sh1S.jpg

Cesta ze schizofrenie Knihy

Kniha o hledání příčin schizofrenie a možností její léčby psychologickými prostředky od vyléčeného schizofrenika s doslovem Pjéra la Šé'ze.

sh.jpg

ReachedCZK 45,500(120%)

120%
CZK 38,000requested
90contributors
ContributeRewards

Po skončení projektu na startovači bude možné knihu objednat ZDE

Buďte těmi, kteří pomohou spatřit světlo světa knize, která nabízí jedinečný vhled do záhad schizofrenní mysli. Podpořte nezávislou iniciativu člověka, který se uzdravil z této neléčitelné nemoci vlastními silami a nyní chce pomoci i ostatním. Prošel jsem cestou schizofrenie tam i zpět a svým poznáním chci přispět nejen k jejímu lepšímu pochopení, ale především pomoci diagnostikovaným.

Uznávaný psychoterapeut Pjér La Šéz známý nejen z představení Čtyři dohody o knize po přečtení napsal.

„Myslím, že jako praktická příručka pro překonání schizofrenie psychologickými prostředky je ta kniha naprosto skvělá. Až bude na světě, určitě ji budu doporučovat lidem, kteří přemýšlejí nad vysazením psychofarmak a plni strachu a váhavosti nevědí, kudy by se vlastně měli vydat. Kniha může být vysoce užitečná také pro příbuzné a blízké osoby těch, kdo se nacházejí v akutním stadiu.“

Proč projekt podporovat i po vybrání cílové částky?

1. Chcete knihu nebo odměnu. Ke každé odměně související s Vaším příjezdem přidávám (i zpětně) pár hodin hovoru přes skype nebo telefon.

2. V souladu se svým cílem sebevzdělávání jsem se přihlásil na akreditovaný kurz MPSV v metodě Open dialog. Chci spojit své zkušenosti s nejúčinnější metodou v léčbě psychotických stavů na světě. Není nejlevnější, takže za každou korunu nad plán budu vděčný. 

 

Kniha však má být pouze začátek. Sbírku na její vydání pořádám především z toho důvodu, abych případný autorský honorář mohl využít k naplnění svých cílů a aby kniha mohla být za takovou cenu.

Chci aktivně pomáhat všem, kteří o to budou po přečtení knihy stát.

Chci se aktivně vzdělávat tak, aby moje pomoc byla co nejefektivnější. 

- zaujala mě především metoda Open dialog, kterou budu studovat v rámci akreditovaného semináře

Chci pořádat vzdělávací, zážitkové a seznamovací kempy pro duševně jiné.

- mám na to prostory, které je škoda nevyužít

Chci změnit pohled společnosti na schizofreniky i schizofrenii a dávat diagnostikovaným naději.

Chci svým příkladem přimět i další vyléčené schizofreniky, aby vyprávěli svůj příběh a třeba se zapojili do aktivní pomoci.

...v případě výraznějšího překonání sbírky mám v hlavě i další plány, ale to teď není na místě.

 

O mě

Svůj život zatím rozděluji do tří částí. První část, kterou považuji za normální život trvala déle než 23 let. Dětství, otravná škola, puberta, zábava, holky, práce a tak podobně. Druhá byla o propadání do nejhlubších propastí vlastní mysli. Její dno jsem nalezl až na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny. Tam jsem se ocitl den po útěku z šestého patra paneláku přes lešení, protože jsem si myslel, že je plný upírů, kteří mě chtějí sníst.

Třetí část byla o hledání cesty ze dna mých chorobných představ o realitě zpátky do normálního života. Vždy jsem byl člověk, kterého velmi zajímala psychologie lidského jednání. Pravděpodobně proto se od propuštění z léčebny stalo mojí největší životní výzvou utkat se se schizofrenií tváří v tvář. To znamená bez použití psychofarmak a nalézt cestu ven nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Od mé hospitalizace uběhlo již více než devět let bez prášků. Dnes žiji spokojeným životem s úžasnou ženou a našimi báječnými dětmi na krásném místě. Touto knihou chci načít čtvrtou kapitolu svého života, ve které budu pomáhat těm, které osloví. Netvrdím, že je ta cesta snadná. Netvrdím, že je pro každého. Netvrdím, že jen ta moje je jediná správná. Netvrdím, že psychofarmaka nemají při léčbě schizofrenie své opodstatnění. Sám jim vděčím za druhou šanci. 

Tvrdím jen to, že každý má právo zvolit si svoji vlastní cestu.

 

O knize

Video ve kterém o knize hovoří přímo Pjér la Šéz na jedné ze svých přednášek naleznete v novinkách.

Kniha není o mém příběhu, ale o tom, co stálo za ním. Je rozdělená do dvou hlavních částí.

První pojednává o tom, jak vůbec může něco jako schizofrenie vzniknout. Aby mohlo cokoli vzniknout, tak musí existovat potenciál, motivace a způsob, jak ho využít. Stejné je to i v případě schizofrenie. Tuto trojici se snažím poodkrýt v první části knihy, protože si myslím, že pro léčbu duševní nemoci je potřeba pochopit, proč vůbec přišla.

Ve druhé části se snažím diagnostikovaným předat psychologické postupy, které zabraňují tomu, aby se ze symptomů nemoci opět stala nemoc. Vysadit psychofarmaka totiž není žádné vítězství. To dokáže každý a většina se vrátí do léčebny, protože jejich postoj k symptomům zůstane stejný. Jedině jiným přístupem je možné docílit jiného výsledku a s tím má moje kniha pomoci.

 

Obsah první části

Úvod - Bludy - Osobní bludy - Matrix - Pozornost - Ego a jedinečnost - Fantazie - Hlasy v hlavě - Strach - Nevědomost - Závěr

Obsah druhé části

Strach /II/ - Nejistota, zmatenost, pochybnosti - Strach ze společnosti - Deprese - Recidivní myšlenky - Obnovení racionality - Fantazijní důkazy - Iluze a halucinace - Vědomost

Věci související

Převoz do ústavní léčby - Strach společnosti ze schizofreniků - Spánek a jídlo - Určení důvěryhodných lidí

 

Kniha je z mé strany již hotová. V úvahu připadají jen drobné změny. Po převedení do knižního formátu A5 očekávám rozsah 120 - 150 stran.

Záleží také na tom, jak moc se rozepíše Pjér La Šéz, který knihu obohatí svým doslovem.

Již teď kniha prochází pravopisnou korekcí a v případě úspěšného projektu půjde do tisku co nejrychleji to bude možné.

Pokusím se vše zajistit tak, aby v případě úspěšné sbírky byla k dostání ještě tento rok. Nejzazší termín Leden 2019. - Aktuálně: vydání směřuji na začátek nového roku, kdy je motivace ke změně nejvyšší.

 

Ukázka z první části knihy

(jde zatím o původní verzi před pravopisnou korekcí)

Bludy

Jedním ze základních symptomů schizofrenie jsou schizofrenní bludy. Já osobně po propuštění z léčebny nejvíc nerozuměl tomu, jak jsem mohl věřit takovým blbostem. Měl jsem pocit, že musím být vážně nemocný, protože normálního člověka by to, čemu sem já věřil ani nenapadlo. Takové myšlenky máš stejně jako já dřív z toho důvodu, že se zaměřuješ výhradně na výsledky těch bludů. Na jejich konečnou fázi, která vypadá opravdu šíleně, ale to se přeci nestalo jen tak. Pokud chceš pochopit, jak k tomu mohlo dojít, musíš se vydat po stopách bludů na jejich začátek. Tam totiž vypadají docela normálně.

Na samém začátku jakéhokoli bludu je totiž zvědavost, která je lidskou přirozeností. Základem zvědavosti je nevědomost. Nikdy nemůžeš být zvědaví na něco, co už víš. Zvědavost je tedy něco jako nevědomost, která touží po vědomosti. Blud vzniká ve chvíli, kdy je tvoje touha po vědomosti silnější než tvoje touha po poznání pravdy. Jinými slovy blud vzniká tehdy, když je tvoje zvědavost tak silná, že raději uvěříš lžím jen abys měl pocit, že něco víš.

To je kořenem všech bludů. To slovo si od své diagnózy už slyšel určitě mnohokrát, ale možná stále neznáš jeho definici. Blud je nevývratné přesvědčení založené na nesprávně odvozeném závěru ze zevní reality. Jednoduše věříš něčemu, co ve skutečnosti není pravda. Běžně je blud považován za známku duševního onemocnění, ale zkus jeho definici použít například na smrt a budou blázni všichni. Ať už je po smrti nic, posmrtný život nebo reinkarnace, podle čeho ve vnější realitě zjistit, jaká je pravda? Přesto má každý své nevývratné přesvědčení na otázku smrti, jelikož je to otázka, na kterou chce mít každý odpověď i za cenu toho, že pravdu nemůže v životě najít...

 

Ukázka z druhé části

Iluze a halucinace

Vznik každé iluze je závislý na dvou faktorech. Prvním je nějaký iluzorní podnět.  Například stín, který přes závěs vytvoří světla od projíždějícího auta. Iluzorním podnětům můžeš předcházet, ale není možné se jich úplně vyvarovat. Druhým faktorem je tvoje pozornost, kterou podnětu věnuješ.  Tu máš za všech okolností ve svých rukou ty sám. Když ji iluzornímu podnětu nedáš, tak z něj iluze nikdy nevznikne. Uvěřit v reálnost něčeho neskutečného můžeš jedině tak, že budeš dostatečně dlouho věnovat svoji pozornost hledání fantazijních důkazů k podložení fantazijní reality.

Dám ti příklad, který mám právě teď před sebou. Stojím sám v noci venku pod světlem a kolem mě je les plný zvířat. Ozývají se podivné zvuky a stíny od světla pod kterým píšu díky větru a větvím vytváří mnoho iluzorních podnětů k tomu, že v lese někdo je. Kdybych tam teď začal někoho hledat, určitě bych tu brzo seděl jak uzlíček nervů. Po chvíli bych byl přesvědčený, že tam za tím stromem někdo je a jakmile se pohnu, tak vyskočí. Jenže já stojím k lesu otočený zády a je pro mě jen zdrojem tohoto příkladu. Svoji pozornost plně věnuji psaní této knihy a co si dělají zvířata nebo stíny v lese mě nezajímá. Mezi tím, abych si vytvářel zrakové i sluchové iluze a psaním této knihy stojí pouze moje pozornost....

ReachedCZK 45,500(120%)

120%
CZK 38,000requested
90contributors
Contribute

project authorJindra

Rewards

CZK 100Chci jen přispět

Chcete přispět, ale samotné čtení knihy není pro Vás?

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 160Chci knihu

Nejnižší prodejní cena. Možnost osobního odběru Praha, Brno, Olomouc.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 220Chci knihu domů

Zaslání knihy na Vámi zvolenou adresu, kterou prosím nezapomeňte uvést.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Kniha s poděkováním

Kniha s ručně vepsaným osobním poděkováním za podporu. Možnost osobního odběru. Případné poštovné v ceně.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 450Chci knihu a přednášku s Pjérem La Šézem

Zaslání nebo vyzvednutí knihy po jejím vydání a vstupenka na mé společné vystoupení s Pjérem La Šézem v Praze dne 29.10. od 18:00 v kavárně Liberál. Odkaz na událost zde https://www.facebook.com/events/243772649596695/ Pokud chcete odměnu zakoupit jako anonym, napište mě prosím na FB zprávu se jménem rezervace. Děkuji.

Number of available rewards: 0/7

Reward unavailable

CZK 450Chci knihu a přednášku s Pjérem La Šézem

Zaslání nebo vyzvednutí knihy po jejím vydání a vstupenka na mé společné vystoupení s Pjérem La Šézem v Praze dne 29.10. od 18:00 v kavárně Liberál. Odkaz na událost zde https://www.facebook.com/events/243772649596695/ Pokud chcete odměnu zakoupit jako anonym, napište mě prosím na FB nebo e-mail zprávu se jménem rezervace. Děkuji. Jde o poslední volné lístky. Více už nemám z čeho přidat.

Number of available rewards: 0/5

Reward unavailable

CZK 500Chci knihu podpořit

Zaslání knihy nebo její odběr a poděkování za podporu zvěčněné přímo v knize.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Kniha se skypem

Zaslání nebo vyzvednutí knihy a 3 hodiny rozhovoru přes skype.

Number of available rewards: 28/30

Reward unavailable

CZK 800Kniha a 2 lístky na přednášku s Pjérem la Šézem

Zaslání nebo vyzvednutí knihy po jejím vydání a 2 vstupenky na mé společné vystoupení s Pjérem La Šézem v Praze dne 29.10. od 18:00 v kavárně Liberál. Odkaz na událost zde https://www.facebook.com/events/243772649596695/

Number of available rewards: 0/5

Reward unavailable

CZK 800Kniha a 2 lístky na přednášku s Pjérem la Šézem

Zaslání nebo vyzvednutí knihy po jejím vydání a 2 vstupenky na mé společné vystoupení s Pjérem La Šézem v Praze dne 29.10. od 18:00 v kavárně Liberál. Pokud chcete odměnu zakoupit jako anonym, napište mě prosím na FB zprávu se jménem rezervace. Děkuji. Odkaz na událost zde https://www.facebook.com/events/243772649596695/ Vzhledem k většímu zájmu o balíčky dvou vstupenek došlo ke zmenšení počtu odměn s jedním kusem, které jsem přesunul sem. Jde o poslední volné místa na startovači.

Number of available rewards: 0/4

Reward unavailable

CZK 1,500Kniha a den s autorem

Po vydání Vám přijde domů kniha ve které bude zvěčněné Vaše jméno jako poděkování za podporu. Až ji přečtete, tak se domluvíme na termínu Vaší návštěvy. Bydlím u Šternberka, kde Vás mohu vyzvednout autem. Budu se Vám věnovat od rána do večera a rád s Vámi proberu cokoli si budete přát. Před osobním setkáním Vás poprosím o zaslání e-mailu, ve kterém bude něco o Vás a proč přijíždíte. Tuto odměnu prosím nekupujte abyste ji dali někomu, kdo o ni nestojí.

Number of available rewards: 27/30

Reward unavailable

CZK 3,000Kniha a 24 hodin s autorem

Po vydání Vám přijde domů kniha, ve které bude zvěčněné Vaše jméno jako poděkování za podporu. K tomu se po jejím přečtení domluvíme na návštěvě. Tato varianta zahrnuje ubytování v samostatném apartmánu (odkaz pod textem), stravu a občerstvení. Bydlím u Šternberka, kde Vás mohu vyzvednout autem. Před osobním setkáním Vás poprosím o zaslání e-mailu, ve kterém bude něco o Vás a co od setkání očekáváte. Po dohodě je možné pobyt prodloužit. Tuto odměnu prosím nekupujte abyste ji dali někomu, kdo o ni nestojí. https://www.booking.com/hotel/cz/bydlinska-zahradka-tesikov

Number of available rewards: 8/10

Reward unavailable

CZK 5,000Kniha s návštěvou

Odměna stejná jako 24 hodin s autorem, pouze s tím rozdílem, že já přijedu k Vám a ubytování zařizujete Vy. Mě k přespání stačí kousek místa na zemi. Jsem zvyklí na karimatku se spacákem. Počítám s tím, že tato odměna bude případně využita ze vzdálenějších destinací a platí od Aše až po Bratislavu. Opět budu rád, když mě před návštěvou napíšete něco o sobě a co od návštěvy očekáváte.

Number of available rewards: 5/5

Reward unavailable

CZK 10,000Nadšený podporovatel

Velké díky na předních stránkách knihy, kterou Vám osobně doručím kamkoli v rámci ČR a posedím s Vámi na večeři. Pokud budete mít jiné speciální přání, jsem otevřený mnoha možnostem.

Number of available rewards: 3/3

Reward unavailable

CZK 20,000Blázen

Chcete být také blázen jako já? Pak podpořte tento projekt takto bláznivou částkou a já Vám osobně přivezu certifikát blázna. Pokud nebudete proti, pak ze slavnostního ceremoniálu natočíme video, které dám na svůj youtube kanál. Velké díky v knize je samozřejmostí. V případě jiných speciálních požadavků nebo přání je možné splnit mnoho bláznivě zaměřených kousků. Dle domluvy předem.

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable