12404840_930885700314629_787378372_o.jpg

Nové lano pro ferratu Kočičí kameny. Ostatní

Začátečnická ferrata Kočičí kameny v severních svazích Jizerských hor potřebuje po deseti letech generální opravu a facelift.

kočičáky čokař - kopie.JPG

ReachedCZK 69,750(107%)

107%
CZK 65,000requested
88contributors
ContributeRewards

" Už vás nebaví procházet nekonečnými kočičími videi na internetu? No, máme tu výzvu, která vás přiměje vrňet vzrušením! Pojďte s námi obnovit Via ferratu Kočičí kameny v Jizerských horách pro všechny začínající ferratisty. Potřebujeme vaši pomoc při opravě a vylepšení tohoto sportovního areálu, protože lano je opotřebované a nutně potřebuje.."     No a pak mi AI napsala, že dál už musím psát sám..

 

 

 Ferrata Kočičí Kameny je lehká...

... a tím je právě docela jedinečná. Nenajdete v Čechách ideálnější terén pro první lezení s dětmi. Vhodná je i pro nováčky, co mají z lezení obavy.

První zážitek rozhoduje. Právě v lehčím a přehledném terénu si může začátečník upevnit správnou techniku a získat důvěru a jistotu..

Kočičáky jsou ideální místo pro nácvik lezení s jištěním na krátkém laně - při současném postupu tzv. "na vodítko".

 

 

 Dojištění dětí a začátečníků. (foto ilustrační z ferraty Vodní brána červená trasa - jištění na vodítko s "plovoucí" karabinou)

 

Nikdy neuděláte chybu, když dítě (nováčka, začátečníka) vezmete nejdřív na lehčí cestu. Bude si pamatovat, "že to šlo" a na tom pak můžete stavět. Naopak, když mu dáte zažít osobní peklíčko, nesmíte se divit, když příště dá raději přednost klidnějším chvílím u tabletu..

 

Co o ferratě píší na  portálu Alpský Vůdce.

"Na tuto feratu jsme se vydali jako poslední na našem týdenním putování po feratách. Podle popisů a recenzí jsem si řikal, že to bude asi krátké a jednoduché, prostě nuda. Ale nakonec nás ferata velmi příjemně překvapila. Zaparkovali jsme u chaty Jizerky, nebo to co po ní zbylo a vydali se směrem k chalupě Hubertka, kde je i otevřené občerstvení, tam už jen kousek z kopce a byli jsme na místě. Bylo něco kolem 28 stupňů tak už jsme se zahřáli výstupem na kopec. Upřímně jsem si myslel, že ferata bude jednodušší, podle toho co tam někteří psali, ale nakonec to zvládla sama i naše osmiletá dcera. Feratu jsme se dali celou dvakrát s výstupem nahoře nejprve vlevo a na podruhé v pravo. Moc jsme si to užili a pěkně se tu zapotili, né jen kvůli teplému počasí. Určitě doporučuji navštívit, když pojedete kolem. Jsou tam také cyklotraily."

Kočičí Kameny- drsná Jizerská žula. 

 Líbí se nám přístup: " jen tolik železa, kolik je nezbytně nutné". Ferratu Kočičí kameny tvoří promyšleně vedené jistící lano. Musíte tady „lézt dobře nohama“ jako lezou horolezci, nebojte se nohy vám klouzat nebudou. Unikátní jizerská hrubozrnná žula umožňuje lezení v plotnách po hladké skále bez umělých stupů  a drží i za mokra. Zásadu šetřit železem, ale nebereme jako dogma. Chceme přidat několik kramlí do vrcholové pasáže lehké varianty, aby byla cesta vyrovnanější.

 Proč je potřeba oprava:

  • Za deset let se sešlapal nástup a dnes už většina lezců nedosáhne na první kotvu. (prodloužíme jistící lano až k zemi)
  • Na několika místech lano dře o skálu a odírá se skála, lano, karabiny i ruce lezců. (přidáme pár nových kotev, tak aby lano nedřelo a dobře se drželo)
  • Od poloviny trasy je lano zrezavělé. (vybavíme celou trasu silnějším lanem s vyšší protikorozní úpravou)
  • Pod vrcholkem je lano poškozené, kvůli nešikovnému trasování. (trasu posuneme doleva a přidáme pár kramlí, aby bylo místo jednodušší a přehlednější)
  • Vyměníme všude nové svory za kvalitnější, které dnes vyžaduje nová norma z r. 2017. 

 

Spolek Vodní brána z.s.

 Jak a proč vznikl náš spolek se můžete dočíst zde: https://www.vodni-brana.cz/dokumenty/

 Ferratu Vodní brána jsme postavili podle standartů Německého alpského spolku (DAV) a současných norem. Snese srovnání s moderními ferratami v Itálii a Rakousku postavenými po roce 2014. I tuto trasu chceme opravit tak, aby vyhovovala nové normě a měla delší životnost. Ani na Vodní bráně jsme se nevyhnuli  konstrukčním chybám, museli jsme první lano měnit už po 6ti letech a opravit místa, kde se lano dotýkalo skály nebo se směr vedení jistícího lana prudce lomil.

 foto je ilustrační z Vodní brány 2016, na Kočičákách je podobný lom lana ve fotkách v galerii.

  Rozpočet na renovaci:

20 tis. materiál, lano, kotvy, kramle, nové svěry kompletně pro celou trasu, chemická malta

30 tis. práce na trase 60 hod

  5 tis. provize startovači

  5 tis. nářadí, vybavení

  5 tis. rezervaVaše odměny:

 

Prusíkovací smyčka Beal.

Karabinky s nápisem Via Ferrata Kočičí kameny.

Dárkový poukaz na lezení s průvodcem/kurz bezpečně na ferratě.

 Více o kurzech se můžete dočíst zde:

Kurzy a akce  spolku Vodní brána z.s.

normy pro stavbu via ferrat EN16869 2017  zakoupené pro účely vybudování fialové trasy ferraty Vodní brána v roce 2018.

Maruška Loloková typy na lezení s dětmi...

 

Co si o tomto projektu myslíte?

 

ReachedCZK 69,750(107%)

107%
CZK 65,000requested
88contributors
Contribute

project authorMartin Marek/ čokař

Rewards

CZK 100Předplaťte si "Vstup".

Pošlete nám částku, která se běžně platí jako vstupné do bazénů, posiloven a lezeckých stěn. Už na jaře můžete vyrazit zkontrolovat, jak se Vaše "investice" zúročila.. A dividendy si budete moci vyzvednout přímo na místě při každé další návštěvě.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 200Beru "Dva vstupy".

A máš recht! Na ferraty bys neměl(a) chodit sám (sama). Připrav si půdu pro budoucí randevú. No a jestli to klapne, tak máte každoročně neomezený počet vstupů včetně dětí i vnoučat..

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Beru "Tři vstupy".

Chceš nás podpořit jen tak.. třeba jako ocenění naší práce na Vodní bráně. Děkujeme a moc si toho vážíme.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400Prusíkovací smyce.

Za Váš příspěvek dostanete prusíkovací smyčku Beal (průměr 5mm, délka 180cm) vhodnou pro řešení nouzových situací případně jako pěknou uzlovačku.

Number of available rewards: 9/20

Reward unavailable

CZK 500Karabinka s emblémem Via Ferraty Kočičí kameny.

Za Váš příspěvek dostanete karabinku s emblémem Via Ferraty Kočičí kameny.

Number of available rewards: 0/20

Reward unavailable

CZK 500Karabinka s emblémem Via Ferraty Kočičí kameny.

DSC_0002.JPG

Za Váš příspěvek dostanete karabinku s emblémem Via Ferraty Kočičí kameny.

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 850Lezení na umělé stěně Šutr Libererc pro 1 osobu.

12694803_898416970275358_1438220161790357884_o.jpg

Tříhodinový kurz lezení na umělé stěně Šutr Liberec včetně zapůjčení vybavení na stěně ŠUTR Liberec. Můžete si zde vyzkoušet sportovní lezení obtížnosti III-VI stylem top rope. Naučíte se navazovat, jistit a spouštět. Vysvětlíme si základy účelného a efektivního lezení. Naučím Vás vázat některé důležité horolezecké uzle jednou rukou. Povím Vám proč je blbost kupovat si malé lezačky!!

Number of available rewards: 0/2

Reward unavailable

CZK 850Lezení na umělé stěně Šutr Libererc pro 1 osobu.

20210826_112628_mfnr.jpg

Tříhodinový kurz lezení na umělé stěně Šutr Liberec včetně zapůjčení vybavení na stěně ŠUTR Liberec. Můžete si zde vyzkoušet sportovní lezení obtížnosti III-VI stylem top rope. Naučíte se navazovat, jistit a spouštět. Vysvětlíme si základy účelného a efektivního lezení. Naučím Vás vázat některé důležité horolezecké uzle jednou rukou. Povím Vám proč je blbost kupovat si malé lezačky!

Number of available rewards: 1/2

Reward unavailable

CZK 1,000Vypůjčení kompletní skialpové výbavy pro 1 osobu na 1 den v AC Liberec.

DSC_0143.JPG

Od konce prosince do března si budete moct vypůjčit komplet výbavu na skialpy a vyrazit na výlet na Ještěd nebo do Krkonoš. skialpinistická výbava – lyže, pásy, boty, teleskopické hole

Number of available rewards: 1/3

Reward unavailable

CZK 1,500Lezení na umělé stěně Šutr Liberec pro 2 osoby.

20210826_112628_mfnr.jpg

Tříhodinový intenzivní kurz lezení na umělé stěně Šutr Liberec včetně zapůjčení vybavení na stěně ŠUTR Liberec. Můžete si zde vyzkoušet sportovní lezení obtížnosti III-VI stylem top rope. Naučíte se navazovat, jistit a spouštět. Vysvětlíme si základy účelného a efektivního lezení. Naučím Vás vázat některé důležité horolezecké uzle jednou rukou. Povím Vám proč je blbost kupovat si malé lezačky!!

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 2,000Kurz bezpečně na ferratě (Vodní brána) pro 1 osobu.

bBEZP.jpg

Dostanete poštou dárkový poukaz na individuální kurz Bezpečně na ferratě (přenosný - můžete ho darovat přátelům), budete si moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu, nebo si jen přelízt ferratu s někým, kdo vám poradí. Našim cílem je seznámit Vás komplexně s lezením na ferratě tak, aby jste byli schopní samostatného lezení na středně obtížných ferratách v Rakousku a Itálii. Zapůjčím Vám kompletní ferratové vybavení, které používáme v kurzech. Pořídím Vám super fotky

Number of available rewards: 1/2

Reward unavailable

CZK 2,000Tříhodinový kurz Základy sportovního lezení (Vodní brána) pro 1 osobu.

Dostanete poštou dárkový poukaz na tříhodinový kurz Základy sportovního lezení. V okolí ferraty Vodní brána se nachází několik horolezeckých tras. Můžete si zde vyzkoušet sportovní lezení obtížnosti III-VI stylem top rope, který znáte z umělé stěny. Naučíte se: navazovat, jistit, spouštět, slaňovat, založit bezpečné jistící stanoviště. Vysvětlíme si základy účelného a efektivního lezení. Povím Vám proč je blbost kupovat si malé lezačky!!

Number of available rewards: 2/2

Reward unavailable

CZK 2,000 Vyzkoušejte skialp na Ještědu s Honzou pro 1 osobu.

319732788_3299849413565494_5551752660114615851_n.jpg

Honza Šípal vám půjčí skialp výbavu a projdete si spolu některou oblíbenou trasu na Ještědu. Kurz trvá cca 4 hod a probíhá v okolí skiareálu Ještěd. Jeden instruktor se postará o 1 až 4 osoby. Fyzická náročnost střední. Účastník skialpinistického kurzu by měl mít základní lyžařské dovednosti. Termín dle sněhových podmínek. Od konce prosince do března. Odměna zahrnuje zapůjčení skialpinistické výbavy – lyže, pásy, boty, teleskopické hole a instruktora Základní seznámení s výbavou, technika pohybu na lyžích do kopce, specifika sjezdu, práce s tuleními pásy.

Number of available rewards: 1/2

Reward unavailable

CZK 2,500Kurz Bezpečně na ferratě (Vodní brána) pro 2 osoby.

Dostanete poštou dárkový poukaz na individuální kurz: Bezpečně na ferratě pro dvě osoby (přenosný - můžete ho darovat přátelům), budete si moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu, nebo si jen přelízt ferratu s někým, kdo vám poradí. Našim cílem je seznámit Vás komplexně s lezením na ferratě tak, aby jste byli schopní samostatného lezení na středně obtížných ferratách v Rakousku a Itálii. Zapůjčím Vám kompletní ferratové vybavení, které používáme v kurzech. Pořídím Vám super fotky.

Number of available rewards: 0/3

Reward unavailable

CZK 2,500Kurz Bezpečně na ferratě (Vodní brána) pro 2 osoby.

vodoznak šířka3.jpg

Dostanete poštou dárkový poukaz na individuální kurz: Bezpečně na ferratě pro dvě osoby (přenosný - můžete ho darovat přátelům), budete si moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu, nebo si jen přelízt ferratu s někým, kdo vám poradí. Našim cílem je seznámit Vás komplexně s lezením na ferratě tak, aby jste byli schopní samostatného lezení na středně obtížných ferratách v Rakousku a Itálii. Zapůjčím Vám kompletní ferratové vybavení, které používáme v kurzech. Pořídím Vám super fotky.

Number of available rewards: 0/3

Reward unavailable

CZK 3,000Kurz Bezpečně na ferratě (Vodní brána) pro 3 osoby.

Dostanete poštou dárkový poukaz na individuální kurz: Bezpečně na ferratě pro tři osoby (přenosný - můžete ho darovat přátelům), budete si moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu, nebo si jen přelízt ferratu s někým, kdo vám poradí. Našim cílem je seznámit Vás komplexně s lezením na ferratě tak, aby jste byli schopní samostatného lezení na středně obtížných ferratách v Rakousku a Itálii. Zapůjčím Vám kompletní ferratové vybavení, které používáme v kurzech. Pořídím Vám super fotky.

Number of available rewards: 2/3

Reward unavailable

CZK 3,500Kurz Bezpečně na ferratě (Vodní brána) pro 4 osoby.

Dostanete poštou dárkový poukaz na individuální kurz: Bezpečně na ferratě pro čtyři osoby (přenosný - můžete ho darovat přátelům), budete si moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu, nebo si jen přelízt ferratu s někým, kdo vám poradí. Našim cílem je seznámit Vás komplexně s lezením na ferratě tak, aby jste byli schopní samostatného lezení na středně obtížných ferratách v Rakousku a Itálii. Zapůjčím Vám kompletní ferratové vybavení, které používáme v kurzech. Pořídím Vám super fotky.

Number of available rewards: 4/5

Reward unavailable

CZK 5,000Zalezem ve skalách.

dVIP.png

Tak Tebe bych rád poznal. Ale vážně. Domluvíme si spolu lezení podle Tvojí volby a vylezeme spolu nějakou krásnou věž ve Skaláku, na Prachově, na Suškách... dvojkou, pětkou, sedmou, podle toho, jak na tom budem.. (vylezl jsem 10cest na El Capitana a 4 na Eiger, tak se snad se mnou nebudeš bát.) a pak spolu půjdem na pivo..

Number of available rewards: 1/2

Reward unavailable

CZK 20,000Uspořádáme pro vás firemní akci.

DSC_0016.JPG

Ve spolupráci s Adrenalin centrum Liberec Vám připravíme outdoor akci podle Vašeho přání: exkurze v Podspálovské elektrárně, rafting na Jizeře, nebo Kamenici, orientační hra, sjezd Jizery na kánoích, lezení a slaňování na ferratě Kočičí kameny nebo Vodní brána s instruktáží a dojištění lanem v náročnějších místech...

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable