nástroje_textil_pračlověk.jpg

Po nitkách do minulosti Knihy

Vizuální kniha, která vás provede tajemstvím dávného řemesla - tkaním stuh na destičkách. Vydejte se s námi do pravěku a naučte se tkát jako profíci!

Po nitkách do minulosti

ReachedCZK 184,250(119%)

119%
CZK 155,000requested
166contributors
ContributeRewards

Po nitkách do minulosti.Stuhy tkané nití roku.

IMG_6577u.jpg

Vydejte se s námi do dávných časů odhalit tajemství textilního řemesla....naše kniha, rozdělená do čtyř kapitol podle ročních dob a typických prací, vám bude příjemným společníkem.

Tým autorů pod vedením archeoložky Kristýny Urbanové právě nyní tvoří, bádá, ilustruje, tká, fotí a popisuje (a mnohdy i přepisuje a škrtá, nebo pláče nad zašmodrchanými nitěmi) unikátního průvodce světem pravěkého textilnictví.

Kniha je strukturovaná cyklicky od zimy po podzim a provede čtenáře postupy od zpracování přírodních textilních surovin, až po závěrečnou výrobu textilních artefaktů, konkrétně vzorovaných tkanic, které patří i dnes k oblíbeným výrobkům návštěvníků kurzů tradičních řemesel a akcí zaměřených na popularizaci historie. Obsahuje řadu poznatků o tradiční formě sběru a pěstování bylin i dřevin, užívaných v textilní výrobě pravěku, shodně tak jako informace o vývoji chovu ovcí, koz a koní, využívaných pro textilnictví.

Čtenář získá ucelený náhled na sezónní rozdělení hospodářských prací a náročnost rukodělné textilní výroby v období pravěku. Kromě poznatků z archeologie, historie, dějin umění a přírodovědných oborů, jsou součástí knihy také manuály na výrobu tradičních textilních výrobků, nářadí a náčiní nutného k textilní výrobě, návody k aktivitám spojeným s barvením přírodními prostředky a tipy a rady na pěstování vhodných rostlin (například barvířské rostliny aj.) a výrobu přírodních barviv, které může vyzkoušet sám nebo v rámci školní i mimoškolní zájmové činnosti.

kniha oddíl léto_pračlověk.jpg

Kniha má formát horizontální A4 - to především z důvodu lepšího znázornění manuálů pro tkaní nebo ilustrovaných průvodců výrobou nástrojů. Celkem bude mít okolo 200 stran plných informací, krásných fotografií - a to nejenom textilních nástrojů a řemesel samotných, ale také výjevů z pravěkého prostředí, života, krajiny - a kresebných manuálů. Členěna je do 4 kapitol:

Zima. Přástky.

Kapitola, v níž vám poodhalíme něco z dlouhých večerů trávených nad zpracováním surovin pro tkaní, plných vyprávění, předávání zkušeností, sdílení tajností a mnohem více ze života pravěkých žen. Dozvíte se, jak vypadala pravěká vřetánka, jak dlouho trvalo přadleně napříst si na nové šaty a k čemu všemu sloužila přeslice :-)

sheep-winter-landscape-pračlověk.jpg

vřeteno_přeslice_mísa_pračlověk.jpg

Jaro. Střiž.

S jarem přichází nový život, nové práce. Dozvíte se, jak chutnal život třeba pasáčkovi ovcí, jak jeho pravěké svěřenkyně vypadaly, kdy se stříhaly, co se s vlnou dělo dále a třeba také to, že se tkalo nejenom z vlny a rostlin, ale také z koňských žíní a lidských vlasů!!!

karetky_různé_ošatka_pračlověk.jpg

vochle_vlna_pračlověk.jpg

Léto. Sklizeň barev.

Letní měsíce jsou dobou hojnosti. Příroda nabízí své květy i první plody k tvoření. Naučíte se barvit tak, jako naši předci jen z toho, co nabízí náruč krajiny, luk, lesů a hájů. Možná vás překvapí, jak barevný pravěk byl...

barveni_1.jpg

barveni_2.jpg

barveni_3.jpg

Podzim. Plody práce.

Vrcholem celé knihy je poslední oddíl, věnovaný krok za krokem studiu, popisu a rozkresu jednotlivých nálezů tkanic zhotovených na destičkovém stávku. Čeká na vás okolo 15-ti návodů, které vás provedou celým pravěkem - od počátků doby železa, až po raný středověk...Před očima vám ožijí barevné stuhy z lokalit Lonne Hede, Halštat, Snartemo, Högöm, pásky světic i královen Bathildy a Bertille.

 

IMG_0314.jpg

set_tkaní_karetky_dřevo_kost_pračlověk.jpg

Pro koho je kniha určena?

Rozhodně pro milovníky starých řemesel, historie, studenty, badatele a pábitele v časech dávno minulých...užitečná bude také pedagogickým pracovníkům - učitelé výtvarné výchovy, enviromentální výchovy, dějepisu, lektoři volnočasových aktivit - ti všichni mohou čerpat z knihy ponaučení a inspiraci.

nástroje_textil_pračlověk.jpg

Na co využijeme peníze?

Většina vybraných peněz je určena na tisk, předtiskové úpravy a třetina na odměny členům badatelského týmu, fotografům a dalším, kteří přiložili ruku (nebo obě) k dílu. Poštovné na rozesílání odměn je také nedílnou a nezanedbatelnou součástí. Pokud nebude vybrána dostatečná suma, nemusíte se bát, peníze se vám vrátí zpět.

Loni jsme díky vaší podpoře vydali naši prvotinu "Oblékání pravěku" a doufáme, že letos s vaší pomocí vyjde i druhá kniha, která obohatí vaši knihovničku...Kdo ví, třeba vás kromě námi popisované knihy zaujmou i ručně tkané záložky pro všechny knihomoly, nebo jiné z nabídky odměn.

Vybírejte, piště, sdílejte! Budeme se těšit, jak to vše dopadne...

karetky_různé_pračlověk.jpg

Jednou z odměn jsou také sady karetek dle Vašeho výběru ...

IMG_6609u.jpg

...funkční pravěká vřetánka ...

záložka do knihy.jpg

..nebo tkané záložky do knih.

záložka_kniha_detail_pračlověk.jpg

 

 

 

ReachedCZK 184,250(119%)

119%
CZK 155,000requested
166contributors
Contribute

project authorKristýna Urbanová

Rewards

CZK 150Tapeta na plochu

Krásné, poetické výjevy z pravěkého života mohou být Vaše! Přetvořené do velikosti tapety se budou krásně vyjímat na pozadí Vašeho počítače, notebooku, nebo tabletu.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250Vřetánko

Knihu nechcete a přesto byste nás rádi podpořili? Pořiďte si pravěké vřetánko (přeslen navlečený na profilovaném dříku). S tímto předmětem měli v zemědělském pravěku blízký vztak úplně všichni lidé, hráli si s ním jako děti a často ho drželi v ruce, když pobývali s přáteli nebo s rodinou. Chcete mít společnou zkušenost s generacemi předků?

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Vřetánko a trocha načesané vlny z našich oveček

Vřetánko je pěkná věc, ale co s ním? Trénovat předení můžete na chomáči vlny, kterou vám vlastnoručně ostříháme z berana, který už nám sežral polovinu zahrady. To je vzácná vlna ;o)

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Kniha + poštovné do ČR

Kniha podepsaná autorkou, poštovné a balné.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Kniha + poštovné do SR případně jinam do zahraničí

Kniha podepsaná autorkou, poštovné a balné do zahraničí. Knihy zašleme poštou na adresu nebo do zemí kam je to možné službou Zásilkovna, na nejbližší pobočku, kde si ji sami vyzvednete. Vhodnou pobočku s vámi zkonzultujeme.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Kniha a vřetánko

K podepsané knize dostanete i jemné pravěké vřetánko (závažíčko - přeslen navlečený na profilovaném dříku). S tímto předmětem měli v zemědělském pravěku blízký vztah úplně všichni lidé. Hráli si s ním už jako děti a často ho drželi v ruce, když pobývali s přáteli, nebo s rodinou. Chcete mít společnou zkušenost s generacemi předků?

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Kniha se záložkou tkanou na destičkách

K podepsané knize dostanete ručně tkanou stuhu jako záložku. V knize se pak pravěkou techniku, kterou byla vytvořena, můžete sami naučit.

Number of available rewards: 3/10

Reward unavailable

CZK 1,0002 Knihy: Oblékání pravěku + Po nitkách

Ke knize získáte druhou a uvidíte, jak se obě krásně doplňují...Naše prvotina "Oblékání pravěku" Vás provede světem módy našich předků. Druhá kniha "Po nitkách do minulosti" Vám pro změnu přiblíží jejich každodenní starosti s výrobou ošacení.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,200Vřetánko, přeslice, kniha

Každá dáma dobře ví, že nejlépe se ke čtení hodí mimoděk spřádat vlnu z krásně tvarované ruční přeslice s novým vřetánkem. Neváhejte, ke knize s podpisem obdržíte obé!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,500Sada tkacích destiček - začínáme

K podepsané knize získáte sadu 12-ti dřevěných karetek (tkacích destiček), vhodných pro začátečníky, k tomu dřevěný mečík a člunek. Pak už jen nalistujete návod a můžete začít s tkaním.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,200Vřetánko, přeslice, kniha - luxusní provedení

Pokud by Vám snad nestačilo obyčejné vřetánko hliněno-dřevěné není problém sáhnout po materiálu jako je kámen, sklo a kost. To stejné platí i o přeslici.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Sada tkacích destiček - dotek luxusu

K podepsané knize získáte i výbavu pro tkaní na destičkách v luxusním provedení. Do odměny se vejde člunek, mečík a 15 - 20 destiček z kosti nebo kvalitního dřeva pomalu rostoucích keřů, ty budou vyhotoveny podle konkrétního archeologického nálezu. Pokud máte vlastní představu, jak by měl set vypadat, vše domluvíme. Je možné přidat i další příslušenství.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,500Plstěné loutky z animovaného filmu

Pobavilo Vás naše video? Líbily se Vám plstěné loutky? Mohou být Vaše! Přadlena, její dvě děti, kocour i kanec čekají pouze na jedno kliknutí...

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 3,500Velkoformátový tisk fotografie 60 x 90 dle výběru

Při tvorbě této knih vznikají krásné fotky plné atmosféry. Pokud už znáte naši práci víte, že další máme ve svém archivu z minulých projektů. Volbou této odměny získáte knihu a k tomu jednu fotografi, dle vlastního výběru tištěnou ve velkém formátu (60x90cm) na plátno nebo plastovou desku.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 6,000Sada karetek s příslušenstvím - profesionál

Podepsaná kniha je samozřejmostí, ale mnohé pravěké vzory vyžadují použití velkého počtu karetek. S touto odměnou můžete aspirovat na mistrovstí pravěkých řemeslníků. Konkrétní obsah balíčku si dohodneme podle vašich požadavků. Pokud si budete přát obyčejné dřevěné destičky, můžete jich mít až 100, nebo vám jich bude stači méně a získáte tak výbavu hodnou kněžny. Kromě destiček si můžete přát i další nezbytnosti: vřetánko, přeslici, člunek, mečík, špulky, rozdělovač, ozdobné upínání k opaku a podobně.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable