start1.png

Císařské karty Hry & Apps

Před dvěma lety jsme úspěšně vydali Královské karty. Nyní chystáme karty císařské! S vaší pomocí bychom letos rádi nechali vyrobit balíčky klasických žolíkových karet s rakousko-uherskou tematikou.

start1.png

ReachedCZK 650(1%)

1%
CZK 55,000requested
1contributors
ContributeRewards

CÍSAŘSKÉ KARTY

Klasický balíček 54 karet nabízí ideální prostor pro představení padesáti čtyř zajímavostí spojených s rakousko-uherským císařstvím, které bylo naší širší vlastí. Vraťme se do doby, kdy naší nejvyšší horou nebyla Sněžka, ale alpský velikán Ortler (dnes v Itálii), nejdelší řekou nebyla Vltava, ale Dunaj, nejslavnějším skladatelem nebyl Smetana, ale Mozart, a kdy Jadran byl naším mořem. 

Balíček bude obsahovat karty čtyř barev, v každé barvě bude třináct karet od dvojky po eso. Barvy karet budou představovat čtyři hlavní oblasti Podunajské monarchie s ohledem na dnešní nástupnické státy - české země, alpské země, země Svatoštěpánské uherské koruny a země jižních Slovanů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Díky originálnímu řešení karty využijete ke klasickým českým hrám (Mariáš, Prší, Kvarteto), ke hrám s vyšším počtem karet (Bridge, Poker) i pro originální hru Sněmovní volby. Sada bude obsahovat i dva žolíky, takže si budete moct zahrát i Kanastu nebo Žolíky, přirozeně pokud budete mít dva balíčky karet. Myslete na to při výběru vhodné odměny.

Karty budou v klasické velikosti, stejně jako Královské karty. Každá karta nabídne zajímavou informaci. A nebude to jen o historii.

Císařské karty budou obsahovat čtyři barvy - červenou představující české země, žlutou pro Alpské země, zelenou pro země Svatoštěpánské koruny a modrou pro země jižních Slovanů.

Jednotlivé karty nebudou jen o vzpomínání na starou dobu Podunajské monarchie, i když i zde si přirozeně přijdete na své. Rádi bychom využili prostor na kartách k nenásilnému poučení a představení zajímavostí z prostoru naší širší vlasti, jak se kdysi Rakousko-Uhersku říkalo.

Ukázka karet

Každý Čech ví, že Sněžka je naší nejvyšší horou. Starší z nás si ještě pamatují výšku 1602 metrů nad mořem, která byla v roce 2014 přeměřena na dnešních 1603 metrů. Ovšem pozor! Nejvyšší bod Sněžky leží v Polsku, ne v Čechách. Takže pokud bychom chtěli zjistit nejvyšší bod České republiky, museli bychom pár centimetrů ubrat. A kdybychom hledali vrchol hory, který leží bezpečně na českém území, našli bychom ho až na Luční hoře ve výšce 1555 m n.m.

Maketa karty Červená Dvojka:

Sněžka se dnes německy řekne Schneekoppe, ale původně se jí říkalo Risenberg - Obří hora. Obří hory - Riesengebirge - je dodnes německé označení celých Krkonoš. (Krakonoš, Pán hor alias Rýbrcoul, s tím souhlasí.) I v češtině nám zůstaly pozůstatky původního názvu - asi znáte Obří důl a Obří hřeben, že?

Dobrá, Sněžka může být Červenou Dvojkou. Ví ale někdo, jaká je/byla nejvyšší hora rakouských Alp? Dnes leží v italské části Tyrol, jmenuje se Ortler a měří parádních 3905 metrů nad mořem. První ji pokořil až v roce 1804 Josef Pichler. Pod vrcholem je ve výšce 3029 m n.m. chata pojmenovaná po českém rodákovi Juliovi von Payer. No, českém - Julius von Payer se narodil v roce 1841 v Teplicích, přesněji v Šanově, a pro celý svět je rakousko-uherským horolezcem, polárníkem, objevitelem, kartografem a malířem. V Severním ledovém oceánu objevil v roce 1873 souostroví, které pojmenoval Země Františka Josefa.

Zelenou Dvojkou bude jistě Gerlachovský štít. Hora, která byla postupně nejvyšším bodem Uherského království, Československa a nyní Slovenska. Na nejvyšší hoře Tater (2654 m n.m.) je možné dobře sledovat historii našich zemí - hora dlouho neměla žádné jméno, ba ani nikdo netušil, že je nejvyšším bodem Uher. To se zjistilo až v průběhu devatenáctého století. Místní lidé hoře říkali buď Gerlachspitze, Gerlachfálvi-csúcs, nebo Gerlachovka. V roce 1896 pojmenovali horu po císaři jako Štít Františka Josefa. Za první republiky byl název změn na Štít Legionárov, za Slovenského štátu došlo k další změně - na Slovenský štít. V roce 1949 komunisté rozhodli o další změně a nebohá hora nesla jméno Stalinův štít. Po odhalení kultu osobnosti došlo k zatím poslední změně na štít Gerlachův.

Asi se ptáte, jaká hora bude na Modré Dvojce Jižních Slovanů. Napovím - podívejte se na státní znak dnešního Slovinska...

Kvarteto

Na maketě karty s maršálem Radeckým vidíte u dolního okraje návod pro hru Kvarteto - čtveřici vojevůdců podle barev (zemí).

ReachedCZK 650(1%)

1%
CZK 55,000requested
1contributors
Contribute

project authorJan Divecký

Rewards

CZK 100Lepší stovka

png-clipart-ace-of-hearts-playing-card-ace-of-spades-ace-s-game-heart.png

Chcete podpořit projekt, protože se vám líbí náš nápad a nic za to nechcete? Vážně? Tak díky.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 350Kibic

hraci-karty-xl4_l.jpg

Někdy si i sám kibic rád zahraje. Podpořte náš projekt a získáte jeden balíček Císařských karet.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 650Mecenáš

Václav_Brožík_Josef_Hlávka_1895.jpg

Za vaši podporu děkujeme. Díky mecenášům mohou Císařské karty spatřit světlo světa a vy ke slovům díků dostanete ještě i dva balíčky nádavkem.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 800Sběratel

kralovske-kartyb.jpg

Jako projev díků Vám zašleme Císařské i Královské karty.

Number of available rewards: 20/20

Reward unavailable

CZK 1,500Hráč

sv.png

Láká vás kromě karet i originální hra Sněmovní volby? To nás těší. Kromě dvou balíčků karet dostanete i herní plán hry vytištěný na plátně.

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 2,000Odborný znalec

fotolia_108018293_xs.jpg

Jste kreativní? Jako odborný znalec budete mít možnost ovlivnit téma jedné čtveřice karet. Jaký je typický český nápoj? Kdo byl nejlepší maďarský fotbalista? Kolik má která země obyvatel? Jsme zvědaví na vaše nápady a rady. Vaše jméno se objeví na průvodní kartě Císařských karet a vy navíc dostanete dva balíčky karet.

Number of available rewards: 11/11

Reward unavailable

CZK 6,500Sponzor

png-clipart-computer-icons-question-mark-symbol-miscellaneous-text.png

Děkujeme. Jako sponzor dostanete nejen zasloužené balíčky Císařských karet, ale vaše jméno (případně jméno vaší společnosti) se dostane i na krabičku. Sponzor může být jen jeden.

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable