Pátečníci - crowfunding kampaň

Novinky - Pátečníci

Přednášky ze světa vědy a techniky, nejnovější poznatky ze všech oborů, záznamy, díky nimž můžete zapomenout na bezobsažné televizní kanály.

Ostatní

Týden třetí

Jaderné zbraně do každé rodiny! Tedy samozřejmě jenom v přednášce. Týden třetí Obrázek

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Tentokrát se s vámi můžeme podělit hned o dvě videa z našeho cyklu. Zveřejnění se totiž konečně dočkala přednáška Petra Tomka o vývoji balistických nosičů jaderných zbraní. Kromě ní vám však přinášíme rovněž přednášku Jiřího Podolského z tohoto pátku, tedy Gravitační vlny a Nobelova cena 2017.

V minulé novince jsme také zmiňovali šestidílný cyklus přednášek na téma Potkal jsem Einsteina, pánové. Na kanálu LLionTV našeho milého kameramana Ludvíka Hájka přibyl třetí díl z tohoto cyklu, a to přednáška Stanislava Daniše Od katodových paprsků do nitra atomu.

A teď? Teď už vám přejeme především krásné prožití vánočních svátků a hodně vědy pod stromečkem!

Vaši Pátečníci

Týden druhý

Poslední předvánoční přednáška k vám přinese celý vesmír a Nobelovy ceny. Těšit se můžete na Jiřího Podolského a gravitační vlny. Týden druhý Obrázek

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Jak jsme předem avizovali, přednáška z minulého týdne nebyla natočena, ta příští již ovšem bude. Pokud tedy nestihnete zavítat za námi, doženeme si vás doma u vašich monitorů. Pokud ale chcete vědět, zda by přece jenom nestálo za to dorazit, přinášíme vám záznam z jiné letošní přednášky profesora Podolského, a to z úvodní přednášky šestidílného cyklu věnovaného osobě, jejíž jméno se většině z nás vybaví, jakmile dojde na fyziku. Ano, uhádli jste, jde o Alberta Einsteina. 

Přednáška se líbila? Pak se s vámi můžeme podělit ještě o druhou (Stanislav Daniš - Dar přítele Röntgena), čtvrtou (Pavel Cejnar - Jádro ve službách války) a pátou (Pavel Cejnar - Dialog Einsteina s Bohrem) přednášku z cyklu Potkal jsem Einsteina, pánové. Za všechny záznamy můžete poděkovat našemu milému kameramanovi Ludvíku Hájkovi, majiteli kanálu LLionTV.

Anotace páteční přednášky:

Čtvrtek 14. září 2015 se do historie vědy zapsal jako významný den: interferometry LIGO v USA zachytily signál GW150914. Poprvé tak byly detekovány gravitační vlny, jejichž existenci 100 let předtím předpověděl Albert Einstein jako důsledek své obecné teorie relativity. K překvapení mnohých byl signál tak zřetelný, že mohl být věrohodně interpretován jako následek srážky a splynutí dvojice velkých černých děr, jež se odehrála před miliardou let v hlubokém kosmu. V přednášce popíšeme uvedený objev, za který letos získali Nobelovu cenu Reiner Weiss, Barry Barish a Kip Thorne. Kromě historických souvislostí zmíníme další už prokázané gravitační vlny a nahlédneme do budoucnosti nově zrozeného oboru gravitační a mnohopásmové astronomie.

Jiří Podolský (*1963) vystudoval teoretickou fyziku na matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Na Ústavu teoretické fyziky na MFF UK se zabývá hlavně relativistickou fyzikou a kosmologií.

Krásný den vám přejí

Vaši Pátečníci

Týden první

První týden za námi, čas do konce světa před námi. Zachováte nám přízeň? Týden první Obrázek

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Moc vám děkujeme za nastartování našeho projektu. Během prvního týdne jsme stihli výbornou přednášku Markéty Křížové, kterou již brzy budete mít možnost zhlédnout online. V mezičase se můžete podívat na před pár dny zveřejněnou přednášku Jaromíra Šrámka Důkazy v medicíně založené na důkazech z cyklu Věda kontra iracionalita. No a na co se těšit tento pátek? Na Michala Marčišovského a pátý díl jeho přednáškového pásma o historii vývoje jaderných zbraní. Tato přednáška zcela výjimečně nebude nahrávána (na přání přednášejícího), moc rádi vás ovšem uvidíme na místě. A pokud se na páteční přednášku přece jenom nedostanente? Můžete se místo toho podívat třeba na Hledání nové fyziky v podání téhož přednášejícího.

Anotace páteční přednášky:

V řecké mytologii bohové někdy trestali lidi příliš důkladným naplněním jejich přání. Ve věku jaderné energie můžeme tuto ironii plně docenit. Prakticky neomezené množství energie uložené ve vazební energii atomových jader představuje nejenom potenciální přerušení závislosti na uhlovodících z totalitních režimů ale také energii pro pohon meziplanetárních a mezihvězdných letů.
Ovšem naplnění tohoto snu už dlouho brání posilující diktatura khmer vert a obdobných zpátečnických spolků šířících strach a iracionalitu.

V cyklu šesti, možná až sedmi přednášek se s kolegy budeme snažit obsáhnout rozsáhlou fenomenologii jednoho aspektu jaderné energie: jaderných zbraní, a diskutovat jakým způsobem zasáhli do vývoje naší civilizace. V přednáškách se zaměříme nejenom na fyzikální principy a přímé efekty jaderných zbraní, ale
také se je pokusíme vsadit do historického kontextu a diskutovat evoluci jaderných doktrín a jejich vliv na rozhodování soudobých státníků. Budeme rozebírat příspěvky velikánů jakými byli Bernard Brodie, Albert Wohlstetter a Herman Kahn a věnovat se známým i méně známým konfliktům východu a západu a nakonec se podíváme i na jaderné programy menších států.

Pátá přednáška v cyklu bude primárně věnována pokrokům severokorejských soudruhů na poli jaderných zbraní, aneb jak se Kim naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Součástí přednášky bude lehký úvod do jaderných forenzních metod, možností detekce utajovaných jaderných programů a efektům jaderných explozí pod zemí a ve velkých výškach.

 Michal Marčišovský vystudoval výpočetní techniku na Fakultě elektrotechnické ČVUT a doktorské studium na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské téže university. Je zaměstnán na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve středisku jaderného výzkumu CERN. Kromě svého mateřského oboru výpočetní techniky se dlouhá léta zabývá rovněž částicovou fyzikou a dalšími, s těmito obory spřízněnými oblastmi, astronomií a psaním příspěvků do bulletinu sdružení Aldebaran Group of Astrophysicist, v němž se můžete seznámit s nejednou zajímavostí současné fyziky (www.aldebaran.cz/bulletin/).

Krásný den vám přejí

Vaši Pátečníci