Ateisté ČR - webový portál - crowfunding kampaň

Novinky - Ateisté ČR - webový portál

Vybudujme ze současných webových stránek Ateisté ČR skutečný ateistický informační a diskusní portál.

Ostatní
Rok 2020 opouštíme se zvláštním smutkem, protože víme, že všechny strasti toho roku nepominou jen díky kalendářnímu datu. Jeden z nejdůležitějších úkolů ale máme před sebou. Nejdůležitější úkol roku 2021 - sčítání lidu Obrázek

O půlnoci z 26. na 27. 3. 2021 začne nové sčítání lidu. V případě našeho ČSÚ je ale maximální snaha po zatemnění otázky vyznání. Poměrně dlouho bylo dokonce oficiálním stanoviskem, že otázka na vyznání nebude vůbec součástí dotazníku.*

Pokusme se trochu vysvětlit, proč je tak důležité uvést "bez vyznání" a nestačí otázku prostě jen nevyplnit.

Impuls k vynechání otázky po konfesi při sčítání lidu roku 2021 vyšel pravděpodobně z církevních kruhů. Nemůžeme tuto domněnku dostatečně podpořit důkazy, ale jen jedna církev u nás dokázala v desetiletí 2001 - 2011 ztrácet průměrně 454 věřících za den.

Nelze sice předpokládat, že by římskokatolické církvi ubývali věřící stejným tempem nadále, protože pak by v době sčítání 2021 byla půl milionu věřících v mínusu. Pravděpodobně ani tak ale nečeká církevní představitele žádná radostná zpráva.

Klesající popularita římskokatolické církve je ve značném rozporu s jejím vlivem na zákony, politiku a média. Pokud zůstane při sčítání vysoký počet lidí, kteří nechají otázku po konfesi nezodpovězenou, bude stále prostor pro velmi volný výklad dat. Jak se to ostatně nyní děje.

Každý má jistě právo si myslet, že vyznání je jeho osobní věc, do které státu nic není, jenže státní aparát se bude chovat podle předpokladu, který mu vyplyne z dat.

Jako nevěřící bychom měli udělat všechno pro to, aby bylo vidět, jak je skutečně náboženství u nás slabé a že nemá ani z důvodu demografického zastoupení žádné právo na speciální výhody ani na to být arbitrem morálky.

Proto vás letos žádáme:

Ateisti! Zaškrtněte při sčítání políčko "bez vyznání".

*) Vinu za tento krok se přitom úřad snažil hodit na rytíře Jedi. K této filmové konfesi se totiž přihlásilo 15 070 obyvatel, což je zhruba 13x více, než kolik se přihlásilo lidí k židovské víře, 1,8x více než kolik se přihlásilo k slezská evangelické církvi  a o 2000 lidí více, než kolik se přihlásilo je svědkům Jehovovým.

Nestihli jste to?

Chybí vám sekulární kalendář na rok 2021? Utekla vám kampaň? Neměli jste právě peníze? Čekali jste na poslední chvíli? Nevadí, kalendáře jsou na světě a můžete si je objednat jako jednorázové odměny v naší stálé kampani. Nestihli jste to? Obrázek

Uděláme vše pro to, abyste kalendář obdrželi ještě před Vánoci.

Zakoupit můžete zde.

Konečně trička!

Za to zpoždění si sypeme popel na hlavu, ale bylo to pro dobro věci! Konečně trička! Obrázek

Ano prostě se nám to rozesílání odměn letos nějak táhne. A ne, nemůže za to firma Jellyfish, co nám ta trička potiskuje. Tu bychom naopak měli do nebe velebit.

Prostě jsme měli motiv na tričko a velké zpoždění. Vyžádali jsme si od startérů chybějící údaje a chystali se všechno napravit, kdy tu se nabídla možnost dát na trička mnohem hezčí grafiku. Jenže...

Ano, jenže to znamenalo na ní trochu počkat. Grafika byla trochu barevnější a tím byl tisk trochu náročnější. No prostě všechno trvalo mnohem déle.

Teď máme konečně všechna trička u sebe a začínáme rozesílat. Vyplatilo se to? Co myslíte?

PS: Autorem motivu potisku je Jelena.

PPS: Nezapomeňte také na náš druhý projekt. Víte že se snažíme vydat Sekulární kalendář na rok 2021?