DSC02724.jpg

Postav pec, upeč chleba Technika

Postavme společně chlebovou pec ve znovuožívající horské vesnici Stillstand/Zastávka. A pak se tam pojďme učit péct chleba.

Pec postavena!
6/15/2015

Pec postavena!

Víkendovka Postav pec se nadmíru vydařila!

Stíháni tropický vedrem, bouřemi a  neuvěřitelně přítulnými koťaty jsme tento víkend postavili naši chlebovou pec - pod vedením Otakara Blahníka z Bílé vody. 

Nakonec je to plnohodnotná chlebová pec s  klenbou ze šamotových cihel.  Pan pecař sice říkal, že můžeme postavit tu hliněnou, ale že do rozpočtu se vejdeme i když to uděláme pořádně.  Ještě potřebuje vychnout,  napatlat vrchní vrstvou jílu a vypálit.  

Více fotek najdete zde https://www.facebook.com/HnutiBrontosaurusJeseniky/posts/969823046384828

Jaké se na jesenicku stavěly chlebové pece
4/28/2015

Jaké se na jesenicku stavěly chlebové pece

Našli jsme v jesenickém archivu plány originální chlebové pece z roku 1921.

Našli jsme plán chlebové pece, kterou si nechal postavit Johan Wagner z České vsi v roce 1921.  Stavěli to tenkrát důkladně s baráčkem okolo, to tedy asi za víkend nestihneme, ale ručně kreslený plán je fakt krásný, nemyslíte?

První účastník Pece
4/20/2015

První účastník Pece

Jupí - do 24 hodin od spuštění první účastník!

A navíc chce přijet Rachad - Michal Hromas (znáte ho třeba z rádia Wave). Plánovaný sobotní rychlebský večírek tak dostává balkánský šmrnc!

ReachedCZK 75,761(108%)

108%
CZK 70,000requested
51contributors
Contribute

Rewards

CZK 100Téměř tajné přání

Při vypalování pece rozděláme první oheň, který v ní kdy bude hořet, pomocí papíru, na kterém bude napsáno vaše přání. A jestli tam u nás v horách žijí nějaké bytosti, které člověku pomáhají (a nám často nezbývá než věřit že jsou skutečné), tak splnění tohoto přání určitě pomůžou.

Expected delivery of the reward: July 2015

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 100Zavěšený kafe v Jeseníku a nebo v Javorníku

poukaz na jedno espresso v našich spřátelných kavárnách, kde se kávy nemusí bát ani pražští hipstři. Jde o Ennea v Jeseníku a nebo Café Kavka v Javorníku.

Number of available rewards: 48/50

Reward unavailable

CZK 150Živý kvásek a návod na chleba

Za vaši podporu vám pošleme dávku živého žitného kvásku a spolehlivý, jednoduchý návod jak upéct dobrý, klasický český pšeničnožitný kváskový chleba v domácích podmínkách, jak se o kvásek starat a kde najít další informace, pokud vás pečení chleba chytne.

Expected delivery of the reward: June 2015

Number of available rewards: 91/100

Reward unavailable

CZK 150Živý bezlepkový kvásek a návod na chleba

Za vaši podporu vám pošleme dávku živého kvásku z čirokové mouky a návod na to, jak z něj v domácích podmínkách upéci povedený, dobrý kváskový chleba, návod jak se o kvásek starat a kde hledat další spolehlivé informace o bezlepkovém kváskovém pečení.

Number of available rewards: 94/100

Reward unavailable

CZK 300Rychlebský čaj

Směs rychlebských bylinek které rostou v okolí Zastávky. Určený pro každodenní pití a obecné posílení organismu. Pro lepší chuť bude malinkové a jahodníkové listí fermentováno a dosušeno v naší peci. složení: maliník, jahodník, ostružiník, kopřiva, měsíček lékařský

Expected delivery of the reward: December 2015

Number of available rewards: 46/50

Reward unavailable

CZK 400výlet za Průsmyk přesně podle vašich představ

Po mailu vám pomůžeme naplánovat nezapomenutelný výlet na Jesenicko - přesně tak, abyste si užili to, co máte rádi. Spíše odpočinek, nebo sportovní výkony? Přijedete s dětmi?Seznámení se se sudetskou kavárnou, opít se vařonkou a šerákem a nebo raději ochutnávat vybrané krajové speciality? Zajímá vás historie, kultura, znovuožívající tradice? Nebo se chcete toulat v kopcích mimo značky, objevovat nečekané kouty hor a celé dny nikoho nepotkat? Poradíme místa která navštívit, kde se ubytovat, kde vám bude chutnat - tipy a kontakty, které opravdu jen tak nevygooglíte.

Number of available rewards: 19/20

Reward unavailable

CZK 400Pečený čaj ze starých odrůd

Z ovoce, které roste na Zastávce a v okolí, pro vás vyrobíme skleničku pečeného čaje s vůní Rychlebských hor. A upečeme ho pochopitelně v naší nové peci.

Expected delivery of the reward: December 2015

Number of available rewards: 17/20

Reward unavailable

CZK 500e-kniha Build Your Own Earth Oven

Díky domluvě s nakladatelstvím Hand print press vám můžeme nabídnout elektronickou verzi knížky Build Your Own Earth Oven: A Low-Cost Wood-Fired Mud Oven, která vám zcela jednoduše a pochopitelně vysvětlí, jak si postavit jednoduchou pec i přes to, že se nedostanete na náš kurz. Kniha je v angličtině a ve formátu pdf.

Expected delivery of the reward: May 2015

Number of available rewards: 12/15

Reward unavailable

CZK 500Zastávecká větrohra

Závěsná větrohra ruční výroby, pálená na Zastávce. Hlavní, ve větru zvonící prvky z vidnavského kaolínu a z přírodnin pocházejících ze Zastávky. Pověste si ji za okno a nechte ji rozehrát.

Expected delivery of the reward: September 2015

Number of available rewards: 6/10

Reward unavailable

CZK 1,0001% Hobitína

Pokud vás zaujalo to co děláme, můžete si koupit 1% podíl v Hobitíně - v našem přírodním domečku a získat tak doživotní právo jezdit na Zastávku - třeba s rodinou v létě a případně na Zastávce pořádat vlastní akce pro veřejnost.

Number of available rewards: 1/10

Reward unavailable

CZK 1,500Upeč chleba

Účast na víkendovém kurzu Upeč chleba 14.-16.8.2015 pro jednoho člověka staršího 15 let. Účastníci se během víkendu naučí zadělat kváskový chleba a upéct ho. Budou rozumět tomu co se v chlebu děje a jak si pak doma upéci přesně takový chleba, jaký člověk chce. Budeme pracovat s pšeničnou a žitnou moukou a zkusíme několik různých variant. Posléze ho upečeme v té nové peci. Cena zahrnuje materiál, kurzovné, stravu a ubytování ve vlastním spacáku v hliněném domku, dvoumaringotce a nebo pod hvězdami - dle vlastního výběru a počasí. Možnost domluvit ubytování v blízkém penzionu.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 5/8

Reward unavailable

CZK 2,000Postav pec

Účast na víkendovém kurzu Postav pec 12.-14.6. 2015 v zaniklé obci Zastávka pro jednoho člověka staršího 15 let. Účastníci kurzu se pod vedením pecaře Honzy Křivonožky naučit jak postavit jednoduchou venkovní pec na chleba. Cena zahrnuje náklady na materiál, kurzovné, stravu a ubytování ve vlastním spacáku v hliněném domě a nebo ve dvoumaringotce. A nebo pod hvězdami, podle přání a počasí. Pro náročnější domluvíme ubytování v nedalekém penzionu.

Expected delivery of the reward: June 2015

Number of available rewards: 3/8

Reward unavailable

CZK 3,000Postav pec a upeč chleba

Účast na obou kurzech pro jednoho člověka staršího 15 let. Tedy 12.-14.6.2015 na Postav pec a 14.-16. 8. na Upeč chleba. Cena zahrnuje náklady na materiál, kurzovné, stravu a ubytování ve vlastním spacáku. V případě zájmu domluvíme ubytování v nedalekém penzionu. Během obou víkendů se naučíte postavit jednoduchou chlebovou pec pod vedením mistra pecaře a upéct od základů kváskový chleba. Po skončení chlebové víkendovky je možné na Zastávce zůstat do příštího týdne (či kratší dobu) a poznat blíže okolí. A pochopitelně péct v peci.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 3,000Přijeďte na Zastávku na víkend - třeba s rodinou

Pro jednoho až šest lidí nabízíme možnost strávit víkend v přírodním, hliněném domku postaveném přímo na Zastávce. Svítí se s v něm svíčkami a petrolejovými lampami, jsou tam plně funkční kachlová kamna, plynový sporák a vybavená kuchyně. K dispozici je i možnost dobít si elektronická zařízení pomocí solární energie a kromě mytí se v prameni je možné si ohřát vodu v brutaru napojeného na velkou vanu a zařídit si lázně v naší maringotce. Na Zastávce pravidelně pobývají děti, včetně kojenců a všechny se tváří dost nadšeně. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 4,000Víkend na Muně až pro 8 osob

Víkend v prostoru bývalého vojenského prostoru, který zřídili němci coby muniční továrnu a zajatecký tábor a posléze se stal internačním táborem při odsunu Němců. Ubytování je v přírodním hliněném domku, uprostřed lesa. http://moona.cz/ Dá se k němu dojet autem - celý prostor můny je protkaný asfaltkami. Můna je umístěná mezi Jeseníkem, Rejvízem, Zlatými Horami a Polskem, je tak dobrým výchozím bodem pro výlety. Ale stejně tak můžete zkoumat tajemná zákoutí Můny - a že jich tam máme, včetně podzemních prostor. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 5,000víkend na Maxovce až pro 10 osob

Možnost strávit víkend v původní dřevěné horské chatě uprostřed léčivých pramenů jesenického Studničního vrchu. Stranou hlavních cest, na louce uprostřed lesa stojí chata Maxovka, bez elektřiny a teplé vody, s kamny a ohromným kouzlem. Dá se k ní dojet autem, v Lázních Jeseník jste za chvilku pěší chůze. Ganarntujeme dokonalé vyčištění hlavy a báječný odpočinek. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 9,000Přijeďte na dovolenou do Hobitína.

Pro jednoho až šest lidí nabízíme možnost strávit týden v přírodním, hliněném domku postaveném přímo na Zastávce. Svítí se s v něm svíčkami a petrolejovými lampami, jsou tam plně funkční kachlová kamna, plynový sporák a vybavená kuchyně. K dispozici je i možnost dobít si elektronická zařízení pomocí solární energie a kromě mytí se v prameni je možné si ohřát vodu v brutaru napojeného na velkou vanu a zařídit si lázně v naší maringotce. Na Zastávce pravidelně pobývají děti, včetně kojenců a všechny se tváří dost nadšeně. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 14,000Týden na Muně až pro 8 osob.

Týden v prostoru bývalého vojenského prostoru, který zřídili němci coby muniční továrnu a zajatecký tábor a posléze se stal internačním táborem při odsunu Němců. Ubytování je v přírodním hliněném domku, uprostřed lesa. http://moona.cz/ Dá se k němu dojet autem - celý prostor Můny je protkaný asfaltkami. Můna je umístěná mezi Jeseníkem, Rejvízem, Zlatými Horami a Polskem, je tak dobrým výchozím bodem pro výlety. Ale stejně tak můžete zkoumat tajemná zákoutí Můny - a že jich tam máme, včetně podzemních prostor. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 15,000týden na Maxovce až pro 10 osob

Možnost strávit týden v původní dřevěné horské chatě uprostřed léčivých pramenů jesenického Studničního vrchu. Stranou hlavních cest, na louce uprostřed lesa stojí chata Maxovka, bez elektřiny a teplé vody, s kamny a ohromným kouzlem. Dá se k ní dojet autem, v Lázních Jeseník jste za chvilku pěší chůze. Ganarntujeme dokonalé vyčištění hlavy a báječný odpočinek. Přesný termín se domluví podle vzájemných potřeb a možností.

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 40,000Hlavní sponzor

Doživotní možnost využívat ubytování v našich lokalitách a měsíc dodávek čerstvého domácího chleba.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable