banksy flag russia.jpg

Pomozte nám informovat o ruském odboji! Ostatní

Stránka OSM ∞ STATEČNÝCH mapuje akce, motivace a souvislosti současného ruského protirežimního odboje - v Rusku, na Ukrajině i ve světě.

Mobilizace a 959%
9/24/2022

Mobilizace a 959%

Něco málo radostně k projektu - a o něco vážněji k mobilizaci, očima odboje a očima Západu

Děkujem!

To je určitě první věc, kterou Vám všem chci napsat.

Vaše podpora a pomoc je neuvěřitelná!

Když se podíváte na stránku OSM ∞ STATEČNÝCH, myslím, že je Vaše podpora znát - na počtu článků i na vylepšeném webu, fakt děkujem!

Bude se to moc hodit...

O mobilizaci

Nebudu se pouštět do rozboru Putinovy mobilizace z vojenského hlediska - to opravdu nedokážu posoudit, taky se vyhnu soudům o tom, zda mají evropské země přijímat Rusy prchající před odvodem, tohle téma je miláček algoritmů sociálních sítí a krmení pro amygdalu a všeobecný svár - a jednoduchou odpověď ta otázka nemá.

Musím ale říct, že mě fakt bolí srdce, když čtu hodnocení protestů, které se jako reakce na mobilizaci odehrály v mnoha ruských městech - prý celou dobu mlčeli a vyšli až teď, neprotestují proti válce, ale až proti mobilizaci, navíc vyšlo jen pár lidí, ty pozavírají a tím to skončí.

To hodnocení je totiž nepravdivé, navíc je strategicky krátkozraké.

Celoruský protest svolala iniciativa Vesna, která organizuje protesty proti válce na Ukrajině od jejího začátku. Mnozí protestující se účastnili akcí proti režimu už od časů dávno před únorem 2022. Sdružení Vesna v tomhle případě podpořilo minimálně dvacet dalších iniciativ - od zcela nenásilných a mírných protestních hnutí až po zcela radikální partizánské skupiny.

Tyto skupiny vnímají mobilizaci jako další schod do propasti pro celé Rusko, tímpádem na ni mají samozřejmě potřebu reagovat. Zároveň - a na tom se shodnou i ti, kteří se doteď shodovali obtížně - odpor Rusů k mobilizaci může zvýšit zájem o odboj, zvýšit počet protestujících a ve výsledku - zvýšit šance na svržení režimu.

Odboj je proces, ne událost

O tom, že mají kus pravdy svědčí i ukazatele měřitelné:

  • za dva dny dvoj až trojnásobek sledujících na partyzánských stránkách

  • vyhledávání vychytávek jak čelit policii a gardě během protestů

  • vyhledávání návodů na partyzánské akce včetně výroby Molotovů

  • nárůst žádostí o vstup do ruských jednotek bojujících na straně Ukrajiny

  • vyjádření některých skupin nenásilných protestů o tom, že je třeba přitvrdit (včetně například týmu Navalného, který zaručil určitou podporu i partyzánským činům)

  • hořící vojenská střediska

  • nové plánované protestní akce a apel na spolupráci, lepší přípravu a využití zkušenosti ostatních

Podporujte, sdílejte, doporučujte

Stránku OSM ∞ STATEČNÝCH provozujeme, abychom Vás o tomto procesu informovali.

Velice Vás proto prosíme, podpořte náš projekt, sdílejte jej a přidejte pár slov o tom, proč jej podporujete a sdílíte. Moc Vám děkujeme!

Děkuju, že čtete! Děkuju, že Vám to není jedno!

Děkuju! Děkuju! Děkuju!
9/16/2022

Děkuju! Děkuju! Děkuju!

Za tejden svý existence přeskočil tenhle projekt všechny kolegy - PATRON projekty - a vede jejich pomyslnou tabulku úspěšnosti!

Děkuju!

Nejbližší tři týdny můžu věnovat OSMI STATEČNÝM opravdu naplno!

Jste úžasný!

Moc Vás prosím, čtěte, sdílejte, dávejte o nás vědět! Desátého října totiž zmizí z hlavní stránky projektu všechny příspěvky kromě přislíbené pravidelné podpory a odešlou se na bankovní účet.

Jak to bude další měsíc? To záleží na tom, kolik lidí se rozhodne projekt podporovat pravidelně...

Díky Vám všem!

Díky, že čtete! Díky, že Vám to není jedno!

P. S.

Díky našemu článku o železničních partyzánech na Wikipedii vznikl odkaz o nich i na Wikipedii české, děkujeme moc Petru Heřmanovi!

Za čtyři dny skoro 400% a útok na druhou metu?
9/14/2022

Za čtyři dny skoro 400% a útok na druhou metu?

Jste fakt neuvěřitelný!

Děkuju!

Je jasný, že na začátku - zvlášť, když fakt asi přicházíme s něčím novým - může nastat "wow efekt", který přinese vlnu jednorázový podpory.

Bude se nám strašně hodit, děkujem za ni, přesto Vás prosím, zvažte podporu pravidelnou, klidně menší, tenhle projekt s Váma bude minimálně pár měsíců, možná i déle.

Proto jsou cíle nastaveny tak, jak jsou - tedy na částku, kterou se nám podaří získat pravidelně každý měsíc...

Neběží o to, dosáhnout první týden na nejvyšší metu - a v tom dalším nevědět, jestli se podaří posbírat úplnej základ. Chceme Vám přinášet vývoj událostí a chceme to pojmout už krapet systematičtěji, než na úplném začátku. Což můžeme jedině, když budem mít trochu představu, kolik na to máme...

Moc Vás všechny prosím - dejte o nás vědět, doporučte nás, vývoj bojů na Ukrajině je dost překotný a v Rusku to pod propagandistickou pokličkou dost vře, informace o proudech, které tam klokotají, se vážně můžou hodit.

A s tím rozvíjením jsme už začali:

Přidala jsem na stránku Běloruské okénko, do kterého bude psát Martin Charvát, který dění v Bělorusku sleduje dlouhodobě - moc mě těší, že s náma Martin chce spolupracovat - a tupé krutosti vzdorující Bělorusové na stránce určitě mají své místo.

S Danem Deylem jsme napsali velký článek do HROTu, je to jen hrubý úhrn, ale jsem moc ráda, že se to povedlo.

A pak jsou tu starší, ale důležitý články:

Jednak je tu úvodní článek o legii Svoboda Ruska, bojující po boku ukrajinský armády - a v něm video z jejich první tiskový konference. Pokud vládnete ruštinou, ukrajinštinou nebo angličtinou, možná pochopíte, proč jsem o těchhle chlapících prostě musela začít psát. Česky jsem se to pokusila shrnout aspoň v článku.

A pak je tu neuvěřitelný setkání poradce prezidenta Ukrajiny s ruským politikem, který nám chce připomenout, že ty dvě země budou sousedi i po válce. Což bude těžký. Strašně těžký. To setkání si dejte, ukazuje, že jsou věci, který by to mohly hodně ulehčit.

A nakonec:

Když jsou Ukrajinci schopný vyzbrojit a legitimizovat ruskou jednotku a mluvit se slušnejma ruskejma politikama, nepomohl by tenhle úhel pohledu tak trochu i našemu západnímu světu?

Díky, že čtete! Díky, že Vám to není jedno!

A brzo nashledanou!

ReachedCZK 24,283(971%)

30patrons
CZK 2,500Jedeme dál
Jedeme dál

Minimální náklady na zachování statu quo pokryty! Jedeme dál a můžeme se zlepšovat. Děkujeme!

CZK 10,000Redakce
Redakce

Redakce na půl úvazku - pořád investujeme čas a síly navíc, ale můžeme se i trochu rozmáchnout a vymýšlet nové věci... Moc děkujeme!

CZK 20,000To nejdůležitější
To nejdůležitější

Monitoring toho nejdůležitějšího s pokrytými náklady - už včetně osobních a časových investic. Hurá!

CZK 50,000Skutečné zpravodajství
Skutečné zpravodajství

Můžeme se do toho obout, trochu se rozrůst, nabízet spolupráci, přidat podcasty nebo videa - a stále máme pokryté náklady! Děkujeme!

Contribute

Rewards

CZK 150VŠECHNO HNED

první.jpg

Rozhodli jste se přispívat pravidelně - měsíčně - to má pro nás cenu zlata. Zlato nemáme, ale každou novinku dostanete mailem a vybraný placený obsah budete mít automaticky odemčený.

The number of rewards is not limited

Choose a reward

CZK 300VŠECHNO HNED +

olinkamisik.jpg

Rozhodli jste se přispívat pravidelně - měsíčně - to má pro nás cenu zlata. Zlato nemáme, ale každou novinku dostanete mailem, placený obsah budete mít automaticky odemčený a když se nám podaří získat zajímavého hosta - třeba pro online setkání - volný vstup budete mít jistý.

The number of rewards is not limited

Choose a reward

CZK 1,000ZÁKLADNÍ KAMENY

shutterstock_1932481964 (2).png

Každému, kdo položí základní kámen (a může být i větší, než je psáno, do začátku to moc pomůže), náleží všechny odměny pro pravidelné patrony, navíc každého z nich zveřejníme na stránce i na všech sítích - budou-li chtít.

Limited one-time reward

The number of rewards is not limited

Choose a reward