C4YLzbrWQAAgI5I.jpg

Ateisté ČR - webový portál Ostatní

Vybudujme ze současných webových stránek Ateisté ČR skutečný ateistický informační a diskusní portál.

Konec katolického seznamu zakázaných knih - Index Librorum Prohibitorum
6/14/2021

Konec katolického seznamu zakázaných knih - Index Librorum Prohibitorum

S 2. vatikánským koncilem (1962 až 1965) přišlo do římskokatolické církve mnoho změn, ktéré bychom čekali spíše o několik století dříve. "Kladivo modernity" přinutilo církevní představitele reagovat na výzvy doby a konečně se vzdát biblického literalismu. V důdsledku nakonec padl i seznam zakázaných knih - Index Librorum Prohibitorum, který dusil vzdělání v zemích s převahou katolických věřících od roku 1559.

Den kdy skutečně Index Librorum Prohibitorum pozbyl platnosti přišel ale až rok po koncilu - 14. června roku 1966.

Tento den si také připomínáme v našem Sekulárním kalendáři.

Římskokatolická církev se často chlubí úrovní svého vzdělání nebo přímo zachopváváním vzdělanosti po dlouhá staletí, kdy si užívala velmi světské moci. Dokonce na tom, kolik provozuje škol staví v současnosti svou image.

Právě proto bychom měli připomínat, že v době, kdy Američané a Sověti bojovali o to, kdo první přistane na Měsíci, římskokatolická církev začínala uvažovat o tom, že není úplně vhodné pro vlastní reprezentaci vést seznam cenzurovaných knih, které však samozřejmě nabízela každá dobrá knihovna (jako například všechna díla Davida Humea nebo Thomase Hobbese).

Viz též heslo na anglické Wikipedii

Obrázek: Lída Aegeri Holubová

ReachedCZK 2,100(30%)

15patrons
CZK 7,000Opravdu malá redakce
Opravdu malá redakce

Začneme redaktorům vyplácet alespoň malé odměny za příspěvky a pořídíme si horkou linku na korektora. Každý rok budeme vytvářet elektronickou publikaci z článků publikovaných v daném roce.

CZK 35,000Opravdová redakce
Opravdová redakce

Za tuto částku už začneme fungovat jako malá redakce a budeme moci občas zaplatit překlady zahraničních článků i s právy na publikování. Začneme každý měsíc vydávat zpravodaj.

CZK 70,000Skutečná nezávislost
Skutečná nezávislost

Více než 70 000 Kč znamená skutečnou nezávislost. Začneme mít trvalou redakci a budeme moci oslovovat zaneprázdněné špičkové autory, vědce a jiné osobnosti. Samozřejmostí je elektronický zpravodaj. Začneme s pravidelnými videocasty.

Contribute monthly

project authorAteisté ČR

Rewards

CZK 50Dobrovolné předplatné

Pokud si myslíš, že si za svou práci od tebe zasloužíme alespoň tolik, co běžný časopis, můžeš nám to takto dát najevo. Budeš-li trpělivý, tak ti už po třech příspěvcích přijde placka s ateistickým áčkem, a za minimálně 5 příspěvků ti na začátku každého roku přijde elektronická publikace všech článků z předchozího roku v několika formátech pro čtečku.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 200Volnomyšlenkář

Záleží ti na tom, aby prostředí v naší zemi už nebylo považováno za diskriminační z hlediska svobody myšlení. Za příspěvek 200 Kč a vyšší ti náleží: Už za jeden (první) příspěvek placka s ateistickým áčkem, a budeš-li trpělivý (minimálně 3 příspěvky ročně), tak ti na začátku každého roku přijde elektronická publikace všech článků z předchozího roku v několika formátech pro čtečku. Při pravidelném přispívání ti po nejméně 6 příspěvcích přijde také tematické tričko. (Pošleme ti jedno každý rok, pokaždé jiné.) Při dosažení 2. cíle ti začne být zasílán elektronický časopis.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly

CZK 500Myslitel

Opravdu ti záleží na tom, aby u nás zavládla svoboda myšlení a všeobecná informovanost o kritickém myšlení i aktuálních vědeckých názorech na náboženství, vznik vesmíru, evoluci, myšlení i člověka. Už za jeden příspěvek ti náleží placka s ateistickým áčkem a na začátku dalšího roku ti přijde elektronická publikace všech článků z předchozího roku v několika formátech pro čtečku. Za nejméně dva příspěvky dostaneš také tematické tričko. (Rozesíláme každý rok, pro každý rok jiné.) Při dosažení 2. cíle ti začne být zasílán elektronický časopis.

The number of rewards is not limited

Contribute monthly