Startovač - financování projektů

Ateisté ČR - webový portál - crowfunding kampaň

Novinky - Ateisté ČR - webový portál

Vybudujme ze současných webových stránek Ateisté ČR skutečný ateistický informační a diskusní portál.

Ostatní
K seriálu Červený trpaslík (Red Dwarf) patří neodmyslitelně i ty díly, které si nepokrytě střílejí z absurdity náboženství. V tomto duchu bude i můj příspěvek, na který bych vás rád pozval. Letošní Trpaslicon se totiž ponese v duchu dílu Čekání na Boha. Trocha ateismu na Trpasliconu 15. - 17. března 2019 Obrázek

– „A Kloister dal Frankensteinovi svatá písma, v nichž se praví: ‚Ti, kdož jsou moudří, rozluští význam těchto slov, kterážto zněla:
Sedm ponožek, jedna košile.‘“
– „To je můj seznam pro prádelnu! Vystlal sem košík svý kočky seznamem pro prádelnu!“
– „Modročapkáři ho považovali za mapu hvězdné oblohy, která je zavede do země zaslíbené.“
– „Žádná mapa, to bylo moje špinavý prádlo!“

Okolnosti vzniku současných náboženství a jejich svatých relikvií byly často ještě absurdnější, než příběh vzniku kočičího náboženství v oblíbeném britském seriálu.

Ostatně na obrázku vidíte zakladatele mormonismu Josepha Smitha, jak "překládá" nápisy na zlatých deskách, které nikdy nikdo jiný neviděl, pomocí magického kamene ve svém klobouku.

Takže nezapomeňte:

Sobota 16. 3 od 16 hodin

Petr Tomek: Divné historky z dějin náboženství

Anotace: Chvíle, kdy mohli věřící propadnout podezření, že si z nich jejich mesiáš dělá srandu, ale nakonec to hrdě překonali.

Přednáška se koná v rámci festivalu britského humoru, scifi a fantasy Trpaslicon na adrese ZŠ Květnového vítězství, Květnového vítězství 1554/54, Praha 4 - Chodov (mapa).

Jde o con, proto, pokud jste dosud na podobné akci nebyli, doporučuji nejprve návštěvu webových stránek akce: http://www.trpaslicon.cz/index.php

facebooková událost

 

V roce 2019

Tak jsme přežili další rok. V roce 2019 Obrázek

Přežili jsme i útoky "nápaditých" novinářů, kteří jako každoročně těžce hloubali, než přišli na tu zásadní otázku: Proč ateisté slaví svátky, které křesťané ukradli předchozím kulturám a ani se přitom neobtěžovali z nich otrhat pohanské ozdoby.

Inu, pokud to nevíte, tak proto že slavíme cokoli, stačí nám k tomu jen dobrá záminka a je úplně jedno, jestli to nakonec bude Kwanzaa, Newtonmass, Sekulární slunovrat, Yule nebo třeba Festivus.

Většina racionalizací, která s k téhle sváteční době vztahuje je totiž dost hloupá a přiznejme si, že víc než na "tradiční" rodinou večeři a rozbalování dárků se většina z nás těší na chvíli, kdy nás nikdo nebude obtěžovat s vánočním úklidem, cukrovím a podivnými rituály, takže se po tom všem budeme moci sejít s přáteli nad pivem nebo svařákem a chvíli naprosto nezávazně jen tak kecat.

Možná proto má většina lidí raději Silvestr, který si už na nic nehraje a dá se naplánovat naprosto podle libosti.

Počátek roku přitom nemá ani takové zdůvodnění. Vzhledem k souřadnicovému systému by bylo mnohem rozumnější počítat nový rok vždy od jarní rovnodennosti, kdy Slunce při pohledu ze Země prochází Jarním bodem.

Asi ale zase nejsme až takoví roboti, abychom úplně odvozovali svátky ze souřadnic.

Rozhodli jsme se navázat na tradici přednáškových cyklů z minulých let. Přijměte pozvání na Atheotalk 2018! Akce se koná od 19 hodin v čajovně Šamanka Hálkova 8 v Praze.. Přijďte na  Atheotalk 2018 do čajovny Šamanka 27. 11. Obrázek

První příspěvek přednese náš milý host Claire Klingenberg - Prezident European Council of Skeptical Organisations - a jmenuje se Základní toolbox kritického myšlení

Anotace: Pojem „kritické myšleni“ je dnes horkým pojmem. Co ale znamená a jak ho můžeme začít používat? Co jsou to argumentační fauly a logické klamy a jak se jich můžeme vyvarovat? Jak poznáme věrohodný zdroj? Co je to falešná objektivita v médiích a jak ji rozpoznat?
Odpovědi na tyto a další podobné otázky jsou potřeba k vytvoření si vlastní skříňky s nářadím kritického myšlení, kterou pak můžeme použít na opravu našich vlastních chybných přesvědčení, i jako lakmusových papírek na nově přijímané informace.

Druhý příspěvek, v němž se předsudky střetnou s výsledky vědeckého bádání přednese Jelena Lenka Příplatová má provokativní název Kdo nevěří v Boha, věří každé konině.

Anotace: S touto hláškou se můžeme setkat na každém rohu, naposled, tuším, v Deníku maturanta nedávného Reflexu. Rozhodli jsme se otestovat, jak je to doopravdy. V rámci našeho pověstně dlouhého dotazníku jsme oslovili českou veřejnost s dotazy na víru v kde co, od alternativní medicíny až po zfalšované přistání na Měsíci. Zároveň jsme mapovali i náboženství našich respondentů, takže jsme mohli porovnat věřící hlásící se ke konkrétnímu náboženství (v našem případě hlavně katolíky), takzvané něcisty, kteří se sice nehlásí ke konkrétní církvi, ale přesto mají pocit, že nás něco přesahuje, a samozřejmě nás, tedy ateisty. Výsledky průzkumu vám představíme v přednášce.

V třetím příspěvku Politické cíle ateistického hnutí - k čemu se hlásíme a co chceme? vysvětlí předseda Občanského sdužení Ateistů České republiky z.s. některé základní obecné cíle ateistického hnutí a představí Dublinskou deklaraci a nově vydaný přehled Free Of Thought Report.

Anotace: Některé cíle ateistického hnutí můžeme směle považovat za politické, přesto existuje razantní odpor k myšlence vytvoření ateistické politické strany nebo hnutí. Máme pak ale nějakou šanci jich dosáhnout?

událost na facebooku