uvodni obr BLT.jpg

Biosféra Letní Tábor Technika

Projekt napodobení mimozemské základny, studium dlouhodobého fungování téměř uzavřených prostředí a vývoj potřebných nástrojů pro jeho optimalizaci.

Děkuji za Vaše příspěvky, nadšení a důvěru!
5/13/2019

Děkuji za Vaše příspěvky, nadšení a důvěru!

Nápad oslovil lidi příliš málo i příliš málo lidí. Přesto se objevilo několik nadšenců, a to opravdu potěšilo! Peníze by měly být vráceny zpět v krátké době.

Zatím tedy lidé musí experimentovat s uzavřenými biosférami samostatně a v miniměřítku, viz obr. výše. :-)

Mně sbírka spíše připomněla domorotce z Velikonočního ostrova. Když tam přijel z Československa v polovině 80. let inženýr Pavel Pavel a dělal experiment s přesunem soch pomocí "kráčení", tak přivolaní domorotci táhli tak silně, až bolestí úpěli, ale sochy se né a né pohnout. Což bylo překvapení, protože parta čechů v jižních Čechách to zvládla v mnohem menším počtu. Ne, Češi nebyli o tolik silnější než Velikonočáci (domorotci z Velikonočního ostrova). Ono se pak totiž vysvětlilo, že Velikonočáci zvyklí na hollywoodské filmaře prostě přesvědčivě herecky hráli! :-) Když jim Pavel Pavel vysvětlil, že nejde o herecký výkon, ale že mají skutečně za provazy táhnout, hned to najednou šlo! A ještě snadněji než v Čechách, neboť se ukázalo, že stavitelé soch s tím počítali a vytesali podstavec zakulaceně. A tak zase po nějakých tísíci letech kamenné sochy na Velikonočním ostrově kráčely. (a svět přišel o další tajuplnou záhadu) :-)

Mně se zdá, že i nyní lidé nechápou, že se skutečně jde do vesmíru.

Těm, kterým se myšlenka líbila, neváhejte mě kontaktovat. (mimojiné by mě zajímalo, kdo byli "startovači anonymové")

Myslím, že (ikdyž se říká nikdy neříkej nikdy) to byla přeci jenom má poslední sbírka na Startovači, dále už plánuji jít jinou cestou.

Startovačům ještě jednou velké DÍKY!

Zdravím všechny a přeji krásný den!

Tomáš Kocourek

 

12. dubna se naše sbírka ocitla v 1/2 svého času
4/15/2019

12. dubna se naše sbírka ocitla v 1/2 svého času

12. dubna si také připomínáme prvního člověka ve vesmíru Jurie Gagarina. Biosféra (ač v tomto případě určená především pro vzdělávání dětí) má k tomuto dějinnému úspěchu lidstva hned několik velmi blízkých souvislostí:

a) oboje se snaží otevřít cestu lidstvu a vůbec pozemskému životu do vesmíru,
b) oboje naráží na až překvapivě vytrvalou povrchní kritiku (například Gagarinovi vytýkají, že neobletěl celou Zeměkouli ........... jenže on ji obletěl víc než celou, akorát se za těch 108 minut Zeměkoule otočila o 27°!),
c) oboje naráží na až překvapivě velký nezájem (let Gagarina stejně jako Sputniku prošel až po dlouhém urputném boji s úřady: "že to je přece dobrá věc, už to umíme, tak proč to krucinál nezkusit?!"),
d) oboje naráží i na řekněme pohodlnost lidí, kteří nechtějí jak se říká: jít s vlastní kůží na trh, a raději dobrovolně přenechají "křeslo prvního tomu bláznovy, který asi neví, co vše může vybouchnout" .......... o křeslo Gagarina se opravdu nikdo nepral, odvaha je holt úděl prvních.

Když nic jiného, tato sbírka nezpochybnitelně ukáže:
a) kolik lidí má skutečný zájem o vesmírné cesty na jiné světy,
b) a kolik lidí má skutečný zájem o budoucnost lidstva.
A protože už teď existují Startéři, není situace s lidstvem tak špatná!
Blahopřeji tedy všem odvážným a moudrým, k jejich odvaze a moudrosti! :-)

Peníze se při nevydařené sbírce automaticky vracejí. Přesto Vám velmi děkuji! Zájem o dobrou věc vždy potěší!
Za mě mohu slíbit, že Biosféra/Hvězdolet bude. Sice ne pro veřejnost a bude úplně jiná, ale touto sbírkou samozřejmě vůbec nic nekončí. Takže pokud Váš zájem potrvá, víte kde mě najít. ;-)

3/18/2019

Dobrá zpráva na začátek.

2% jsou samo o sobě dobrou zprávou, ale mám ještě jednu! Objevila se dobrá nabídka na zlepšení konstrukce Biosféry. A nejen to, ještě Vám v krátkosti představím, jak si mimozemskou základnu představují děti.

 

 

Předně velké DÍKY za Vaše příspěvky!

Jestli se to podaří, jistě tento projekt udělá radost nejednomu malému i velkému příznivci kosmonautiky.

Nabídka na zlepšení konstrukce spočívá ve vytvoření obloukových nosníků, které o přibližně 50% zvětší vnitřní objem. Oblouk je určitě výhodnější, ale na jeho vytvoření jsou třeba nejen speciální stroje, ale i výrobní operace navíc. Takže pro minimalistický návrh jsem je vyloučil. Nyní se zdají být reálné. Co přinese větší objem? Především pomalejší změny vnitřní teploty, pomalejší změny složení vzduchu, atd. Tyto změny se pak snadněji korigují.

 

Ještě se s Vámi podělím o krátké video, jak si mimozemskou základnu představují děti. Na začátku roku jsem jim zadal úkol, který zněl: když už dřepíte u toho Minecraftu, tak alespoň vytvořte Biosféru Letní Tábor tak, jak si ji představujete Vy a jak by měla vypadat. A toto vytvořily cca za několik dní. (Třeba někdo z nich bude nakonec architekt.) :-)

A mimochodem, některé nápady byly opravdu dobré. Koně jim sice patrně nedovolím, ale rozhlednu? To je docela dobré, konec konců musí tam být bezpečný přístup ke "stropu" (kvůli měření). No a někdy jsem si připadal jako Jára da Cimrman při výpravě na severní pól, "zásoby jsem spočítal naprosto přesně, ale zapomněl jsem je vynásobit dvěma". Když ukázali lednici, v duchu mě napadlo, aha! lednička sice není standartní výbava táborníka, ale tady se hodit bude. To by pohltilo část plánované rezervy, musím navýšit rezervu elektřiny o 1-2kW. :-)

Slibované video zde: https://www.youtube.com/watch?v=U__ULgyTOvo&feature=youtu.be

 

 

ReachedCZK 0(0%)

0%
CZK 500,000requested
0contributors
Contribute

project authorTomáš Kocourek

Rewards

CZK 200Hvězdoletenka : 0,2 g

Držitele opravňuje k jedné odpolední návštěvě Biosféry Letní Tábor v provozní dny. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400Hvězdoletenka : 0,4 g

Držitele opravňuje ke dvěma odpoledním návštěvám Biosféry Letní Tábor v provozní dny (nebo 2 osoby k jedné návštěvě). Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Hvězdoletenka : 0,6 g

Držitele opravňuje ke třem odpoledním návštěvám Biosféry Letní Tábor v provozní dny (nebo 3 osoby k jedné návštěvě). Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 800Hvězdoletenka : 0,8 g

Držitele opravňuje ke čtyřem odpoledním návštěvám Biosféry Letní Tábor v provozní dny (nebo 4 osoby k jedné návštěvě). Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Hvězdoletenka : 1 g + tričko nebo kšiltovka

Držitele opravňuje k jednodennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu. + Tričko nebo kšiltovka. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000Hvězdoletenka : 2 g + tričko a kšiltovka

Držitele opravňuje k dvoudennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu (nebo 2 osoby jeden den). + Tričko a kšiltovka. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 4,000Hvězdoletenka : 4 g + tričko a kšiltovka

Držitele opravňuje ke čtyřdennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu (nebo 4 osoby jeden den). + Tričko a kšiltovka. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 6,000Hvězdoletenka : 6 g + tričko a kšiltovka

Držitele opravňuje k šestidennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu (nebo 6 osob jeden den). + Tričko a kšiltovka. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 10,000Hvězdoletenka : 10 g + tričko, kšiltovka a hra

Držitele opravňuje k desetidennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu (nebo 10 osob jeden den). + Tričko, kšiltovka a společenská stolní hra "Galaxie". Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 20,000Hvězdoletenka : 20 g + tričko, kšiltovka a hodiny

Držitele opravňuje k dvacetidennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu (nebo 20 osob jeden den). + Tričko, kšiltovka a astronomické hodiny. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 30,000Hvězdoletenka : 30 g + tričko,kšiltovka,hra,hodiny

Držitele opravňuje ke třicetidennímu pobytu/přenocování v Biosféře Letní Tábor v předem domluveném termínu (nebo 30 osob jeden den). + Tričko, kšiltovka, společenská stolní hra "Galaxie" a astronomické hodiny. Časově neomezená, lze uplatnit v budoucnosti i pro cestu na kterékoliv místo ve vesmíru. (kvůli časové neomezenosti je hodnota vyjádřená ve hmotnosti zlata) Hvězdoletenky lze později vzájemně kombinovat (slučovat nebo dělit dle požadované služby).

The number of rewards is not limited

Reward unavailable