Blog

Zprávy z projektů Jeden kmen a Hodíme spolu olympijský rekord? Pozvánka na Špilas a ještě jedna dobrá zpráva Obrázek

Pokud nedočkavě sledujete, kdy Jeden kmen splní svůj slib, měli byste si toto zapsat do deníčků:

Jeden kmen – skřetí open-air festival zahájí skřetí výstavu na Špilberku v sobotu 23. září 2017 od 12.00.

Takže všichni, kdo jste podpořili projekt Jeden kmen jste srdečně zváni.

Na programu je turnaj v bojové aréně, šamanské věštby, střelba z kuše nebo ukázka práce s dřevěným jeřábem na lidský (skřetí) pohon. Zahraje také několik hudebních skupin.

  • Deloraine
  • Vintage Wine
  • Postcards from Arkham
  • Trolíla
  • kapela Jeden kmen

Další informace najdete na stránce hradu Špilberk. nebo na facebookové stránce akce.

Začátkem srpna přišla ještě jedna dobrá zpráva a to od Lenky Matouškové, kterou znáte z projektu Hodíme spolu olympijský rekord? Na letošních Deaflympijských hrách v Turecku totiž...  ale proč to vyprávět, když se můžete podívat:

Jediný článek, který spojil Bruna Ferrariho, velkou betonovou kouli a pirátskou plachetnici. Projekty uprostřed léta Obrázek

Zajímá vás, jak v létě pokračují projekty na které jste přispěli?

Bruno Ferrari zve na křest nového alba "Ayahuascero" v Rock Café. Inu, co bylo vybráno v kampani (Nové album Bruna Ferrariho), je třeba investovat.

 

Stavba planetární stezky (Planetární stezka údolím Vltavy) se s dovolenými a několika chladnými dny uprostřed léta poněkud zpožďuje proti plánu, nicméně už teď můžete u Vltavy nedaleko Bohnic v blízkosti psího útulku vidět kouli, která bude znázorňovat Slunce. V nejbližší době se očekává osazování vnitřních planet.

19466291_1350427305078607_6199981551753255767_o.jpg

La Grace to s novými plachtami (Plachty pro La Grace!) opravdu sluší, ale zatím se jí v závodě Tall Ship Race 2017 příliš nedaří. Zdá se, že hlavní příčinou budou řasy, které obrostly její trup při dlouhých stáních a návštěvách sladkých vod. Po "odřasení" vyráží na další etapu závodu.

 

20369620_10208194319970536_3811802167439321509_o.jpg

Martin Doleček je touto dobou znovu v Austrálii a laminuje Alyii (Zachraňte Alyi!). Tuto fotografii pořídil jako pozdrav do redakce KRASY JACHTINGU. No, přejme jim to, zasloužili se. Alya se z vraku opět stává lodí.

20414002_10203398021988792_1957083364994806945_o.jpg

 

Proč se doporučení k psaní projektu tolik liší od běžného slohu? Jak čtou lidé váš projekt? Obrázek

Pokud se pečlivě začtete do naších doporučení v článku Poprvé na Startovači, pravděpodobně vám velmi rychle dojde, že se doporučovaný způsob psaní projektu hodně liší od slohu, který se většina z nás učila na základní škole. Důvodem není nic méně důležitého, než že se text přizpůsobuje chování čtenářů.

Jak tedy lidé čtou váš projekt? Jen minimum z nich si opravdu přečte projekt jako stať od začátku do konce. Nenechte se klamat pořadím jednotlivých prvků projektu. Dokonce si velká část čtenářů ani zpočátku nepustí video.

První informaci získávají z názvu, malého náhledového obrázku a krátkého popisu, který zde slouží jako anotace. Jen tyto tři prvky se totiž sdílejí na sociálních sítích a také se ukazují na úvodní stránce Startovače. Základní představu si tedy musejí udělat z nich.

Při vstupu na stránku projektu se k nim ale už nevracejí, protože už je četli. Jen část návštěvníků si teď pustí video. Velká část, a možná i většina, si namísto toho nyní přečte úvodní odstavec v podrobném popisu (který tu slouží jako perex - má nalákat k dalšímu čtení) a pak začne mezi odstavci přeskakovat a hledat informace, které jsou zajímavé právě pro ně.

Pokud tedy nedáte podstatné informace do prvního odstavce, nemusí na ně čtenáři narazit vůbec. Rozdělení textu do krátkých uzavřených odstavců nebrání čtení popořadě, ale zároveň usnadňuje čtení na přeskáčku. Přeskakování a vyhledávání v textu usnadňují čtenářům mezititulky, které se tak jmenují protože jsou mezi odstavci (Úvodní mezititulek je tedy vlastně chyba.), grafika a fotografie.

Není to až tak divné chování, velmi podobně totiž lidé třeba v časopisech dopředu sondují, jestli má smysl článek číst celý a jestli je bude bavit.

Teprve po této "ochutnávce" se rozhodnou, zda si pustí video a jestli si přečtou celý projekt od začátku do konce.

Nároky na text crowdfundingového se tedy hodně liší od toho, co očekáváme od běžného textu.

Krátké ohlédnutí za tím, co se i díky Startovači a hlavně díky vám všem podařilo uskutečnit do konce letošního jara. Návrat pionýrů, pokořená Amazonie a další události jara 2017 Obrázek

První událostí, kterou si musíme připomenout je samozřejmě návrat slovenských cestovatelů, které znáte také z projektu Afrika na pionieri. Do Evropy se vrátili na začátku června a tak už můžete cestovatele z napionieri potkat na přednáškové šňůře.

19023447_1999457546772729_5063470163646052463_o.jpg

Dalšího cestovatele - Matěje Balgu - jste podpořili v drsné patnáctidenní kampani Kajakem Amazonií aneb Od Pacifiku k Atlantiku o Vánocích. Zhruba ve stejné době, kdy se Slováci setkali se svými obdivovatelkami, ponořil Matěj poprvé své pádlo do vod Amazonky.

18278598_1078169952327483_463589173670506886_o.jpg

V tuto chvíli už by měl mířít podél pobřeží Severní Afriky zpátky k Evropě.

Také jste poslali naše bojovníky do Barcelony, vzpomínáte? Byl to projekt Bitva národů - cesta na mistrovství světa 2017. A jak si vedli? Proč vyprávět, když se můžete podívat?

V současnosti už mají za sebou pár dalších turnajů, ale tohle bylo opravdu velké!

 A vlastně ještě malý dodatek. Pamatujete si na aplikátor Pebble pro lidi s roztroušenou sklerózou? Jeho autor to nevzdal a nezabalil. Jen musel svůj vynález přejmenovat, protože původní název až moc připomínal jisté hodinky. Dnes jej tedy najdete jako TUGI aplikátor a jeho další příběh můžete sledovat na vlastní facebookové stráce.

13327558_1621850064808665_7822893822226946842_n.jpg

Cíle za hlavním cílem dávají kampani další smysl a napínavost po dosažení cílové částky. Myslíte na ně? Za první metou - nové cíle Obrázek

Další cíle za hlavním cílem (stretch goals) mohou být od počátku součástí strategie projektů které mají velmi velký rozdíl mezi stavem "realizovatelný" a "optimální". Občas ale potřeba najít další cíl trochu zaskočí autory, kteří v takovou úspěšnost svého projektu ani nevěří. To by se pravda, zase tak často stávat nemělo.

Možnost přidávání a úpravy stretch goals je jedním z hlavních důvodů, proč zůstává pro autory projektu text projektu přístupný úpravám i po odstartování kampaně. Podívejme se tedy, jak se to dělá.

První nejjednodušší možností je oddělit po dosažení cílové částky původní text čarou nebo titulkem "Původní text projektu" a nad něj připsat nový update. Takto udělané stretch golas můžete vidět třeba v projektu VELKÝ PŘELET aneb stádo slonů uchem jehly.

VP-ST01.jpg

Výhodou tohoto přístupu je, že máte vždy nejnovější cíl nahoře. Navíc není nikdy úplně jasné, kolik cílů ještě máte v zásobě.

Jiným přístupem je zabudování stretch goals rovnou do těla textu, jako to udělali autoři projektu Jeden kmen:

jeden kmen stretch.jpg

Další přidali do svých projektů cíle naráz jedinou infografikou. Tak to uvidíte třeba v projektu Bitva národů - cesta na mistrovství světa 2017:

POLETIME_FINAL_3_cil_602.jpg

Na hodnocení, který ze způsobů vyhlašování nových cílů je nejlepší, je to zatím příliš malý vzorek, přesto se zdá, že je už jasnějších několik výhodných zásad.

Podle všeho lépe funguje když jsou nové cíle vyhlašovány postupně než když jsou zveřejněny najednou. Je také lépe je umisťovat na začátek projektu (tam kdy si lidé zvykli hledat podstatné informace) a napsat k nim vždy nějakou stručnou informaci.

O novém cíli je vždy potřeba ihned při jejich vyhlášení zároveň informovat v novinkách na Facebooku. Vlastně by měl autor v takovou chvíli postupovat, jako kdyby projekt znovu startoval.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit