Albanśka vyzva YT.jpg

Méně žhavá cesta do Albánie Ostatní

Albánské výzvě shořelo auto. Pomozte nám koupit nové, ať příště nemusíme vyrážet s předstihem na koloběžkách.

Méně žhavá cesta do Albánie

ReachedCZK 115,171(116%)

116%
CZK 99,000requested
187contributors
ContributeRewards

Děkujeme všem, kdo nám přispěli! 

Zveme Vás na Recepci Albánské výzvy 22. 10. 2016.

Vaše Albánská výzva

__________________________________________________________________

Albánská výzva je projekt nadšených dobrodruhů, kteří v roce 2014 objevili asi nejizolovanější osídlenou oblast v Evropě – severoalbánskou vesnici Curraj i Epërm a její okolí. Vesnice se nachází uprostřed úchvatných, ale drsných hor a nedá se do ní dostat jinak, než jít půl dne pěšky po náročné horské stezce. Ve vesnici jsme vytvořili letní komunitu, ve které se každé léto setkávají mladí lidé z Česka i jiných zemí, v okolí jsme vyznačili síť turistických stezek, místním lidem dáváme příležitost k živobytí a pomáháme tak zachovat život v jedinečné oblasti. Abychom v Albánii mohli působit, koupili jsme si letos v červnu 9místnou dodávku. Přes léto nám dobře sloužila a otáčela se do Albánie a zpátky, ale při návratu z posledního turnusu znenadání vzplála na dálnici v Srbsku a shořela i s věcmi v ní. Škoda za čtvrt miliónu. Chceme-li s Albánskou výzvou pokračovat, musíme koupit nové auto. 

Jak to začalo

Vesnici Curraj i Epërm a její krásné okolí jsme objevili před dvěma lety a loni jsme v ní již uspořádali první ročník unikátního projektu Albánská výzva. 97 nejen českých dobrovolníků během tří týdnů vyznačilo přes 110 km turistických traspostavili most ve vesnici Thethi, opravili kostel a vrátili život do vesnice, kde ještě před 20 lety žilo téměř 1000 obyvatel a nyní jich tam celoročně zůstává jen 5. Podívejte se na dokumentární film, který jsme v Albánii natočili: 

Po návratu jsme všichni byli tolik nadšení z úspěchu projektu, že jsme se rozhodli, že v něm chceme pokračovat. Trochu se změnil koncept, protože práce přece jen už nebylo tolik. Stejně jako v roce předchozím jsme se rozhodli, že si finančně vše utáhneme sami. Každý účastník si uhradí svoje náklady plus přispěje na realizaci celého projektu (na nákup vybavení do kempu, barev na značení, materiálu na most, platbu za osly, kteří nám věci dopravují do vesnice apod.).

Během sedmi týdnů v průběhu tohoto léta se v Curraji protočilo přes 180 mladých lidí, kteří přeznačili a prosekali turistické trasy z loňska, vyznačili nových 30 km, postavili další most a užili si neuvěřitelné prázdniny. 

Abychom dokázali přepravit všechny nadšence, kteří se s námi v létě do Albánie vydali, na místo a zpět, koupili jsme, kromě jiného, i devítimístnou dodávku Fiat Ducato.

Lepší shořet než vyhasnout! 

Naše auta se musela během léta každý týden otočit v Albánii a zpátky a není divu, že se na nich ten zápřah začal projevovat a občas bylo potřeba něco svařit, opravit nebo vyměnit. Přesto ale celkem spolehlivě jezdila celé léto – až do návratu z posledního turnusu 14. 8. 2016.

Na cestě domů už byla jen naše dvě poslední auta Transit a Fiat (tehdy ještě) Ducato. Celkově cestovalo 16 lidí. Ostatní osobní auta vyrazila o den dříve a my vezli kromě našich věcí i věci Albánské výzvy z kempu. Ve 4 ráno do Transita (kde seděli organizátoři projektu) volala posádka Fiata, že hoří (bohužel nikoli pro věc). Nikdo z nás tomu nechtěl věřit, dokud jsme k nim nedojeli a neviděli už jen poslední ohořelé zbytky torza Fiata Doutnáto! Hasiči dohasili, auto jsme nechali odtáhnout a odjeli jsme na českou ambasádu do Bělehradu, aby posádce vydali nové doklady – ty totiž i s věcmi shořely spolu s autem. Naštěstí se nikomu nic nestalo a my se s většími i menšími potížemi dostali s 1,5denním zpožděním do Česka.

Doutnato-01.jpg

Nyní ale stojíme před problémem. Shořelo nám auto za 150 000, shořela většina krosen s outdoorovým vybavením (některé posádka stihla z auta vyhodit) a veškeré vybavení z kempu, co jsme tam nenechali. V součtu jsme se dostali přes částku 250 000 Kč.

doutnato-02.jpg

I přesto jsme pro věc stále zapálení

Abychom v našich projektech pokračovali, musíme mít auto a musíme znovu koupit vybavení, které nám shořelo. Nehodláme se vzdát a celý projekt zabalit, ale čtvrt miliónu je čtvrt miliónu a my jsme se po požáru dostali do finančních potíží a na žádné investice nemáme. Budeme rádi, pokud se nám aspoň část podaří vybrat od našich fanoušků, dobrovolníků co s námi v Albánii byli, případně jakýchkoli dalších podporovatelů. Chceme si udržet svou nezávislost a pokusit se uživit projekt z vlastních financí, někdy je ale potřeba požádat o pomoc i okolí, pokud se stanou nečekané příhody. 

A s novým autem se do Albánie třeba podíváte i vy. Pro mnoho našich dobrovolníků se jednalo o nejintenzivnější zážitek jejich dosavadního života. S Albánskou výzvou se do překrásných, drsných a nejopuštěnějších evropských hor dostanou i ti, co o tom dlouho snili – ale nikdy neměli odvahu nebo schopnosti odjet na vlastní pěst. Na Albánské výzvě si mohou prochodit hory se zkušenými turisty a vypůjčit si vybavení, které by se jim jinak nevyplatilo koupit. Třeba filtry na vodu (kdyby nám neshořely ve Fiatu Doutnáto). 

Jaké odměny jsme pro vás nachystali? 

Můžete si vybrat z originálních odměn: sirky s obrázkem Fiatu Doutnáto, zapalovač s laserem vyrytým logem Albánské výzvy, sadu na domácí výrobu Fiatu Doutnáto, balení sušenek Benitas, tričko s obrázkem Fiatu Doutnáto, ohnivou vodu s originální etiketou, hasicí přístroj, sekeru, táborák se zábavným vyprávěním cestovatelských příhod nebo cestu do Albánie, na kterou nezapomenete. 

Ke každému dárku jako bonus přidáme originální pohlednici Albánské výzvy. 

sirky.jpgsirky – krabička

ohnvoda.jpg
ohnivá voda – etiketa

tricko-ac.jpgtričko

zapalovac.jpg
zapalovač

Albanśka vyzva YT2.jpgsada na domácí výrobu Fiatu Doutnáto
(obsahuje papírový model Fiatu Ducato + krabičku zápalek)

Poděkování
Děkujeme studiu Pixtream za produkci a postprodukci videa, Expedičnímu klubu za zapůjčení prostor a auta pro natáčení, Terce za animaci, Ivě za grafiku sirek a etikety, Davidovi za vymýšlení vtipných hlášek, všem hercům a také každému, kdo přispěje na Startovači! 

ReachedCZK 115,171(116%)

116%
CZK 99,000requested
187contributors
Contribute

project authorAlbánská výzva

Rewards

CZK 150Sirky s obrázkem Fiatu Doutnáto

Život je jako krabička od sirek: nikdy nevíš, pro co vzplaneš. My, pořadatelé Albánské výzvy, jsme zapálení dobrodruzi, které ještě nepostihl syndrom vyhoření a rádi své zapálení předáváme dál. Ne každý má u sebe tisícikoruny a my jsme vděčni za každou korunu. Za tento příspěvek Vám zašleme [URL="http://albanianchallenge.org/wp-content/uploads/2016/09/sirky.jpg"]originální krabičku zápalek Albánské výzvy[/URL].

Expected delivery of the reward: October 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Zapalovač s logem Albánské výzvy

Placatý [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/17506/LUCAS.LACKO/zapalovac.jpg"]zapalovač s laserem vyrytým logem Albánské výzvy[/URL]. Prosíme nezkoušet na našich vozidlech.

Expected delivery of the reward: October 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400Balíček sušenek Benitas

Kdo neochutnal Benitas, jako by ani nebyl v Albánii. V těch, kteří ochutnali, vzplane neodolatelná touha po těchto typických albánských sušenkách pokaždé, když na ně pomyslí. Obří balík Benitasek Vám přivezeme z Albánie!

Expected delivery of the reward: December 2016

Number of available rewards: 0/15

Reward unavailable

CZK 500Papírový model Fiat Doutnáto

Jezdí dobře, hoří ještě lépe. Fiat Doutnáto. Kompletní sada na vytvoření Fiatu Doutnáto zahrnuje papírový model Fiatu Ducato spolu s krabičkou zápalek se stylovou etiketou.

Expected delivery of the reward: October 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Doživotní záruka nemuset jíst sušenky Benitas

Když Benitas miluješ, tak není co řešit. Jenže co když ne? Koupí této odměny získáte doživotní záruku, že už nebudete nikdy muset jíst sušenky Benitas. Navštívíte-li Curraj i Epërm a budou-li vám zde tvrdit, že nic jiného než Benitas nemají, dostanete z tajných zásob pořadatelů Albánské výzvy alternativní svačinu.

Expected delivery of the reward: December 2099

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Tričko s obrázkem Fiatu Doutnáto

Fiat Doutnáto. Žhavá novinka. Nenechte si ujít [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/17506/LUCAS.LACKO/tricko-ac.jpg"]propagační tričko[/URL] vozu, ve kterém vám nikdy nebude zima! Do poznámky nezapomeňte uvést velikost trička.

Expected delivery of the reward: October 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Ohnivá voda

Při téměř každém neduhu je potřeba jediné – vypálit červa za pomoci štamprlky. Rakija, typické albánské pití, by pro zdravotní a preventivní účely měla být v každé domácnosti. Láhev s [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/17506/LUCAS.LACKO/ohnvoda.jpg"]originální etiketou[/URL]. Gëzuar!

Expected delivery of the reward: October 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,500Práškový hasicí přístroj 1 kg

V České republice ročně shoří více než 2000 aut. Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR. Je fajn, když je člověk zapálený nadšením, když má jiskru v očích nebo když přeskočí jiskra mezi lidmi. Ne ale, když má člověk zapálené auto. Vybavte své auto hasicím přístrojem s logem Albánské výzvy a zastavte požár včas!

Expected delivery of the reward: October 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,500Sekera Albánské výzvy

Albánská výzva letos udělala sekeru za čtvrt miliónu. Rádi se o ni s vámi podělíme! Logo Albánské výzvy vypálené na topůrku.

Expected delivery of the reward: November 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 7,000Táborák s Challengerovým vyprávěním z cest

Víte, že hlavní pořadatel Albánské výzvy Jan Balák – Challenger se na své cestě po Indii osobně setkal s dalajlámou? Že procestoval Írán starou felicií? Že podomácku sestrojil lodní pohon z motoru ze zahradního traktůrku, papiňáku a dílů z lokomotivy, aby mohl překonat rozsáhlé albánské vodní nádrže na nafukovacím člunu? Přijedeme za vámi a uspořádáme pro vás táborový oheň, při kterém vám Challenger bude se zápalem osobně vyprávět své zážitky z cest!

Expected delivery of the reward: June 2017

Number of available rewards: 6/6

Reward unavailable

CZK 30,000Kompletní soukromá cesta do Curraje pro dva

Doprava autem do Albánie, plavba po Kománské přehradě, spaní u rodiny Čehajových spojené s gastronomickým zážitkem, návštěva Curraj i Epërm s ubytováním v nejluxusnějším domě v Curraji, jízda na mule nebo na koni, mnoho možností dát si albánskou kávu s rakií a tolik vyprávění, kolik se do vás jen vejde… Základní stavební kámen léta, na které rozhodně nezapomenete. Průvodce: cestovatel a dobrodruh Jan Balák – Challenger.

Expected delivery of the reward: August 2017

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable