CrowdFundingHeader.png

Czequestria 2015 - A New Beginning! Umění

Czequestria 2014 brought ponies to Prague in English language, something that has never been done before! Year is 2015 and we're bringing it back!

CrowdFundingHeader.png

ReachedCZK 32,577(217%)

217%
CZK 15,000requested
36contributors
ContributeRewards

IMPORTANT: A VIDEO ON HOW TO USE STARTOVAC IS AVAILABLE HERE:
https://www.youtube.com/watch?v=uU0FmE5PrSw

 

What is Czequestria?

Czequestria is a unique project to bring fans of My Little Pony TV series together in Prague, Czech Republic via a 3-day event. Now you may know that there are many conventions like this one across all over the Europe and the World, so what is unique about this one? It's the fact that the entire convention is presented in English language instead of Czech!

As far as we are aware, there were no other conventions done in the history of Czech Republic with similar theme (fantasy, cartoon, anime) that were fully presented in English and we are proud to say that we’ve breached this barrier with Czequestria 2014!

We are back now and Czequestria 2015 is well underway, ready to open its doors for fans of our favourite cartoon equines once again!

Wish to know more about Czequestria? Head over to https://www.czequestria.cz or scroll bellow!

Co je Czequestria?

Czequestria je unikátní projekt, který umožňuje fanouškům televizního seriálu My Little Pony setkat se na třídenní akci v Praze. Pravděpodobně víte, že podobných setkání jsou v Evropě desítky a na celém světě ještě více. Co je unikátního na tomto konkrétním? Jazyk! Celá akce neprobíhá v národním jazyce - češtině, ale v angličtině.

V ČR je tímto Czequestria první mezi akcemi zaměřenými na fantasy či animované seriály, která je vedena plně v angličtině. S potěšením konstatujeme, že v roce 2014 jsme prvním ročníkem prolomili tuto jazykovou bariéru!

Teď jsme zpět a přípravy na Czequestrii 2015 jsou v plném proudu, Těšíme se na všechny fanoušky pestrobarevných býložravců!

Chcete se dozvědět více o Czequestrii? Tak máte možnost navštívit naše stránky https://www.czequestria.cz a nebo číst dále!

 

Would like to see how Czequestria looked like last year as well as how it was made? Check the video right here:
Chtěli by jste vidět, jak vypadal loňský ročník Czequestrie včetně příprav? Tak právě pro vás máme toto video:

-------------

  Why we need your support?

We’ve upgraded the Saturday concert/party event to a Grand hall, so we no longer have to move away and can keep using the advantages of our own dedicated venue! Vendors will be able to continue selling their goods and the gaming room with Karaoke will still run! So even if you are not into dancing there will be other options to entertain yourself during the evening.

We’re also bringing a guest from overseas! That’s right - Czequestria is stepping up the ladder and will have a production guest VIP to interview as well as to answer your questions!

Apart from this the other major costs are rental for technical gear (projectors, mounts, FX equipment, audio gear...), insurance and staff costs.

Proč potřebujeme vaši podporu?

Na sobotní koncert/párty jsme si pronajali velký sál, takže se nemusíme stěhovat z prostor KD a můžeme využít všech jejich výhod. Prodejci budou moci prodávat své zboží i v průběhu večerního programu a herní místnost s karaoke bude také otevřená. Takže i když tanec není vaší oblíbenou kratochvílí, můžete si zábavy užít dosytosti.

Také jsme pro vás pozvali hosty z druhé strany velké louže! Přesně tak, Czequestria právě vystoupala o příčku výše a přináší vám VIP hosta ze seriálu, který ochotně zodpoví vaše otázky.

Kromě těchto velkých nákladů si samozřejmě musíme pronajmout vybavení (projektory, audio vybavení, techniku pro světelné efekty), uzavřít pojištění a zaplatit náklady na dobrovolníky a pořadatele.

REWARDS / ODMĚNY

Rewards are described in the panel on right hand side.
Odměny jsou popsány ve výběrovém panelu vlevo.

Preview of the rewards / Ukázka odměn:

CrowdFundingPoster_web.jpg

 

IMPORTANT INFORMATION / DŮLEŽITÉ INFORMACE

All of the rewards will be distributed DURING the Czequestria on 1st floor at CZ/SK bronies & Czequestria stall (will be visibly marked). You will need your ID and the confirmation email (about reward(s)) print out.

If you cannot attend Czequestria for any reason, please contact us on info@czskbronies.cz after making your pledge regarding shipping as we will have to charge the shipping costs extra - on the other hand, we will be able to estimate the shipping costs better than providing a flat-out charge!

-------------

Veškeré odměny budou distribuovány BĚHEM Czequestrie v prvním patře na CZ/SK bronies & Czequestria stánku (bude označeno). Pro vyzvednutí budete potřebovat občanský průkaz nebo pas a vytištěný potvrzovací email (ohledně odměn(y)).

Pokud se Czequestrie z nějakého důvodu nemůžete zúčastnit, prosím dejte nám vědět na emailu info@czskbronies.cz po zakoupení dané odměny, abychom vám vyúčtovali cenu poštovného, která není obsažena v ceně předmětu. Na stranu druhou vám takto můžeme nabídnout lepší cenu, než kdybychom nabízeli pouze jednotné poštovné.

-------------

Info Libussa_transparent.png

Looking for more information on Czequestria and our plan?

Czequestria is set as 3-day event on 21. - 23. August 2015. First day (Friday 21st) will offer you a city-wide exploration game in teams to help you make new friends, get acquainted with locals and/or our foreign visitors as well as to discover the city and uncover its secrets through a story & exploration game. Second and third day (Saturday & Sunday 22nd; 23rd) will take place in KD Krakov, a venue that hosted the previous year as well!

On the menu will be various panels with VIP guests, creative workshops, competitions as well as premiere screening and a concert/party event! You will also have the chance to meet & greet with various VIP’s during the signing session.

Hope to see you there!

Chcete vědět více o Czequestrii a našem plánu?

Czequestrie je třídenní akce konající ve dnech 21.-23. srpna 2015. První den (pátek 21.) vám nabídneme orientační hru po Praze s poníkovským námětem. Díky tomu poznáte nové kamarády, popovídáte si s účastníky ze zahraničí a hlavně projdete velkoměsto netradičním způsobem - jako poník.  Druhý a třetí den se odehraje v KD Krakov - na stejném místě jako loni.

Součástí programu budou panelové diskuse s VIP hosty, workshopy pro kreativní poníky, soutěže i premiérové promítaní. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na sobotní párty s koncertem. Krom toho budete mít možnost se s VIP hosty potkat a vyfotit a to nejen během jejich autogramiády.

Těšíme se na shledanou!

ReachedCZK 32,577(217%)

217%
CZK 15,000requested
36contributors
Contribute

project authorCZ/SK bronies z.s.

Rewards

CZK 55Attend the Convention badge/ Placka "Zúčastni se!"

A badge with a unique design limited to this campaign to show your support for Czequestria! (55 CZK = ~2 EUR) Standartní placka s unikátním designem pro tuto kampaň na podporu Czequestrie!

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 37/50

Reward unavailable

CZK 120A3 Poster / A3 plakát

An A3 borderless poster on matte 135g/m2 paper, that is part of the Castle Royale ticket. Movie-type of poster with all sorts of designs of Miss Libussa over the years! (120 CZK = ~5 EUR) A3 plakát tisknutý až do okrajů na matném 135g/m2 papíru - tento plakát je též součástí odměn pro Castle Royale lístky. Na tomto plakátu ve filmovém stylu se nachází různé verze Libuše, které se zrodili během práce na Czequestrii!

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 11/15

Reward unavailable

CZK 330Sandblasted Pint glass w-logo / Pískovaný půllitr

Stamped half-a-liter glass for your favourite beverage with sandblasted logo to last through the ages! Dishwasher save as the sandblasting is permanent. Logo features Libussa with her cutie mark - the Astronomical Clock tower. (330 CZK = ~12 EUR) Půllitrová sklenice s pískováním pro vaše oblíbené nápoje! Pískové obrábění je trvalé, tudíž se nemusíte bát, že by ho myčka nějak poškodila. Na sklenici je logo Czequestrie s Libuší a jejím Cutiemarkem - Orlojem.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 0/14

Reward unavailable

CZK 330>>EXTRA<< Sandblasted Pint/Pískovaný půllitr

Stamped half-a-liter glass for your favourite beverage with sandblasted logo to last through the ages! Dishwasher save as the sandblasting is permanent. Logo features Libussa with her cutie mark - the Astronomical Clock tower. (330 CZK = ~12 EUR) Půllitrová sklenice s pískováním pro vaše oblíbené nápoje! Pískové obrábění je trvalé, tudíž se nemusíte bát, že by ho myčka nějak poškodila. Na sklenici je logo Czequestrie s Libuší a jejím Cutiemarkem - Orlojem.

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 4/5

Reward unavailable

CZK 1,983Libussa Plushie / Plyšová Libuše

This is a gorgeous hand-made plushie of Miss Libussa, mascot of Czequestria and Prague's brony events! Pictures don't show the true awesomeness and skill this plush was gifted with! We've got several of them for ourselves.. yep, we couldn't resist! (1983 CZK = ~73 EUR) Překrásná, ručně ušitá plyšová Libuše - maskot Czequestrie a brony akcích v Praze! Fotky vám neukáží tu krásu, kvalitu a zkušenost, s kterou byl tento plyšák vyroben, to opravdu chce vidět! A proto jsme si jich taky několik nechali vyrobit jen pro sebe... je totiž jednoduše dokonalá!

Expected delivery of the reward: August 2015

Number of available rewards: 0/12

Reward unavailable