Studničního vrchu. Stranou hlavních cest, na louce uprostřed lesa stojí chata Maxovka, bez elektřiny a teplé vody, s kamny a ohromným kouzlem. Dá se k ní dojet autem, v Lázních Jeseník jste za chvilku pěší chůze. Ganarntujeme dokonalé vyčištění hlavy a báječný odpočinek. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 40,000Hlavní sponzor

Doživotní možnost využívat ubytování v našich lokalitách a měsíc dodávek čerstvého domácího chleba.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable