lada helmet.jpg

Letní vesmírná škola Alpbach 2015 Technika

Pomozte mi vyjet na nejprestižnější vědeckou letní školu v oboru vesmírného výzkumu ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou ESA.

al[bach vyzkum.jpg

ReachedCZK 28,950(170%)

170%
CZK 17,000requested
40contributors
ContributeRewards

První česká astronautka? Budu Vás reprezentovat na nejprestižnější vědecké letní škole v oboru vesmírného výzkumu - Letní vesmírné škole ALPBACH.

Koukám, přemýšlím a hloubám se v různých otázkách. Z čeho se skládá vesmír? Jak to všechno začalo? A kam celý vývoj vesmíru směřuje? Často se vynoří ten pocit, že chci vědět víc, lépe to pochopit, chtěla bych vědet všechno. Byla jsem vybrána jako jediná češka spolu s dalšími šedesáti evropskými studenty vědeckých a inženýrských oborů a mám jedinečnou šanci se zúčastnit Letní vesmírné školy Alpach, kde bych mohla aspoň na některé otázky pomoci jako zástupce české národnosti odpovědět.

Jaký je můj cíl?

Zúčastnit se Letní vesmírné školy Alpach, na které za 10 dní absolovuji nespočet odborných přednášek o různých aspektech vesmírné vědy a techniky a zároveň v menších skupinách budu intenzivně pracovat na návrhu vesmírné mise, vše pod dohledem vědeckých odborníků z oboru a ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Pokud bude výsledkem něco opravdu zajímavého, ráda bych pro případné zájemce - vědce i nevědce z různých oblastí uspořádala přednášku.

Trochu více do detailu

Tématem letní školy Alpbach 2015, která se koná ve dnech 14.-26.7.2015, je průzkum toho, jak může být vesmírná mise navržena tak, aby přispěla k dalšímu pokroku v oblasti kvantové fyziky a fyziky obecně.

Během školy mě čekají různé opravdové výzvy, jako například 20-hodinové pracovní dny a schopnost okamžitě aplikovat znalost nabitou na této škole v rámci mezinárodního a týmu složeného ze studentů z celé Evropy jako jsem já.

Jestli uspěju, za Českou republiku budu poslední den školy prezentovat návrh mise, která musí vybalancovat věděcké požadavky a cíle s technickými omezeními mise, designu kosmických lodí a cenu mise. Nejlepší z těchto návrhů  budou mít šanci reprezentovat skutečné vesmírné mise v ESA. Možná právě český projekt bude podkladem pro skutečnou vesmírnou misi.

Jako jediná Češka budu mít šanci se této letní školy zúčastnit a pokud to vše zvládnu, výsledkem bude také věděcký článek a hlavně velmi ceněné zkušenosti a případně také výhoda při ucházení o post astronautky v rámci Evropské kosmické agentury (ESA). A co kdybych se právě já stala první českou astronautkou?

Proč to dělám?

Už jako malá jsem se ptala na různé otázky a vždy mě bavilo, když mi tatínek pomocí pomerančů a mandarinek simuloval pohyby planet a měsíců okolo slunce. Když jsem pak v rámci studia měla možnost se zúčastnit různých projektů a studijních cest, cítila jsem, jak se pomalu mé znalosti rozšiřují a zároveň jsem chtěla poznávat víc a víc.

Jedna z nejlepších příležitostí přišla, když jsem jako jedna z mála českých studentů byla vybrána na stáž do CERNu, Evropské laboratoře pro jaderný výzkum, a měla možnost se podílet na vývoji a běhu největšího urychlovače částic na světě. V CERNu se snažíme pochopit z čeho se skládá hmota, ale také pochopit vše o vesmíru. Skvělý pocit je, když člověk vidí, jak to vše do sebe zapadá a zároveň má možnosti se podílet na výzkumu té nejvyšší úrovně.

V CERNu také pracuji jako průvodkyně, protože mě baví se o své znalosti dělit a také pomoci návštěvníkům pochopit reálnou aplikaci vědy. Do CERNu jsem se vrátila ještě na další rok a teď bych ráda reprezentovala Českou republiku také na prestižní věděcké vesmírné škole. 

 

Proč přispět a proč 17 000 Kč?

Přispěním mi pomůžete financovat účast na této škole a pomoci mi získat velmi cenné zkušenosti od těch nejlepších odborníků v oboru a zároveň vytvořit návrh reálné vesmírné mise.

Pro představu zmíním přehled výdajů:

- poplatek za tuto školu: 400 EUR, tedy přibližně 11000 Kč

- doprava: přibližně 5000 Kč oba směry

- jídlo: v poplatku jsou zahrnuty pouze večeře, dále tedy předpokládám, že si budu jídlo připravovat z vlastních zdrojů

- ubytování: celková cena zahrnuje pouze low-costové přespávání v obytné dodávce

- poplatky serveru startovac.cz

Pokud se vybere více, mohla bych si dovolit i běžné ubytování v pensionu s ostatními účastníky této letní školy (přibližně dalších 550 EUR).

Pokud si nevyberete předvyplněnou částku, je možné přispět jakoukoli libovolnou částkou.

ReachedCZK 28,950(170%)

170%
CZK 17,000requested
40contributors
Contribute

project authorLada

Rewards

CZK 150Díky

Rád bych podpořil a autorka mi ráda od srdce poděkuje.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Mám rád vědu

Rád bych podpořil zajímavou věc za dobrý pocit.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 700Jéé, přišel pohled

Dostanu ten nejkrásnější pohled přímo z Alpbachu s podpisem autorky a dalších bláznivých vědců.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,500Zajímá mě vesmírný výzkum a chtěl bych si počíst

Po skončení školy dostanu shrnutí navržené mise s vlastnoručním podpisem a také ten nejkrásnější pohled z Alpbachu.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Rád bych byl u toho aneb fotoreport

Chtěl bych být co nejblíže dění na Letní vesmírné škole. Co se tam děje? Jak to probíhá? O čem se diskutuje? Dostanu každý den elektronický fotoreport a nejžhavější novinky z Letní vesmírné školy spolu s autorčiným vlastním pohledem na věc. A samozřejmě také dostanu "papírový" fotoreport v podobě pohledu a závěrečné zprávy.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 5,000Hrdě sponzoruji a půjdu na "kafe"

Rád podpořím vědecký projekt, dostanu ten úplně nejkrásnější pohled z Alpbachu a po skončení školy půjdu s autorkou na "kafe" (nebo čaj, smoothie, zákusek atd.), kde budu mít šanci se dozvědět více o vesmírném výzkumu, výsledném projektu navržené mise z, letní školy, ale také o protonech a ještě menších částicích, které se sráží v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum (CERN) či popovídat o cestování a dalších zajímavostech.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable