Startovač - financování projektů

Pátečníci - crowfunding kampaň

Novinky - Pátečníci

Přednášky ze světa vědy a techniky, nejnovější poznatky ze všech oborů, záznamy, díky nimž můžete zapomenout na bezobsažné televizní kanály.

Ostatní

Týden osmý

Zalogováno: Genové editace, panspermie, původ druhů i Brexit.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Před Vánoci jsme vám slibovali představení nového loga, ke kterému mělo dojít začátkem nového roku. Vymýšleli jsme jej dlouho. Naše úvahy se postupně prodíraly celou škálou lepších i horších nápadů, od tuctových symbolů planoucích pochodní a otevřených knih až k nakloněné rovině představující jeden z prvních fyzikálních experimentů vůbec. Ale copak může být symbolem přednáškového cyklu záměrně necíleného na žádnou konkrétní oblast lidského bádání čistě fyzikální experiment? S obecnými symboly vědění bychom též žádnou díru do světa neudělali, ale když už jsme k nim tehdy zabloudili, uvědomili jsme si, že žádný strom moudrosti by dlouho nepřežil bez kořenů.

Jak jistě víte, Pátečníci se svým názvem hlásí k tradici založené velkými osobnostmi české historie. K čelním představitelům patřili kromě jejich zakladatele Karla Čapka též pan prezident Tomáš Garrigue Masaryk či novinář (z doby, kdy toto slovo ještě nezavánělo nadávkou) Ferdinand Peroutka. Rozhodli jsme se tedy i logem uctít památku těch, kdož jsou nám pro svou moudrost a čest dodnes vzorem. Šílené nápady na stylizovanou robotickou Dášenku odkazující zároveň na biologii, moderní technologie i několik oblastí Čapkovy tvorby naši designéři naštěstí promptně zamítli, v té chvíli už se však naše náčrtky začaly ubírat správným směrem. A tohle je výsledek (pokud se obrázek neobjeví v rozesílaném mailu, skočte si jej prohlédnout na Startovač):

logo_patecninix.png

Tušíme, že jím asi nepotěšíme každého, my jsme však spokojeni. Alespoň se můžeme v této vypjaté době přihlásit k takovému prezidentovi, na jakého jsme i po sto letech náležitě hrdí.

(Pro pořádek doplňujeme, že textovou část jsme k samotnému logu připojili my a nikoli jeho autoři - definitivní podobu budeme mít k dispozici až za pár dní, tak se neděste, pokud se vám na tom celém něco nezdá - obrázek je definitivní, celek je náhledem pro představu.)

No dobře, logo je jedna věc, vy jste ale spíše zvědaví na přednášky, že? Snad vás tedy nezklameme pozvánkou na zítřejší přednášku Vladimíra Wagnera s názvem Jak se zkoumají supertěžké prvky (facebooková událost) či plánem na příští týden, kdy u nás opět po delší době vystoupí Milan Halousek a to s přednáškou Columbia sts-107 - Cesta bez návratu! (facebooková událost).

Z videozáznamů vám tentokrát neseme přednášky Zdeňka Opatrného Genová editace u rostlin a naše zdraví (z cyklu Věda kontra iracionalita), Tomáše Petráska Organismy v kosmu: Panspermie a život v meteoritechDavida Storcha O původu druhů a Martina Kováře Historické a současné příčiny Brexitu.

Doufáme, že jste s další náloží přednášek spokojeni, a jsme zvědaví, co si myslíte o našem logu - dejte nám vědět na facebooku Sisyfa, v komentářích pod novinkou přímo na Startovači, anebo nám přijďte vynadat osobně - na některou z přednášek anebo na příští Skeptické pivo, které se bude konat ve středu 7. února od 17:00 ve Dni pytle (Vinohradská 1485/63, Praha 2) (událost na facebooku).

Krásný zbytek týdne a šťastnou ruku u volební urny vám přejí
Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

Týden sedmý

Čichám, čichám člověčinu! No jo, ale jak? I o tom bude dnešní přednáška věnovaná čichové komunikaci u člověka. Doražte, přednáška bude zajímavá! No a o víkendu si můžete dát maraton našich videozáznamů.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Jak bylo avizováno, v tomto týdnu se na Pátečnících koná přednáška Jana Havlíčka z Přírodovědecké fakulty UK s tématem Čichová komunikace. V příštím týdnu se potom můžete těšit na další z vynikajících přednášek Vladimíra Wagnera, tentokrát s názvem Jak se zkoumají supertěžké prvky. Ne že bychom vás snad chtěli podceňovat, ale pokud náhodou netušíte, kdo je Vladimír Wagner, na kanálu LLionTV byla shodou okolností zrovna před pár dny zveřejněna jeho lednová přednáška Je kosmologie mytologií? přednesená v rámci Kosmologické sekce České astronomické společnosti. 

Seznam pátečnických záznamů se v posledním týdnu dočkal rovněž hojného počtu přírůstků. Posuďte sami:

  1. Podělit se s vámi můžeme o přednášku Tomáše Moravce věnované geneticky modifikovaným potravinám (ostatně na další příspěvek k tomuto tématu nebudete muset patrně dlouho čekat - ve středu se mu věnoval Zdeněk Opatrný v rámci našeho Sisyfovského cyklu Věda kontra iracionalita; záznam byl pořízen a jeho zveřejnění zřejmě nebude trvat dlouho).
  2. Další záznam je poněkud staršího data, zato je věnována jednomu z našich (a snad i vašich?) oblíbených témat - jaderným zbraním. Přednášku Operace Zlomený šíp přednesl Jaroslav Houdek v listopadu 2015 a řeč byla o nehodách zahrnujících jaderné zbraně.
  3. Přednáška Prokopa Hapaly věnovaná molekulárním strojům může podle názvu vypadat příliš odborně a nepřístupně, ale nebojte se, je přístupná široké veřejnosti a rozhodně stojí za zhlédnutí.
  4. S Petrem Brožem už jste se u nás několikrát setkali a vždy se jednalo o velmi výbušné téma. Nejprve si s námi povídal o vulkanismu na Marsu, poté o vulkanismu ve Sluneční soustavě a dále o různých tvářích vulkanismu. V nejnovějším záznamu se s ním můžete podívat, jak to vypadá s vulkanismem na Io.
  5. Ve vesmíru ještě chvíli zůstaneme. Milan Halousek z České kosmické kanceláře vám představí známého i neznámého hrdinu Neila Armstronga.
  6. Teď už se můžeme vrátit zase pěkně zpátky na Zem, a to do krajů nám nejbližších. Alespoň tedy geograficky. Robert Rameš vám prozradí něco o fungování orgánů Evropské unie
  7. Architektonickým tématům se v našem cyklu, žel, příliš nevěnujeme. S jednou vlaštovkou v podobě přednášky s názvem Tvorba urbánního prostředí aneb organismus a systém přilétá odborník s bohatou architektonickou i pedagogickou praxí Jan Jehlík.
  8. Neradi bychom urazili naše ostatní přednášející, ale jak se tak říká - to nejlepší na konec. Nedejte se odradit zdánlivě nudným názvem a rozhodně si nenechte utéct zábavnou a zajímavou přednášku Jiřího Sádla Začátek a konec zemědělství. Nebudete litovat.

A to je pro tento týden vše, děkujeme vám za přízeň a těšíme se na setkání u některé z našich dalších přednášek. 

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

Týden šestý

Odchod Británie z Evropské unie pro příznivce novodobé historie. A pro ty kdo se dívají raději hlouběji do minulosti máme nové video o vzniku života.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

V šestém týdnu naší kampaně jsme zahájili letošní ročník Pátečníckých setkání vynikající a trochu odbornější přednáškou Michala Švandy o Helioseismologii, jejíž záznam je již k dispozici na YouTube. Za bleskové zpracování a zveřejnění velmi děkujeme našemu milému kameramanovi Ludvíku Hájkovi.

Kromě toho jsou od tohoto týdne k dispozici i další tři záznamy Pátečnických přednášek. Konkrétně jde o čtvrtý díl série Historie vývoje jaderných zbraní od Lukáše Martoše, přednášku o vzniku života Jana Tomana a povídání Lukáše Houšky o uměleckém vábení vesmírem.

V pátek 12. ledna přivítáme předního českého historika Martina Kováře s přednáškou Historické a současné příčiny Brexitu (událost na facebooku).

Následující přednáška Jana Havlíčka o Čichové komunikaci u lidí proběhne 19. ledna (událost na facebooku).

Rádi vás ale uvidíme i na lednové přednášku z cyklu Věda kontra iracionalita, která se uskuteční ve středu 17. ledna od 17:00 v budově Akademie věd na Národní třídě 3 v sále číslo 206. Hostem bude tentokrát Zdeněk Opatrný s přednáškou na téma Genová editace u rostlin a naše zdraví (událost na facebooku).

I z cyklu Věda kontra iracionalita přibyl na YouTube jeden záznam. Jde o prosincovou přednáškou Věry Noskové s názvem Roztomile jurodivé Thajsko a Vietnam.

S přáním krásného dne.

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová