startovac.png

Nebuď Knedlík! Ostatní

Překládáme videa o psychologii, morálce a osobním rozvoji, abychom mohli lépe fungovat jako jednotlivci i jako společnost.

Nebuď Knedlík!

ReachedCZK 500(13%)

2patrons
CZK 4,000Cíl 1
Cíl 1

Přibližně se pokryjí současné náklady - odměny překladatelům a korektorům.

CZK 15,000Cíl 2
Cíl 2

Budu se moci překládání věnovat na třetinový úvazek, tedy zvýšit množství videí a jejich délku.

CZK 30,000Cíl 3
Cíl 3

Budu se moci překládání věnovat na poloviční úvazek a rozšiřit tým o daší překladatele a korektory a budeme moct překládat dlouhé přednášky a rozhovory.

Contribute monthlyRewards

Překládám videa o psychologii, morálce, osobním rozvoji a podobných tématech. Dělám to s nadějí, že nám to pomůže lépe fungovat jak na osobní, tak i celospolečenské úrovni. Srdečně Vás zvu na náš kanál na Facebooku a Youtube, kde můžete shlédnout přes 80 přeložených klipů, které Vám zaručeně rozšíří vědomosti a obzory.

Proč to dělám?
V naší společnosti vidím ohromný potenciál ke zlepšení. Pevně věřím, že můžeme žít smysluplnější životy, pociťovat méně bolesti, vést uspokojivější vztahy s ostatními lidmi a fungovat lépe jako celek. Dobře, ale jak na to? Může vás napadnout několik způsobů jak toho docílit, třeba změna vašeho okolí či zákonů, ale tím bychom pouze obcházeli tu zásadní, opravdu účinnou cestu:

Zamyslet se sám nad sebou a pokusit se stát lepším člověkem

Nedělám si iluze - vím, že to není snadné, ale zas taková dřina to také nebude. A jak říkám, lepší způsob neexistuje: každý z nás musí zpochybnit, že už je dost dobrý, i když to není vůbec příjemné a otevírá to mnoho otázek typu: Jaké je nejlepší možné chování? Jakých hodnot a pravidel bychom se měli držet? Jak vybudovat a udržovat správné vztahy? Jak odolat pokušením a bojovat se svými temnými stránkami? Jak by vypadal ten nejlepší možný člověk, kterého by ze sebe každý z nás mohl udělat?

A jak se k tomu všemu maximálně motivovat? Co z toho budeme mít? To je také zcela klíčové, protože často víme, co je správné, ale stejně to neděláme.

Jak už vás možná napadlo, tohle jsou velice složité a nepříjemné otázky, a tak je samozřejmě snazší svést potíže svého života na někoho dalšího či se upnout k autoritě, která vaše nedostatečnosti vyřeší. Ale to nefunguje, a tak bychom se měli zaměřit na to, jak si dát život dohromady. No jo, ale ve školách se ale nic takového neučíme, rodiče na to také neznají odpověď, ve veřejném prostoru se o tom nemluví a inspirující osobnosti, které bychom mohli následovat, nám chybí. Vlastně ani nevíme, jak by takový morální vzor či správný lídr měl vypadat. A tak se z velké části učíme žít metodou pokus-omyl a doufáme, že to bude stačit. Popravdě to ale spíš nestačí, a tak zbytečně trpíme a chybí nám orientace. Já sám jsem také cítil, a pořád cítím, že jsem spíš takovej knedlík a měl bych se sebou něco udělat. Tuším, že podobně to vidí mnozí další.

Třeba bychom nemuseli tolik plýtvat svým časem a potenciálem. Mohli bychom si dávat naplňující cíle a nebát se je následovat. Dávat si výzvy a zápasit s nimi. Také by to znamenalo stát zodpovědnějšími, upřímnějšími a vděčnějšími lidmi. Mohli bychom pracovat na tom, abychom byli těmi nejlepšími partnery a rodiči. Také bychom se nemuseli tolik vymlouvat či lhát. Naučili bychom se naučit řešit problémy a být statečnější. Každý z nás má potenciál stát se o kousek větším hrdinou a jít ostatním příkladem. Tohle všechno bychom v sobě měli probudit a navzájem se v tom podporovat. Pak by nám ten život snad přinášel hluboký smysl, navzdory svým složitostem a nespravedlnostem.

Věřím, že potom by potom například poklesla naše extrémní rozvodovost a stovky tisíců lidí by nebyly v exekuci. Dokonce by se snad objevili politici, u kterých nebudeme volit nejmenší zlo, nýbrž největší dobro. Možná teď vypadám jako příliš velký snílek, ale nemůžu jinak, protože alternativou je, že budeme pomalu upadat, až se jednoho dne ocitneme ve válce nebo zpátky v totalitě. Takže co kdybychom ten život začali brát opravdu vážně?

Ale jak na to?
Naštěstí existují lidé, kteří se těmto problémům věnují do hloubky a umí o nich nadšeně a obratně mluvit - jedním z nich je kanadský psycholog Jordan Peterson. Druhým dechem musím dodat, že nepřichází s ideologickými či naivními řešeními, ani to není pouhý motivační řečník či ezoterik. Jeho odpovědi na životní otázky jsou často drsné, složité, anebo chybí, protože některé problémy prostě nemají nejlepší řešení. Vyzývá posluchače k přijetí odpovědnosti za svůj život, k míření vzhůru a svědomitosti. Oprašuje prastaré mýty a náboženství a dává jim aktuální interpretaci a kontext. Prozkoumává, jak by společnost měla fungovat a snaží se dát dohromady její polarizované části. Nebojí se jít do témat, o kterých se moc nemluví, a dokáže vysvětlit věci, které dávno děláte, aniž byste věděli proč.

Protože mě jeho přednášky hluboce zaujaly, říkal jsem si, že by něco takového ocenilo (a mělo slyšet) více lidí. Pustil jsem se tedy do překládání, začala mi pomáhat korektorka a příležitostně i další fanoušci a po necelých dvou letech činnosti jsme zveřejnili již přes 80 překladů a pořád pracujeme na dalších. Vaše příspěvky bychom použili na zvýšení kvality, kvantity a propagace naší práce - nicméně naše překlady budou vždy veřejné pro všechny a zdarma na našem kanálu na Facebooku či Youtube.

Děkuju všem podporovatelům.

Nebuďte knedlíci!

 

Více o řečníkovi
Profesor Jordan Peterson se již tři desetiletí zabývá osobní a sociální psychologií se zaměřením na systémy přesvědčení, ideologie, mýty a náboženství, dále na posouzení a zlepšení osobnosti a výkonu. Jeho primární motivací je pochopení a zabránění totalitním režimům a hromadnému násilí. Ve svých přednáškách čerpá z děl klasických psychologů a filozofů jako jsou Jean Piaget, Carl Jung, Sigmund Freud, Viktor Frankl, Friedrich Nietzsche a další a zpřístupňuje je tím širší veřejosti. Jedná se o renomovaného profesora s mnoha publikacemi, který odvedl přes 20 000 hodin psychologické klinické praxe a 5 let přednášel na Harvardu. Jeho poslední knihy, 12 Pravidel pro život, se prodalo přes 3 miliony výtisků.


 

Placky vypadají takto:

 

ReachedCZK 500(13%)

2patrons
CZK 4,000Cíl 1
Cíl 1

Přibližně se pokryjí současné náklady - odměny překladatelům a korektorům.

CZK 15,000Cíl 2
Cíl 2

Budu se moci překládání věnovat na třetinový úvazek, tedy zvýšit množství videí a jejich délku.

CZK 30,000Cíl 3
Cíl 3

Budu se moci překládání věnovat na poloviční úvazek a rozšiřit tým o daší překladatele a korektory a budeme moct překládat dlouhé přednášky a rozhovory.

Contribute monthly

project authorMartin Čejka

Rewards

CZK 50Poděkování

Poděkování na Facebookové stránce.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 100Poděkování a placka

Poděkování na Facebookové stránce, dále obdržíte písemné poděkování a naší placku dle vašeho výběru.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 199Poděkování

Děkuji za příspěvek! Budete jmenováni i ve videu na Facebookové stránce.

Limited one-time reward

Number of available rewards: 998/999

Choose a reward

CZK 250Poděkování a 3 placky

Poděkování na Facebookové stránce, dále dostanete písemné poděkování a všechny tři naše placky.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 399Poděkování a placka

Poděkování na Facebookové stránce. Jako bonus dostanete písemné poděkování a naší placku dle vašeho výběru. (prosím uveďte svou adresu a výběr, máte-li zájem)

Limited one-time reward

Number of available rewards: 998/999

Choose a reward

CZK 699Patron videa

Poděkování na stránce, všechny tři naše placky a budete uvedeni jako patron v popisku jednoho videa dle vašeho výběru na Facebooku i Youtubu. Jedno video může mít maximálně pět patronů. (uveďte prosím svou adresu a výběr videa, máte-li zájem)

Limited one-time reward

Number of available rewards: 998/999

Choose a reward