IMGP7133.jpg

Archeologické dobrodružství v Baktrii Technika

Podílejte se s námi na odhalování tajemství starověké Baktrie; Podpořte českou expedici ve Střední Asii!

Archeologické dobrodružství v Baktrii

ReachedCZK 62,000(103%)

103%
CZK 60,000requested
51contributors
ContributeRewards

Několik nadějných studentů archeologie se touží tento podzim zanořit do písku stepí jižního Uzbekistánu a prozkoumat dosud nejasné období přechodu mezi dobou bronzovou a železnou v této oblasti, které je doposud zahaleno tajemstvím. Přispěním podpoříte naši účast na výzkumu. Díky Vašim příspěvkům například nebudeme muset jít pěšky a nechytneme žádné exotické nemoci! Pomůžete nám odhalit tajemství starověké Baktrie?

Staňte se archeologem na dálku a můžete se těšit na napínavé zprávy o našich nálezech a dokonce sledovat naši expedici v TV dokumentu ČT Dobrodružství archeologie, který se během výpravy bude natáčet.

 

IMGP6992.jpg

 

Projekt a zkoumané lokality

 

Od roku 2002 pracuje česko-uzbecký tým v prosluněných podhorských stepích jižního Uzbekistánu v Šerabádském okrese. Tento výzkum je realizován Ústavem pro klasickou archeologii FF UK ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd Uzbecké republiky v Samarkandu a Termezskou státní univerzitou v Termezu.

Těžká kopáčská práce je vykonávána místními dělníky, ovšem práci se štětci, špachtlemi, tužkami a měřicími stroji mají na starosti pracovníci a zejména studenti Ústavu pro klasickou archeologii. Právě nadšená práce studentů je důležitou součást tohoto projektu, bez které by  to ani nešlo. Náš cíl je vybrat dostatek peněz, abychom se mohli vypravit do antické Baktrie a účastnit na výzkumu, odhalujícím co se v této oblasti dělo před tisíci lety.

Výzkum bude probíhat na přelomu září a října 2015. Naše expedice se usadí na základně v Pašchurtu a bude prozkoumávat nesmírně důležité a svého druhu ojedinělé sídliště Burgut Kurgan a kurganové – a možná bohaté – pohřebiště kočovníků Kajrit.

O dobrodružství naší expedice, o tom jak to na archeologických vykopávkách chodí a jaké nástrahy čekají na archeology v těchto krajích, se budete moci pravidelně dozvídat skrze naše reporty na FB stránce projektu (https://www.facebook.com/cesi.kopou.v.uzbekistanu) a v našem deníku. To vše budete moci i shlédnout v dokumentu České televize nazvaném Dobrodružství archeologie, který se bude natáčet právě během letošní sezóny výzkumu.

Myslíte si, že to nebude dobrodružné? Posuďte sami:

Bez názvu-1.jpg

 

Baktrie a její tajemství?

 

Baktrie je antické označení historického území rozkládajícího se v oblasti dnešního Uzbekistánu, Afganistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu, kam se při své výpravě dostal i Alexandr Veliký. Tato oblast byla významnou křižovatkou východních a západních kultur a později tudy vedla Hedvábná stezka propojující Evropu s Asií. V antice byla ovládána Peršany, poté Makedoňany a Řeky. Sto padesát let fungovala jako autonomní stát, takzvané řecko-baktrijské království. Po jeho zániku se dostala pod nadvládu kočovných Kušánů. Je to místo kde se potkávaly řecké, perské, indické a budhistické vlivy a v 7. století bylo ovládnuté islámem. Na lokalitě, dříve zkoumané českou expedicí,  byly nalezené i římské importy.

V Pašchurdské dolině v Jižním Uzbekistánu došlo na konci doby bronzové k významnému přelomu, který se projevuje i na vzhledu využívané keramiky: dříve kvalitní, na kruhu vytáčená keramika je nahrazena ručně vyráběnou, zato však malovanou keramikou, pomalu nastupiuje užívání železa.. Během letošního výzkumu nám jde o vysvětlení těchto dějů a o prozkoumání interakcí místních obyvatel s nově příchozími kočovnými kmeny, které měly patrně proměnu materiální kultury v oblasti na svědomí. Archeologickou lokalitu, která může poskytnout odpovědi na naše otázky, objevila v loňském roce právě naše expedice.

V minulých letech učinila česko-uzbecká expedice také mnoho objevů z doby Kušánů, (odpovídá zhruba době římské) a středověku. Během zjišťovacích výzkumů byla nalezena lokalita Burgut Kurgan, menší pevnost s kamennými valy, která byla využívána na počátku doby železné a nyní nám poslouží pro studium zmíněného tajemného přechodu od pozdní doby bronzové. 

IMGP6973.jpg

Nedaleko se nachází pohřebiště Kajrit. Jde o pohřebiště kočovníků, kteří měli na přelomu doby bronzové a železné zvykem pohřbívat blízké do mohyl s kruhovým kamenným náspem o průměru až 15 m zvaných kurgany. Tyto památky, tak typické pro Skythy v oblastech Altaje, Sedmiříčí v Kazachstánu či v náhorních polohách Pamíru, jsou v oblasti starověké Baktrie zatím téměř neznámé.

Lokalita Kajrit s kurganovými pohřby, se nachází na nízkém protáhlém hřebeni nad velkou plochou kotlinou rozprostírající se mezi moderními obcemi Karabag, Zarabag a Majdan. Zvlněná krajina s typickou podhorskou suchou stepí se táhne k hlavnímu hřebeni hor Kugitang (3000 m n. m.). Celkem jsme zde, v nadmořské výšce okolo 840 m n. m. objevili 14 kurganů s průměrem kamenného náspu od 2 do 13 m. Kurgan Kajrit 1 byl očištěn a byla rozebrána nejprve čtvrtina, a pak celá polovina kamenného náspu, pod nímž byla detekována pohřební jáma. Ta byla postupně vytěžena až do hloubky 2,3 m, přesto jsme neobjevili samotný pohřeb. Zdá se proto, že v tomto případě jde o kenotaf, což bylo například v případě pamírských skythských kurganů velmi časté.

 

IMGP7133.jpg

Sezóna 2015

Na podzim roku 2015 bychom chtěli provést průzkum sídliště Burgut Kurgan a vyjasnit co se zde stalo na přechodu z doby bronzové do doby železné. Dále bychom chtěli otevřít 1 až 2 kurgany na lokalitě Kajrit a zjistit něco více o pohřebním ritu kočovníků a jejich interakci s usazenými obyvateli v Pašchurstké dolině.

 

Rozpočet

Naše cílová částka 60 000 by sloužila na podporu účasti dvou studentů-archeologů.

Částka pokrývá letenku, pojištění, místní dopravu, očkování, ubytování a vízum.

Kdybychom vybrali o dalších 30 000 více, bude se k expedici moci přidat další nadějný student-archeolog.

Další zisky by mohly pokrýt výdaje potřebné k najmutí více dělníků, popřípadě k zapojení dalších odborníků z Evropy i Uzbekistánu, například antropologa, geologa apod.

 

Můžete nás sledovat na naší facebookové stránce https://www.facebook.com/cesi.kopou.v.uzbekistanu

 

Odměny

A co budete mít z toho, že nás podpoříte? Pocit, že jste napomohli odhalit dosud nejasnou část naší historie a udělali dobrý skutek pro tak krásnou, dobrodružnou a ušpiněnou vědu jako je archeologie. Ale to samozřejmě není všechno! Jen se podívejte do sloupečku na pravé straně, jaké zajímavé archeo-odměny jsme si pro Vás připravili. Tady máte ilustraci některých z nich:

oslikkna triku2.jpg

taska s taskentem na tasce.jpg

taska s taskentem na tasce2.jpg

tricko trowellover.jpg

vyzkum na triku.jpg

placka4.jpg

 

Vzhůru do vybírání odměn a vzhůru za dobrodružstvím!

Děkujeme!

ReachedCZK 62,000(103%)

103%
CZK 60,000requested
51contributors
Contribute

project authorJ+J

Rewards

CZK 100Bakterie z Baktrie

Každý příspěvek pomůže odhalení záhad starověké Baktrie! Podpořte naši věc částkou 100Kč, a získejte jedinečný Certifikát mecenáše archeologie, report z výzkumu mailem a přístup do online databáze fotografií z expedice! Všichni přispěvatelé pak budou zváni na přednášku, která proběhne po našem návratu!

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Hraboš polní

Hrábnete-li do své peněženky trochu hlouběji, vězte, že mimo certifikát mecenáše archeologie, mnoha fotek a reportu z výzkumu vás nemine ani placka s kresbou jednoho z nejlepších nálezů z minulých let, kterou budete moci prokázat své nadšení pro archeologii!

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400POLOČAS ROZPADU

Podpořte naši akci akčním příspěvkem v polovině jejího trvání! Získáte nejen certifikát mecenáše archeologie, naši placku, deník, report z výzkumu a přístup do online fotogalerie, ale také skvělé VYKRAJOVÁTKO NA PEČIVO S ARCHEO-THEMATIKOU! Tak si budete moci pod stromečkem pochutnávat na vlastnoručně zdobené amforce, krumpáčku nebo lopatce, a naplno tak zažívat hřejivý pocit součinnosti na našem výzkumu.

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 600Kopáč s krumpáčem

Ne každý sponzor archeologického výzkumu se může chlubit tím, že nosí skutečnou plátěnou tašku s Taškentem! Vedle svého příručního krumpáče si do ní budete moci vhodit nejen certifikát mecenáše, fotky a report z výzkumu, které vám pošleme mailem, ale také deník výzkumníka, který vám přiblíží náš život na výzkumu. Placka na klopě k takovému setu neodmyslitelně patří taky.

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Pozdrav z Uzbekistánu

Přispěvatelům zašleme pohled z výzkumu s vlastnoručně psaným pozdravem od výzkumníků; i pošťák pozná, kdo podporuje českou expedici! Placka, certifikát, report z výzkumu a deník jsou pro takového adresáta samozřejmostí.

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 1,000Archeolover

Jako pravý milovník archeologie jistě oceníte tričko s jedním z našich návrhů s archeologickou či uzbeckou tématikou! To si budete také moci dozdobit naší plackou. Na email Vám samozřejmě dorazí i certifikát, report z výzkumu, fotografie a deník s našimi zážitky.

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000Uzbecký oslík

V tomto případě si (na hřbetě) budete moci odnést kromě fotografie, placky, certifikátu, tašky a reportu z výzkumu v pdf, také náš Deník se zajímavostmi z cesty a podepsanou knihu Ladislava Stanča – Do srdce Asie* věnující se dlouhodobým výzkumům v Uzbekistánu. Dále budete mít jedinečnou příležitost nahlédnout do prostor Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. *Kniha je na výběr v Ruštině nebo Češtině

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 2,000H. Schliemann

Jak vypadá správný archeolog? Oblékněte si naše tričko* a vydejte se objevovat prostory našeho mateřského Ústavu pro klasickou archeologii FFUK v Praze. Mimo něj obdržíte fotografie, report z výzkumu v pdf a deník obsahující naše zážitky. Samozřejmostí je i certifikát, taška a placka. *Možno zvolit si design trička-napište do poznámek

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 5,000Suvenýr z Uzbekistánu

Z výzkumu vám bohužel nemůžeme přivést nálezy, ale jistě vás potěší originální suvenýr místní výroby, kterým budete moci prokázat svůj podíl na výzkumu! Daný suvenýr vám pošleme společně s certifikátem mecenáše, tričkem, taškou a plackou našeho výzkumu. Vybrat si budete moci ze tří typů darů*; jedná se o typickou čepici „tjubitejku“, šátek nebo šperk. Mailem k tomu získáte i náš deník, report z výzkumu a fotografie. *Vámi zvolený suvenýr napište do poznámek

Expected delivery of the reward: February 2016

Number of available rewards: 14/15

Reward unavailable

CZK 5,000Plyšák archeolog

Kategorie pro majitele plyšáků, kteří se nezaleknou tvrdých podmínek výzkumu ve stepi! Za tento příspěvek vezmeme na výzkum plyšového přítele* deseti z vás, kteří se fysicky podívají na výzkum. Tam okusí život skutečného archeo-plyšáka! My Vám celé plyšové dobrodružství zdokumentujeme a plyšáka ve zdraví dovezeme zpátky do Českých Zemí**. S ním dostanete i certifikát, tričko, placku a mailem náš deník, report z výzkumu a fotografie. *Plyšák nesmí být větší než 25cm. **Osobní převzetí na přednášce po výzkumu.

Expected delivery of the reward: February 2016

Number of available rewards: 10/10

Reward unavailable

CZK 10,000Indiana Jones

Pro ty, kteří nás podpoří s vervou hodnou Indiana Jonese je přichystána dobrodružná exkurse na nás Ústav pro klasickou archeologii FF UK, kde obdrží menší repliku jednoho z našich nálezů. O tašku, tričko, placku, certifikát, deník a report z výzkumu samozřejmě nebude ochuzen!

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 15,000Lord Carnarvon

Velká rekonstruovaná replika antropomorfního džbánu, tzv. Babaje se stane ozdobou vašeho příbytku! V její přítomnosti se budete moci pročítat stránkami podepsané knihy Do srdce Asie L. Stanča*, naším deníkem, nebo reportem z výzkumu, kterou vám pošleme mailem. Toho, kdo se dočetl až sem, nepřekvapí tričko, taška, placka, fotografie ani certifikát, neboť to vše od nás přispěvatel této kategorie určitě dostane. *Kniha na výběr v Ruštině nebo Češtině

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 30,000Pravý archeo-dobrodruh

Takto štědrý podporovatel si zaslouží již řádnou hromadu odměn! Nejen, že získá velkou repliku nálezu, knihu a tričko, a ostatní základní dary pro sponzory, ale také velký závěsný kalendář presentující nadcházející sezónu výzkumu, návštěvu a prohlídku Ústavu pro klasickou archeologii FF UK a čestné místo mezi sponzory zvýrazněné na akcích spojených s výzkumem!

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 40,000Pro firmy s Archeo-nadšením

Zvláštní nabídka pro sponzory – firmy: Různé formy propagace dle dohody skrze bannery na přednáškách či logo firmy viditelné v TV dokumentu. Sponzorující firma pak obdrží 5 stolních kalendářů a 5 triček a zvláštní certifikát mecenáše archeologie.

Expected delivery of the reward: February 2016

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 50,000Splněný archeologický sen

Laskavému sponzorovi, který přispěje částkou 50 000 Kč, se naskytne nevídaná a výjimečná možnost aktivně se zúčastnit na dobu jednoho týdne našeho výzkumu!* Mimo to bude takový sponzor pozván na návštěvu a prohlídku Ústavu pro klasickou archeologii FF UK, kde dostane vedle certifikátu mecenáše celou sadu dárkových předmětů (triko, taška, placka) a tištěný report z výzkumu. *Dopravu na vlastní nebezpečí si sponzor hradí sám. Jídlo a ubytování bude poskytnuto.

Expected delivery of the reward: February 2016

Number of available rewards: 2/2

Reward unavailable