Startovač - financování projektů

Ateisté ČR - webový portál - crowfunding kampaň

Novinky - Ateisté ČR - webový portál

Vybudujme ze současných webových stránek Ateisté ČR skutečný ateistický informační a diskusní portál.

Ostatní
Ano, léto už je nějakou dobu ve své druhé polovině. Co nás tedy čeká až se všichni navrátíme zpět opálení a zrekreovaní? (Vy, co jste trávili léto v kanceláři, mě prosím nekamenujte.) Než skončí prázdniny dejte si Skeptické pivo Obrázek

Inu, úplně nejbližší událostí je Skeptické pivo pořádané organizátory Pátečníků.

Pokecat o kritickém myšlení totiž nikdy neškodí a zároveň jsou nám po posledních událostech skeptici ze Sisyfa zase o něco blíž. Nedávno totiž z facebookové stránky Sisyfa zmizel článek popisující výsledky výzkumů vlivu náboženství. Ano, náboženství v nich nedostalo jedničku s hvězdičkou.

Záloha článku: Má náboženství pozitivní vliv na morálku? Zdá se, že nikoli.

Srpnové skeptické pivo se bude konat ve středu 29. 8. v restauraci Dno pytle od 18:00 do asi 23:00.

Stránka události Srpnové skeptické pivo.

A nezapomeňte si poznamenat že první schůzka ateistů po prázdninách bude 12. září!
Brzy budou následovat podrobnosti.

Umíte kreslit nebo vytvářet vtipné komentáře k obrázkům? Přidejte se k nám! Hledáme autory obrázků a ilustrátory Obrázek

Myšlenky se nikdy nešíří lépe, než když k nim připojíte dostatečně výstižný obrázek.To platí tím více, když jsou vtipné.

Jak už možná víte, autorem motivu na naše trička je Dan Černý. Žel, je to zároveň poměrně vytížený výtvarník a my bychom dost často potřebovali jednoduchým kresleným vtipem okomentovat některý hloupý výrok nebo absurdní událost, která se právě stala. 

Proto pokud máte umíte kreslit nebo vytvářet vtipné obrázky, případně máte na nějaký takový obrázek právě nápad, kontaktujte nás na info@osacr.cz

Jedna ze zásadních otázek se zdá být rozřešena. Studie Damiana J. Rucka, R. Alexandera Bentleyho a Daniela J. Lawsona říká, že se společnosti nejprve odklánějí od náboženství a pak teprve přichází rozvoj, nikoli naopak. Černé na bílém - sekularizace přináší ekonomický růst Obrázek

Pro nás by to měla být velká motivace, protože dosud nebylo jasné pořadí změn. Představa zastávaná Davidem Émilem Durkheimem (1858 - 1917) byla že ekonomický rozvoj společnosti vede k úpadku náboženství, zatímco Max Weber (1864 - 1920) tvrdil že tomu bylo právě naopak a ekonomický rozvoj připisoval racionálnímu přístupu a tomu co označoval jako "protestantská etika". 

I když byla korelace známá, až dodnes ale nikdo nevytvořil skutečný srovnávací výzkum. Zůstávaly tedy pouze dva názory stojící proti sobě. Nová studie Religious change preceded economic changein the 20th century srovnává obecný vývoj za celé dvacáté století.

Tento případ názorně ukazuje, že některé otázky neřešené celá staletí, mají ve skutečnosti jednoznačnou odpověď.

Přesto je ještě brzy otevírat lahve šampaňského s výkřiky "My vám to říkali!" Zatím totiž neznáme skutečný mechanismus takové změny. Jisté za to je, kterého celkového trendu bychom se měli držet.

 

Wikipedia: Secularization

Wikipedie: Sekularismus