issac-v-uzkych-16-9.jpg

Isaac v úzkých Ostatní

Máte pocit, že nemá smysl žít nebo jste v úzkých? Ne? Gratulujeme! Někteří lidé ve vašem okolí ale možná právě tohle teď zažívají. Pomozme jim spolu.

pokus22.png

ReachedCZK 19,440(130%)

130%
CZK 15,000requested
58contributors
ContributeRewards

O CO NÁM JDE

Projekt Isaac v úzkých se zrodil proto, aby upozornil na to, že zmatky a smutky v dospívání nemusejí být nutně jen součástí puberty, ale mohou skrývat něco mnohem vážnějšího. Problémy tohoto druhu bývají zlehčovány, a tak mají mladí lidé často zábrany vyhledat odbornou pomoc. Naším cílem je to změnit a ukázat, že existuje cesta ven, a zároveň přispět k lepší informovanosti veřejnosti o duševních onemocněních.

Proč zrovna komiks? Protože, volně inspirováno reklamou na kokosové bonbony Rafaelo: jeden komiks řekne víc než tisíc slov.

Rádi bychom vytiskli a roznesli na patřičná místa komiks Isaac v úzkých švédského autora Adriana Malmgrena. Součástí projektu je i putovní výstava po Jihomoravském kraji spojená s besedou za účasti překladatelky komiksu, odborného pracovníka se znalostí problematiky duševního onemocnění a člověka s vlastní zkušeností (peer konzultant).

 

isaac-uryvek.png

Ukázka z komiksu Isaac úzkých

Komiks je mocné médium, jehož prostřednictvím se může člověk identifikovat s pocity úzkosti. Ty jsou jedním ze symptomů lehkých i vážných duševních nemocí. Mladý člověk ale často neví, na koho se obrátit v případě nouze. Proto do komiksu zahrneme také seznam kontaktů na krizovou pomoc a vybrané zdravotní a sociální služby. Komiksy budeme distribuovat na veřejná místa v okolí našeho působiště, Jihomoravském kraji, tedy do škol, kaváren, knihoven, klubů, nízkoprahových sociálních služeb..., kde se k nim mladí lidé skutečně dostanou, a na pořádaných besedách a výstavách. Že je o komiks zájem a najde si své čtenáře, dokázala už výstava komiksu v Moravské zemské knihovně v září v Brně. Sešitky zmizely jedna dvě!

 

JAK TO VZNIKLO

Díky náhodnému setkání ve správnou dobu. Asi před rokem si překladatelka Anežka Chrudinová koupila útlý komiksový sešit Isaac v úzkých na jednom švédském ComicConu. Stalo se tak pár dní poté, co se dozvěděla, že její sestra leží na uzavřeném psychiatrickém oddělení. Anežka měla v tu chvíli pocit, že by měla něco podniknout, když už své sestře nemůže ani napsat smsku. A tak napsala Adrianovi, jestli by souhlasil s překladem komiksu do češtiny.

O něco později se Anežka spojila se Sdružením Práh, pro něž její sestra začala později pracovat a kterému se komiks také líbil, a tak byl projekt tisku komiksu a přednášek s lidmi, kterých se psychické nemoci přímo týkají, na světě.

 

KDO JE ADRIAN MALMGREN

tumblr_nwbozu6JRj1uzmodro1_400.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.adriantmalmgren.com

Adrian Malmgren se  narodil asi před 30 lety ve Stockholmu, ale v současnosti žije a působí ve Malmö. Narodil se jako žena, ale cítí se být mužem, což byl jeden ze spouštěčů panických atak a úzkostí. Malmgren je toho názoru, že o některých věcech by se prostě mělo mluvit nahlas. A tak jezdí po Švédsku, přednáší a kreslí komiksy.

Komiks Isaac v úzkých vznikl asi před rokem v rámci školního úkolu během Malmgrenových studií na Komiksové škole v Malmö. Malmgren brzy pojal záměr rozhodit komiksy po různých místech, kam chodí mládež, která se může potýkat s dost podobnými problémi jako Isaac. A aby komiks skutečně k něčemu byl, rozhodl Malmgren, že na zadní straně bude i seznam míst, na která se v krizi dá obrátit.

Více o tvorbě Adriana Malmgrena si můžete přečíst třeba tady na webu iliteratura.cz

 

KOMIKSY O PSYCHICKÝCH ONEMOCNĚNÍCH

Komiksový žánr dnes už dávno nezahrnuje jen sešity o superhrdinech a satirické stripy v novinách. Na facebookových stránkách projektu Isaac v úzkých jsme dosud sdíleli přes 30 různých stripů a tipů na komiksová alba. Přestože mají společné téma, a to je zkušenost s duševním onemocněním, je každý jiný. Někteří autoři se usilovně snaží zbořit mýty a pověry o psychicky nemocných lidech, jiní se soustředí na svoje osobní prožitky. Tak jako tak, komiksů není málo a mohou sloužit jako skvělý edukační a osvětový materiál právě díky své mnohovrstevnatosti a přístupnosti.

Mezi ty známé a etablované patří třeba Depression Comix, jehož autor pravidelně publikuje krátké komiksy na téma deprese. Jsou černobílé, relativně jednoduché, ale velmi výstižné. Švédský autor Elias Stjärne Ericson na svém blogu velmi často zveřejňuje obrázky pojednávají o OCD, depresi, úzkosti a všeobecné životní nejistotě.

tumblr_ogea91zGSD1qkivpqo1_1280.png

Zdroj: www.eliasericson.tumblr.com/

 

Do trochu jiné mise se pustila Haejin Park; její projekt How People Treat Mental Illness Vs. How They Treat Physical Illness ukazuje, že bohužel stále existují dvojí metr, co se týče zdraví. Dobrým znamením je, že její obrázky lidé se zájmem sdílí. Takže komiks má evidentně smysl.

Komiksy vznikají také pod rukama doktorů. Jedním z těch, kdo dal dohromady svoje zkušenosti z lékařské praxe, je Darryl Cuningham, autor Psychiatric Tales. Russel Leander stvořil skvělý komiks Every time I turn around I´m mentally ill skládající se mimo jiné ze sesbíraných citátů svých pacientů. Dokonce ani českém poli takový komiks nechybí! Možná se o něm jen málo ví, ale Deník deprese od Martina Jarolímka a Štěpána Tesaře má rozhodně rovněž vysokou kvalitu. Pootevře dveře do jedné z psychiatrických ordinací a také hlavy toho, kdo je tam léčen.

Komiks Isaac v úzkých spadá do první jmenované kategorie. Jeho autor Adrian Malmgren do něj vložil své vlastní pocity a vzpomínky na úzkostná období ve svém životě. Není to ale čistě autobiografický komiks, jak by jeden možná čekal. Přáním Adriana Malmgrena je, aby komiks motivoval čtenáře vyhledat odbornou pomoc a nestydět se. Hlavní hrdina Isaac není superhrdina, jak ho známe z marvelovských trháků. Isaac je hrdina, který si musí sáhnout na dno, aby svého protivníka porazil... 

 

 

ReachedCZK 19,440(130%)

130%
CZK 15,000requested
58contributors
Contribute

project authorSdružení Práh

Rewards

CZK 100Chci jen podpořit

Uděláte dobrý skutek, dobrý pocit k tomu zdarma :) Vaše jméno uvedeme na seznam hrdinů všedního dne na našem webu.

Expected delivery of the reward: March 2017

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 120Výtisk komiksu s věnováním překladatelky

Získejte exkluzivní výtisk komiksu s osobním věnováním, které rozjasní Váš den!

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 33/80

Reward unavailable

CZK 140„Blud z léčebny“

Výtečný nápoj zkonzumovatelný v Café Práh v Brně.

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 20/20

Reward unavailable

CZK 150Kreativní přáníčko z naší dílny

Pošlete krásné originální přání z naší dílny. Uděláte radost svým nejbližším, ale i mnoha dalším lidem!

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 48/50

Reward unavailable

CZK 180Švédská svačinka

Dejte si u nás v brněnském Café Práh švédskou fiku! Naservírujeme vám švédskou pannkaku, šálek kávy a úsměv. Bez téhle pauzy s něčím sladkým nedá žádný Švéd ani ránu.

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 20/20

Reward unavailable

CZK 400Setkání s odborníkem na duševní zdraví

Vyberte si, zda se chcete setkat s psychiatrem nebo s psychologem v Brně. Získáte možnost popovídat si o svých starostech a radostech, ale také můžete vyzvědět, co vlastně práce psychologa nebo psychiatra obnáší. Zvídavé dotazy jsou vítány.

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 400Setkání s překladatelkou

Jak to bylo s Isaakem?Jak se to dělá, když chcete přeložit komiks? A jsou i nějaké další komiksy o úzkostech a jiných duševních problémech? Překladatelka Anežka Chrudinová vám o tom ráda povypráví a odpoví na každý všetečný dotaz. Podle domluvy Praha nebo Brno.

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 400Setkání s člověkem s vlastní zkušeností

Popovídejte si o životě nad šálkem něčeho dobrého v Café Práh s člověkem, který ví, jaké to je padnout na úplné dno a zase se zvednout. Jak se to vůbec všechno zvládnout?

Expected delivery of the reward: March 2017

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable