Pátečníci - crowfunding kampaň

Novinky - Pátečníci

Přednášky ze světa vědy a techniky, nejnovější poznatky ze všech oborů, záznamy, díky nimž můžete zapomenout na bezobsažné televizní kanály.

Ostatní

Týden šestý

Odchod Británie z Evropské unie pro příznivce novodobé historie. A pro ty kdo se dívají raději hlouběji do minulosti máme nové video o vzniku života.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

V šestém týdnu naší kampaně jsme zahájili letošní ročník Pátečníckých setkání vynikající a trochu odbornější přednáškou Michala Švandy o Helioseismologii, jejíž záznam je již k dispozici na YouTube. Za bleskové zpracování a zveřejnění velmi děkujeme našemu milému kameramanovi Ludvíku Hájkovi.

Kromě toho jsou od tohoto týdne k dispozici i další tři záznamy Pátečnických přednášek. Konkrétně jde o čtvrtý díl série Historie vývoje jaderných zbraní od Lukáše Martoše, přednášku o vzniku života Jana Tomana a povídání Lukáše Houšky o uměleckém vábení vesmírem.

V pátek 12. ledna přivítáme předního českého historika Martina Kováře s přednáškou Historické a současné příčiny Brexitu (událost na facebooku).

Následující přednáška Jana Havlíčka o Čichové komunikaci u lidí proběhne 19. ledna (událost na facebooku).

Rádi vás ale uvidíme i na lednové přednášku z cyklu Věda kontra iracionalita, která se uskuteční ve středu 17. ledna od 17:00 v budově Akademie věd na Národní třídě 3 v sále číslo 206. Hostem bude tentokrát Zdeněk Opatrný s přednáškou na téma Genová editace u rostlin a naše zdraví (událost na facebooku).

I z cyklu Věda kontra iracionalita přibyl na YouTube jeden záznam. Jde o prosincovou přednáškou Věry Noskové s názvem Roztomile jurodivé Thajsko a Vietnam.

S přáním krásného dne.

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

Týden pátý

Vyražte s námi za Sluncem - přímo do jeho nitra! Je-li to na vás daleko, můžete se zahřát alespoň v naší atmosféře, třeba při návratu z oběžné dráhy.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Rádi bychom vám poděkovali za neuvěřitelný vánoční dárek: Jen díky vám jsme během prvního měsíce naší kampaně dosáhli přes 100 % našeho prvního cíle!
Tím naše kampaň pochopitelně nekončí. Budeme moc rádi, zachováte-li nám přízeň i v nastupujícím roce 2018, a hodláme vám za to přinést třeba i kus Slunce! (Nebo aspoň nějakou tu tematickou přednášku).

I proto bychom vás teď rádi pozvali na první přednášku letošního roku. Konat se bude 5. ledna 2018 v posluchárně B7 (2. patro proti hlavním schodům) Přírodovědecké fakulty UK ve Viničné 7. Téma a přednášející? Michal Švanda - Helioseismologie, sondujeme sluneční nitro (událost na facebooku).

Pokud vás zajímá i přednáška následující, pak vězte, že se konečně dočkáte přednášky Martina Kováře s názvem Historické a současné příčiny Brexitu (událost na facebooku). Tuto přednášku, na niž se mnozí z vás velmi těšili, jsme museli na podzim bohužel odložit. Doufáme, že tentokrát vše proběhne bez komplikací.

A do třetice bychom vás chtěli pozvat na lednovou přednášku cyklu Věda kontra iracionalita. Ta se koná ve středu 17. ledna od 17:00 v budově Akademie věd na Národní třídě (Národní 3, místnost č. 206). Přednášet bude Zdeněk Opatrný a přednáška má název Genová editace u rostlin a naše zdraví (událost na facebooku).

Jistě jste ale zvědaví, zda tu pro vás máme i nějaké video. Máme, a to dokonce tři. Na kanále LLionTV byla zveřejněna pátečnická videa:

Ještě jednou vám všem přejeme co nejlepší start do nového roku, a pokud máte rádi novinky z vědy a racionality, a ještě nás nesledujete na facebooku, zkuste to. Na naší stránce Sisyfos - Český klub skeptiků publikujeme každý den zhruba čtyři upozornění na články, pořady či témata, která nás zrovna zaujala.

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

Týden čtvrtý

Nové video, trocha statistiky a hurá do nového roku!

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Čtvrtý týden nás zastihl v době naší sváteční přestávky, a protože se po zimním slunovratu jistě všichni těšíte na Slunce, bude první novoroční přednáška 5. ledna 2018 právě o něm - slovo bude mít Michal Švanda a jeho přednáška má název Helioseismologie, sondujeme sluneční nitro. 

Pokud by se vám po nás ale do té doby zastesklo, můžete se podívat na nově zveřejněnou přednášku Jaroslava Houdka Nikolu Teslovi, anebo se ponořit do našeho playlistu - jistě v něm objevíte něco, co jste dosud neviděli. Pokud nevíte, nač se podívat, třeba vám pomůže lehká rekapitulace právě končícího roku.

V rámci našeho cyklu se letos uskutečnilo celkem 47 přednášek, u nichž se vystřídalo 44 různých přednášejících. Souhrnná účast sečtená za všechny přednášky byla 1638 návštěvníků, mnoho z vás se však pochopitelně zúčastnilo opakovaně - díky za přízeň! Na počet unikátních ID nám zatím naše ruční počty nestačí, s radostí jsme si však povšimli, že se nám okruh návštěvníků přece jenom zase o trochu rozšířil - rozhodně doufáme, že tomu tak bude i v roce nadcházejícím!

Letošní průměrná návštěvnost byla 34,6 diváka na přednášku. Zajímavé je i to, že v období letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu, byla průměrná návštěvnost vyšší než ve zbytku roku (35,3 osoby na přednášku). Pokud vás tyto počty děsí, vězte, že do přednáškové místnosti se ještě pěkných pár dalších posluchačů vejde, neváhejte tedy mezi nás občas zavítat osobně. :)

Na prvních pěti místech se co do návštěvnosti umístily následující přednášky: 

1. - 2. Dušan Majer​ - Budoucnost americké pilotované kosmonautiky (69 osob) a také Michal Marčišovský - Historie vývoje jaderných zbraní II (69 osob) - jde nejen o rekord za uplynulý rok, ale rovněž o maximum celkové.
3. Pavel Cejnar - Kvantová provázanost (63 osob)
4. Michal Marčišovský - Historie vývoje jaderných zbraní V (51 osob) (Neoficiální zdroje si špitají, že se poslední Michalovy přednášky zúčastnil rovněž špatně maskovaný párek agentů z BIS. Povolení přijít mají i příště, jen by tentokrát neměli tolik vyrušovat. ;) )
5. Michal Křupka​ - Mýty a fakta o očkování (50 osob)

Největší sledovanosti se potom těšily přednášky tyto (údaje k 20. 12. 2017): 

1. Jiří Grygar​ - Alfred kontra Ignác Nobel (8 885 zhlédnutí)
2. Dušan Majer - Budoucnost americké pilotované kosmonautiky (7 995 zhlédnutí)
3. Pavel Cejnar - Kvantová provázanost (7 568 zhlédnutí)
4. Julie Novakova​ - Astrobiologický průzkum vesmíru (6 498 zhlédnutí)
5. Pavel Kasík​ - Proč se na internetu šíří nesmysly (6 179 zhlédnutí)

Pro zajímavost naše vůbec nejúspěšnější přednáška na YouTube, Fermiho paradox od Tomáše Petráska má ke stejnému datu 28 632 zhlédnutí.

Tímto bychom vám chtěli velice poděkovat za přízeň a podporu, přejeme vám co nejlepší vykročení do nového roku, a moc se na vás, naše návštěvníky, a na vás, naše přednášející, těšíme i v roce 2018.

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová