startovac.jpg

Duo ťuk | Ohlédnutí světla Hudba

Cílem muzikantů není jen vlastní radost ze hry, ale především její šíření těm, kteří ji potřebují. A dnes obzvlášť. Pomozte na svět novému CD.

Duo ťuk | Ohlédnutí světla

ReachedCZK 102,450(105%)

105%
CZK 98,000requested
103contributors
ContributeRewards

Ahoj kamarádi, přátelé, fanoušci, partneři a sponzoři.

Pokud čtete tento text, už jste zřejmě viděli a slyšeli ochutnávku z připravovaného alba Dua ťuk, které ponese název Ohlédnutí světla. Aktuálně už frčíme v rychle rozjetém vlaku, protože hosté budoucího alba mají chuť i dostatek času, když sami v téhle nešťastné době koncertovat nemohou. Vydání je plánováno na červen; cédéčko bude obsahovat 16 písní. Po vytvoření alba běžně následuje série koncertů, které na křest CD obvykle navazují a bývají také podstatným zdrojem příjmů k dofinancování nákladů spojených s natáčením a výrobou alba. Protože vládní omezení živé kultuře nyní nepřejí a není tak zřejmé, kdy a zda bude možné zorganizovat koncerty, obracíme se na Vás prostřednictvím tohoto projektu s prosbou o pomoc.

Duo ťuk vzniklo v roce 1988, Jaroslava Moravce však vztah ke kultuře, muzice, divadlu a dalším humanitním disciplínám – historii, literatuře, fotografii, provázel už od dětství. A tak se v mládí postupně přes zpívání dostal do Vojenského uměleckého souboru v Táboře, absolvoval během dvou let kolem 350 vystoupení, podílel se na založení folkové kapely Trumšajt, a po návratu z vojny jezdil nejprve sám s kytarou, otevíral výstavy, aby později hrál na folkových scénách. Následující rok po založení Dua ťuk tato minikapela obdržela jednu z hlavních cen finále Porty, kdy vedle oficiálního rozhodnutí poroty byla dvojice navíc druhá v divácké soutěži. Logicky následovala hraní na prestižních folkových scénách ve Svojšicích, Strážnici, Náměšti, Telči a mnoha dalších. Ale nejdelší období, téměř 30 roků, se Jaroslav Moravec profesionálně věnoval kulturnímu dění dvou měst – Žamberku a Letohradu. Žamberku, kde žije prakticky celý život, Letohradu, kde se narodil a odkud pocházel jeho otec a prarodiče.

Od té doby uplynulo mnoho let, ale muzika, jeho celoživotní záliba, ho nikdy neopustila. V roce 1997 vydalo Duo ťuk první album vlastních písní, okořeněné texty básníků zvučných jmen a také „dvorního textaře“, básníka Miroslava Kvapila. CD dostalo název Přiťuknutí a jeho nahrávání bylo první skutečnou profi zkušeností s pozvanými hosty zvučných jmen: Radkem Pobořilem a Karlem Holasem (Čechomor), Petrem Novotným a Petrem Havrdou (Žalman & Spol.) a Radimem Hladíkem.

V roce 2000 následovalo album Jiná báseň o srdci, kde v aranžích byl znát velký posun. Přibylo vlastních textů i odvážnějších experimentů v úpravách. Zatím poslední CD Čtrnáctá komnata vzniklo v roce 2007 a je z pohledu hodnocení určitě nejkomplexnějším dokladem autorova zrání i interpretačních zkušeností.

  

Tím však příběh nekončí. V roce 2019 viděl Moravcův sólový recitál v pardubickém Evropském domě Ivan Kurtev, starající se o legendu české folkové scény Pavla Žalmana Lohonku a skupinu Marien, a nadchl se pro nové písničky, představené v rámci večera. Doporučil pořízení nových nahrávek a nabídl jejich vydání. A bylo vykročeno. Po celý další rok se Jarda soustředil na tvorbu nových písní, kromě vlastních textů zhudebnil také básně Miroslava Kvapila, Petra Skarlanta, Francoise Villona a Miroslava Floriana. Na podzim 2020 se uskutečnila „burza“ písní, a nakonec padlo rozhodnutí, že se budou aranžovat vedle nových písní i některé starší, dosud nevydané. V aranžích bude album více rozkročené a komplet tak bude nejen pestrý, ale i neobvykle početný, protože přinese šestnáct nahrávek. Až teprve při hledání názvu CD přišel nápad přizvat ty, kteří v minulosti byli nějak s kapelou spojeni, zpěvačky i muzikanty.

    

A jaké je tedy složení realizačního týmu? Tam je patrná propojenost Dua ťuk se zázemím podpůrného týmu folkové osobnosti Pavla Žalmana Lohonky. Aranže zpracovává, hraje na několik nástrojů, zpívá a také natáčení režijně vede Petr Novotný, svými osobitými nápady a aranžemi přispívá, a skvělými kytarami a zpěvem doprovází Petr Havrda a producentem je Ivan Kurtev, všichni ze Žalmanova Spolu. Dále kmenová Lucie Luxová (Corale, letohradský Big band, ale především víc než 15 let společně v Duu ťuk a jedno nahrané CD), Katka Haladová (dvě nahrané CD) a Zdena Troníčková ze skupiny Marien, se kterou společně v Duu ťuk absolvovali několik hezkých hraní. To je základní tým. K tomu několik hostů, mezi nimi Libor Jandík – bicí, Marek Buble – klarinet, saxofon a Radim Sládek – klavír, klávesy, kteří přišli do českobudějovického studia MK Production Petra Michala natočit několik, nebo třeba jen jednu stopu.

V tuto chvíli je před námi dokončování nahrávek v postprodukci kompletováním, ozvláštňováním a přisypáváním dalšího hudebního koření. Texty písní se dotýkají nás všech. Jsou o nadějích, pochybnostech, láskách, smutku, radosti, někdy s úsměvným nadhledem. Prostě příběhy, provázející nás každým dnem. No a víc už snad ani o celé věci nejde říct. Možná jen, že lepší snad bude si poslechnout než dlouze povídat. Aby se tak mohlo stát, potřebujeme však vaši pomoc. Věříme, že společně dokážeme CD Ohlédnutí světla dokončit. 

Připravili jsme pro vás tady na Startovači řadu odměn, které začínají třeba tím, že podpoříte dobrou věc a bude vás hřát příjemný pocit, přes možnost získání nahrávek v mp3 dříve, než deska vyjde, nebo třeba předplacení alba, hudební workshop, až po koncert u Vás doma. Můžete se také stát partnerem projektu a Vaše logo se objeví v bookletu CD. Záleží jen na vás, co si vyberete. Velikou pomocí bude však i to, když o našem projektu dáte vědět lidem ve svém okolí, kteří mají naše písničky rádi.

Za jakoukoliv podporu za celou kapelu a vydavatelství hluboce děkujeme.

Autoři hudby:

Jaroslav Moravec | J. K. Pavluškiewicz

 

Autoři textů:

Jaroslav Moravec | Miroslav Kvapil | Petr Skarlant | Francois Villon | Miroslav Florian | Radka Havelková

 

Album nahráli:
Jaroslav Moravec – zpěv, kytara | Lucie Luxová – zpěv | Kateřina Davies Haladová – zpěv | Zdena Troníčková – zpěv | Petr Novotný – kytara, basa, klávesy, MIDI editace, zpěv | Petr Havrda – kytary, lapsteel, zpěv | Libor Jandík – bicí nástroje | Marek Buble – klarinet, saxofon | Radim Sládek – klavír, hammond

Zvuková režie, mix a mastering: Petr Michal, MK Production České Budějovice
Hudební režie: Petr Novotný

Aranže: Petr Novotný, Petr Havrda
Produkce: Ivan Kurtev
Vydavatel: SuperGram, 2021

 

Projekt je podpořen z dotace města ŽAMBERK

ReachedCZK 102,450(105%)

105%
CZK 98,000requested
103contributors
Contribute

project authorSupergram.cz

Rewards

CZK 150PODPOŘÍM DUO ŤUK

Podpoříte dobrou věc a pomůžete nám CD zdárně dokončit.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 200MÁM RÁD DUO ŤUK

Podpoříte dobrou věc a pomůžete nám CD zdárně dokončit.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 250MILUJI DUO ŤUK

Podpoříte dobrou věc a pomůžete nám CD zdárně dokončit.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300MP3 ALBUM OHLÉDNUTÍ SVĚTLA

Obdržíte odkaz a kód ke stažení alba OHLÉDNUTÍ SVĚTLA a budete tak rozhodně mezi prvními posluchači našeho CD.

Expected delivery of the reward: May 2021

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA

Obdržíte CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA, které Vám odešleme přímo z lisovny, takže ho dostanete dříve, než se objeví v prodeji.

Expected delivery of the reward: May 2021

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA S PODPISY

Obdržíte CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA s podpisy. CD dostanete mnohem dříve, než se objeví v prodeji.

Expected delivery of the reward: May 2021

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500PODEPSANÉ CD S VĚNOVÁNÍM

Obdržíte CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA s podpisy a věnováním. CD dostanete mnohem dříve, než se objeví v prodeji.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA + AKUSTICKÝ KONCERT

Obdržíte jedno CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA s podpisy a pozvání pro 2 osoby na malý akustický koncert v Žamberku, nebo okolí. Podrobnosti o místu a čase začátku budou zaslány e-mailem po ukončení projektu.

Expected delivery of the reward: May 2021

Number of available rewards: 22/25

Reward unavailable

CZK 700CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA + CD TO NEJLEPŠÍ

Obdržíte CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA a k tomu Vám přidáme CD TO NEJLEPŠÍ - (výběr nejlepších písní z předcházejících alb Přiťuknutí, Jiná báseň o srdci, Čtrnáctá komnata).

Expected delivery of the reward: May 2021

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000KOMPLET 2 CD + VSTUPENKY NA KŘEST

Obdržíte jedno CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA s podpisy, k tomu Vám přidáme výběr nejlepších písní z předchozích 3 alb, CD TO NEJLEPŠÍ a vstupenky pro 2 osoby na komorní křest alba 11. 7. 2021 v Žamberku. Podrobnosti o místu, čase budou zaslány e-mailem po ukončení projektu.

Expected delivery of the reward: July 2021

Number of available rewards: 8/20

Reward unavailable

CZK 1,500KOMPLET DVOU CD A PODĚKOVÁNÍ V BOOKLETU

Obdržíte CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA a CD TO NEJLEPŠÍ dříve než ostatní, podepsané a s osobním věnováním, i s oficiálním poděkováním za spolupráci na realizaci alba v tištěném obalu CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA.

Expected delivery of the reward: May 2021

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000POSEZENÍ U GRILU S DUEM ŤUK

Pozvánka pro dvě osoby k posezení u grilu s Duem ťuk a zajímavým hostem a písničkami (na termínu a místě se domluvíme); podepsané CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA je samozřejmostí.

Expected delivery of the reward: October 2021

Number of available rewards: 5/10

Reward unavailable

CZK 4,000KONCERT V OBÝVÁKU

Akustický recitál Dua ťuk u Vás doma. Na termínu a podrobnostech koncertu se domluvíme.

Expected delivery of the reward: December 2021

Number of available rewards: 3/4

Reward unavailable

CZK 7,000LOGO A PODĚKOVÁNÍ V BOOKLETU ALBA

Umístíme Vaše firemní logo na obalu CD. K tomu Vám doručíme 10 ks CD OHLÉDNUTÍ SVĚTLA.

Expected delivery of the reward: May 2021

Number of available rewards: 4/5

Reward unavailable