hlavna2.jpg

Pomozte zlepšit diganostiku Alzheimerovy nemoci Ostatní

Jsem Veronika Matušková, psycholožka a výzkumnice, která se věnuje Alzheimerově nemoci. Prosím, pomozte mi účastnit se výzkumné stáže v Kanadě!

velka.jpg

ReachedCZK 63,901(128%)

128%
CZK 50,000requested
55contributors
ContributeRewards

Mé jméno je Veronika Matušková a s Alzheimerovou nemocí se setkávám denně. Jsem neuropsycholožka, výzkumnice a studuji doktorát na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. A byla jsem nadšená, když jsem dostala příležitost od října 2019 spolupracovat s předními kanadskými vědci z Hotchkiss Brain Institute na výzkumu změn nálady a osobnosti u Alzheimerovy nemoci.

Díky finanční podpoře mé fakulty, rodiny a skvělých kolegů jsem se dostala na polovinu celkové sumy cca 100 000 Kč, která by pokryla veškeré náklady spojené se stáží. Nyní mám dvě možnosti, buďto si hradit zbylé náklady z vlastních zdrojů, nebo o tuto příležitost přijít. Bohužel, jako studentka nedokážu zbytek peněz doložit sama. Proto nyní žádám o vaši pomoc, abych mohla vycestovat, učit se a využít po návratu nové poznatky pro lepší diagnostiku a podporu našim pacientům.

K čemu Váš příspěvek poslouží?

  • Studentská víza a univerzitní poplatky (6 000 Kč)
  • Ubytování (23 000 Kč)
  • Cestovné (letenka 21 000 Kč)

Stáž mi umožní podílet se na zkoumání projevů Alzheimerovy nemoci, kterým se dosud věnovalo pouze málo výzkumné pozornosti a o kterých dosud moc nevíme, a to jsou časné změny v náladě a osobnosti. Díky stáži se také naučím o nových způsobech vyšetřování pacientů na předním pracovišti v Kanadě, čímž věřím, že můžu obohatit naši dosavadní diagnostiku. 

Moc děkuji všem, kteří mi pomohou uskutečnit můj cíl získat zkušenosti od nejlepších v oboru a převést je do praxe na naší klinice, abychom co nejlépe pomohli lidem, kterým Alzheimerova nemoc komplikuje život.

V případě jakýchkoli otázek mě neváhejte kontaktovat. Více se o naší práci můžete dozvědět na www.cbas.cz nebo na twitteru #czechageing. 

 

FAQ:

Proč studovat poruchy nálady a osobnosti u Alzheimerovy nemoci?

Pokud znáte někoho s Alzheimerovou nemocí, dovedete si zřejmě představit její hlavní příznaky. Člověk si nemůže vzpomenout, co se stalo nedávno. Několikrát zapomene, že jste si domluvili setkání, nebo se ztratí na známém místě. Ale nejen to. Mohou se u něj objevit přetrvávající změny nálad, jako například deprese nebo úzkost, někdy dokonce před obtížemi s pamětí. A mým cílem je zkoumat, jak se mění nálada a osobnost u lidí, u kterých se Alzheimerova nemoc jenom začíná projevovat.

Proč se snažit o časnou diagnostiku, když léčba stále neexistuje?

To bývá velmi častá otázka. Časná a přesná diagnostika je základem pro nalezení správného léku. Dnes se ukazuje, že jedním z možných důvodů selhání dřívějších lékových studií je to, že do nich byli zahrnutí lidé, kteří Alzheimerovu nemoc vůbec neměli, nebo již byli v příliš pokročilém stádiu. Proto je důležité ji identifikovat včas a co nejpřesněji.

Proč Hotchkiss Brain Institute v Kanadě?

S pomocí mých kolegů a kolegyň jsme nedávno začali spolupracovat s kanadským výzkumným institutem, Hotchkiss Brain Institute při Univerzitě v Calgary, jehož cílem je rovněž časné rozpoznání Alzheimerovy nemoci. Spolu s kanadskými výzkumníky jsme například adaptovali v Česku novou metodu na zkoumání změn v náladě a osobnosti u starších lidí. Tato metoda je v současnosti volně k dispozici všem klinikům i výzkumníkům ve více než 15 překladech, díky naší práci i v češtině. Stáží chci upevnit a rozvinout naši dosavadní spolupráci, protože věřím, že nejlepší boj proti Alzheimerově nemoci budeme vést tehdy, když spojíme síly na mezinárodní úrovni.

ReachedCZK 63,901(128%)

128%
CZK 50,000requested
55contributors
Contribute

project authorVeronika Matušková

Rewards

CZK 200Poděkování emailem

Ráda Vám e-mailem pošlu poděkování a fotku z Calgary.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Pohled z Calgary

Milý pohled z Calgary s poděkováním na Vaši adresu.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Originální plátěná taška

Originální ručně namalovaná plátěná taška s vtipným motivem o zapomínání.

Number of available rewards: 7/10

Reward unavailable

CZK 750Originální hrnek na kávu

Originální ručně malovaný malý hrnek na kávu s vtipným motivem o zapomínání.

Number of available rewards: 7/10

Reward unavailable

CZK 1,000Javorový sirup přímo z Kanady

Kvalitní javorový sirup 100ml přímo z kanadské farmy.

Number of available rewards: 0/5

Reward unavailable

CZK 2,000Skupinové poradenství o Alzheimerově nemoci

1-hodinové online skupinové poradenství o Alzheimerově nemoci - vše, co jste se kdy chtěli zeptat, v maximálním počtu 5 účastníků a v předem domluveném termínu.

Number of available rewards: 20/20

Reward unavailable

CZK 3,000Individuální poradenství o Alzheimerově nemoci

1 hodina soukromého online poradenství o Alzheimerově nemoci, o jejím průběhu, informacích ohledně diagnostického procesu a zodpovězení Vašich otázek, v předem domluveném termínu (pozor, ne samotná diagnostika, ta musí vždy proběhnout offline:)

Number of available rewards: 7/10

Reward unavailable