Pátečníci | crowdfunding kampaň

Novinky - Pátečníci

Přednášky ze světa vědy a techniky, nejnovější poznatky ze všech oborů, záznamy, díky nimž můžete zapomenout na bezobsažné televizní kanály.

Ostatní

19. leden 2018

Týden sedmý

Čichám, čichám člověčinu! No jo, ale jak? I o tom bude dnešní přednáška věnovaná čichové komunikaci u člověka. Doražte, přednáška bude zajímavá! No a o víkendu si můžete dát maraton našich videozáznamů.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Jak bylo avizováno, v tomto týdnu se na Pátečnících koná přednáška Jana Havlíčka z Přírodovědecké fakulty UK s tématem Čichová komunikace. V příštím týdnu se potom můžete těšit na další z vynikajících přednášek Vladimíra Wagnera, tentokrát s názvem Jak se zkoumají supertěžké prvky. Ne že bychom vás snad chtěli podceňovat, ale pokud náhodou netušíte, kdo je Vladimír Wagner, na kanálu LLionTV byla shodou okolností zrovna před pár dny zveřejněna jeho lednová přednáška Je kosmologie mytologií? přednesená v rámci Kosmologické sekce České astronomické společnosti. 

Seznam pátečnických záznamů se v posledním týdnu dočkal rovněž hojného počtu přírůstků. Posuďte sami:

 1. Podělit se s vámi můžeme o přednášku Tomáše Moravce věnované geneticky modifikovaným potravinám (ostatně na další příspěvek k tomuto tématu nebudete muset patrně dlouho čekat - ve středu se mu věnoval Zdeněk Opatrný v rámci našeho Sisyfovského cyklu Věda kontra iracionalita; záznam byl pořízen a jeho zveřejnění zřejmě nebude trvat dlouho).
 2. Další záznam je poněkud staršího data, zato je věnována jednomu z našich (a snad i vašich?) oblíbených témat - jaderným zbraním. Přednášku Operace Zlomený šíp přednesl Jaroslav Houdek v listopadu 2015 a řeč byla o nehodách zahrnujících jaderné zbraně.
 3. Přednáška Prokopa Hapaly věnovaná molekulárním strojům může podle názvu vypadat příliš odborně a nepřístupně, ale nebojte se, je přístupná široké veřejnosti a rozhodně stojí za zhlédnutí.
 4. S Petrem Brožem už jste se u nás několikrát setkali a vždy se jednalo o velmi výbušné téma. Nejprve si s námi povídal o vulkanismu na Marsu, poté o vulkanismu ve Sluneční soustavě a dále o různých tvářích vulkanismu. V nejnovějším záznamu se s ním můžete podívat, jak to vypadá s vulkanismem na Io.
 5. Ve vesmíru ještě chvíli zůstaneme. Milan Halousek z České kosmické kanceláře vám představí známého i neznámého hrdinu Neila Armstronga.
 6. Teď už se můžeme vrátit zase pěkně zpátky na Zem, a to do krajů nám nejbližších. Alespoň tedy geograficky. Robert Rameš vám prozradí něco o fungování orgánů Evropské unie
 7. Architektonickým tématům se v našem cyklu, žel, příliš nevěnujeme. S jednou vlaštovkou v podobě přednášky s názvem Tvorba urbánního prostředí aneb organismus a systém přilétá odborník s bohatou architektonickou i pedagogickou praxí Jan Jehlík.
 8. Neradi bychom urazili naše ostatní přednášející, ale jak se tak říká - to nejlepší na konec. Nedejte se odradit zdánlivě nudným názvem a rozhodně si nenechte utéct zábavnou a zajímavou přednášku Jiřího Sádla Začátek a konec zemědělství. Nebudete litovat.

A to je pro tento týden vše, děkujeme vám za přízeň a těšíme se na setkání u některé z našich dalších přednášek. 

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

11. leden 2018

Týden šestý

Odchod Británie z Evropské unie pro příznivce novodobé historie. A pro ty kdo se dívají raději hlouběji do minulosti máme nové video o vzniku života.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

V šestém týdnu naší kampaně jsme zahájili letošní ročník Pátečníckých setkání vynikající a trochu odbornější přednáškou Michala Švandy o Helioseismologii, jejíž záznam je již k dispozici na YouTube. Za bleskové zpracování a zveřejnění velmi děkujeme našemu milému kameramanovi Ludvíku Hájkovi.

Kromě toho jsou od tohoto týdne k dispozici i další tři záznamy Pátečnických přednášek. Konkrétně jde o čtvrtý díl série Historie vývoje jaderných zbraní od Lukáše Martoše, přednášku o vzniku života Jana Tomana a povídání Lukáše Houšky o uměleckém vábení vesmírem.

V pátek 12. ledna přivítáme předního českého historika Martina Kováře s přednáškou Historické a současné příčiny Brexitu (událost na facebooku).

Následující přednáška Jana Havlíčka o Čichové komunikaci u lidí proběhne 19. ledna (událost na facebooku).

Rádi vás ale uvidíme i na lednové přednášku z cyklu Věda kontra iracionalita, která se uskuteční ve středu 17. ledna od 17:00 v budově Akademie věd na Národní třídě 3 v sále číslo 206. Hostem bude tentokrát Zdeněk Opatrný s přednáškou na téma Genová editace u rostlin a naše zdraví (událost na facebooku).

I z cyklu Věda kontra iracionalita přibyl na YouTube jeden záznam. Jde o prosincovou přednáškou Věry Noskové s názvem Roztomile jurodivé Thajsko a Vietnam.

S přáním krásného dne.

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

03. leden 2018

Týden pátý

Vyražte s námi za Sluncem - přímo do jeho nitra! Je-li to na vás daleko, můžete se zahřát alespoň v naší atmosféře, třeba při návratu z oběžné dráhy.

Milí příznivci, vážení podporovatelé,

Rádi bychom vám poděkovali za neuvěřitelný vánoční dárek: Jen díky vám jsme během prvního měsíce naší kampaně dosáhli přes 100 % našeho prvního cíle!
Tím naše kampaň pochopitelně nekončí. Budeme moc rádi, zachováte-li nám přízeň i v nastupujícím roce 2018, a hodláme vám za to přinést třeba i kus Slunce! (Nebo aspoň nějakou tu tematickou přednášku).

I proto bychom vás teď rádi pozvali na první přednášku letošního roku. Konat se bude 5. ledna 2018 v posluchárně B7 (2. patro proti hlavním schodům) Přírodovědecké fakulty UK ve Viničné 7. Téma a přednášející? Michal Švanda - Helioseismologie, sondujeme sluneční nitro (událost na facebooku).

Pokud vás zajímá i přednáška následující, pak vězte, že se konečně dočkáte přednášky Martina Kováře s názvem Historické a současné příčiny Brexitu (událost na facebooku). Tuto přednášku, na niž se mnozí z vás velmi těšili, jsme museli na podzim bohužel odložit. Doufáme, že tentokrát vše proběhne bez komplikací.

A do třetice bychom vás chtěli pozvat na lednovou přednášku cyklu Věda kontra iracionalita. Ta se koná ve středu 17. ledna od 17:00 v budově Akademie věd na Národní třídě (Národní 3, místnost č. 206). Přednášet bude Zdeněk Opatrný a přednáška má název Genová editace u rostlin a naše zdraví (událost na facebooku).

Jistě jste ale zvědaví, zda tu pro vás máme i nějaké video. Máme, a to dokonce tři. Na kanále LLionTV byla zveřejněna pátečnická videa:

Ještě jednou vám všem přejeme co nejlepší start do nového roku, a pokud máte rádi novinky z vědy a racionality, a ještě nás nesledujete na facebooku, zkuste to. Na naší stránce Sisyfos - Český klub skeptiků publikujeme každý den zhruba čtyři upozornění na články, pořady či témata, která nás zrovna zaujala.

Vaši Pátečníci
Vítek Škorpík & Jelena Lenka Příplatová

 • Splněno 11 730 Kč (117 %)
 • U Patrona podporujete autora a projekt pravidelně. Pročtěte si popis projektu, ať se správně rozhodnete.
 • Cíl 1 10 000 Kč
  Cíl 2 30 000 Kč
  Cíl 3 70 000 Kč
 • 16 %
  1 2 3
 • Podpořte projekt
 • Tento projekt podporuje 39 Patronů

Autor projektu

Pátečníci - obrázek
 • projekt od Pátečníci
 • Česká republika

Odměny (Rewards)

80 Kč měsíčně

Držíme vám palce!

Posloucháte pravidelně naše přednášky, a rádi byste nás trochu podpořili? Děkujeme! Za odměnu dostanete
- každý týden do schránky upoutávku na příští přednášku a shrnutí toho nejzajímavějšího, co se na našich stránkách událo, tedy například přehled nově zveřejněných videí a článků
- možnost rezervace jednoho místa v předních řadách na všechny naše přednášky a akce.

Počet odměn není omezen

Podporuje 14 Patronů

160 Kč měsíčně

Držíme vám lokty!

Wow, 160 Kč! Vážíme si vaší přízně a moc rádi vás uvidíme osobně. Za odměnu vám slíbíme
- týdenní shrnutí všeho, co se u nás událo
- rezervaci až tří míst v předních řadách na každou naši přednášku a akci, což se nepochybně vyplatí zejména u našich nejoblíbenějších přednášejících.

Počet odměn není omezen

Podporují 4 Patroni

240 Kč měsíčně

Držíme vám úplně všechno!

Tak teď jste nás opravdu potěšili. Za odměnu vám slíbíme
- týdenní shrnutí všeho, co se u nás událo
- možnost rezervace až pěti míst v předních řadách na všechny naše přednášky a akce
- měsíční zpravodaj ve formátu pdf do vašich emailových schránek. Kromě přehledu toho nejzajímavějšího, co se v minulém měsíci událo ve světě vědy, se v něm také dozvíte program na celý další měsíc dopředu.

Počet odměn není omezen

Podporuje 11 Patronů