IMG_9115.jpg

Oblékání pravěku Knihy

Tvoříme krásnou knihu o odívání v pravěku. Pomozte ji vydat: unikátní soubor fotek, kresby archeologických nálezů, příběhy od paleolitu po středověk.

IMG_9116.jpg

ReachedCZK 118,600(108%)

108%
CZK 110,000requested
144contributors
ContributeRewards

 

IMG_9489.jpg

Kniha "Oblékání pravěku" by měla být krásná. To znamená hodně vizuální. Bude možné si ji prohlížet jen tak pro radost z krásných fotografií a kreseb. Číst jako souhrnnou informaci o vývoji lidského odívání počínaje časem lovců a sběračů a konče raným středověkem. Nebo číst pouze vybrané kapitoly, třeba o období, které vás zajímá. Srozumitelná, jak doufáme, bude každému laikovi, a přesto by měla přinést užitečný přehled i profesionálním archeologům.

K čemu budou použity vybrané peníze?

Největší náklady souvisí s tiskem - hodláme vydat 1000 kusů knihy během podzimu 2016. Část také připadne grafikovi na předtiskové úpravy a pokud by se vybralo více, než je požadovaná suma, své odměny se dočkají i fotografové, kteří většinou tvořili zadarmo proto, že je nápad na odívání v pravěku zaujal a inspiroval. Pokud požadované výše nedosáhneme, vrátí se peníze zpět přispěvatelům.

Rekonstrukce oděvů

Oděvy na fotografiích jsou vždy vytvořeny s maximálním ohledem na dobové reálie, rozbor archeologického materiálu a naše svědomí. Vytváření nesmyslů bychom si neodpustili.  Ty, které jsou naše osobní, procházejí i důležitým „sítem“ běžného nošení. Jsou tedy plně funkční.  

 

IMG_3606.jpg

Fotografie: testování oděvu probíhalo v reálných podmínkách a za každého počasí! Foto R. Vaňous.

Většinu souboru však tvoří kroje vytvořené na objednávku pro muzejní instituce. Můžete je tedy potkat, jakou součást muzejních expozic. Kvalita provedení se u různých kusů liší. Jen výjimečně je součást kroje vytvořena dobovou technologií od začátku do konce, od stříhání vlny po odlití bronzového šperku, ale vždy se tomuto ideálu snažíme přiblížit, nakolik jen rozpočet dovolí. Pro mnohá pravěká období chybí přímé doklady podoby oděvu, v našich oděvech tedy uvidíte interpretace dokladů nepřímých a rovněž fantazii a vkus tvůrců.

Fotografie

Vznikaly po dobu asi šesti let. Někdy jako technická dokumentace našich výrobků, jindy jako dokument z nějaké akce. Ty nejhezčí pořídili mladí umělci na setkáních, která jsme pracovně nazvali „snění o pravěku“. Zbrusu nový oděv nepůsobí realististicky, ani prostředí záběrů není pravěké, proto jsme zvolili podobu otevřeně idealizovanou. Přesto několik snímků působí velice živě, zvláště ty pořízené při natáčení krátkého filmu o lovci ze střední doby kamenné. Soubor fotografií považujeme za unikátní jako celek, který není nikde využit a publikován. To byla hlavní motivace k vydání knihy.

focení oděvu.jpg

Fotografie: dokumentace oděvu je někdy krkolomnou prací. Foto J. Lohnická.

Kresby

Kresby používáme pro ilustraci archeologických nálezů, které jsou důležité pro rekonstrukci oděvu nebo lidské vizáže. Pro jednotnost stylu všechny překreslila autorka. Vybírali jsme vždy příklady z českých nebo středoevropských nálezů, jen výjimečně z širšího okruhu.

náhrdelníky.jpg

Kresba: náhrdelníky a závěsky z doby stěhování národů (Smolín, ČR).

Text

Text přináší informace o pramenech poznání pravěkého oděvu, o materiálech, funkcích oděvu, módě jednotlivých období, zkušenostech živých lidí s „pravěkým“ oděvem. Sloužit může každému zájemci o historii, jako informační zdroj pro lidi, kteří chtějí sami pravěký oděv rekonstruovat nebo třeba muzejníkům jako pomocník při tvorbě expozic.

Kapitoly

Kniha je členěna do osmi kapitol (plus úvod a závěr), které procházejí údobími od lovců a sběračů (cca 20 000 př. n. l.) až po počátky formování českého státu (do cca 10. století). Pojmenování i dělení respektuje současné dělení pravěku:

Úvod.
Kapitola první. Čas lovu (-25 000 - 8000)
Kapitola druhá. Doba kamene (-8000 - 2500)
Kapitola třetí. Věk bronzu (- 2500 - 750)
Kapitola čtvrtá. Národy železa (-750 - 0)
Kapitola pátá. Za hranicí (0 - 400)
Kapitola šestá. Nové obzory (400 - 625)
Kapitola sedmá. Zrození víry (625 - 1000)
Kapitola osmá. Krok za krokem.
Závěrem.

Oblekanivpraveku-menu.jpg

Fotografie: náhledy návrhů grafiky knihy.

nahled.jpg

kapitola-pata_2.jpg

kapitola-pata.jpg

Celé dílo bude čítat okolo 120 stran formátu 235x330mm, zhruba 90 barevných fotografií oděvů a oděvních detailů a přes 150 černobílých kresebných celků!

Na stránkách představíme různá údobí pravěku naší kotliny, seznámíte se s nejznámějšími nálezy jednotlivých epoch.Možná pro vás bude překvapením, jak pestrá a variabilní byla móda před tisícem let!

IMG_9045.jpg

Fotografie: možná i takto vypadaly kněžky mladší doby kamenné. Foto A. Taskina.

IMG_9601.jpg

Fotografie: tuniky doby železné měly různé střihy. Foto A. Taskina.

IMG_8482-6.jpg

Fotografie: portrét vznešené ženy z raného středověku. Foto R. Vaňous.

IMG_9074-2.jpg

Fotografie: Rekonstrukce vzhledu mužské pokrývky hlavy dochovaná v solných dolech rakouského Halštatu. Foto R. Vaňous.

 

avatar.jpg

Foto_1.jpg

Pokud přispějete, můžete se těšit na široké spektrum dárků - dle výše příspěvku. Například na plstěnou loutku s vaším portrétem v pravěkém oděvu, kurzy barvířství nebo procházky krajinou s lovcem z doby kamenné...

IMG_3945.jpg

...naučíme vás rozdělávat oheň bez použití zapalovače :-), můžete si od nás nechat navrhnout oděv na míru nebo jej přímo ušít.

návrhy.jpg

 Zamotat se můžete do dárkového balení vlnek barvených pouze rostlinami a pokud máte děti, jistě je potěší stylizované panenky v pravěkých a středověkých oděvech!

Prezentace1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

ReachedCZK 118,600(108%)

108%
CZK 110,000requested
144contributors
Contribute

project authorKristýna Urbanová

Rewards

CZK 100Originální tapeta na pozadí

Vyberte si počítačovou tapetu s uměleckým ztvárněním oděvu z různých období - zašleme Vám ji e-mailem! Všechny fotografie vybrané jako vhodné pro tapetu jsou originálem, vytvořeným mladými umělci. Mějte originální design na své obrazovce!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 200Tapetování

Že Vám jedna tapeta nestačí a rádi byste si je podle nálad nebo počasí měnili? Za příspěvek této výše Vám rádi zašleme e-mailem celý soubor, čítající tři tapety!

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Malá panenka v pravěkých šatech

Máte děti? Pak tento příspěvek a jeho odměna je určena právě pro Vás! Obdržíte panenku cca 20 cm vysokou vyrobenou z plstě a drobných odstřižků látek, vycpanou čištěným ovčím rounem. Na výběr jsou tyto varianty: 1x keltský druid, 1x keltská princezna, 1x statečný germánský bojovník, 1x rytíř raného středověku, 1x jeho krásná zbožná dáma. Panenka bude zaslána Českou poštou do konce měsíce července.

Expected delivery of the reward: July 2016

Number of available rewards: 0/5

Reward unavailable

CZK 400Elektronické listování

Pokud Vás klasické knihy nudí a upřednostňujete čtení z obrazovky či čtečky, obdržíte od nás knihu ve formátu PDF plus jednu tapetu dle Vašeho výběru. Kniha v elektronické formě by měla být zhotovena do září 2016, poté Vám bude e-mailem zaslána.

Expected delivery of the reward: September 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Kniha s podpisem

Zde netřeba slov navíc - obdržíte knihu s podpisy autorů plus tapetu dle Vašeho výběru.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 700Kniha s podpisem a soubor tapet

Obdržíte knihu s podpisy autorů plus tři originální tapety do počítače dle Vašeho výběru. Kniha bude po vydání zaslána přispěvateli prostřednictvím Ćeské pošty.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 750Panenka s knihou, oděná do tapety

Obdržíte knihu s podpisy autorů plus tapetu dle Vašeho výběru. Dále panenku cca 20 cm vysokou vyrobenou z plstě a drobných odstřižků látek, vycpanou čištěným ovčím rounem. Na výběr jsou tyto varianty: 1x keltský druid, 1x keltská princezna, 1x statečný germánský bojovník, 1x rytíř raného středověku, 1x jeho krásná zbožná dáma. Panenka bude zaslána Českou poštou do konce měsíce července, kniha po jejím vydání a tapeta elektronicky na e-mail.

Number of available rewards: 0/10

Reward unavailable

CZK 800Malování

Obdržíte knihu s podpisy autorů plus tapetu dle Vašeho výběru. k tomu sešit omalovánek a vystřihovánek "Jak obléci pračlověka". Omalovánka bude zaslána Českou poštou do konce měsíce července, kniha po jejím vydání a tapeta elektronicky na e-mail.

Number of available rewards: 17/20

Reward unavailable

CZK 1,000Kniha s podpisem, soubor tapet a poděkování

Tištěná kniha s podpisem autorů a věnováním, soubor tapet do počítače a poděkování na webu. Kniha bude po vydání zaslána přispěvateli prostřednictvím Ćeské pošty, ostatní elektronicky.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,500Klubíčko

Tištěná kniha s podpisem autorů a věnováním, tapeta do počítače a poděkování na webu. K tomu ještě jedno klubko (100g, cca 260m příze) rostlinami barvené ovčí příze. Barva dle Vašeho výběru - červená (mořena), žlutá (kručinka nebo rmen), zelená (zlatobýl) nebo modrá (indigo). Kniha a klubko bude po vydání zaslána přispěvateli prostřednictvím Ćeské pošty, ostatní elektronicky.

Number of available rewards: 5/10

Reward unavailable

CZK 2,500Klubek košík

Tištěná kniha s podpisem autorů a věnováním, soubor tapet do počítače a poděkování na webu. K tomu ještě tři klubka (100g, cca 260m příze) rostlinami barvené ovčí příze. Barva dle Vašeho výběru - červená (mořena), žlutá (kručinka nebo rmen), zelená (zlatobýl) nebo modrá (indigo). Kniha s klubky bude po vydání zaslána přispěvateli prostřednictvím Ćeské pošty, ostatní elektronicky.

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 3,000Jak barví rostliny - kurz pravěkého barvířství

Jednodenní kurz pravěkého barvířství s autory knihy. Dozvíte se, které rostliny, běžně rostoucí na našich zahradách a loukách, jsou využitelné k barvení látek, a jaké skutečně naši předci v pravěku používali. Odnesete si vámi vyrobený vzorníček barev. Kurz proběhne v Chocni v soukromé venkovní barvírně autorů, na datu se individuálně domluvíme. V průběhu kurzu bude podáváno občerstvení (čaj, káva, nealko, svačiny).

Number of available rewards: 7/10

Reward unavailable

CZK 3,500Rozplétání nitek - kurz pravěkého textilnictví

Jednodenní kurz pravěkého textilnictví s Kristýnou, autorkou knihy. Vyzkoušíte si na vlastní kůži, jaké to bylo vyrobit si oděv - od čištění ovčí vlny, lámaní kopřiv , přes spřádání vláken až k různým typům tkaní. Kurz proběhne v Chocni v soukromé venkovní dílně autorů, na datu se individuálně domluvíme. V průběhu kurzu bude podáváno občerstvení (čaj, káva, nealko, svačiny).

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 5,000Krajina očima lovce a sběrače

Krátké (podle zájmu zůčastněných 1- 10 km) putování pro jednotlivce, rodinu nebo menší skupinu (cca. do 20 osob). Autor knihy vás provede, v pravěké výbavě, tím, co po cestě najde jedlého nebo jinak užitečného, kde by hledal vodu, tábořiště, materiál na nástroje apod. Můžete přijet k nám a projít s námi údolí Tiché Orlice v okolí Chocně. Nebo navrhnout vhodnou cestu ve vašem okolí. Návrh je třaba vždy konzultovat s autorem, je vhodné , aby zahrnoval prostředí v okolí vody, les i otevřené partie krajiny. Na termínu je nutné se také shodnout. Vhodné jsou víkendové dny případně některé pátky.

Expected delivery of the reward: December 2016

Number of available rewards: 7/8

Reward unavailable

CZK 5,000Kurz rozdělávání ohně

Autor knihy předvede několi tradičních způsobů rozdělávání ohně. Následně si je vyzkouší účastníci krzu. Je možné zařadit i vycházku s hledáním vhodného troudu a potřebných materiálů. Kurz může trvat 1-6 hodin, podle přání účastníků. Vhodný je pro jednotlivce, rodinu i menší skupinu (do 20 osob). Termín i počet účastníků je třeba předem domluvit, vhodné jsou víkendy a některé pátky. Kurz může proběhnout na naší zahradě nebo na místě, které sami zvolíte.

Expected delivery of the reward: December 2016

Number of available rewards: 5/6

Reward unavailable

CZK 10,000Plstěný avatar

Zašlete nám e-mailem fotografii a vyrobíme vám plstěnou loutku s vaším obličejem a pravěkým oděvem. Tento avatar se stane právoplatným členem Vaší domácnosti, věřte nám, máme to vyzkoušené! Tištěná kniha s podpisem autorů a věnováním, soubor tapet do počítače a poděkování na webu jsou nedílnou součástí. Vše bude zasláno v termínu dle domluvy Ćeskou poštou.

Expected delivery of the reward: November 2016

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 10,000Návrh jen pro Vás

Návrh oděvu z Vámi vybraného období pravěku jen a jen pro Vás. Co takový návrh obsahuje? Kresbu oděvu a jeho součástí, dále rozkres střihu dle Vašich měr, odborný text o reálných archeologických nálezech z dané doby. Tištěná kniha s podpisem autorů a věnováním, soubor tapet do počítače a poděkování na webu jsou nedílnou součástí. Vše bude zasláno tištěné a svázané (střihy 1:1 na střihovém papíře) Českou poštou v termínu dle domluvy.

Number of available rewards: 9/10

Reward unavailable

CZK 50,000Skutečný pračlověk

Natolik zanícené fanoušky našeho projektu, kteří přispějí touto zásadní částkou čeká odměna vskutku pravěká - nejenom, že vyhotovíme návrh oděvu z Vámi vybraného období, ale také Vám jej na míru vyrobíme! Tištěná kniha s podpisem autorů a věnováním, soubor tapet do počítače a poděkování na webu jsou nedílnou součástí. Termín zhotovení dle osobní domluvy po vybrání požadované sumy.

Number of available rewards: 2/2

Reward unavailable