banksy flag russia.jpg

Pomozte nám informovat o ruském odboji! Ostatní

Stránka OSM ∞ STATEČNÝCH mapuje akce, motivace a souvislosti současného ruského protirežimního odboje - v Rusku, na Ukrajině i ve světě.

Vzdáváme symbolickou poctu těžko představitelnému hrdinství
6/28/2023

Vzdáváme symbolickou poctu těžko představitelnému hrdinství

OSM STATEČNÝCH pro rok 2022/2023: vybrali jsme jednotlivce a iniciativy pro naši brožuru

Na přelomu července a srpna vydáme brožuru věnovanou osmi iniciativám, na něž nechceme zapomenout. Válka na Ukrajině otřásla většinou světa a samozřejmě i mnohými Rusy. Chceme představit ty z nich, kteří nejen nesložili ruce do klína, nýbrž se do práce na nápravě probíhajících hrůz obuli způsobem, jehož by byl nejspíš málokdo z nás schopen.

Hrdinství má mnoho podob, proto jsme vybrali dost různorodou směs. Budeme moc rádi, když budeme první, od koho se o nich dozvíte, ale samozřejmě ještě mnohem raději, pokud si je s námi s úctou připomenete a dáte o nich vědět dál…

Je jasné, že jich bylo a je mnohem víc. Snažíme se o nich denně inormovat na této stránce a pokud je to možné, podporovat je i jinak. Přidejte se k nám. Podpořte naši stránku a sdílejte naše články, ať se o ruských hrdinech dozví víc lidí. Zaslouží si to.

Brožuru OSM STATEČNÝCH pro rok 2022/2023 si můžete rovnou objednat v našich odměnách. Děkujeme!
Legie Svoboda Ruska

Ruská vojenská jednotka bojující na straně Ukrajiny. Vznikla v Kyjevě v dubnu 2022 ze zajatých ruských vojáků a v podstatě iniciovala náš projekt. Její činnost se neomezuje jen na bojové úkoly v rámci obrany Ukrajiny – celonárodní hnutí této legie inspiruje a motivuje především mladé protikremelsky naladěné lidi napříč Ruskem, dokonce natolik, že je stále častěji slyšet o jejich partyzánských aktivitách. Bojovníci Legie – která se od svých začátků podstatně rozrostla a nabrala bojové zkušenosti mimo jiné i při obraně Bachmutu – se účastnili také nedávných výpadů do Bělgorodské oblasti.

Lesja/pomoc deportovaným (Volné sdružení dobrovolníků)

“Není vše ztraceno, dokud stojíme na nohou. A pokud cenou za to je má smrt, jsem připravena ji zaplatit.”

Tohle motto má na twitterovém profilu Lesja/pomoc deportovaným koordinátorka СОВ – Volného sdružení dobrovolníků, které pomáhá v Rusku deportovaným (internovaným) Ukrajincům. S léky, s financováním životních nákladů, s převozem na bezpečné místo, s úkrytem i s hledáním blízkých. Iniciativa vydává a aktualizuje pro příbuzné seznamy Ukrajinců, kteří se ocitli v Rusku po vypuknutí války. Dala naději a zachránila životy jistě stovkám a možná i tisícům lidí. Přesto neznáme jméno koordinátorky (Lesja je nejspíš odkazem na Lesju Ukrajinku, pozn. red.) ani ostatních dobrovolníků, protože bez přehánění riskují životy každou minutou své činnosti.

Antifond (Protiválečný fond)

Spojení tří protiválečných iniciativ (Feministické protiváčlené hnutí, Antijob a Protiválečná nemocenská), jež se zabývají kromě protestů proti válce na Ukrajině i bojkotem válečné výroby všemi myslitelnými způsoby – od prostého odmítnutí práce nebo odchodu na nemocenskou až po sabotáže a stávky ve výrobních závodech. Fond slouží především k podpoře lidí, kteří tímto způsobem přišli o zdroj příjmu. Protiválečná nemocenská navíc prostřednictvím několika kanálů shromažďuje a šíří užitečné informace a kontakty pro celé partyzánské a protestní hnutí v Rusku.

Zastav vagóny

Iniciativa stojí za vykolejením více než devadesáti nákladních vlaků s vojenskými dodávkami na ruských železnicích – bez lidských obětí. Jejich činnost je horizontální – o návody na efektivní železniční diverzi se dělí s kýmkoli prostřednictvím své stránky – a striktně se zříkají násilí; britská rozvědka prohlásila jejich činnost za významný faktor sabotující ruské dodávky pro válku na Ukrajině. Součástí iniciativy jsou i pracovníci ruských železnic. Původní inspirací byli běloruští železniční partyzáni a iniciativa začínala úplně od nuly, bez jakékoli předchozí zkušenosti, prostě chtěli pomoci zastavit válku.

Černý most

Partyzánské hnutí v Rusku, které nás zaujalo svou střízlivostí a strategickým uvažováním. Od počátku ruské invaze provádějí diverzní akce, nevyhýbají se publicitě ani spolupráci, k jejich nejvýraznějším počinům patří mimo jiné výbuch budovy FSB v Rostově na Donu. V současné době formují vlastní vojenskou jednotku v řadách Mezinárodních legií Ukrajiny, spolupracují s Občanskou Radou a jsou součástí Antiimperiální Aliance.

Občanská Rada

Občanská Rada je politická organizace, která uznává evropské hodnoty, jednoznačně odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a Rusko považuje za celému světu nebezpečný zhroucený stát. Proto se zaměřila na na vybudování osvobozenecké armády, legitimní síly, která může svrhnout zločinný a nefunkční – tedy nevyzpytatelný a nebezpečný – kremelský režim. Mezi její projekty patří mobilizační centrum výcviku dobrovolníků pro Mezinárodní legie na Ukrajině i domácí partyzánský odboj, finanční a logistická podpora dobrovlníků, zejména nové Sibiřské legie v řadách Mezinárodních legií Ukrajiny; nejnovějším počinem je petice k Mezinárodnímu trestnímu soudu – žádost o obvinění vojenského velení RF včetně prezidenta Vladimira Putina a šéfa PMC Wagner Jevgenije Prigožina z válečných zločinů.

Němcovův most

Skupina neuvěřitelně statečných Rusů, která od násilné smrti Borise Němcova v roce 2015 zdobí místo jeho vraždy čerstvými květy a udržuje teto improvizovaný památník živý. Každý den. Boris Němcov razantně protestoval proti invazi na Ukrajinu již v roce 2014; nyní, po vypuknutí nezpochybnitelné agresivní války, jsou tito lidé snad ještě většími hrdiny než do té doby.

Putinovi vězni

Po 24. únoru 2022 se už tak drastické represe vůči jakýmkoli protirežimním aktivitám proměnily v šílenství. Podpora války na Ukrajině, která se v Rusku nesmí nazývat válkou, se stala prioritou, v jejíž prospěch se upravují inormace i zákony.

Video na Youtube s fakty o tragédii v Buči stálo svobodu moskevského zastupitele Ilju Jašina, konstatování, že na Ukrajině umírají děti, dovedlo do cely dalšího zastupitele Alexeje Gorinova, Vladimir Kara-Murza se vrátil do vlasti, protože mu připadalo nefér vyzývat Rusy k protestu z bezpečí Západu – a vysloužil si pětadvacet let kolonie. Mělo by se jim říkat vězňové “speciální operace”.

Závěrečné řeči u soudu tří výše jmenovaných mužů jsme překládali, protože každá z nich je sama o sobě hrdinským činem.

ReachedCZK 3,100(124%)

11patrons
CZK 2,500Jedeme dál
Jedeme dál

Minimální náklady na zachování statu quo pokryty! Jedeme dál a můžeme se zlepšovat. Děkujeme!

CZK 10,000Redakce
Redakce

Redakce na půl úvazku - pořád investujeme čas a síly navíc, ale můžeme se i trochu rozmáchnout a vymýšlet nové věci... Moc děkujeme!

CZK 20,000To nejdůležitější
To nejdůležitější

Monitoring toho nejdůležitějšího s pokrytými náklady - už včetně osobních a časových investic. Hurá!

CZK 50,000Skutečné zpravodajství
Skutečné zpravodajství

Můžeme se do toho obout, trochu se rozrůst, nabízet spolupráci, přidat podcasty nebo videa - a stále máme pokryté náklady! Děkujeme!

Contribute monthly

project authorOSM ∞ STATEČNÝCH

Rewards

CZK 100Fandím

photo_2023-03-11_17-00-16.jpg

Prostě se Vám líbí, co děláme? Podpořte nás jednorázově libovolnou částkou.

Limited one-time reward

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 150VŠECHNO HNED

první.jpg

Rozhodli jste se přispívat pravidelně - měsíčně - to má pro nás cenu zlata. Zlato nemáme, ale každou novinku dostanete mailem a vybraný placený obsah budete mít automaticky odemčený.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 150Placka OSM ∞ STATEČNÝCH

placka OSM.png

Placka s naším logem, která Vám umožní vysvětlovat, kdo byli a jsou naši stateční... Cena včetně poštovného.

Limited one-time reward

Number of available rewards: 8/10

Reward unavailable

CZK 200Placka projektu ANTIFOND

placka antifond.png

Placka projektu, který sdružuje tři odbojové organizace (více záhy v NOVINKÁCH) - placky mají dva účely - informovat o ruském odboji a podpořit konkrétní hnutí finančně; výtěžek z prodeje po odečtení našich nákladů zašleme přímo ANTIFONDU, vyúčtování najdete na webu. Cena včetně poštovného.

Limited one-time reward

Number of available rewards: 12/15

Reward unavailable

CZK 200Placka LEGIE SVOBODA RUSKA

lídžn.png

Placka ruské jednotky bojující po boku ukrajinské armády - placky mají dva účely - informovat o ruském odboji a podpořit konkrétní iniciativu finančně; výtěžek z prodeje po odečtení našich nákladů zašleme přímo LEGII, vyúčtování najdete na webu. Cena včetně poštovného.

Limited one-time reward

Number of available rewards: 46/50

Reward unavailable

CZK 250Placka ZASTAV VAGÓNY

placka vagóny.png

Koupí této placky podpoříte pravidelný infoservis o činnosti železničních partyzánů v Rusku a zároveň zviditelníte jejich činnost.

Limited one-time reward

Number of available rewards: 28/30

Reward unavailable

CZK 300VŠECHNO HNED +

olinkamisik.jpg

Rozhodli jste se přispívat pravidelně - měsíčně - to má pro nás cenu zlata. Zlato nemáme, ale každou novinku dostanete mailem, placený obsah budete mít automaticky odemčený a když se nám podaří získat zajímavého hosta - třeba pro online setkání - volný vstup budete mít jistý.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 5005 placek Legie

placka.png

Sada pěti placek se symbolem legie Svoboda Ruska, která bojuje v řadách ukrajinské armády. Výtěžek po odečtení našich nákladů pošleme bojovníkům Legie. (Tenhle proces vždy jednou měsíčně vyúčtujeme a zveřejníme na stránce.) - cena je včetně poštovného -

Limited one-time reward

Number of available rewards: 1/20

Reward unavailable

CZK 1,000ZÁKLADNÍ KAMENY

shutterstock_1932481964 (2).png

Každému, kdo položí základní kámen (a může být i větší, než je psáno, do začátku to moc pomůže), náleží všechny odměny pro pravidelné patrony, navíc každého z nich zveřejníme na stránce i na všech sítích - budou-li chtít.

Limited one-time reward

The number of rewards is not limited

Reward unavailable